FC København risikerer at miste hjemmebanefordelen til returkampen mod Istanbul Basaksehir i Europa Leagues ottendedelsfinale.
Opgøret mod den tyrkiske klub skulle efter planen være spillet i Parken, men onsdag har Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) meddelt, at det endnu ikke er besluttet, om det bliver tilfældet.
Den efterfølgende del af Europa League skal spilles på neutral grund i Tyskland, men det vil være decideret uretfærdigt, hvis det også gælder FCK’s ottendedelsfinale, mener Ståle Solbakken.
– Jeg tænker, at hvis det ene hold spiller på udebane, hvor coronavirusset sprøjter, og returkampen skal være på neutral grund uden tilskuere, så er det svært at finde en mere uretfærdig runde.
Sådan siger Ståle Solbakken efter onsdagens 2-0-sejr over AaB i 3F Superligaen.
FCK tabte den 12. marts 0-1 i den første kamp i Istanbul, hvor mange tusinde tilskuere sad på lægterne, selv om coronakrisen var under opsejling.
Ståle Solbakken håber, at returkampen endegyldigt placeres i Parken, og at mange FCK-fans får mulighed for at overvære det store opgør.
– Det, jeg håber nu, er, at tilskuertestene går godt, og at vi derfor om syv uger kan få et halvt eller trekvart fyldt Parken og få en fair chance, siger Ståle Solbakken.
FCK’s midtbanespiller Rasmus Falk bekymrer sig ikke så meget som sin træner.
– Man kan godt sige, at det vil være sportsligt uretfærdigt, men det er ikke rigtig det, der fylder for os. Det, der fylder, er, at vi kan komme til at spille kampen, uden at der bliver løbet nogen form for risiko, og det er det vigtigste, siger han.
Falk håber dog ikke overraskende også, at kampen skal spilles i København, og han tror på, at FCK kan gå videre til kvartfinalen.
– Vi er ærgerlige over, at vi ikke fik et endnu bedre resultat i Istanbul. 0-1 er ikke umuligt, men vi synes, at den i hvert fald skulle være endt uafgjort. Nu får vi forhåbentlig muligheden for at spille os i kvartfinalen i Europa League hjemme i Parken.
– Jeg vil ikke sige, at vi er favoritter, for vi møder et mere erfarent hold, men vi viste i hvert fald dernede, at vi godt kan spille op imod dem, siger Rasmus Falk.
FC Københavns ottendedelsfinale mod Istanbul Basaksehir skal spilles den 5. eller 6. august.
/ritzau/
Læs også:FCK-midt: Skal blive bedre til at hæve bundniveauet
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Medier jubler over USA’s nedtur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Egypten
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Hvor er Kasper Dolberg?
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
