Rösler så med: ‘Klar til en krig søndag mod AGF’

Om mindre end tre døgn skal FC Midtjylland spille topkamp hjemme mod AGF, og det er man helt klar på i FCM-lejren, selv om det er tre døgn mindre forberedelse end gæsterne.



HERNING (Tipsbladet): Uwe Rösler var på MCH Arena torsdag aften for at tage et kig på den modstander, århusianerne søndag skal udfordre maksimalt i jagten på en så god udgangsposition som muligt med en måneds tid til vinterpause i Superligaen.

AGF er efter mandagens sejr over Brøndby IF kun ét point efter FCM og FCK på den delte førsteplads, og man skulle kende Uwe Rösler og dennes spillere dårligt, hvis de århusianske gæster kommer og spiller en rolig, forsigtig omgang fodbold.

Så mens glæden torsdag aften er stor i FCM-lejren over en 1-0-sejr over Union Saint-Gilloise, der i FCM's egen beregning bringer holdet tre point fra det forventede pointtal for avancement, er man også helt klar over, at det ikke nytter at være bare den mindste smule træt eller uskarp om små tre døgn.

– Selvfølgelig er vi det. Vi har spillet mange kampe i en lang periode, og jeg synes, vi har været gode til at tage vare på os selv. Jeg synes, vi har været meget professionelle, så selvfølgelig står vi klar på søndag til en krig mod AGF, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

Keeper Elias Rafn Ólafsson stod en god kamp og var med til at sikre tre point med et par gode redninger og indgreb, da de hurtige belgiere var ved at spille FCM tynde især i den sidste halve time af kampen.

280068

Elias Rafn Ólafsson stod en god kamp torsdag aften mod Union Saint-Gilloise. Foto: Alamy

Og han er helt med på, der også bliver drøn på søndag mod et AGF, der har slået flest indlæg i feltet af alle Superliga-hold i sæsonen og konstant ligger i det leje i de seneste sæsoner.

– Vi tager det lidt roligt i morgen, og så skal vi ellers gøre det samme igen på søndag [som i begyndelsen af Union-kampen]. Vi skal komme med fuld fart og begynde kampen på samme måde, siger Elias Rafn Ólafsson.

– De har sgu et godt hold, synes jeg. Så vi skal virkelig være klar, og de har jo nogle hårdføre spillere, siger FCM-målmanden, der også kommer til at møde landsholdskammeraten Mikael Anderson, der mandag mod Brøndby var tilbage på den centrale midtbane efter at have været vikar for Gift Links som venstre wingback.

– Det bliver superfedt. Det er altid fedt, siger FCM-keeperen.

– Jeg synes, Superligaen er det vigtigste. Hvis vi skal have muligheden for at spille Europa igen, skal vi jo gøre det godt, siger Elias Rafn Ólafsson.

FC Midtjyllands har i de fem sidste runder FCSB, FC Porto og Ludogorets ude, mens kamp to og fem i det forløb er hjemme mod Eintracht Frankfurt og Fenerbahce.





Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Det var vanvittigt brutalt

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

AGF – FC Midtjylland

Her er startopstillingerne til guldbraget

Stort flop i England – hent Elias Jelert



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC København – Vejle Boldklub

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Drømmemål sender Fredericia under stregen