Slagter Onana og Højlund efter ny nedtur

André Onana og Rasmus Højlund får ikke pæne ord med på vejen af de engelske medier efter kampen mod Lyon.



Nedturen bliver bare ved for Manchester United.

Torsdag aften havde man ellers udsigt til at rejse hjem fra Frankrig med en 2-1-sejr over Lyon i bagagen, men så nemt skulle det selvfølgelig ikke være.

For dybt inde i dommernes overtid så André Onana for anden gang ikke særlig godt ud, og så kunne Rayan Cherki udligne til 2-2.

Inden da var Rasmus Højlund for længst skiftet ud efter en bleg præstation, og det er da også de to spillere, som der bliver gået allerhårdest til i de engelske medier.

Det er særligt André Onana, som bliver slagtet af både Manchester Evening News og Daily Mail. Begge giver ham karaktereren to ud af ti.

– Det kunne ikke være andre end ham. Han satte ild til kampen inden med sine udtalelser om, at United er meget bedre end Lyon, hvorefter han gik i ordkrig med Nemanja Matic. Så selvfølgelig droppede aftenens skurk to gange og forærede Lyon deres mål. Siden starten af sidste sæson er der ingen Premier League-målmænd, der har været skyld i flere mål i alle turneringer end Onana, som har kostet ni scoringer. Snak på banen i stedet for, skriver Daily Mail.

– Han var nødt til at være fejlfri, men alligevel var han skyld i Almadas frisparksmål. Dummede sig igen ved udligningen, som kostede United sejren, skriver Manchester Evening News.

De går ikke lige så hårdt til Rasmus Højlund, som scorer karakteren fire hos begge medier, men derfor er det ikke lutter læsning.

– En mareridspræstation. Han missede en stor chance i feltet i første halvleg, da Dorgu brød igennem og spillede bolden tilbage til ham. Herefter virkede det som om, at han havde en smule hvis ikke ingen selvtillid tilbage. Hans presspil forsvandt og i stedet for at løbe i rum, løb han direkte ind i modstanderne. Han rørte kun bolden 11 gange, før han var den første spiller til at blive taget ud af Amorim, skriver Daily Mail.

Manchester Evening News kommer også med en kedelig konstatering, når snakken går på Højlund:

– Han kludrede i det, da Dorgu spillede bolden til ham. For anden uge i træk var en forsvarsspiller en større måltrussel, lyder det tørt med henvisning til Leny Yoros mål i går og Harry Maguires tilstedeværelse mod Nottingham Forest.

Manchester United har blot vundet to af deres eneste otte kampe i alle turneringer. De møder Lyon i returkampen i Europa League på torsdag.







LIVE

LIVE: Deler godt nyt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vejle Boldklub – OB

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Så blev det officielt

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Det kommer formentlig til at ske

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Benhård Brian Riemer-melding

FC København-talent har truffet stor beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Barcelona – Rayo Vallecano

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Morten Bruun med dyster spådom

Brighton – Liverpool

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Jubler over ny Brøndby-chef

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub