Solbakken: Unfair ikke at få hjemmekamp mod Basaksehir

Ståle Solbakken mener, det vil være unfair, hvis FCK ikke får hjemmebane i Europa League-ottendedelsfinalen.



FC København risikerer at miste hjemmebanefordelen til returkampen mod Istanbul Basaksehir i Europa Leagues ottendedelsfinale.

Opgøret mod den tyrkiske klub skulle efter planen være spillet i Parken, men onsdag har Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) meddelt, at det endnu ikke er besluttet, om det bliver tilfældet.

Den efterfølgende del af Europa League skal spilles på neutral grund i Tyskland, men det vil være decideret uretfærdigt, hvis det også gælder FCK’s ottendedelsfinale, mener Ståle Solbakken.

– Jeg tænker, at hvis det ene hold spiller på udebane, hvor coronavirusset sprøjter, og returkampen skal være på neutral grund uden tilskuere, så er det svært at finde en mere uretfærdig runde.

Sådan siger Ståle Solbakken efter onsdagens 2-0-sejr over AaB i 3F Superligaen.

FCK tabte den 12. marts 0-1 i den første kamp i Istanbul, hvor mange tusinde tilskuere sad på lægterne, selv om coronakrisen var under opsejling.

Ståle Solbakken håber, at returkampen endegyldigt placeres i Parken, og at mange FCK-fans får mulighed for at overvære det store opgør.

– Det, jeg håber nu, er, at tilskuertestene går godt, og at vi derfor om syv uger kan få et halvt eller trekvart fyldt Parken og få en fair chance, siger Ståle Solbakken.

FCK’s midtbanespiller Rasmus Falk bekymrer sig ikke så meget som sin træner.

– Man kan godt sige, at det vil være sportsligt uretfærdigt, men det er ikke rigtig det, der fylder for os. Det, der fylder, er, at vi kan komme til at spille kampen, uden at der bliver løbet nogen form for risiko, og det er det vigtigste, siger han.

Falk håber dog ikke overraskende også, at kampen skal spilles i København, og han tror på, at FCK kan gå videre til kvartfinalen.

– Vi er ærgerlige over, at vi ikke fik et endnu bedre resultat i Istanbul. 0-1 er ikke umuligt, men vi synes, at den i hvert fald skulle være endt uafgjort. Nu får vi forhåbentlig muligheden for at spille os i kvartfinalen i Europa League hjemme i Parken.

– Jeg vil ikke sige, at vi er favoritter, for vi møder et mere erfarent hold, men vi viste i hvert fald dernede, at vi godt kan spille op imod dem, siger Rasmus Falk.

FC Københavns ottendedelsfinale mod Istanbul Basaksehir skal spilles den 5. eller 6. august.

/ritzau/

Læs også:FCK-midt: Skal blive bedre til at hæve bundniveauet




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC København kan miste endnu en stjerne

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Flere slagter dansker efter grim aktion

Er det Clement Bischoffs nye klub?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Snød FC København for keeper

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

DIF erobrer Göteborg