Santin vil sælge sig mod Hannover

Cesar Santin har længe haft i sinde at forlade FC København, og en god præstation mod Hannover kan hjælpe et skridt videre.



Selvom der er mere end halvandet år til at Cesar Santins kontrakt med FC København udløber, har den brasilianske angriber alligevel leget med tanken om at forlade københavnerne før tid. Og her kan en kampe som den mod Hannover 96 torsdag aften gøre ham mere attraktiv, mener han selv.

– Det ville være fantastisk at gøre det godt mod Hannover, for så ville mange mennesker kunne se, hvor god jeg kan være. Det ville være dejligt at spille en god kamp og forhåbentlig score et mål, siger Cesar Santin til Ritzau.

Men brasilianeren vil ikke væk for hvad som helst.

– Jeg har stadig kontrakt med FCK, og selvfølgelig vil alle spillere gerne prøve noget nyt af og til, og jeg er også klar til måske at prøve noget nyt. Men jeg er glad for at være her, siger han fortsætter:

– Jeg er 30 år, og jeg vil gerne spille i Europa lidt endnu, og så kan jeg måske tage et enkelt år i Brasilien til sidst i karrieren. Jeg vil i hvert fald ikke hjem til Brasilien endnu.

Cesar Santin var farlig i weekenden, da FCK mødte OB i Superligaen, og i den omvendte kamp mod Hannover i Tyskland leverede han det udlignende mål, og det var på trods af at han kun fik få minutters spilletid. Det så han gerne ændret, når københavnerne torsdag skal forsøge at komme et skridt nærmere avancement.

– I de seneste europæiske kampe har jeg ikke spillet så meget, og derfor har jeg ikke scoret så meget. Nu føler jeg mig godt tilpas, og jeg håber, at jeg spiller mod Hannover og kan hjælpe holdet til at få et godt resultat, siger Cesar Santin.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Messi-statue fjernes

Crystal Palace vinder Conference League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her lander Superliga-kampprogrammet

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Storkamp af Patrick Dorgu

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark