Rösler så med: ‘Klar til en krig søndag mod AGF’

Om mindre end tre døgn skal FC Midtjylland spille topkamp hjemme mod AGF, og det er man helt klar på i FCM-lejren, selv om det er tre døgn mindre forberedelse end gæsterne.



HERNING (Tipsbladet): Uwe Rösler var på MCH Arena torsdag aften for at tage et kig på den modstander, århusianerne søndag skal udfordre maksimalt i jagten på en så god udgangsposition som muligt med en måneds tid til vinterpause i Superligaen.

AGF er efter mandagens sejr over Brøndby IF kun ét point efter FCM og FCK på den delte førsteplads, og man skulle kende Uwe Rösler og dennes spillere dårligt, hvis de århusianske gæster kommer og spiller en rolig, forsigtig omgang fodbold.

Så mens glæden torsdag aften er stor i FCM-lejren over en 1-0-sejr over Union Saint-Gilloise, der i FCM's egen beregning bringer holdet tre point fra det forventede pointtal for avancement, er man også helt klar over, at det ikke nytter at være bare den mindste smule træt eller uskarp om små tre døgn.

– Selvfølgelig er vi det. Vi har spillet mange kampe i en lang periode, og jeg synes, vi har været gode til at tage vare på os selv. Jeg synes, vi har været meget professionelle, så selvfølgelig står vi klar på søndag til en krig mod AGF, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

Keeper Elias Rafn Ólafsson stod en god kamp og var med til at sikre tre point med et par gode redninger og indgreb, da de hurtige belgiere var ved at spille FCM tynde især i den sidste halve time af kampen.

280068

Elias Rafn Ólafsson stod en god kamp torsdag aften mod Union Saint-Gilloise. Foto: Alamy

Og han er helt med på, der også bliver drøn på søndag mod et AGF, der har slået flest indlæg i feltet af alle Superliga-hold i sæsonen og konstant ligger i det leje i de seneste sæsoner.

– Vi tager det lidt roligt i morgen, og så skal vi ellers gøre det samme igen på søndag [som i begyndelsen af Union-kampen]. Vi skal komme med fuld fart og begynde kampen på samme måde, siger Elias Rafn Ólafsson.

– De har sgu et godt hold, synes jeg. Så vi skal virkelig være klar, og de har jo nogle hårdføre spillere, siger FCM-målmanden, der også kommer til at møde landsholdskammeraten Mikael Anderson, der mandag mod Brøndby var tilbage på den centrale midtbane efter at have været vikar for Gift Links som venstre wingback.

– Det bliver superfedt. Det er altid fedt, siger FCM-keeperen.

– Jeg synes, Superligaen er det vigtigste. Hvis vi skal have muligheden for at spille Europa igen, skal vi jo gøre det godt, siger Elias Rafn Ólafsson.

FC Midtjyllands har i de fem sidste runder FCSB, FC Porto og Ludogorets ude, mens kamp to og fem i det forløb er hjemme mod Eintracht Frankfurt og Fenerbahce.





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Medie: FC København jagter Michael Parker

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

De 10 største stjerner, der misser VM

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte