Solskjær i problemer: Mente det ikke på den måde

Roma-fans har ikke ladet en udtalelse fra Manchester United-manager, Ole Gunnar Solskjær, gå ubemærket hen.



Ole Gunnar Solskjær har set sig nødsaget til at indrømme, at en kommentar om Roma kan opfattes som mangel på respekt for Manchester Uniteds kommende semifinale-modstander i Europa League.

Men det var ikke hans intention, bedyrer han nu.

Manchester United tager torsdag imod Roma i den første af to semifinaleopgør i jagten på klubbens første finale i fem forsøg under den norske manager. Da United havde sikret sig videre avancement fra kvartfinalen over Granada i den foregående runde blev en række Roma-fans fornærmet over Ole Gunnar Solskjær, der udtalte om Roma:

– Jeg kender dem ikke, og jeg har ikke set dem spille.

Det var ild på romernes bål, og efterfølgende tog nogle fans hen til den italienske klubs træningsanlæg, hvor de hang en plakat op med Solskjærs udtalelser og nordmandens ansigt. Samtidig havde supporterne skrevet til spillerne: “Sørg for, at han husker os”.

På onsdagens pressemøde forsøgte Solskjær at redde kastanjerne ud af ilden.

– Den (udtalelsen, red.) var lige efter kampen, og med alle de kampe, vi havde, gik det op for mig, at vi var videre. Jeg har set dem (Roma, red.), men jeg havde ikke analyseret dem, og jeg havde ikke gået i dybden med dem til at give dem nok respekt, formentlig. Det er en fantastisk klub med en stor historie.

– Jeg har faktisk to dejlige minder med hjem (fra da han spillede, red.): En Totti-trøje og en De Rossi-trøje som jeg byttede mig til, og de er faktisk signerede, så jeg kender deres historie, jeg kender deres kvaliteter.

Sidst de to klubber mødtes i en international turnering var helt tilbage i 2008, hvor Manchester United samlet vandt 3-0 i Champions League-kvartfinalen.

Og hvis man skal drage en parallel linje fra den kamp for lidt over 13 år siden, så er det, at Manchester United dengang gik hele vejen, og det er ikke usandsynligt, det kan ske igen, hvis de slår Roma ud.





Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Massefyring i AC Milan



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Højlund slutter sæsonen med bravour

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Kommer med frækt bud på dansk mester

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand