HERNING (Tipsbladet): I sommer flirtede FC Midtjylland og Rasmus Nissen Kristensen med hinanden.
I en TV2-dokumentar sagde backen blandt andet, at han helt sikkert skal hjem til FC Midtjylland en dag, og parterne undersøgte allerede i sommer, om det var muligt, da landsholdsspilleren ikke havde udsigt til eller specielt meget lyst til at spille for Leeds United i Championship.
På onsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands møde med Eintracht Frankfurt og Rasmus Nissen Kristensen i Europa League blev cheftræner Thomas Thomasberg spurgt til sommerens interesse, og FCM-bossen lyder som en, der bestemt kunne have brugt landsholdsspilleren, selv om Thomasberg på pressemødet også understregede, at han var glad for sidemanden på podiet, den schweiziske back Kevin Mbabu, som FCM hentede i stedet.
– Jeg har en viden om det meste, der sker i klubben i forhold til spillere, der skal ind og ud. Jeg var velvidende om kontakten, som alle parter vist også har sagt, siger Thomas Thomasberg.
– Jeg tror med de fleste dygtige spillere, at der vil man gerne forbedre sit hold så meget som muligt. Og en, der tidligere har været her, og som er rigtig dygtig og inde omkring landsholdet, der forsøger man hele tiden at gøre gruppen så stærk som muligt. Det var ikke det, det endte med, og så er det det, jeg forholder mig til. Men han er en rigtig dygtig spiller, og som klubben rater højt, fordi det er en af vores egne. Det er også en, de er glade for i Frankfurt, siger Thomas Thomasberg.
Og FCM-cheftræneren lyder også som en, der holder døren åben for Rasmus Nissen Kristensen, der har kontrakt med Leeds indtil sommeren 2027.
– En spiller, der kan gøre sig hos nummer to i Bundesligaen, kan også gøre sig gældende de fleste steder i Superligaen. Hans egenskaber er altid eftertragtede, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt spiller på MCH Arena klokken 21 torsdag.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Stjerne sender Sverige videre ved VM
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Uruguay – Spanien
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT