Solskjær i problemer: Mente det ikke på den måde

Roma-fans har ikke ladet en udtalelse fra Manchester United-manager, Ole Gunnar Solskjær, gå ubemærket hen.



Ole Gunnar Solskjær har set sig nødsaget til at indrømme, at en kommentar om Roma kan opfattes som mangel på respekt for Manchester Uniteds kommende semifinale-modstander i Europa League.

Men det var ikke hans intention, bedyrer han nu.

Manchester United tager torsdag imod Roma i den første af to semifinaleopgør i jagten på klubbens første finale i fem forsøg under den norske manager. Da United havde sikret sig videre avancement fra kvartfinalen over Granada i den foregående runde blev en række Roma-fans fornærmet over Ole Gunnar Solskjær, der udtalte om Roma:

– Jeg kender dem ikke, og jeg har ikke set dem spille.

Det var ild på romernes bål, og efterfølgende tog nogle fans hen til den italienske klubs træningsanlæg, hvor de hang en plakat op med Solskjærs udtalelser og nordmandens ansigt. Samtidig havde supporterne skrevet til spillerne: “Sørg for, at han husker os”.

På onsdagens pressemøde forsøgte Solskjær at redde kastanjerne ud af ilden.

– Den (udtalelsen, red.) var lige efter kampen, og med alle de kampe, vi havde, gik det op for mig, at vi var videre. Jeg har set dem (Roma, red.), men jeg havde ikke analyseret dem, og jeg havde ikke gået i dybden med dem til at give dem nok respekt, formentlig. Det er en fantastisk klub med en stor historie.

– Jeg har faktisk to dejlige minder med hjem (fra da han spillede, red.): En Totti-trøje og en De Rossi-trøje som jeg byttede mig til, og de er faktisk signerede, så jeg kender deres historie, jeg kender deres kvaliteter.

Sidst de to klubber mødtes i en international turnering var helt tilbage i 2008, hvor Manchester United samlet vandt 3-0 i Champions League-kvartfinalen.

Og hvis man skal drage en parallel linje fra den kamp for lidt over 13 år siden, så er det, at Manchester United dengang gik hele vejen, og det er ikke usandsynligt, det kan ske igen, hvis de slår Roma ud.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Melder Lindstrøm helt færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tottenham jagter choktransfer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal – Fulham

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

– Vi har alle fejlet