FC Midtjyllands europæiske eventyr er slut for denne sæson efter et samlet nederlag til Real Sociedad.
Midtjyderne røg ud af Europa League efter et klart nederlag på 2-5 ude til Real Sociedad, der gik videre til ottendedelsfinalerne med en samlet 7-3-sejr.
I modsætning til den første kamp i Herning var der klasseforskel mellem de to mandskaber i San Sebastián.
FCM fik en skrækkelig start allerede efter fem minutter, da stopperen Mads Bech Sørensen begik en kæmpe brøler.
I egen zone skvattede Mads Bech Sørensen på græstæppet, og hjemmeholdets Brais Mendez takkede for gaveboden med et af karrierens nemmeste mål. Spanieren skulle bare trille bolden i det tomme net.
Real Sociedad fordoblede føringen efter 18 minutter efter et smukt gennemspillet angreb, der udstillede et skrøbeligt FCM-forsvar, som ikke kunne følge med hjemmeholdets førstegangsberøringer.
Luka Sucic sparkede bolden det sidste stykke ind over målstregen til 2-0, og så var det for alvor op ad bakke for midtjyderne.
FCM livede dog kortvarigt op i holdets bedste periode i kampen. Seks minutter efter baskerholdets andet mål svarede FCM tilbage med en 1-2-reducering på et straffespark af angriberen Adam Buksa.
Og efter 38 minutter lykkedes det sågar FCM-kantspilleren Dario Osorio at tåhyle sig til en 2-2-udligning.
To minutter inde i første halvlegs tillægstid dæmpede Real Sociedad det danske mesterholds forhåbninger om et comeback. Igen var det Sucic, der sparkede bolden i kassen.
Det skete ellers efter et par gode redninger af FCM-keeper Jonas Lössl, der generelt havde en travl aften.
I anden halvleg lykkedes det ikke FCM at levere et mirakelcomeback.
Det blev også gjort noget vanskeligere, da FCM’s nye midtbanegeneral Dani Silva stemplede en modspiller i brystkassen og så rødt efter 70 minutter.
Overtallet blev straks udnyttet med en scoring til 4-2 af europamesteren Mikel Oyarzabal.
Selv om den indskiftede FCM-kantspiller Valdemar Byskov ramte stolpen, var der ikke mere i midtjyderne.
I stedet lukkede og slukkede den tidligere FC København-angriber Orri Oskarsson til slutresultatet 5-2.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
OPTAKT
Randers FC – OB
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT