Real Sociedad – FC Midtjylland

FC Midtjylland spillede en flot kamp hjemme mod Real Sociedad i sidste uge, men tabte alligevel med 2-1. Vender midtjyderne opgøret på hovedet i San Sebastian?



Europa League

Dommer: Serdar Gözübüyuk

Tor 20. feb kl. 21.00

Stream: Disney+

Spilforslag

Uafgjort

Odds 4.50

Spil hos Bet365

Odds fra januar 23, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Real Sociedad:

En straffescoring og en vildt drøn fra den japanske stjerne Take Kubo var for Real Sociedad nok til at tage fra Herning med en forventelig 2-1 sejr i bagagen.

Baskerne var allerede inden opgøret på MCH Arena klare favoritter til at sikre videre avancement, og selvom favoritværdigheden selvfølgelig kun er blevet større, virker det lidt overmodigt, at både Aramburu og Zubimendi med fuldt overlæg hev gule kort til sig for tidsudtræk, så de kan afsone karantæne her i returopgøret.

Niveauforskellen mellem Real Sociedad og FC Midtjylland var nemlig ikke så stor som forventet, og på et helt generelt plan er Imanol Alguacils tropper ikke vildt godt kørende for tiden.

Værterne har tabt fire af de seneste fem i La Liga, mens den ene sejr i samme periode kom mod oprykkerne Espanyol.

I weekenden tabte Real Sociedad med hele 3-0 ude mod Real Betis, og spørgsmålet er om det formsvage mandskab, nu også kan vide sig helt sikre på en nem opgave hjemme i San Sebastian mod FC Midtjylland?

Martin Zubimendi og Jon Aramburu er i karantæne, mens Hamari Traore og Jon Pacheco er ude med skader.

FC Midtjylland:

FC Midtjylland har ryggen mod muren i Europa League efter 2-1 nederlaget hjemme mod Real Sociedad i sidste uge.

Ikke et videre overraskende udfald mod stærk modstand fra den bedste spanske række, men hvis ellers midtjyderne kan se bort fra resultatet, er der masser af positive aspekter at tage med videre til returopgøret.

I store dele af opgøret var FC Midtjylland nemlig fuldt ud på omgangshøjde med de stærke spaniere, og med et flot afsluttende pres, havde det vel været mere retvisende, hvis kampen var endt uafgjort.

Billetten til Europa League-ottendedelsfinalen hænger selvfølgelig i en tynd tråd, men præstationen for en uge siden må give blod på tanden til et opgør, hvor Thomasbergs er klare underdogs og intet har at tabe.

I weekenden gjorde FC Midtjylland forårsdebut i Superligaen med en pligtsejr på 1-0 over Lyngby, hvor det virkede til at spillerne kørte på halv damp.

Oliver Sørensen, Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader.

Karantæner:

Real Sociedad: Martin Zubimendi og Jon Aramburu
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Real Sociedad: (4-1-4-1): Marrero – Elustondo, Aguerd, Aguerd, Balda – Marin – Kubo, Sucic, Mendez, Gomez – Oyarzabal

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Byskov – Osorio, Buksa, Simsir

Dom:

At Real Sociedad på så åbenlys vis hev to karantæner til sig i første kamp, vidner om, at de formentlig allerede tager det videre avancement for gode varer.

Man skal som bekendt ikke sælge skindet før bjørnen(ulven) er skudt, og hvis spanierne, som i forvejen ikke er alt for godt kørende, kommer til opgøret med en nonchalant indstilling, er der håb for FC Midtjylland.

De spanske værter har blot vundet fem af sæsonens 12 hjemmekampe i La Liga, så hvis midtjyderne rammer samme niveau som i første opgør, kan der snildt blive spænding om udfaldet.

Dommen lyder på 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 23, 2026 20:47 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Rekordtransfer?

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Spøjs spiller på besøg i Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Dyr dansk bomber til Everton?

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

FBI Boston fælder dansk rigmand

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Mere aktivitet på vej i FC København

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København