Real Sociedad – FC Midtjylland

FC Midtjylland spillede en flot kamp hjemme mod Real Sociedad i sidste uge, men tabte alligevel med 2-1. Vender midtjyderne opgøret på hovedet i San Sebastian?



Europa League

Dommer: Serdar Gözübüyuk

Tor 20. feb kl. 21.00

Stream: Disney+

Spilforslag

Uafgjort

Odds 4.50

Spil hos Bet365

Odds fra november 22, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Real Sociedad:

En straffescoring og en vildt drøn fra den japanske stjerne Take Kubo var for Real Sociedad nok til at tage fra Herning med en forventelig 2-1 sejr i bagagen.

Baskerne var allerede inden opgøret på MCH Arena klare favoritter til at sikre videre avancement, og selvom favoritværdigheden selvfølgelig kun er blevet større, virker det lidt overmodigt, at både Aramburu og Zubimendi med fuldt overlæg hev gule kort til sig for tidsudtræk, så de kan afsone karantæne her i returopgøret.

Niveauforskellen mellem Real Sociedad og FC Midtjylland var nemlig ikke så stor som forventet, og på et helt generelt plan er Imanol Alguacils tropper ikke vildt godt kørende for tiden.

Værterne har tabt fire af de seneste fem i La Liga, mens den ene sejr i samme periode kom mod oprykkerne Espanyol.

I weekenden tabte Real Sociedad med hele 3-0 ude mod Real Betis, og spørgsmålet er om det formsvage mandskab, nu også kan vide sig helt sikre på en nem opgave hjemme i San Sebastian mod FC Midtjylland?

Martin Zubimendi og Jon Aramburu er i karantæne, mens Hamari Traore og Jon Pacheco er ude med skader.

FC Midtjylland:

FC Midtjylland har ryggen mod muren i Europa League efter 2-1 nederlaget hjemme mod Real Sociedad i sidste uge.

Ikke et videre overraskende udfald mod stærk modstand fra den bedste spanske række, men hvis ellers midtjyderne kan se bort fra resultatet, er der masser af positive aspekter at tage med videre til returopgøret.

I store dele af opgøret var FC Midtjylland nemlig fuldt ud på omgangshøjde med de stærke spaniere, og med et flot afsluttende pres, havde det vel været mere retvisende, hvis kampen var endt uafgjort.

Billetten til Europa League-ottendedelsfinalen hænger selvfølgelig i en tynd tråd, men præstationen for en uge siden må give blod på tanden til et opgør, hvor Thomasbergs er klare underdogs og intet har at tabe.

I weekenden gjorde FC Midtjylland forårsdebut i Superligaen med en pligtsejr på 1-0 over Lyngby, hvor det virkede til at spillerne kørte på halv damp.

Oliver Sørensen, Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader.

Karantæner:

Real Sociedad: Martin Zubimendi og Jon Aramburu
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Real Sociedad: (4-1-4-1): Marrero – Elustondo, Aguerd, Aguerd, Balda – Marin – Kubo, Sucic, Mendez, Gomez – Oyarzabal

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Byskov – Osorio, Buksa, Simsir

Dom:

At Real Sociedad på så åbenlys vis hev to karantæner til sig i første kamp, vidner om, at de formentlig allerede tager det videre avancement for gode varer.

Man skal som bekendt ikke sælge skindet før bjørnen(ulven) er skudt, og hvis spanierne, som i forvejen ikke er alt for godt kørende, kommer til opgøret med en nonchalant indstilling, er der håb for FC Midtjylland.

De spanske værter har blot vundet fem af sæsonens 12 hjemmekampe i La Liga, så hvis midtjyderne rammer samme niveau som i første opgør, kan der snildt blive spænding om udfaldet.

Dommen lyder på 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated november 22, 2025 19:08 pm

Ligatabel:

Seneste resultater



Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Liverpool ydmyget

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Bo Svensson favorit til stort job 

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

FC København – Brøndby IF

Superliga-legende stråler som 41-årig

Kongesæson – de køber Pep Biel

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Kæmpe nedtur for AaB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

I svime over German Onugkha

– Agger og Kahlenberg var specielt

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Viborg FF – Vejle Boldklub

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Lyngby går alene i front

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

– Jeg vil være den bedste

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Derfor har Lerager takket nej til FC København

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona