Slagter Onana og Højlund efter ny nedtur

André Onana og Rasmus Højlund får ikke pæne ord med på vejen af de engelske medier efter kampen mod Lyon.



Nedturen bliver bare ved for Manchester United.

Torsdag aften havde man ellers udsigt til at rejse hjem fra Frankrig med en 2-1-sejr over Lyon i bagagen, men så nemt skulle det selvfølgelig ikke være.

For dybt inde i dommernes overtid så André Onana for anden gang ikke særlig godt ud, og så kunne Rayan Cherki udligne til 2-2.

Inden da var Rasmus Højlund for længst skiftet ud efter en bleg præstation, og det er da også de to spillere, som der bliver gået allerhårdest til i de engelske medier.

Det er særligt André Onana, som bliver slagtet af både Manchester Evening News og Daily Mail. Begge giver ham karaktereren to ud af ti.

– Det kunne ikke være andre end ham. Han satte ild til kampen inden med sine udtalelser om, at United er meget bedre end Lyon, hvorefter han gik i ordkrig med Nemanja Matic. Så selvfølgelig droppede aftenens skurk to gange og forærede Lyon deres mål. Siden starten af sidste sæson er der ingen Premier League-målmænd, der har været skyld i flere mål i alle turneringer end Onana, som har kostet ni scoringer. Snak på banen i stedet for, skriver Daily Mail.

– Han var nødt til at være fejlfri, men alligevel var han skyld i Almadas frisparksmål. Dummede sig igen ved udligningen, som kostede United sejren, skriver Manchester Evening News.

De går ikke lige så hårdt til Rasmus Højlund, som scorer karakteren fire hos begge medier, men derfor er det ikke lutter læsning.

– En mareridspræstation. Han missede en stor chance i feltet i første halvleg, da Dorgu brød igennem og spillede bolden tilbage til ham. Herefter virkede det som om, at han havde en smule hvis ikke ingen selvtillid tilbage. Hans presspil forsvandt og i stedet for at løbe i rum, løb han direkte ind i modstanderne. Han rørte kun bolden 11 gange, før han var den første spiller til at blive taget ud af Amorim, skriver Daily Mail.

Manchester Evening News kommer også med en kedelig konstatering, når snakken går på Højlund:

– Han kludrede i det, da Dorgu spillede bolden til ham. For anden uge i træk var en forsvarsspiller en større måltrussel, lyder det tørt med henvisning til Leny Yoros mål i går og Harry Maguires tilstedeværelse mod Nottingham Forest.

Manchester United har blot vundet to af deres eneste otte kampe i alle turneringer. De møder Lyon i returkampen i Europa League på torsdag.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Superliga-boss med spændende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Flere Superliga-kamp rykkes

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Sønderjyske køber ny cheftræner

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Zanka ville spille gratis for FC København