AC Milan fortsatte deres forrygende start på sæsonen torsdag aften.
I Serie A har Simon Kjær og kompagni vundet deres første fire kampe, og torsdag aften kom de også godt fra land i Europa Leagues gruppespil, da de besejrede Celtic med 3-1 på udebane.
Simon Kjær startede, som det har været tilfældet i samtlige af sæsonens kampe hidtil, inde for AC Milan, der også havde svenske Zlatan Ibrahimovic i startopstillingen. Til gengæld var norske Jens Petter Hauge på bænken fra kampens start.
Efter knap et kvarters spil kom de italienske gæster foran på Celtic Park, da midtbanespilleren Rade Krunic kom først på et indlæg fra Samuel Castillejo og headede bolden i kassen.
Kort før pausen blev Milano-klubbens føring også fordoblet, efter at Brahim Diaz afsluttede et kontraangreb med at sende bolden i mål med en flad afslutning.
Derefter lignede det længe en sikker sejr til AC Milan, men Celtic formåede at gøre opgøret lidt spændende knap et kvarter før tid, da Mohamed Elyounoussi headede en reducering i mål efter et hjørnespark.
I overtiden slog indskiftede Jens Petter Hauge dog sejren fast for AC Milan med en skarp afslutning, og italienerne tog en 3-1-sejr og de tre point.
Flere danskere i aktion
Foruden Simon Kjær var flere andre danskere også i aktion i Europa League torsdag aften.
I England hentede Kasper Schmeichel og Leicester en sikker 3-0-sejr over Zorya, mens Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham også vandt over LASK Linz på Tottenham Hotspur Stadium. Hele den kamp så den tidligere Silkeborg-kaptajn Mads Emil Madsen til gengæld fra LASK Linz’ bænk.
For Dinamo Zagreb var Rasmus Lauritsen i aktion i en nulløsning mod Feyenoord, der gav Nicolai Jørgensen de sidste ti minutter på banen.
Samtidig fik både Jacob Bruun Larsen og Robert Skov korte indhop for Hoffenheim, der slog Røde Stjerne.
Læs også:Simon Kjær før Celtic: Kommer til at savne de skotske fans
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
NYHEDER
