Slagter Onana og Højlund efter ny nedtur

André Onana og Rasmus Højlund får ikke pæne ord med på vejen af de engelske medier efter kampen mod Lyon.



Nedturen bliver bare ved for Manchester United.

Torsdag aften havde man ellers udsigt til at rejse hjem fra Frankrig med en 2-1-sejr over Lyon i bagagen, men så nemt skulle det selvfølgelig ikke være.

For dybt inde i dommernes overtid så André Onana for anden gang ikke særlig godt ud, og så kunne Rayan Cherki udligne til 2-2.

Inden da var Rasmus Højlund for længst skiftet ud efter en bleg præstation, og det er da også de to spillere, som der bliver gået allerhårdest til i de engelske medier.

Det er særligt André Onana, som bliver slagtet af både Manchester Evening News og Daily Mail. Begge giver ham karaktereren to ud af ti.

– Det kunne ikke være andre end ham. Han satte ild til kampen inden med sine udtalelser om, at United er meget bedre end Lyon, hvorefter han gik i ordkrig med Nemanja Matic. Så selvfølgelig droppede aftenens skurk to gange og forærede Lyon deres mål. Siden starten af sidste sæson er der ingen Premier League-målmænd, der har været skyld i flere mål i alle turneringer end Onana, som har kostet ni scoringer. Snak på banen i stedet for, skriver Daily Mail.

– Han var nødt til at være fejlfri, men alligevel var han skyld i Almadas frisparksmål. Dummede sig igen ved udligningen, som kostede United sejren, skriver Manchester Evening News.

De går ikke lige så hårdt til Rasmus Højlund, som scorer karakteren fire hos begge medier, men derfor er det ikke lutter læsning.

– En mareridspræstation. Han missede en stor chance i feltet i første halvleg, da Dorgu brød igennem og spillede bolden tilbage til ham. Herefter virkede det som om, at han havde en smule hvis ikke ingen selvtillid tilbage. Hans presspil forsvandt og i stedet for at løbe i rum, løb han direkte ind i modstanderne. Han rørte kun bolden 11 gange, før han var den første spiller til at blive taget ud af Amorim, skriver Daily Mail.

Manchester Evening News kommer også med en kedelig konstatering, når snakken går på Højlund:

– Han kludrede i det, da Dorgu spillede bolden til ham. For anden uge i træk var en forsvarsspiller en større måltrussel, lyder det tørt med henvisning til Leny Yoros mål i går og Harry Maguires tilstedeværelse mod Nottingham Forest.

Manchester United har blot vundet to af deres eneste otte kampe i alle turneringer. De møder Lyon i returkampen i Europa League på torsdag.







LIVE

LIVE: Flere ændringer – sådan starter Brøndby

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Kan koste Brøndby flere millioner

Ringet op af Brøndby-træner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby IF – Sønderjyske

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chelsea – Manchester United

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ivan Toney klar på choktransfer

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vild med Brøndby-profil

Nu reagerer Morten Krogh

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fremhæver stort Brøndby-talent

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp