AC Milan fortsatte deres forrygende start på sæsonen torsdag aften.
I Serie A har Simon Kjær og kompagni vundet deres første fire kampe, og torsdag aften kom de også godt fra land i Europa Leagues gruppespil, da de besejrede Celtic med 3-1 på udebane.
Simon Kjær startede, som det har været tilfældet i samtlige af sæsonens kampe hidtil, inde for AC Milan, der også havde svenske Zlatan Ibrahimovic i startopstillingen. Til gengæld var norske Jens Petter Hauge på bænken fra kampens start.
Efter knap et kvarters spil kom de italienske gæster foran på Celtic Park, da midtbanespilleren Rade Krunic kom først på et indlæg fra Samuel Castillejo og headede bolden i kassen.
Kort før pausen blev Milano-klubbens føring også fordoblet, efter at Brahim Diaz afsluttede et kontraangreb med at sende bolden i mål med en flad afslutning.
Derefter lignede det længe en sikker sejr til AC Milan, men Celtic formåede at gøre opgøret lidt spændende knap et kvarter før tid, da Mohamed Elyounoussi headede en reducering i mål efter et hjørnespark.
I overtiden slog indskiftede Jens Petter Hauge dog sejren fast for AC Milan med en skarp afslutning, og italienerne tog en 3-1-sejr og de tre point.
Flere danskere i aktion
Foruden Simon Kjær var flere andre danskere også i aktion i Europa League torsdag aften.
I England hentede Kasper Schmeichel og Leicester en sikker 3-0-sejr over Zorya, mens Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham også vandt over LASK Linz på Tottenham Hotspur Stadium. Hele den kamp så den tidligere Silkeborg-kaptajn Mads Emil Madsen til gengæld fra LASK Linz’ bænk.
For Dinamo Zagreb var Rasmus Lauritsen i aktion i en nulløsning mod Feyenoord, der gav Nicolai Jørgensen de sidste ti minutter på banen.
Samtidig fik både Jacob Bruun Larsen og Robert Skov korte indhop for Hoffenheim, der slog Røde Stjerne.
Læs også:Simon Kjær før Celtic: Kommer til at savne de skotske fans
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
