Solbakken: Nøglekamp mod Sparta

Cheftræneren håber på en sejr i Parken på torsdag, når FCK spiller sin anden kamp i Europa League mod tjekkiske Sparta Prag.



Efter 0-2 nederlaget i rumænske Cluj skal FC København helst have noget ud af den første hjemmekamp i Europa League gruppe K mod Sparta Prag.

– Hvis vi skal videre fra gruppen, så er vores hjemmebane nøglen, for jeg tror, at ni-ti point vil være nok til at gå videre. Derfor skal vi mindst have et og helst tre point mod Sparta Prag, for får vi tre point og kan vinde en hjemmekamp mere, så er vi godt med i forhold til at nå det antal point.

– Til gengæld vil det ikke være sjovt at stå med nul point før to kampe mod PSV Eindhoven, så derfor har jeg sagt til drengene, at det er en vigtig kamp, ja det kan nærmest være en nøglekamp for vores videre vej i gruppen, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Efter mandagens træning lader det i øvrigt ikke til, at anfører Hjalte Nørregaard er kommet helt fri af sin ankelskade. Midtbanemanden trænede med, men havde stadig ondt og kommer derfor næppe i spil til kampen, hvor også Jesper Christiansen og Mathias Zanka Jørgensen er på skadeslisten.

Men hvorfor ville Zdenek Pospech ønske, at FCK ikke skulle spille mod Sparta Prag og hvem på modstanderholdet har foreløbig fået 16 udvisninger i karrieren?

Det kan du læse meget mere om i den store optakt til kampen mellem FC København og Sparta Prag i Tipsbladet Update, på gaden i morgen tirsdag.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afslører: FCK ringede aldrig

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Stefan Gartenmann testes i ny klub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

De er enige med Mathias Jensen

Sydafrika – Canada

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’