Slagter Onana og Højlund efter ny nedtur

André Onana og Rasmus Højlund får ikke pæne ord med på vejen af de engelske medier efter kampen mod Lyon.



Nedturen bliver bare ved for Manchester United.

Torsdag aften havde man ellers udsigt til at rejse hjem fra Frankrig med en 2-1-sejr over Lyon i bagagen, men så nemt skulle det selvfølgelig ikke være.

For dybt inde i dommernes overtid så André Onana for anden gang ikke særlig godt ud, og så kunne Rayan Cherki udligne til 2-2.

Inden da var Rasmus Højlund for længst skiftet ud efter en bleg præstation, og det er da også de to spillere, som der bliver gået allerhårdest til i de engelske medier.

Det er særligt André Onana, som bliver slagtet af både Manchester Evening News og Daily Mail. Begge giver ham karaktereren to ud af ti.

– Det kunne ikke være andre end ham. Han satte ild til kampen inden med sine udtalelser om, at United er meget bedre end Lyon, hvorefter han gik i ordkrig med Nemanja Matic. Så selvfølgelig droppede aftenens skurk to gange og forærede Lyon deres mål. Siden starten af sidste sæson er der ingen Premier League-målmænd, der har været skyld i flere mål i alle turneringer end Onana, som har kostet ni scoringer. Snak på banen i stedet for, skriver Daily Mail.

– Han var nødt til at være fejlfri, men alligevel var han skyld i Almadas frisparksmål. Dummede sig igen ved udligningen, som kostede United sejren, skriver Manchester Evening News.

De går ikke lige så hårdt til Rasmus Højlund, som scorer karakteren fire hos begge medier, men derfor er det ikke lutter læsning.

– En mareridspræstation. Han missede en stor chance i feltet i første halvleg, da Dorgu brød igennem og spillede bolden tilbage til ham. Herefter virkede det som om, at han havde en smule hvis ikke ingen selvtillid tilbage. Hans presspil forsvandt og i stedet for at løbe i rum, løb han direkte ind i modstanderne. Han rørte kun bolden 11 gange, før han var den første spiller til at blive taget ud af Amorim, skriver Daily Mail.

Manchester Evening News kommer også med en kedelig konstatering, når snakken går på Højlund:

– Han kludrede i det, da Dorgu spillede bolden til ham. For anden uge i træk var en forsvarsspiller en større måltrussel, lyder det tørt med henvisning til Leny Yoros mål i går og Harry Maguires tilstedeværelse mod Nottingham Forest.

Manchester United har blot vundet to af deres eneste otte kampe i alle turneringer. De møder Lyon i returkampen i Europa League på torsdag.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending