Nedturen bliver bare ved for Manchester United.
Torsdag aften havde man ellers udsigt til at rejse hjem fra Frankrig med en 2-1-sejr over Lyon i bagagen, men så nemt skulle det selvfølgelig ikke være.
For dybt inde i dommernes overtid så André Onana for anden gang ikke særlig godt ud, og så kunne Rayan Cherki udligne til 2-2.
Inden da var Rasmus Højlund for længst skiftet ud efter en bleg præstation, og det er da også de to spillere, som der bliver gået allerhårdest til i de engelske medier.
Det er særligt André Onana, som bliver slagtet af både Manchester Evening News og Daily Mail. Begge giver ham karaktereren to ud af ti.
– Det kunne ikke være andre end ham. Han satte ild til kampen inden med sine udtalelser om, at United er meget bedre end Lyon, hvorefter han gik i ordkrig med Nemanja Matic. Så selvfølgelig droppede aftenens skurk to gange og forærede Lyon deres mål. Siden starten af sidste sæson er der ingen Premier League-målmænd, der har været skyld i flere mål i alle turneringer end Onana, som har kostet ni scoringer. Snak på banen i stedet for, skriver Daily Mail.
– Han var nødt til at være fejlfri, men alligevel var han skyld i Almadas frisparksmål. Dummede sig igen ved udligningen, som kostede United sejren, skriver Manchester Evening News.
De går ikke lige så hårdt til Rasmus Højlund, som scorer karakteren fire hos begge medier, men derfor er det ikke lutter læsning.
– En mareridspræstation. Han missede en stor chance i feltet i første halvleg, da Dorgu brød igennem og spillede bolden tilbage til ham. Herefter virkede det som om, at han havde en smule hvis ikke ingen selvtillid tilbage. Hans presspil forsvandt og i stedet for at løbe i rum, løb han direkte ind i modstanderne. Han rørte kun bolden 11 gange, før han var den første spiller til at blive taget ud af Amorim, skriver Daily Mail.
Manchester Evening News kommer også med en kedelig konstatering, når snakken går på Højlund:
– Han kludrede i det, da Dorgu spillede bolden til ham. For anden uge i træk var en forsvarsspiller en større måltrussel, lyder det tørt med henvisning til Leny Yoros mål i går og Harry Maguires tilstedeværelse mod Nottingham Forest.
Manchester United har blot vundet to af deres eneste otte kampe i alle turneringer. De møder Lyon i returkampen i Europa League på torsdag.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
FC København skriver kontrakt med juvel
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Alpha retter hård kritik
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Froholdt på tavlen i storkamp
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
I chok: Har aldrig set lignende
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
