Solbakken: Nøglekamp mod Sparta

Cheftræneren håber på en sejr i Parken på torsdag, når FCK spiller sin anden kamp i Europa League mod tjekkiske Sparta Prag.



Efter 0-2 nederlaget i rumænske Cluj skal FC København helst have noget ud af den første hjemmekamp i Europa League gruppe K mod Sparta Prag.

– Hvis vi skal videre fra gruppen, så er vores hjemmebane nøglen, for jeg tror, at ni-ti point vil være nok til at gå videre. Derfor skal vi mindst have et og helst tre point mod Sparta Prag, for får vi tre point og kan vinde en hjemmekamp mere, så er vi godt med i forhold til at nå det antal point.

– Til gengæld vil det ikke være sjovt at stå med nul point før to kampe mod PSV Eindhoven, så derfor har jeg sagt til drengene, at det er en vigtig kamp, ja det kan nærmest være en nøglekamp for vores videre vej i gruppen, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Efter mandagens træning lader det i øvrigt ikke til, at anfører Hjalte Nørregaard er kommet helt fri af sin ankelskade. Midtbanemanden trænede med, men havde stadig ondt og kommer derfor næppe i spil til kampen, hvor også Jesper Christiansen og Mathias Zanka Jørgensen er på skadeslisten.

Men hvorfor ville Zdenek Pospech ønske, at FCK ikke skulle spille mod Sparta Prag og hvem på modstanderholdet har foreløbig fået 16 udvisninger i karrieren?

Det kan du læse meget mere om i den store optakt til kampen mellem FC København og Sparta Prag i Tipsbladet Update, på gaden i morgen tirsdag.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Colombia – Ghana

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: Kolding køber stor profil

Her er prisen på Aral Simsir

Laudrup stopper på TV 2

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

Åbner for sommertransfer