,

– Rykkede mojitos på stranden da vi trak United

Tim Sparv var med på det FCM-hold, der for alvor satte fut i resultaterne i Europa. Den tidligere anfører ser tilbage på en særlig sæson.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Hvad skal der til for, at FC Midtjylland går videre mod Real Sociedad?

Det talte cheftræner Thomas Thomasberg og flere af FC Midtjyllands profiler om på den flotte fodboldarena i San Sebastián på onsdagens presseseance som optakt til torsdagens vigtige kamp.

FC Midtjylland er nede 1-2 og helt indlysende i en svær situation.

Men midtjyderne har før mødt særdeles gode hold og fået et resultat, som Tipsbladet gennemgår her i en oversigt over de fem bedste og vigtigste Europa-resultater, klubben har fået.

To af de resultater faldt i sæsonen 2015/16, hvor FC Midtjylland klarede sig godt i Europa League, efter klubben i hele sin levetid havde haft et kompleks i Europa.

Anføreren dengang hed Tim Sparv, og han fortæller her i et interview med Tipsbladet om den sæson for snart ti år siden, hvor FC Midtjylland fik et første gennembrud i Europa.

– Det var en fantastisk periode, vi var inde i i FC Midtjylland dengang. Det lyder diffust, men meget handler for mig om det momentum, vi fik, siger Tim Sparv til Tipsbladet.

– Klubben havde fået succes i ligaen [vandt DM i maj 2015], efter man havde været tæt på i mange år. Matthew Benham var kommet til, man lavede en ny satsning på at blive mester, og der kom fem-ti procent mere selvtillid i holdet, så vi også kunne tage det næste skridt i Europa. Det var fantastisk at være del af.

– Vi havde en stamme på holdet, der var mentalt stærke og modstandsdygtige. Vi vidste, hvad fodbold gik ud på, og vi var kampintelligente i de forskellige faser, og når kampene skal afgøres. Og så havde vi X-faktoren i noget af det, blandt andre Pione Sisto og Paul Onuachu kom med. Det miks af erfaring og talent var ud over det sædvanlige, siger Tim Sparv om en periode, hvor også Jakob Poulsen, Morten ‘Duncan’ Rasmussen og Petter Andersson var erfarne spillere nær toppen af karrieren.

Sejren over ungdomsklubben Southampton
Det begyndte egentlig med en gigantisk skuffelse, da FCM væltede ud af Champions League-kvalifikationen med et samlet nederlag til APOEL fra Cypern, der ikke var specielt skræmmende.

Siden slog FCM hjemme noget overraskende Southampton 1-0, men returen var frygtindgydende men også noget meget specielt for Tim Sparv, der som teenager havde været ungdomsspiller i Premier League-klubben sammen med blandt andre Gareth Bale.

Returen på sydkysten i England så voldsomt svær ud mod et stærkt hold, men højst overraskende lykkedes det FCM at kæmpe sig videre.

– Jeg havde jo en fortid som akademispiller, så at komme tilbage og spille på St. Mary’s er ikke noget, jeg nogensinde glemmer. Og at jeg så også scorede mod dem, det var jo sjovt, hvorefter jeg så ikke var med til at synge og feste i omklædningsrummet med de andre, fordi jeg skulle i dopingkontrollen, siger Tim Sparv.

– Det var bare sindssygt stærkt. Det var et Premier League-hold med Ronald Koeman som træner og Sadio Mané, Dusan Tadic og hvad de gode spillere ellers hed. Der var ikke mange, der havde troet på os. Men det er der, vores momentum viste sig og tog endnu mere fart. Vi havde bare en kæmpe tro på det. Jeg ved godt, det lyder diffust og ukonkret, men fodbold er så meget et psykologisk spil, og når man i en klub som vores dengang endelig får succes efter at have været tæt på så mange gange, går det op i en højere enhed, siger Tim Sparv.

Rykkede drinks på Seychellerne
Succesen fortsatte, og FC Midtjylland spillede sig videre i Europa League via sejre over Club Brugge og Legia Warszawa.

Og så var det, Manchester United blev trukket som næste modstander, da gruppespillet var ovre.

– Jeg er jo stor United-fan, og jeg husker, at jeg var på Seychellerne med min ekskæreste og var på stranden og havde det godt. Jeg rykkede måske nogle mojitos eller noget i den stil. Og så begyndte det bare at plinge på min mobil med en masse beskeder om, at vi havde trukket Manchester United. Jeg var helt euforisk over at møde mit favorithold og at få lov at spille på Old Trafford. Det er også en oplevelse, jeg husker på og som betyder meget i dag, siger Tim Sparv.

Tim Sparv var pænt glad for sejren over Manchester United i 2016. Foto: Jens Dresling / Polfoto via AP)

– Vi havde jo ikke spillet nogen betydende kampe hele vinter, og så gik vi ud og vandt mod et hold som Manchester United. Det lå godt nok ikke i kortene. Jeg husker særligt den stemning, der var i omklædningsrummet efter United-kampen. Der var altid god stemning, det var Paul Onuachu og Pione Sisto, som førte an i dansen, og vi var bare mange spillere, der havde det godt sammen. Vi var ambitiøse og professionelle. Vi var ikke altid gode venner på træningsbanen, men vi havde det godt sammen med en positiv energi, siger Tim Sparv.

Kickstartede FCM
Tim Sparv var i FC Midtjylland fra 2014 til 2020, og for ham at se var Europa-succesen og mesterskabet i 2015 med til at sætte turbo på FCM og gøre klubben til den størrelse, den er i dag, hvor de fysiske rammer og budgetterne er langt større, end de var for ti år siden.

– Den der holistiske tankegang, hvor man ser hele mennesker, passer mange godt. Det var både socialt og på banen, at der var et fantastisk miljø. Og efter de succesoplevelser begyndte klubben at tænke endnu større.

– Jeg har kæmpe respekt for, hvordan klubben aldrig er tilfreds med, hvad den har opnået, men altid vil noget mere. Det er noget, der kommer fra Matthew Benham, Rasmus Ankersen og Claus Steinlein, der personificerer den indstilling, der gennemsyrede klubben, siger Tim Sparv.

FC Midtjylland og FC København jagter ud over Europa-avancement også point til Danmarks UEFA-koefficient, de to klubbers ledere går meget op i.

Der er kickoff i San Sebastián mellem Real Sociedad og FC Midtjylland klokken 21.00 torsdag.





‘Han har været en stærk signing for AGF’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Tullberg tror på overraskelsen

Fem bud på David Nielsens afløser

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Sænker prisen mod Midtjylland

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona