HERNING (Tipsbladet): Uwe Rösler var på MCH Arena torsdag aften for at tage et kig på den modstander, århusianerne søndag skal udfordre maksimalt i jagten på en så god udgangsposition som muligt med en måneds tid til vinterpause i Superligaen.
AGF er efter mandagens sejr over Brøndby IF kun ét point efter FCM og FCK på den delte førsteplads, og man skulle kende Uwe Rösler og dennes spillere dårligt, hvis de århusianske gæster kommer og spiller en rolig, forsigtig omgang fodbold.
Så mens glæden torsdag aften er stor i FCM-lejren over en 1-0-sejr over Union Saint-Gilloise, der i FCM's egen beregning bringer holdet tre point fra det forventede pointtal for avancement, er man også helt klar over, at det ikke nytter at være bare den mindste smule træt eller uskarp om små tre døgn.
– Selvfølgelig er vi det. Vi har spillet mange kampe i en lang periode, og jeg synes, vi har været gode til at tage vare på os selv. Jeg synes, vi har været meget professionelle, så selvfølgelig står vi klar på søndag til en krig mod AGF, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.
Keeper Elias Rafn Ólafsson stod en god kamp og var med til at sikre tre point med et par gode redninger og indgreb, da de hurtige belgiere var ved at spille FCM tynde især i den sidste halve time af kampen.

Og han er helt med på, der også bliver drøn på søndag mod et AGF, der har slået flest indlæg i feltet af alle Superliga-hold i sæsonen og konstant ligger i det leje i de seneste sæsoner.
– Vi tager det lidt roligt i morgen, og så skal vi ellers gøre det samme igen på søndag [som i begyndelsen af Union-kampen]. Vi skal komme med fuld fart og begynde kampen på samme måde, siger Elias Rafn Ólafsson.
– De har sgu et godt hold, synes jeg. Så vi skal virkelig være klar, og de har jo nogle hårdføre spillere, siger FCM-målmanden, der også kommer til at møde landsholdskammeraten Mikael Anderson, der mandag mod Brøndby var tilbage på den centrale midtbane efter at have været vikar for Gift Links som venstre wingback.
– Det bliver superfedt. Det er altid fedt, siger FCM-keeperen.
– Jeg synes, Superligaen er det vigtigste. Hvis vi skal have muligheden for at spille Europa igen, skal vi jo gøre det godt, siger Elias Rafn Ólafsson.
FC Midtjyllands har i de fem sidste runder FCSB, FC Porto og Ludogorets ude, mens kamp to og fem i det forløb er hjemme mod Eintracht Frankfurt og Fenerbahce.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
OPTAKT
Frankrig – Marokko
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Knuser transferrekord
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT