Real Sociedad – FC Midtjylland

FC Midtjylland spillede en flot kamp hjemme mod Real Sociedad i sidste uge, men tabte alligevel med 2-1. Vender midtjyderne opgøret på hovedet i San Sebastian?



Europa League

Dommer: Serdar Gözübüyuk

Tor 20. feb kl. 21.00

Stream: Disney+

Spilforslag

Uafgjort

Odds 4.50

Spil hos Bet365

Odds fra april 18, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Real Sociedad:

En straffescoring og en vildt drøn fra den japanske stjerne Take Kubo var for Real Sociedad nok til at tage fra Herning med en forventelig 2-1 sejr i bagagen.

Baskerne var allerede inden opgøret på MCH Arena klare favoritter til at sikre videre avancement, og selvom favoritværdigheden selvfølgelig kun er blevet større, virker det lidt overmodigt, at både Aramburu og Zubimendi med fuldt overlæg hev gule kort til sig for tidsudtræk, så de kan afsone karantæne her i returopgøret.

Niveauforskellen mellem Real Sociedad og FC Midtjylland var nemlig ikke så stor som forventet, og på et helt generelt plan er Imanol Alguacils tropper ikke vildt godt kørende for tiden.

Værterne har tabt fire af de seneste fem i La Liga, mens den ene sejr i samme periode kom mod oprykkerne Espanyol.

I weekenden tabte Real Sociedad med hele 3-0 ude mod Real Betis, og spørgsmålet er om det formsvage mandskab, nu også kan vide sig helt sikre på en nem opgave hjemme i San Sebastian mod FC Midtjylland?

Martin Zubimendi og Jon Aramburu er i karantæne, mens Hamari Traore og Jon Pacheco er ude med skader.

FC Midtjylland:

FC Midtjylland har ryggen mod muren i Europa League efter 2-1 nederlaget hjemme mod Real Sociedad i sidste uge.

Ikke et videre overraskende udfald mod stærk modstand fra den bedste spanske række, men hvis ellers midtjyderne kan se bort fra resultatet, er der masser af positive aspekter at tage med videre til returopgøret.

I store dele af opgøret var FC Midtjylland nemlig fuldt ud på omgangshøjde med de stærke spaniere, og med et flot afsluttende pres, havde det vel været mere retvisende, hvis kampen var endt uafgjort.

Billetten til Europa League-ottendedelsfinalen hænger selvfølgelig i en tynd tråd, men præstationen for en uge siden må give blod på tanden til et opgør, hvor Thomasbergs er klare underdogs og intet har at tabe.

I weekenden gjorde FC Midtjylland forårsdebut i Superligaen med en pligtsejr på 1-0 over Lyngby, hvor det virkede til at spillerne kørte på halv damp.

Oliver Sørensen, Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader.

Karantæner:

Real Sociedad: Martin Zubimendi og Jon Aramburu
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Real Sociedad: (4-1-4-1): Marrero – Elustondo, Aguerd, Aguerd, Balda – Marin – Kubo, Sucic, Mendez, Gomez – Oyarzabal

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Byskov – Osorio, Buksa, Simsir

Dom:

At Real Sociedad på så åbenlys vis hev to karantæner til sig i første kamp, vidner om, at de formentlig allerede tager det videre avancement for gode varer.

Man skal som bekendt ikke sælge skindet før bjørnen(ulven) er skudt, og hvis spanierne, som i forvejen ikke er alt for godt kørende, kommer til opgøret med en nonchalant indstilling, er der håb for FC Midtjylland.

De spanske værter har blot vundet fem af sæsonens 12 hjemmekampe i La Liga, så hvis midtjyderne rammer samme niveau som i første opgør, kan der snildt blive spænding om udfaldet.

Dommen lyder på 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 18, 2026 10:11 am

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

OB siger farvel til seks spillere

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Det er aldrig sket før

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ringet op af Brøndby-træner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Chelsea – Manchester United

Ivan Toney klar på choktransfer

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Nu klager FC Barcelona igen

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Helt vild med Brøndby-profil

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Brøndby IF – Sønderjyske

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’