Slagter Onana og Højlund efter ny nedtur

André Onana og Rasmus Højlund får ikke pæne ord med på vejen af de engelske medier efter kampen mod Lyon.



Nedturen bliver bare ved for Manchester United.

Torsdag aften havde man ellers udsigt til at rejse hjem fra Frankrig med en 2-1-sejr over Lyon i bagagen, men så nemt skulle det selvfølgelig ikke være.

For dybt inde i dommernes overtid så André Onana for anden gang ikke særlig godt ud, og så kunne Rayan Cherki udligne til 2-2.

Inden da var Rasmus Højlund for længst skiftet ud efter en bleg præstation, og det er da også de to spillere, som der bliver gået allerhårdest til i de engelske medier.

Det er særligt André Onana, som bliver slagtet af både Manchester Evening News og Daily Mail. Begge giver ham karaktereren to ud af ti.

– Det kunne ikke være andre end ham. Han satte ild til kampen inden med sine udtalelser om, at United er meget bedre end Lyon, hvorefter han gik i ordkrig med Nemanja Matic. Så selvfølgelig droppede aftenens skurk to gange og forærede Lyon deres mål. Siden starten af sidste sæson er der ingen Premier League-målmænd, der har været skyld i flere mål i alle turneringer end Onana, som har kostet ni scoringer. Snak på banen i stedet for, skriver Daily Mail.

– Han var nødt til at være fejlfri, men alligevel var han skyld i Almadas frisparksmål. Dummede sig igen ved udligningen, som kostede United sejren, skriver Manchester Evening News.

De går ikke lige så hårdt til Rasmus Højlund, som scorer karakteren fire hos begge medier, men derfor er det ikke lutter læsning.

– En mareridspræstation. Han missede en stor chance i feltet i første halvleg, da Dorgu brød igennem og spillede bolden tilbage til ham. Herefter virkede det som om, at han havde en smule hvis ikke ingen selvtillid tilbage. Hans presspil forsvandt og i stedet for at løbe i rum, løb han direkte ind i modstanderne. Han rørte kun bolden 11 gange, før han var den første spiller til at blive taget ud af Amorim, skriver Daily Mail.

Manchester Evening News kommer også med en kedelig konstatering, når snakken går på Højlund:

– Han kludrede i det, da Dorgu spillede bolden til ham. For anden uge i træk var en forsvarsspiller en større måltrussel, lyder det tørt med henvisning til Leny Yoros mål i går og Harry Maguires tilstedeværelse mod Nottingham Forest.

Manchester United har blot vundet to af deres eneste otte kampe i alle turneringer. De møder Lyon i returkampen i Europa League på torsdag.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Optakt: Newcastle – Manchester City

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

FCM ansætter ny topboss

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Der får David at vide, at han er fyret

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Deler nyt om fremtiden

Mexico kommer med markant melding om VM

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

I svime over Filip Jørgensen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chido Obi nomineret til pris

Jonas Schwartz lander nyt job

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Mourinho tog røven på Zeca

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hjulmand vinder i Hamborg

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Nu svarer David Nielsen

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’