Real Sociedad – FC Midtjylland

FC Midtjylland spillede en flot kamp hjemme mod Real Sociedad i sidste uge, men tabte alligevel med 2-1. Vender midtjyderne opgøret på hovedet i San Sebastian?



Europa League

Dommer: Serdar Gözübüyuk

Tor 20. feb kl. 21.00

Stream: Disney+

Spilforslag

Uafgjort

Odds 4.50

Spil hos Bet365

Odds fra januar 8, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Real Sociedad:

En straffescoring og en vildt drøn fra den japanske stjerne Take Kubo var for Real Sociedad nok til at tage fra Herning med en forventelig 2-1 sejr i bagagen.

Baskerne var allerede inden opgøret på MCH Arena klare favoritter til at sikre videre avancement, og selvom favoritværdigheden selvfølgelig kun er blevet større, virker det lidt overmodigt, at både Aramburu og Zubimendi med fuldt overlæg hev gule kort til sig for tidsudtræk, så de kan afsone karantæne her i returopgøret.

Niveauforskellen mellem Real Sociedad og FC Midtjylland var nemlig ikke så stor som forventet, og på et helt generelt plan er Imanol Alguacils tropper ikke vildt godt kørende for tiden.

Værterne har tabt fire af de seneste fem i La Liga, mens den ene sejr i samme periode kom mod oprykkerne Espanyol.

I weekenden tabte Real Sociedad med hele 3-0 ude mod Real Betis, og spørgsmålet er om det formsvage mandskab, nu også kan vide sig helt sikre på en nem opgave hjemme i San Sebastian mod FC Midtjylland?

Martin Zubimendi og Jon Aramburu er i karantæne, mens Hamari Traore og Jon Pacheco er ude med skader.

FC Midtjylland:

FC Midtjylland har ryggen mod muren i Europa League efter 2-1 nederlaget hjemme mod Real Sociedad i sidste uge.

Ikke et videre overraskende udfald mod stærk modstand fra den bedste spanske række, men hvis ellers midtjyderne kan se bort fra resultatet, er der masser af positive aspekter at tage med videre til returopgøret.

I store dele af opgøret var FC Midtjylland nemlig fuldt ud på omgangshøjde med de stærke spaniere, og med et flot afsluttende pres, havde det vel været mere retvisende, hvis kampen var endt uafgjort.

Billetten til Europa League-ottendedelsfinalen hænger selvfølgelig i en tynd tråd, men præstationen for en uge siden må give blod på tanden til et opgør, hvor Thomasbergs er klare underdogs og intet har at tabe.

I weekenden gjorde FC Midtjylland forårsdebut i Superligaen med en pligtsejr på 1-0 over Lyngby, hvor det virkede til at spillerne kørte på halv damp.

Oliver Sørensen, Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader.

Karantæner:

Real Sociedad: Martin Zubimendi og Jon Aramburu
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Real Sociedad: (4-1-4-1): Marrero – Elustondo, Aguerd, Aguerd, Balda – Marin – Kubo, Sucic, Mendez, Gomez – Oyarzabal

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Byskov – Osorio, Buksa, Simsir

Dom:

At Real Sociedad på så åbenlys vis hev to karantæner til sig i første kamp, vidner om, at de formentlig allerede tager det videre avancement for gode varer.

Man skal som bekendt ikke sælge skindet før bjørnen(ulven) er skudt, og hvis spanierne, som i forvejen ikke er alt for godt kørende, kommer til opgøret med en nonchalant indstilling, er der håb for FC Midtjylland.

De spanske værter har blot vundet fem af sæsonens 12 hjemmekampe i La Liga, så hvis midtjyderne rammer samme niveau som i første opgør, kan der snildt blive spænding om udfaldet.

Dommen lyder på 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 8, 2026 01:06 am

Ligatabel:

Seneste resultater



Roony Bardghji med drømmekamp

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Dansker med kongemål mod Napoli

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Liverpool-træner er ked af prædikat

Har talt med Ferguson om United-job

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Eriksen og Kjær tager afsted

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Her er Ajax-danskers millionløn

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel