Europa League
Dommer: Serdar Gözübüyuk
Tor 20. feb kl. 21.00
Stream: Disney+
Spilforslag
Uafgjort
Odds 4.50
Odds fra april 18, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Real Sociedad:
En straffescoring og en vildt drøn fra den japanske stjerne Take Kubo var for Real Sociedad nok til at tage fra Herning med en forventelig 2-1 sejr i bagagen.
Baskerne var allerede inden opgøret på MCH Arena klare favoritter til at sikre videre avancement, og selvom favoritværdigheden selvfølgelig kun er blevet større, virker det lidt overmodigt, at både Aramburu og Zubimendi med fuldt overlæg hev gule kort til sig for tidsudtræk, så de kan afsone karantæne her i returopgøret.
Niveauforskellen mellem Real Sociedad og FC Midtjylland var nemlig ikke så stor som forventet, og på et helt generelt plan er Imanol Alguacils tropper ikke vildt godt kørende for tiden.
Værterne har tabt fire af de seneste fem i La Liga, mens den ene sejr i samme periode kom mod oprykkerne Espanyol.
I weekenden tabte Real Sociedad med hele 3-0 ude mod Real Betis, og spørgsmålet er om det formsvage mandskab, nu også kan vide sig helt sikre på en nem opgave hjemme i San Sebastian mod FC Midtjylland?
Martin Zubimendi og Jon Aramburu er i karantæne, mens Hamari Traore og Jon Pacheco er ude med skader.
FC Midtjylland:
FC Midtjylland har ryggen mod muren i Europa League efter 2-1 nederlaget hjemme mod Real Sociedad i sidste uge.
Ikke et videre overraskende udfald mod stærk modstand fra den bedste spanske række, men hvis ellers midtjyderne kan se bort fra resultatet, er der masser af positive aspekter at tage med videre til returopgøret.
I store dele af opgøret var FC Midtjylland nemlig fuldt ud på omgangshøjde med de stærke spaniere, og med et flot afsluttende pres, havde det vel været mere retvisende, hvis kampen var endt uafgjort.
Billetten til Europa League-ottendedelsfinalen hænger selvfølgelig i en tynd tråd, men præstationen for en uge siden må give blod på tanden til et opgør, hvor Thomasbergs er klare underdogs og intet har at tabe.
I weekenden gjorde FC Midtjylland forårsdebut i Superligaen med en pligtsejr på 1-0 over Lyngby, hvor det virkede til at spillerne kørte på halv damp.
Oliver Sørensen, Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader.
Karantæner:
Real Sociedad: Martin Zubimendi og Jon Aramburu
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Sociedad: (4-1-4-1): Marrero – Elustondo, Aguerd, Aguerd, Balda – Marin – Kubo, Sucic, Mendez, Gomez – Oyarzabal
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Byskov – Osorio, Buksa, Simsir
Dom:
At Real Sociedad på så åbenlys vis hev to karantæner til sig i første kamp, vidner om, at de formentlig allerede tager det videre avancement for gode varer.
Man skal som bekendt ikke sælge skindet før bjørnen(ulven) er skudt, og hvis spanierne, som i forvejen ikke er alt for godt kørende, kommer til opgøret med en nonchalant indstilling, er der håb for FC Midtjylland.
De spanske værter har blot vundet fem af sæsonens 12 hjemmekampe i La Liga, så hvis midtjyderne rammer samme niveau som i første opgør, kan der snildt blive spænding om udfaldet.
Dommen lyder på 1-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 18, 2026 22:58 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
OB siger farvel til seks spillere
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Fik blackout på Brøndby Stadion
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur