HERNING (Tipsbladet): Uwe Rösler var på MCH Arena torsdag aften for at tage et kig på den modstander, århusianerne søndag skal udfordre maksimalt i jagten på en så god udgangsposition som muligt med en måneds tid til vinterpause i Superligaen.
AGF er efter mandagens sejr over Brøndby IF kun ét point efter FCM og FCK på den delte førsteplads, og man skulle kende Uwe Rösler og dennes spillere dårligt, hvis de århusianske gæster kommer og spiller en rolig, forsigtig omgang fodbold.
Så mens glæden torsdag aften er stor i FCM-lejren over en 1-0-sejr over Union Saint-Gilloise, der i FCM's egen beregning bringer holdet tre point fra det forventede pointtal for avancement, er man også helt klar over, at det ikke nytter at være bare den mindste smule træt eller uskarp om små tre døgn.
– Selvfølgelig er vi det. Vi har spillet mange kampe i en lang periode, og jeg synes, vi har været gode til at tage vare på os selv. Jeg synes, vi har været meget professionelle, så selvfølgelig står vi klar på søndag til en krig mod AGF, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.
Keeper Elias Rafn Ólafsson stod en god kamp og var med til at sikre tre point med et par gode redninger og indgreb, da de hurtige belgiere var ved at spille FCM tynde især i den sidste halve time af kampen.

Og han er helt med på, der også bliver drøn på søndag mod et AGF, der har slået flest indlæg i feltet af alle Superliga-hold i sæsonen og konstant ligger i det leje i de seneste sæsoner.
– Vi tager det lidt roligt i morgen, og så skal vi ellers gøre det samme igen på søndag [som i begyndelsen af Union-kampen]. Vi skal komme med fuld fart og begynde kampen på samme måde, siger Elias Rafn Ólafsson.
– De har sgu et godt hold, synes jeg. Så vi skal virkelig være klar, og de har jo nogle hårdføre spillere, siger FCM-målmanden, der også kommer til at møde landsholdskammeraten Mikael Anderson, der mandag mod Brøndby var tilbage på den centrale midtbane efter at have været vikar for Gift Links som venstre wingback.
– Det bliver superfedt. Det er altid fedt, siger FCM-keeperen.
– Jeg synes, Superligaen er det vigtigste. Hvis vi skal have muligheden for at spille Europa igen, skal vi jo gøre det godt, siger Elias Rafn Ólafsson.
FC Midtjyllands har i de fem sidste runder FCSB, FC Porto og Ludogorets ude, mens kamp to og fem i det forløb er hjemme mod Eintracht Frankfurt og Fenerbahce.
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
GOG buldrer forbi bundhold
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Her kan du se Danmark mod Belarus
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Superliga-profil får trænerlicens
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER