Solbakken: Nøglekamp mod Sparta

Cheftræneren håber på en sejr i Parken på torsdag, når FCK spiller sin anden kamp i Europa League mod tjekkiske Sparta Prag.



Efter 0-2 nederlaget i rumænske Cluj skal FC København helst have noget ud af den første hjemmekamp i Europa League gruppe K mod Sparta Prag.

– Hvis vi skal videre fra gruppen, så er vores hjemmebane nøglen, for jeg tror, at ni-ti point vil være nok til at gå videre. Derfor skal vi mindst have et og helst tre point mod Sparta Prag, for får vi tre point og kan vinde en hjemmekamp mere, så er vi godt med i forhold til at nå det antal point.

– Til gengæld vil det ikke være sjovt at stå med nul point før to kampe mod PSV Eindhoven, så derfor har jeg sagt til drengene, at det er en vigtig kamp, ja det kan nærmest være en nøglekamp for vores videre vej i gruppen, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Efter mandagens træning lader det i øvrigt ikke til, at anfører Hjalte Nørregaard er kommet helt fri af sin ankelskade. Midtbanemanden trænede med, men havde stadig ondt og kommer derfor næppe i spil til kampen, hvor også Jesper Christiansen og Mathias Zanka Jørgensen er på skadeslisten.

Men hvorfor ville Zdenek Pospech ønske, at FCK ikke skulle spille mod Sparta Prag og hvem på modstanderholdet har foreløbig fået 16 udvisninger i karrieren?

Det kan du læse meget mere om i den store optakt til kampen mellem FC København og Sparta Prag i Tipsbladet Update, på gaden i morgen tirsdag.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Holland – Marokko

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De vil have Gaaei – her er prisen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden