Slagter Onana og Højlund efter ny nedtur

André Onana og Rasmus Højlund får ikke pæne ord med på vejen af de engelske medier efter kampen mod Lyon.



Nedturen bliver bare ved for Manchester United.

Torsdag aften havde man ellers udsigt til at rejse hjem fra Frankrig med en 2-1-sejr over Lyon i bagagen, men så nemt skulle det selvfølgelig ikke være.

For dybt inde i dommernes overtid så André Onana for anden gang ikke særlig godt ud, og så kunne Rayan Cherki udligne til 2-2.

Inden da var Rasmus Højlund for længst skiftet ud efter en bleg præstation, og det er da også de to spillere, som der bliver gået allerhårdest til i de engelske medier.

Det er særligt André Onana, som bliver slagtet af både Manchester Evening News og Daily Mail. Begge giver ham karaktereren to ud af ti.

– Det kunne ikke være andre end ham. Han satte ild til kampen inden med sine udtalelser om, at United er meget bedre end Lyon, hvorefter han gik i ordkrig med Nemanja Matic. Så selvfølgelig droppede aftenens skurk to gange og forærede Lyon deres mål. Siden starten af sidste sæson er der ingen Premier League-målmænd, der har været skyld i flere mål i alle turneringer end Onana, som har kostet ni scoringer. Snak på banen i stedet for, skriver Daily Mail.

– Han var nødt til at være fejlfri, men alligevel var han skyld i Almadas frisparksmål. Dummede sig igen ved udligningen, som kostede United sejren, skriver Manchester Evening News.

De går ikke lige så hårdt til Rasmus Højlund, som scorer karakteren fire hos begge medier, men derfor er det ikke lutter læsning.

– En mareridspræstation. Han missede en stor chance i feltet i første halvleg, da Dorgu brød igennem og spillede bolden tilbage til ham. Herefter virkede det som om, at han havde en smule hvis ikke ingen selvtillid tilbage. Hans presspil forsvandt og i stedet for at løbe i rum, løb han direkte ind i modstanderne. Han rørte kun bolden 11 gange, før han var den første spiller til at blive taget ud af Amorim, skriver Daily Mail.

Manchester Evening News kommer også med en kedelig konstatering, når snakken går på Højlund:

– Han kludrede i det, da Dorgu spillede bolden til ham. For anden uge i træk var en forsvarsspiller en større måltrussel, lyder det tørt med henvisning til Leny Yoros mål i går og Harry Maguires tilstedeværelse mod Nottingham Forest.

Manchester United har blot vundet to af deres eneste otte kampe i alle turneringer. De møder Lyon i returkampen i Europa League på torsdag.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Færdig i FC Midtjylland?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bo Svensson i spil til stort job

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Monstertransfer? Han koster 690 millioner



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

UEFA med ny stor FC København-straf

Samler informationer om FCK’er

Medie peger på FC København

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Vild udtalelse om Nathan Trott

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Choktransfer?

Manchester United jagter Liverpool-profil

FC København-stjerne straffes af UEFA

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Den første i næsten 40 år



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

I svime over Højlund

Chido Obi var ustyrlig

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sæsonens hurtigste hattrick

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart