,

– Rykkede mojitos på stranden da vi trak United

Tim Sparv var med på det FCM-hold, der for alvor satte fut i resultaterne i Europa. Den tidligere anfører ser tilbage på en særlig sæson.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Hvad skal der til for, at FC Midtjylland går videre mod Real Sociedad?

Det talte cheftræner Thomas Thomasberg og flere af FC Midtjyllands profiler om på den flotte fodboldarena i San Sebastián på onsdagens presseseance som optakt til torsdagens vigtige kamp.

FC Midtjylland er nede 1-2 og helt indlysende i en svær situation.

Men midtjyderne har før mødt særdeles gode hold og fået et resultat, som Tipsbladet gennemgår her i en oversigt over de fem bedste og vigtigste Europa-resultater, klubben har fået.

To af de resultater faldt i sæsonen 2015/16, hvor FC Midtjylland klarede sig godt i Europa League, efter klubben i hele sin levetid havde haft et kompleks i Europa.

Anføreren dengang hed Tim Sparv, og han fortæller her i et interview med Tipsbladet om den sæson for snart ti år siden, hvor FC Midtjylland fik et første gennembrud i Europa.

– Det var en fantastisk periode, vi var inde i i FC Midtjylland dengang. Det lyder diffust, men meget handler for mig om det momentum, vi fik, siger Tim Sparv til Tipsbladet.

– Klubben havde fået succes i ligaen [vandt DM i maj 2015], efter man havde været tæt på i mange år. Matthew Benham var kommet til, man lavede en ny satsning på at blive mester, og der kom fem-ti procent mere selvtillid i holdet, så vi også kunne tage det næste skridt i Europa. Det var fantastisk at være del af.

– Vi havde en stamme på holdet, der var mentalt stærke og modstandsdygtige. Vi vidste, hvad fodbold gik ud på, og vi var kampintelligente i de forskellige faser, og når kampene skal afgøres. Og så havde vi X-faktoren i noget af det, blandt andre Pione Sisto og Paul Onuachu kom med. Det miks af erfaring og talent var ud over det sædvanlige, siger Tim Sparv om en periode, hvor også Jakob Poulsen, Morten ‘Duncan’ Rasmussen og Petter Andersson var erfarne spillere nær toppen af karrieren.

Sejren over ungdomsklubben Southampton
Det begyndte egentlig med en gigantisk skuffelse, da FCM væltede ud af Champions League-kvalifikationen med et samlet nederlag til APOEL fra Cypern, der ikke var specielt skræmmende.

Siden slog FCM hjemme noget overraskende Southampton 1-0, men returen var frygtindgydende men også noget meget specielt for Tim Sparv, der som teenager havde været ungdomsspiller i Premier League-klubben sammen med blandt andre Gareth Bale.

Returen på sydkysten i England så voldsomt svær ud mod et stærkt hold, men højst overraskende lykkedes det FCM at kæmpe sig videre.

– Jeg havde jo en fortid som akademispiller, så at komme tilbage og spille på St. Mary’s er ikke noget, jeg nogensinde glemmer. Og at jeg så også scorede mod dem, det var jo sjovt, hvorefter jeg så ikke var med til at synge og feste i omklædningsrummet med de andre, fordi jeg skulle i dopingkontrollen, siger Tim Sparv.

– Det var bare sindssygt stærkt. Det var et Premier League-hold med Ronald Koeman som træner og Sadio Mané, Dusan Tadic og hvad de gode spillere ellers hed. Der var ikke mange, der havde troet på os. Men det er der, vores momentum viste sig og tog endnu mere fart. Vi havde bare en kæmpe tro på det. Jeg ved godt, det lyder diffust og ukonkret, men fodbold er så meget et psykologisk spil, og når man i en klub som vores dengang endelig får succes efter at have været tæt på så mange gange, går det op i en højere enhed, siger Tim Sparv.

Rykkede drinks på Seychellerne
Succesen fortsatte, og FC Midtjylland spillede sig videre i Europa League via sejre over Club Brugge og Legia Warszawa.

Og så var det, Manchester United blev trukket som næste modstander, da gruppespillet var ovre.

– Jeg er jo stor United-fan, og jeg husker, at jeg var på Seychellerne med min ekskæreste og var på stranden og havde det godt. Jeg rykkede måske nogle mojitos eller noget i den stil. Og så begyndte det bare at plinge på min mobil med en masse beskeder om, at vi havde trukket Manchester United. Jeg var helt euforisk over at møde mit favorithold og at få lov at spille på Old Trafford. Det er også en oplevelse, jeg husker på og som betyder meget i dag, siger Tim Sparv.

Tim Sparv var pænt glad for sejren over Manchester United i 2016. Foto: Jens Dresling / Polfoto via AP)

– Vi havde jo ikke spillet nogen betydende kampe hele vinter, og så gik vi ud og vandt mod et hold som Manchester United. Det lå godt nok ikke i kortene. Jeg husker særligt den stemning, der var i omklædningsrummet efter United-kampen. Der var altid god stemning, det var Paul Onuachu og Pione Sisto, som førte an i dansen, og vi var bare mange spillere, der havde det godt sammen. Vi var ambitiøse og professionelle. Vi var ikke altid gode venner på træningsbanen, men vi havde det godt sammen med en positiv energi, siger Tim Sparv.

Kickstartede FCM
Tim Sparv var i FC Midtjylland fra 2014 til 2020, og for ham at se var Europa-succesen og mesterskabet i 2015 med til at sætte turbo på FCM og gøre klubben til den størrelse, den er i dag, hvor de fysiske rammer og budgetterne er langt større, end de var for ti år siden.

– Den der holistiske tankegang, hvor man ser hele mennesker, passer mange godt. Det var både socialt og på banen, at der var et fantastisk miljø. Og efter de succesoplevelser begyndte klubben at tænke endnu større.

– Jeg har kæmpe respekt for, hvordan klubben aldrig er tilfreds med, hvad den har opnået, men altid vil noget mere. Det er noget, der kommer fra Matthew Benham, Rasmus Ankersen og Claus Steinlein, der personificerer den indstilling, der gennemsyrede klubben, siger Tim Sparv.

FC Midtjylland og FC København jagter ud over Europa-avancement også point til Danmarks UEFA-koefficient, de to klubbers ledere går meget op i.

Der er kickoff i San Sebastián mellem Real Sociedad og FC Midtjylland klokken 21.00 torsdag.





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Vildt skifte i Superligaen?

OB-boss med spændende transferbesked

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Sergio Ramos i chokskifte?

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

FC København-boss med klar melding om Neestrup

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndby afvist

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Napoli jagter Superliga-profil

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Thomas Delaney i stor hyldest

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Indkalder Salah til afgørende samtale

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Aflyser møde med pressen

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Syv i træk for Barcelona

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Zorniger kommer med klar besked

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg