AC Milan fortsatte deres forrygende start på sæsonen torsdag aften.
I Serie A har Simon Kjær og kompagni vundet deres første fire kampe, og torsdag aften kom de også godt fra land i Europa Leagues gruppespil, da de besejrede Celtic med 3-1 på udebane.
Simon Kjær startede, som det har været tilfældet i samtlige af sæsonens kampe hidtil, inde for AC Milan, der også havde svenske Zlatan Ibrahimovic i startopstillingen. Til gengæld var norske Jens Petter Hauge på bænken fra kampens start.
Efter knap et kvarters spil kom de italienske gæster foran på Celtic Park, da midtbanespilleren Rade Krunic kom først på et indlæg fra Samuel Castillejo og headede bolden i kassen.
Kort før pausen blev Milano-klubbens føring også fordoblet, efter at Brahim Diaz afsluttede et kontraangreb med at sende bolden i mål med en flad afslutning.
Derefter lignede det længe en sikker sejr til AC Milan, men Celtic formåede at gøre opgøret lidt spændende knap et kvarter før tid, da Mohamed Elyounoussi headede en reducering i mål efter et hjørnespark.
I overtiden slog indskiftede Jens Petter Hauge dog sejren fast for AC Milan med en skarp afslutning, og italienerne tog en 3-1-sejr og de tre point.
Flere danskere i aktion
Foruden Simon Kjær var flere andre danskere også i aktion i Europa League torsdag aften.
I England hentede Kasper Schmeichel og Leicester en sikker 3-0-sejr over Zorya, mens Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham også vandt over LASK Linz på Tottenham Hotspur Stadium. Hele den kamp så den tidligere Silkeborg-kaptajn Mads Emil Madsen til gengæld fra LASK Linz’ bænk.
For Dinamo Zagreb var Rasmus Lauritsen i aktion i en nulløsning mod Feyenoord, der gav Nicolai Jørgensen de sidste ti minutter på banen.
Samtidig fik både Jacob Bruun Larsen og Robert Skov korte indhop for Hoffenheim, der slog Røde Stjerne.
Læs også:Simon Kjær før Celtic: Kommer til at savne de skotske fans
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
OPTAKT
