Sender FCM ud af Europa med afklapsning

FCM scorede to mål og skabte kortvarigt spænding, men Real Sociedad gik samlet videre med en 7-3-sejr.



FC Midtjyllands europæiske eventyr er slut for denne sæson efter et samlet nederlag til Real Sociedad.

Midtjyderne røg ud af Europa League efter et klart nederlag på 2-5 ude til Real Sociedad, der gik videre til ottendedelsfinalerne med en samlet 7-3-sejr.

I modsætning til den første kamp i Herning var der klasseforskel mellem de to mandskaber i San Sebastián.

FCM fik en skrækkelig start allerede efter fem minutter, da stopperen Mads Bech Sørensen begik en kæmpe brøler.

I egen zone skvattede Mads Bech Sørensen på græstæppet, og hjemmeholdets Brais Mendez takkede for gaveboden med et af karrierens nemmeste mål. Spanieren skulle bare trille bolden i det tomme net.

Real Sociedad fordoblede føringen efter 18 minutter efter et smukt gennemspillet angreb, der udstillede et skrøbeligt FCM-forsvar, som ikke kunne følge med hjemmeholdets førstegangsberøringer.

Luka Sucic sparkede bolden det sidste stykke ind over målstregen til 2-0, og så var det for alvor op ad bakke for midtjyderne.

FCM livede dog kortvarigt op i holdets bedste periode i kampen. Seks minutter efter baskerholdets andet mål svarede FCM tilbage med en 1-2-reducering på et straffespark af angriberen Adam Buksa.

Og efter 38 minutter lykkedes det sågar FCM-kantspilleren Dario Osorio at tåhyle sig til en 2-2-udligning.

To minutter inde i første halvlegs tillægstid dæmpede Real Sociedad det danske mesterholds forhåbninger om et comeback. Igen var det Sucic, der sparkede bolden i kassen.

Det skete ellers efter et par gode redninger af FCM-keeper Jonas Lössl, der generelt havde en travl aften.

I anden halvleg lykkedes det ikke FCM at levere et mirakelcomeback.

Det blev også gjort noget vanskeligere, da FCM’s nye midtbanegeneral Dani Silva stemplede en modspiller i brystkassen og så rødt efter 70 minutter.

Overtallet blev straks udnyttet med en scoring til 4-2 af europamesteren Mikel Oyarzabal.

Selv om den indskiftede FCM-kantspiller Valdemar Byskov ramte stolpen, var der ikke mere i midtjyderne.

I stedet lukkede og slukkede den tidligere FC København-angriber Orri Oskarsson til slutresultatet 5-2.

/ritzau/





‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De overvejer Christian Eriksen

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Manchester United – Nottingham Forest

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Chelsea – Manchester City