Solbakken: Nøglekamp mod Sparta

Cheftræneren håber på en sejr i Parken på torsdag, når FCK spiller sin anden kamp i Europa League mod tjekkiske Sparta Prag.



Efter 0-2 nederlaget i rumænske Cluj skal FC København helst have noget ud af den første hjemmekamp i Europa League gruppe K mod Sparta Prag.

– Hvis vi skal videre fra gruppen, så er vores hjemmebane nøglen, for jeg tror, at ni-ti point vil være nok til at gå videre. Derfor skal vi mindst have et og helst tre point mod Sparta Prag, for får vi tre point og kan vinde en hjemmekamp mere, så er vi godt med i forhold til at nå det antal point.

– Til gengæld vil det ikke være sjovt at stå med nul point før to kampe mod PSV Eindhoven, så derfor har jeg sagt til drengene, at det er en vigtig kamp, ja det kan nærmest være en nøglekamp for vores videre vej i gruppen, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Efter mandagens træning lader det i øvrigt ikke til, at anfører Hjalte Nørregaard er kommet helt fri af sin ankelskade. Midtbanemanden trænede med, men havde stadig ondt og kommer derfor næppe i spil til kampen, hvor også Jesper Christiansen og Mathias Zanka Jørgensen er på skadeslisten.

Men hvorfor ville Zdenek Pospech ønske, at FCK ikke skulle spille mod Sparta Prag og hvem på modstanderholdet har foreløbig fået 16 udvisninger i karrieren?

Det kan du læse meget mere om i den store optakt til kampen mellem FC København og Sparta Prag i Tipsbladet Update, på gaden i morgen tirsdag.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

De vil gerne have Jens Jønsson

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Roony vil væk

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

17 minutter for United – nu skal han til VM

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’