FC København risikerer at miste hjemmebanefordelen til returkampen mod Istanbul Basaksehir i Europa Leagues ottendedelsfinale.
Opgøret mod den tyrkiske klub skulle efter planen være spillet i Parken, men onsdag har Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) meddelt, at det endnu ikke er besluttet, om det bliver tilfældet.
Den efterfølgende del af Europa League skal spilles på neutral grund i Tyskland, men det vil være decideret uretfærdigt, hvis det også gælder FCK’s ottendedelsfinale, mener Ståle Solbakken.
– Jeg tænker, at hvis det ene hold spiller på udebane, hvor coronavirusset sprøjter, og returkampen skal være på neutral grund uden tilskuere, så er det svært at finde en mere uretfærdig runde.
Sådan siger Ståle Solbakken efter onsdagens 2-0-sejr over AaB i 3F Superligaen.
FCK tabte den 12. marts 0-1 i den første kamp i Istanbul, hvor mange tusinde tilskuere sad på lægterne, selv om coronakrisen var under opsejling.
Ståle Solbakken håber, at returkampen endegyldigt placeres i Parken, og at mange FCK-fans får mulighed for at overvære det store opgør.
– Det, jeg håber nu, er, at tilskuertestene går godt, og at vi derfor om syv uger kan få et halvt eller trekvart fyldt Parken og få en fair chance, siger Ståle Solbakken.
FCK’s midtbanespiller Rasmus Falk bekymrer sig ikke så meget som sin træner.
– Man kan godt sige, at det vil være sportsligt uretfærdigt, men det er ikke rigtig det, der fylder for os. Det, der fylder, er, at vi kan komme til at spille kampen, uden at der bliver løbet nogen form for risiko, og det er det vigtigste, siger han.
Falk håber dog ikke overraskende også, at kampen skal spilles i København, og han tror på, at FCK kan gå videre til kvartfinalen.
– Vi er ærgerlige over, at vi ikke fik et endnu bedre resultat i Istanbul. 0-1 er ikke umuligt, men vi synes, at den i hvert fald skulle være endt uafgjort. Nu får vi forhåbentlig muligheden for at spille os i kvartfinalen i Europa League hjemme i Parken.
– Jeg vil ikke sige, at vi er favoritter, for vi møder et mere erfarent hold, men vi viste i hvert fald dernede, at vi godt kan spille op imod dem, siger Rasmus Falk.
FC Københavns ottendedelsfinale mod Istanbul Basaksehir skal spilles den 5. eller 6. august.
/ritzau/
Læs også:FCK-midt: Skal blive bedre til at hæve bundniveauet
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Don Ø: Mange rystede på hovedet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
