Nedturen bliver bare ved for Manchester United.
Torsdag aften havde man ellers udsigt til at rejse hjem fra Frankrig med en 2-1-sejr over Lyon i bagagen, men så nemt skulle det selvfølgelig ikke være.
For dybt inde i dommernes overtid så André Onana for anden gang ikke særlig godt ud, og så kunne Rayan Cherki udligne til 2-2.
Inden da var Rasmus Højlund for længst skiftet ud efter en bleg præstation, og det er da også de to spillere, som der bliver gået allerhårdest til i de engelske medier.
Det er særligt André Onana, som bliver slagtet af både Manchester Evening News og Daily Mail. Begge giver ham karaktereren to ud af ti.
– Det kunne ikke være andre end ham. Han satte ild til kampen inden med sine udtalelser om, at United er meget bedre end Lyon, hvorefter han gik i ordkrig med Nemanja Matic. Så selvfølgelig droppede aftenens skurk to gange og forærede Lyon deres mål. Siden starten af sidste sæson er der ingen Premier League-målmænd, der har været skyld i flere mål i alle turneringer end Onana, som har kostet ni scoringer. Snak på banen i stedet for, skriver Daily Mail.
– Han var nødt til at være fejlfri, men alligevel var han skyld i Almadas frisparksmål. Dummede sig igen ved udligningen, som kostede United sejren, skriver Manchester Evening News.
De går ikke lige så hårdt til Rasmus Højlund, som scorer karakteren fire hos begge medier, men derfor er det ikke lutter læsning.
– En mareridspræstation. Han missede en stor chance i feltet i første halvleg, da Dorgu brød igennem og spillede bolden tilbage til ham. Herefter virkede det som om, at han havde en smule hvis ikke ingen selvtillid tilbage. Hans presspil forsvandt og i stedet for at løbe i rum, løb han direkte ind i modstanderne. Han rørte kun bolden 11 gange, før han var den første spiller til at blive taget ud af Amorim, skriver Daily Mail.
Manchester Evening News kommer også med en kedelig konstatering, når snakken går på Højlund:
– Han kludrede i det, da Dorgu spillede bolden til ham. For anden uge i træk var en forsvarsspiller en større måltrussel, lyder det tørt med henvisning til Leny Yoros mål i går og Harry Maguires tilstedeværelse mod Nottingham Forest.
Manchester United har blot vundet to af deres eneste otte kampe i alle turneringer. De møder Lyon i returkampen i Europa League på torsdag.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
AVIS