FC København knockoutede i sommer Sparta Prag i kvalifikationen til Champions League, men siden har det tjekkiske mesterhold udnyttet sin trøstpræmie flot.
Torsdag spillede Brian Priskes tropper sig således videre til Europa Leagues slutspil fra en gruppe, hvor man var tredjeseedet efter Rangers FC og Betis.
3-1 vandt Sparta Prag hos cypriotiske Aris Limassol og snuppede dermed andenpladsen i gruppen efter Rangers, som på udebane vendte 1-2 til en 3-2-sejr over Betis.
Jan Kuchta åbnede ballet for Sparta Prag i Cypern, og det blev også hurtigt 2-0 ved serbiske Veljko Birmancevic i en kamp, hvor både keeper Peter Vindahl og stopper Asger Sørensen var med for tjekkerne.
Fodrappe Birmancevic øgede også til 3-0 lige inden pausen, og så betød det mindre, at Aris faktisk var ganske godt med og matchede udeholdet på mange parametre.
Priskes hold skal dermed spille med i playoffrunden i februar sammen andre gruppetoere, blandt andre Marseille.
Franskmændene tabte torsdag sin gruppefinale til Brighton med 0-1 efter et sent sejrsmål af Joao Pedro.
I samme gruppe slog Ajax med danske Anton Gaaei som indskifter AEK Athen 3-1 og tog dermed akkurat tredjepladsen og en billet til Conference Leagues slutspil.
Her kan det pressede hollandske storhold ryge ind i blandt andet Club Brugge.
Belgierne springer dog første knockoutrunde over efter en 3-1-sejr over Bodø/Glimt i en kamp om førstepladsen torsdag aften.
Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen startede for værterne, og førstnævnte blev noteret for en assist, inden han senere blev skiftet ud med landsmanden Philip Zinckernagel.
Endeligt rundede Klaksvik sit og Færøernes første europæiske gruppespil af med et 0-3-nederlag hos franske Lille efter en hektisk slutfase med to mål på straffespark og to røde kort til gæsterne.
Klaksvik slutter sidst i gruppen med fire point, der blev optjent via 0-0 hjemme mod Lille og 3-0 over slovenske Ljubljana samme sted.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
Afslører dansk toptræners millionløn
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE