Sent straffe sender United tæt på semifinalen

Manchester United vandt 2-0 over Granada i den første af to Europa League-kvartfinaler.



Manchester United sikrede sig et godt udgangspunkt mod Granada i Europa League-kvartfinalen inden returopgøret, da englænderne på udebane vandt med 2-0.

Ole Gunnar Solskjærs tropper var klart bedst, og efter en halv times spil kom Manchester United på scoringstavlen.

En lang bold fra den svenske forsvarsspiller Victor Lindelöf endte i fødderne på Marcus Rashford, som med en sublim nedtagning gik forbi en Granada-forsvarsspiller og scorede til 1-0.

Fem minutter senere sendte Granadas Yangel Herrera et skud på stolpen.

For begge mandskaber var der flere gange optræk til noget farligt, men de helt store chancer udeblev.

Granada kom ud til anden halvleg som lyn og torden, men de halvsløve afslutninger fra Granada-spillerne voldte ikke David De Gea i målet nogen problemer.

Anden halvleg var som første chancefattig, og de få afslutninger, som begge mandskaber havde, blev ikke rigtig farlige.

I slutfasen pressede Manchester United dog på og forsøgte at udbygge føringen.

Bruno Fernandes kom frem til en stor chance i minut 83, da han bankede en afslutning mod målet, men Granadas målmand reagerede hurtigt og afværgede chancen.

Fernandes skulle alligevel komme på måltavlen, da Manchester United i overtiden fik et straffespark, som portugiseren omsatte til mål.

Slavia Prag med danske Alexander Bah i startopstillingen kæmpede bravt for at holde nullet mod Arsenal, men to minutter før slutfløjt scorede Nicolas Pepe til 1-0. Dermed lignede det et nederlag for Bah og holdkammeraterne, men dybt inde i overtiden dukkede midtbanespilleren Thomas Holes op og udlignede til 1-1.

I Amsterdam brændte Dusan Tadic et straffespark for Ajax i et chancerigt opgør, som Roma vandt med 2-1.

Rasmus Lauritsen startede som sædvanligt inde, da Dinamo Zagreb tog imod spanske Villarreal. Gerard Moreno blev matchvinder, da han sikkert eksekverede et straffespark.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Chok i Wolfsburg

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’