HERNING (Tipsbladet): I sommer flirtede FC Midtjylland og Rasmus Nissen Kristensen med hinanden.
I en TV2-dokumentar sagde backen blandt andet, at han helt sikkert skal hjem til FC Midtjylland en dag, og parterne undersøgte allerede i sommer, om det var muligt, da landsholdsspilleren ikke havde udsigt til eller specielt meget lyst til at spille for Leeds United i Championship.
På onsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands møde med Eintracht Frankfurt og Rasmus Nissen Kristensen i Europa League blev cheftræner Thomas Thomasberg spurgt til sommerens interesse, og FCM-bossen lyder som en, der bestemt kunne have brugt landsholdsspilleren, selv om Thomasberg på pressemødet også understregede, at han var glad for sidemanden på podiet, den schweiziske back Kevin Mbabu, som FCM hentede i stedet.
– Jeg har en viden om det meste, der sker i klubben i forhold til spillere, der skal ind og ud. Jeg var velvidende om kontakten, som alle parter vist også har sagt, siger Thomas Thomasberg.
– Jeg tror med de fleste dygtige spillere, at der vil man gerne forbedre sit hold så meget som muligt. Og en, der tidligere har været her, og som er rigtig dygtig og inde omkring landsholdet, der forsøger man hele tiden at gøre gruppen så stærk som muligt. Det var ikke det, det endte med, og så er det det, jeg forholder mig til. Men han er en rigtig dygtig spiller, og som klubben rater højt, fordi det er en af vores egne. Det er også en, de er glade for i Frankfurt, siger Thomas Thomasberg.
Og FCM-cheftræneren lyder også som en, der holder døren åben for Rasmus Nissen Kristensen, der har kontrakt med Leeds indtil sommeren 2027.
– En spiller, der kan gøre sig hos nummer to i Bundesligaen, kan også gøre sig gældende de fleste steder i Superligaen. Hans egenskaber er altid eftertragtede, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt spiller på MCH Arena klokken 21 torsdag.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT