Sender FCM ud af Europa med afklapsning

FCM scorede to mål og skabte kortvarigt spænding, men Real Sociedad gik samlet videre med en 7-3-sejr.



FC Midtjyllands europæiske eventyr er slut for denne sæson efter et samlet nederlag til Real Sociedad.

Midtjyderne røg ud af Europa League efter et klart nederlag på 2-5 ude til Real Sociedad, der gik videre til ottendedelsfinalerne med en samlet 7-3-sejr.

I modsætning til den første kamp i Herning var der klasseforskel mellem de to mandskaber i San Sebastián.

FCM fik en skrækkelig start allerede efter fem minutter, da stopperen Mads Bech Sørensen begik en kæmpe brøler.

I egen zone skvattede Mads Bech Sørensen på græstæppet, og hjemmeholdets Brais Mendez takkede for gaveboden med et af karrierens nemmeste mål. Spanieren skulle bare trille bolden i det tomme net.

Real Sociedad fordoblede føringen efter 18 minutter efter et smukt gennemspillet angreb, der udstillede et skrøbeligt FCM-forsvar, som ikke kunne følge med hjemmeholdets førstegangsberøringer.

Luka Sucic sparkede bolden det sidste stykke ind over målstregen til 2-0, og så var det for alvor op ad bakke for midtjyderne.

FCM livede dog kortvarigt op i holdets bedste periode i kampen. Seks minutter efter baskerholdets andet mål svarede FCM tilbage med en 1-2-reducering på et straffespark af angriberen Adam Buksa.

Og efter 38 minutter lykkedes det sågar FCM-kantspilleren Dario Osorio at tåhyle sig til en 2-2-udligning.

To minutter inde i første halvlegs tillægstid dæmpede Real Sociedad det danske mesterholds forhåbninger om et comeback. Igen var det Sucic, der sparkede bolden i kassen.

Det skete ellers efter et par gode redninger af FCM-keeper Jonas Lössl, der generelt havde en travl aften.

I anden halvleg lykkedes det ikke FCM at levere et mirakelcomeback.

Det blev også gjort noget vanskeligere, da FCM’s nye midtbanegeneral Dani Silva stemplede en modspiller i brystkassen og så rødt efter 70 minutter.

Overtallet blev straks udnyttet med en scoring til 4-2 af europamesteren Mikel Oyarzabal.

Selv om den indskiftede FCM-kantspiller Valdemar Byskov ramte stolpen, var der ikke mere i midtjyderne.

I stedet lukkede og slukkede den tidligere FC København-angriber Orri Oskarsson til slutresultatet 5-2.

/ritzau/





Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’


Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Ny cheftræner stort set på plads i United

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Afviser millionbud fra Brøndby

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Mareridt for FC Augsburg

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Meldes på vej mod nyt skifte

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Mohamed Daramy vender tilbage

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Juventus kørte Cremonese over

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Frendrup scorer for første gang i et år

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco