Reagerer på NK-transfertilbud: Altid eftertragtet

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg har meget til overs for Rasmus Nissen Kristensen, som FC Midtjylland forsøgte at hente til Heden i sommer.



HERNING (Tipsbladet): I sommer flirtede FC Midtjylland og Rasmus Nissen Kristensen med hinanden.

I en TV2-dokumentar sagde backen blandt andet, at han helt sikkert skal hjem til FC Midtjylland en dag, og parterne undersøgte allerede i sommer, om det var muligt, da landsholdsspilleren ikke havde udsigt til eller specielt meget lyst til at spille for Leeds United i Championship.

På onsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands møde med Eintracht Frankfurt og Rasmus Nissen Kristensen i Europa League blev cheftræner Thomas Thomasberg spurgt til sommerens interesse, og FCM-bossen lyder som en, der bestemt kunne have brugt landsholdsspilleren, selv om Thomasberg på pressemødet også understregede, at han var glad for sidemanden på podiet, den schweiziske back Kevin Mbabu, som FCM hentede i stedet.

– Jeg har en viden om det meste, der sker i klubben i forhold til spillere, der skal ind og ud. Jeg var velvidende om kontakten, som alle parter vist også har sagt, siger Thomas Thomasberg.

– Jeg tror med de fleste dygtige spillere, at der vil man gerne forbedre sit hold så meget som muligt. Og en, der tidligere har været her, og som er rigtig dygtig og inde omkring landsholdet, der forsøger man hele tiden at gøre gruppen så stærk som muligt. Det var ikke det, det endte med, og så er det det, jeg forholder mig til. Men han er en rigtig dygtig spiller, og som klubben rater højt, fordi det er en af vores egne. Det er også en, de er glade for i Frankfurt, siger Thomas Thomasberg.

Og FCM-cheftræneren lyder også som en, der holder døren åben for Rasmus Nissen Kristensen, der har kontrakt med Leeds indtil sommeren 2027.

– En spiller, der kan gøre sig hos nummer to i Bundesligaen, kan også gøre sig gældende de fleste steder i Superligaen. Hans egenskaber er altid eftertragtede, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt spiller på MCH Arena klokken 21 torsdag.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AGF – Brøndby IF

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FC København – Lyngby BK

LIVE: FCK smider sejren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Her er VM-turneringens hold