Slagter Onana og Højlund efter ny nedtur

André Onana og Rasmus Højlund får ikke pæne ord med på vejen af de engelske medier efter kampen mod Lyon.



Nedturen bliver bare ved for Manchester United.

Torsdag aften havde man ellers udsigt til at rejse hjem fra Frankrig med en 2-1-sejr over Lyon i bagagen, men så nemt skulle det selvfølgelig ikke være.

For dybt inde i dommernes overtid så André Onana for anden gang ikke særlig godt ud, og så kunne Rayan Cherki udligne til 2-2.

Inden da var Rasmus Højlund for længst skiftet ud efter en bleg præstation, og det er da også de to spillere, som der bliver gået allerhårdest til i de engelske medier.

Det er særligt André Onana, som bliver slagtet af både Manchester Evening News og Daily Mail. Begge giver ham karaktereren to ud af ti.

– Det kunne ikke være andre end ham. Han satte ild til kampen inden med sine udtalelser om, at United er meget bedre end Lyon, hvorefter han gik i ordkrig med Nemanja Matic. Så selvfølgelig droppede aftenens skurk to gange og forærede Lyon deres mål. Siden starten af sidste sæson er der ingen Premier League-målmænd, der har været skyld i flere mål i alle turneringer end Onana, som har kostet ni scoringer. Snak på banen i stedet for, skriver Daily Mail.

– Han var nødt til at være fejlfri, men alligevel var han skyld i Almadas frisparksmål. Dummede sig igen ved udligningen, som kostede United sejren, skriver Manchester Evening News.

De går ikke lige så hårdt til Rasmus Højlund, som scorer karakteren fire hos begge medier, men derfor er det ikke lutter læsning.

– En mareridspræstation. Han missede en stor chance i feltet i første halvleg, da Dorgu brød igennem og spillede bolden tilbage til ham. Herefter virkede det som om, at han havde en smule hvis ikke ingen selvtillid tilbage. Hans presspil forsvandt og i stedet for at løbe i rum, løb han direkte ind i modstanderne. Han rørte kun bolden 11 gange, før han var den første spiller til at blive taget ud af Amorim, skriver Daily Mail.

Manchester Evening News kommer også med en kedelig konstatering, når snakken går på Højlund:

– Han kludrede i det, da Dorgu spillede bolden til ham. For anden uge i træk var en forsvarsspiller en større måltrussel, lyder det tørt med henvisning til Leny Yoros mål i går og Harry Maguires tilstedeværelse mod Nottingham Forest.

Manchester United har blot vundet to af deres eneste otte kampe i alle turneringer. De møder Lyon i returkampen i Europa League på torsdag.





Afsløring: Brøndby har flot Bischoff-klausul




LIVE

TransferLIVE: Derfor gik det i vasken

Eriksen har været i dialog med denne klub

FC København arbejdede på flere midtbane-emner

Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff

Lars Lilholt hylder FCK-transfer: – Et eventyr

Horsens på rov i FC Midtjylland

Chok – Lyngby fyrer Morten Karlsen

Topchef stopper i FC Midtjylland



TOPNYHED

Jubler over rekordtransfer

Froholdt er nødt til at gemme sig væk

Brøndby-bombe? Måske kommer der en dansker mere

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Ståle Solbakken overrasket over Superliga-transfer



TOPNYHED

FC Midtjylland bekræfter stor historie

Christian Eriksen dukkede op til dansk kamp

Åh nej, FCK? Andreas Cornelius udgår

Tullberg ny cheftræner i FCM – her er kontrakten

Tvang skifte igennem

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen



TIPSBLADET SPECIAL

Fremragende, OB – ligner et perfekt match

Neestrup: ‘Sarapata er ikke, hvor vi havde håbet’

Ingen Dolberg – henter ham i stedet

Dolberg-gyser – Ajax kræver svar nu!

Farvel Ederson – goddag Donnarumma

TransferLIVE: FCK henter kun én midtbanespiller

Afsløring: Kolding IF køber rekorddyr østriger

Uhørt klasse! Du må være pavestolt, Jacob Neestrup

Afviser Christian Eriksen-mulighed

Hvad skete der lige?

Afsløring: Brøndby henter Emil Morgan

På vej til OB? ‘God spiller – ham kender jeg godt’

FC Midtjylland køber Lucas Loss



TOPNYHED

Reagerer på dansk transferbombe

Efter skadeshelvede: Nu taler “AC”

Afsløring: Tullberg i FCM til 2029 – her er prisen

Dobbelt transfermavepuster til Randers 

Chokeret over fyring

Bayern München tæt på ny angriber

Kæmpe optur – Jonas Vingegaard jubler

Afsløring: Brøndby sælger Chukwuani i dyr handel

Overrasket: Jeg kunne have fulgt Vingegaard

Kræftramt stjerne deler vild nyhed

Kæmpetransfer på plads: Marseille henter dansker

Fuldstændig galimatias: 26,6 milliarder kroner

Hjemmesejr i Manchester-derby

FC København præsenterer Mads Emil Madsen

Afsløring: RB Salzburg byder på Clement Bischoff

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

AGF henter Markus Solbakken

Afsløring: FC København køber Mads Emil Madsen

Liverpool henter Isak i rekordtransfer

Afsløring: Angriber færdig i AaB

Ajax til Tipsbladet: Usikkerhed om Dolberg

Thomas Frank og co. på rov i PSG

Conrad Harder skifter til RB Leipzig