Selvom der er mere end halvandet år til at Cesar Santins kontrakt med FC København udløber, har den brasilianske angriber alligevel leget med tanken om at forlade københavnerne før tid. Og her kan en kampe som den mod Hannover 96 torsdag aften gøre ham mere attraktiv, mener han selv.
– Det ville være fantastisk at gøre det godt mod Hannover, for så ville mange mennesker kunne se, hvor god jeg kan være. Det ville være dejligt at spille en god kamp og forhåbentlig score et mål, siger Cesar Santin til Ritzau.
Men brasilianeren vil ikke væk for hvad som helst.
– Jeg har stadig kontrakt med FCK, og selvfølgelig vil alle spillere gerne prøve noget nyt af og til, og jeg er også klar til måske at prøve noget nyt. Men jeg er glad for at være her, siger han fortsætter:
– Jeg er 30 år, og jeg vil gerne spille i Europa lidt endnu, og så kan jeg måske tage et enkelt år i Brasilien til sidst i karrieren. Jeg vil i hvert fald ikke hjem til Brasilien endnu.
Cesar Santin var farlig i weekenden, da FCK mødte OB i Superligaen, og i den omvendte kamp mod Hannover i Tyskland leverede han det udlignende mål, og det var på trods af at han kun fik få minutters spilletid. Det så han gerne ændret, når københavnerne torsdag skal forsøge at komme et skridt nærmere avancement.
– I de seneste europæiske kampe har jeg ikke spillet så meget, og derfor har jeg ikke scoret så meget. Nu føler jeg mig godt tilpas, og jeg håber, at jeg spiller mod Hannover og kan hjælpe holdet til at få et godt resultat, siger Cesar Santin.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Stjerne på plads i Chelsea
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TOPNYHED