Solskjær i problemer: Mente det ikke på den måde

Roma-fans har ikke ladet en udtalelse fra Manchester United-manager, Ole Gunnar Solskjær, gå ubemærket hen.



Ole Gunnar Solskjær har set sig nødsaget til at indrømme, at en kommentar om Roma kan opfattes som mangel på respekt for Manchester Uniteds kommende semifinale-modstander i Europa League.

Men det var ikke hans intention, bedyrer han nu.

Manchester United tager torsdag imod Roma i den første af to semifinaleopgør i jagten på klubbens første finale i fem forsøg under den norske manager. Da United havde sikret sig videre avancement fra kvartfinalen over Granada i den foregående runde blev en række Roma-fans fornærmet over Ole Gunnar Solskjær, der udtalte om Roma:

– Jeg kender dem ikke, og jeg har ikke set dem spille.

Det var ild på romernes bål, og efterfølgende tog nogle fans hen til den italienske klubs træningsanlæg, hvor de hang en plakat op med Solskjærs udtalelser og nordmandens ansigt. Samtidig havde supporterne skrevet til spillerne: “Sørg for, at han husker os”.

På onsdagens pressemøde forsøgte Solskjær at redde kastanjerne ud af ilden.

– Den (udtalelsen, red.) var lige efter kampen, og med alle de kampe, vi havde, gik det op for mig, at vi var videre. Jeg har set dem (Roma, red.), men jeg havde ikke analyseret dem, og jeg havde ikke gået i dybden med dem til at give dem nok respekt, formentlig. Det er en fantastisk klub med en stor historie.

– Jeg har faktisk to dejlige minder med hjem (fra da han spillede, red.): En Totti-trøje og en De Rossi-trøje som jeg byttede mig til, og de er faktisk signerede, så jeg kender deres historie, jeg kender deres kvaliteter.

Sidst de to klubber mødtes i en international turnering var helt tilbage i 2008, hvor Manchester United samlet vandt 3-0 i Champions League-kvartfinalen.

Og hvis man skal drage en parallel linje fra den kamp for lidt over 13 år siden, så er det, at Manchester United dengang gik hele vejen, og det er ikke usandsynligt, det kan ske igen, hvis de slår Roma ud.






“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Han er VM’s bedste spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

‘Spanien var det bedste hold’

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Flere slagter dansker efter grim aktion

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid