HERNING (Tipsbladet): I sommer flirtede FC Midtjylland og Rasmus Nissen Kristensen med hinanden.
I en TV2-dokumentar sagde backen blandt andet, at han helt sikkert skal hjem til FC Midtjylland en dag, og parterne undersøgte allerede i sommer, om det var muligt, da landsholdsspilleren ikke havde udsigt til eller specielt meget lyst til at spille for Leeds United i Championship.
På onsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands møde med Eintracht Frankfurt og Rasmus Nissen Kristensen i Europa League blev cheftræner Thomas Thomasberg spurgt til sommerens interesse, og FCM-bossen lyder som en, der bestemt kunne have brugt landsholdsspilleren, selv om Thomasberg på pressemødet også understregede, at han var glad for sidemanden på podiet, den schweiziske back Kevin Mbabu, som FCM hentede i stedet.
– Jeg har en viden om det meste, der sker i klubben i forhold til spillere, der skal ind og ud. Jeg var velvidende om kontakten, som alle parter vist også har sagt, siger Thomas Thomasberg.
– Jeg tror med de fleste dygtige spillere, at der vil man gerne forbedre sit hold så meget som muligt. Og en, der tidligere har været her, og som er rigtig dygtig og inde omkring landsholdet, der forsøger man hele tiden at gøre gruppen så stærk som muligt. Det var ikke det, det endte med, og så er det det, jeg forholder mig til. Men han er en rigtig dygtig spiller, og som klubben rater højt, fordi det er en af vores egne. Det er også en, de er glade for i Frankfurt, siger Thomas Thomasberg.
Og FCM-cheftræneren lyder også som en, der holder døren åben for Rasmus Nissen Kristensen, der har kontrakt med Leeds indtil sommeren 2027.
– En spiller, der kan gøre sig hos nummer to i Bundesligaen, kan også gøre sig gældende de fleste steder i Superligaen. Hans egenskaber er altid eftertragtede, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt spiller på MCH Arena klokken 21 torsdag.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
CUSTOM
Mexico – England
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
OPTAKT
Portugal – Spanien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT