Sender FCM ud af Europa med afklapsning

FCM scorede to mål og skabte kortvarigt spænding, men Real Sociedad gik samlet videre med en 7-3-sejr.



FC Midtjyllands europæiske eventyr er slut for denne sæson efter et samlet nederlag til Real Sociedad.

Midtjyderne røg ud af Europa League efter et klart nederlag på 2-5 ude til Real Sociedad, der gik videre til ottendedelsfinalerne med en samlet 7-3-sejr.

I modsætning til den første kamp i Herning var der klasseforskel mellem de to mandskaber i San Sebastián.

FCM fik en skrækkelig start allerede efter fem minutter, da stopperen Mads Bech Sørensen begik en kæmpe brøler.

I egen zone skvattede Mads Bech Sørensen på græstæppet, og hjemmeholdets Brais Mendez takkede for gaveboden med et af karrierens nemmeste mål. Spanieren skulle bare trille bolden i det tomme net.

Real Sociedad fordoblede føringen efter 18 minutter efter et smukt gennemspillet angreb, der udstillede et skrøbeligt FCM-forsvar, som ikke kunne følge med hjemmeholdets førstegangsberøringer.

Luka Sucic sparkede bolden det sidste stykke ind over målstregen til 2-0, og så var det for alvor op ad bakke for midtjyderne.

FCM livede dog kortvarigt op i holdets bedste periode i kampen. Seks minutter efter baskerholdets andet mål svarede FCM tilbage med en 1-2-reducering på et straffespark af angriberen Adam Buksa.

Og efter 38 minutter lykkedes det sågar FCM-kantspilleren Dario Osorio at tåhyle sig til en 2-2-udligning.

To minutter inde i første halvlegs tillægstid dæmpede Real Sociedad det danske mesterholds forhåbninger om et comeback. Igen var det Sucic, der sparkede bolden i kassen.

Det skete ellers efter et par gode redninger af FCM-keeper Jonas Lössl, der generelt havde en travl aften.

I anden halvleg lykkedes det ikke FCM at levere et mirakelcomeback.

Det blev også gjort noget vanskeligere, da FCM’s nye midtbanegeneral Dani Silva stemplede en modspiller i brystkassen og så rødt efter 70 minutter.

Overtallet blev straks udnyttet med en scoring til 4-2 af europamesteren Mikel Oyarzabal.

Selv om den indskiftede FCM-kantspiller Valdemar Byskov ramte stolpen, var der ikke mere i midtjyderne.

I stedet lukkede og slukkede den tidligere FC København-angriber Orri Oskarsson til slutresultatet 5-2.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

‘Det ville være en katastrofe af rang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen