Simon Kjær og AC Milan henter tre point på Celtic Park

AC Milan vandt på Celtic Park torsdag aften, hvor blandt andre Jens Petter Hauge kom på tavlen.



AC Milan fortsatte deres forrygende start på sæsonen torsdag aften.

I Serie A har Simon Kjær og kompagni vundet deres første fire kampe, og torsdag aften kom de også godt fra land i Europa Leagues gruppespil, da de besejrede Celtic med 3-1 på udebane.

Simon Kjær startede, som det har været tilfældet i samtlige af sæsonens kampe hidtil, inde for AC Milan, der også havde svenske Zlatan Ibrahimovic i startopstillingen. Til gengæld var norske Jens Petter Hauge på bænken fra kampens start.

Efter knap et kvarters spil kom de italienske gæster foran på Celtic Park, da midtbanespilleren Rade Krunic kom først på et indlæg fra Samuel Castillejo og headede bolden i kassen.

Kort før pausen blev Milano-klubbens føring også fordoblet, efter at Brahim Diaz afsluttede et kontraangreb med at sende bolden i mål med en flad afslutning.

Derefter lignede det længe en sikker sejr til AC Milan, men Celtic formåede at gøre opgøret lidt spændende knap et kvarter før tid, da Mohamed Elyounoussi headede en reducering i mål efter et hjørnespark. 

I overtiden slog indskiftede Jens Petter Hauge dog sejren fast for AC Milan med en skarp afslutning, og italienerne tog en 3-1-sejr og de tre point. 

Flere danskere i aktion
Foruden Simon Kjær var flere andre danskere også i aktion i Europa League torsdag aften.

I England hentede Kasper Schmeichel og Leicester en sikker 3-0-sejr over Zorya, mens Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham også vandt over LASK Linz på Tottenham Hotspur Stadium. Hele den kamp så den tidligere Silkeborg-kaptajn Mads Emil Madsen til gengæld fra LASK Linz’ bænk.

For Dinamo Zagreb var Rasmus Lauritsen i aktion i en nulløsning mod Feyenoord, der gav Nicolai Jørgensen de sidste ti minutter på banen.  

Samtidig fik både Jacob Bruun Larsen og Robert Skov korte indhop for Hoffenheim, der slog Røde Stjerne.

Læs også:Simon Kjær før Celtic: Kommer til at savne de skotske fans






LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Bayern München er i pokalfinalen

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Brøndby tog vigtig overtidssejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Offentliggøres i dag