Reagerer på NK-transfertilbud: Altid eftertragtet

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg har meget til overs for Rasmus Nissen Kristensen, som FC Midtjylland forsøgte at hente til Heden i sommer.



HERNING (Tipsbladet): I sommer flirtede FC Midtjylland og Rasmus Nissen Kristensen med hinanden.

I en TV2-dokumentar sagde backen blandt andet, at han helt sikkert skal hjem til FC Midtjylland en dag, og parterne undersøgte allerede i sommer, om det var muligt, da landsholdsspilleren ikke havde udsigt til eller specielt meget lyst til at spille for Leeds United i Championship.

På onsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands møde med Eintracht Frankfurt og Rasmus Nissen Kristensen i Europa League blev cheftræner Thomas Thomasberg spurgt til sommerens interesse, og FCM-bossen lyder som en, der bestemt kunne have brugt landsholdsspilleren, selv om Thomasberg på pressemødet også understregede, at han var glad for sidemanden på podiet, den schweiziske back Kevin Mbabu, som FCM hentede i stedet.

– Jeg har en viden om det meste, der sker i klubben i forhold til spillere, der skal ind og ud. Jeg var velvidende om kontakten, som alle parter vist også har sagt, siger Thomas Thomasberg.

– Jeg tror med de fleste dygtige spillere, at der vil man gerne forbedre sit hold så meget som muligt. Og en, der tidligere har været her, og som er rigtig dygtig og inde omkring landsholdet, der forsøger man hele tiden at gøre gruppen så stærk som muligt. Det var ikke det, det endte med, og så er det det, jeg forholder mig til. Men han er en rigtig dygtig spiller, og som klubben rater højt, fordi det er en af vores egne. Det er også en, de er glade for i Frankfurt, siger Thomas Thomasberg.

Og FCM-cheftræneren lyder også som en, der holder døren åben for Rasmus Nissen Kristensen, der har kontrakt med Leeds indtil sommeren 2027.

– En spiller, der kan gøre sig hos nummer to i Bundesligaen, kan også gøre sig gældende de fleste steder i Superligaen. Hans egenskaber er altid eftertragtede, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt spiller på MCH Arena klokken 21 torsdag.






Napoli-chok på vej




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Vil hente FC Midtjylland-profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Snart sker det