Rösler så med: ‘Klar til en krig søndag mod AGF’

Om mindre end tre døgn skal FC Midtjylland spille topkamp hjemme mod AGF, og det er man helt klar på i FCM-lejren, selv om det er tre døgn mindre forberedelse end gæsterne.



HERNING (Tipsbladet): Uwe Rösler var på MCH Arena torsdag aften for at tage et kig på den modstander, århusianerne søndag skal udfordre maksimalt i jagten på en så god udgangsposition som muligt med en måneds tid til vinterpause i Superligaen.

AGF er efter mandagens sejr over Brøndby IF kun ét point efter FCM og FCK på den delte førsteplads, og man skulle kende Uwe Rösler og dennes spillere dårligt, hvis de århusianske gæster kommer og spiller en rolig, forsigtig omgang fodbold.

Så mens glæden torsdag aften er stor i FCM-lejren over en 1-0-sejr over Union Saint-Gilloise, der i FCM's egen beregning bringer holdet tre point fra det forventede pointtal for avancement, er man også helt klar over, at det ikke nytter at være bare den mindste smule træt eller uskarp om små tre døgn.

– Selvfølgelig er vi det. Vi har spillet mange kampe i en lang periode, og jeg synes, vi har været gode til at tage vare på os selv. Jeg synes, vi har været meget professionelle, så selvfølgelig står vi klar på søndag til en krig mod AGF, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

Keeper Elias Rafn Ólafsson stod en god kamp og var med til at sikre tre point med et par gode redninger og indgreb, da de hurtige belgiere var ved at spille FCM tynde især i den sidste halve time af kampen.

280068

Elias Rafn Ólafsson stod en god kamp torsdag aften mod Union Saint-Gilloise. Foto: Alamy

Og han er helt med på, der også bliver drøn på søndag mod et AGF, der har slået flest indlæg i feltet af alle Superliga-hold i sæsonen og konstant ligger i det leje i de seneste sæsoner.

– Vi tager det lidt roligt i morgen, og så skal vi ellers gøre det samme igen på søndag [som i begyndelsen af Union-kampen]. Vi skal komme med fuld fart og begynde kampen på samme måde, siger Elias Rafn Ólafsson.

– De har sgu et godt hold, synes jeg. Så vi skal virkelig være klar, og de har jo nogle hårdføre spillere, siger FCM-målmanden, der også kommer til at møde landsholdskammeraten Mikael Anderson, der mandag mod Brøndby var tilbage på den centrale midtbane efter at have været vikar for Gift Links som venstre wingback.

– Det bliver superfedt. Det er altid fedt, siger FCM-keeperen.

– Jeg synes, Superligaen er det vigtigste. Hvis vi skal have muligheden for at spille Europa igen, skal vi jo gøre det godt, siger Elias Rafn Ólafsson.

FC Midtjyllands har i de fem sidste runder FCSB, FC Porto og Ludogorets ude, mens kamp to og fem i det forløb er hjemme mod Eintracht Frankfurt og Fenerbahce.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

17 minutter for United – nu skal han til VM

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Patrick Mortensen færdig i AGF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen