Rösler så med: ‘Klar til en krig søndag mod AGF’

Om mindre end tre døgn skal FC Midtjylland spille topkamp hjemme mod AGF, og det er man helt klar på i FCM-lejren, selv om det er tre døgn mindre forberedelse end gæsterne.



HERNING (Tipsbladet): Uwe Rösler var på MCH Arena torsdag aften for at tage et kig på den modstander, århusianerne søndag skal udfordre maksimalt i jagten på en så god udgangsposition som muligt med en måneds tid til vinterpause i Superligaen.

AGF er efter mandagens sejr over Brøndby IF kun ét point efter FCM og FCK på den delte førsteplads, og man skulle kende Uwe Rösler og dennes spillere dårligt, hvis de århusianske gæster kommer og spiller en rolig, forsigtig omgang fodbold.

Så mens glæden torsdag aften er stor i FCM-lejren over en 1-0-sejr over Union Saint-Gilloise, der i FCM's egen beregning bringer holdet tre point fra det forventede pointtal for avancement, er man også helt klar over, at det ikke nytter at være bare den mindste smule træt eller uskarp om små tre døgn.

– Selvfølgelig er vi det. Vi har spillet mange kampe i en lang periode, og jeg synes, vi har været gode til at tage vare på os selv. Jeg synes, vi har været meget professionelle, så selvfølgelig står vi klar på søndag til en krig mod AGF, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

Keeper Elias Rafn Ólafsson stod en god kamp og var med til at sikre tre point med et par gode redninger og indgreb, da de hurtige belgiere var ved at spille FCM tynde især i den sidste halve time af kampen.

280068

Elias Rafn Ólafsson stod en god kamp torsdag aften mod Union Saint-Gilloise. Foto: Alamy

Og han er helt med på, der også bliver drøn på søndag mod et AGF, der har slået flest indlæg i feltet af alle Superliga-hold i sæsonen og konstant ligger i det leje i de seneste sæsoner.

– Vi tager det lidt roligt i morgen, og så skal vi ellers gøre det samme igen på søndag [som i begyndelsen af Union-kampen]. Vi skal komme med fuld fart og begynde kampen på samme måde, siger Elias Rafn Ólafsson.

– De har sgu et godt hold, synes jeg. Så vi skal virkelig være klar, og de har jo nogle hårdføre spillere, siger FCM-målmanden, der også kommer til at møde landsholdskammeraten Mikael Anderson, der mandag mod Brøndby var tilbage på den centrale midtbane efter at have været vikar for Gift Links som venstre wingback.

– Det bliver superfedt. Det er altid fedt, siger FCM-keeperen.

– Jeg synes, Superligaen er det vigtigste. Hvis vi skal have muligheden for at spille Europa igen, skal vi jo gøre det godt, siger Elias Rafn Ólafsson.

FC Midtjyllands har i de fem sidste runder FCSB, FC Porto og Ludogorets ude, mens kamp to og fem i det forløb er hjemme mod Eintracht Frankfurt og Fenerbahce.



Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Liverpool-spiller i chokskifte?

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Vil have stjernetræner til Tottenham

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stopper alle forhandlinger

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Frederik Birk bryder tavsheden

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På vej til storklub

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank