Gustav Isaksen var igen her, der og alle vegne, da FC Midtjylland torsdag bookede billet til playoffrunden i Europa League ved at slå østrigske Sturm Graz med 2-0.
For en uge siden fortalte FCM's direktør, Claus Steinlein, at planen var at holde den offensive profil i klubben indtil sommer.
Nu fortæller han dog, at det kan blive nødvendigt at sælge allerede til januar, når transfervinduet åbner.
– Vi har lavet en aftale med Gustav, hans familie og agent om, at han skal blive til sommer, og så skal vi sælge. Tilbuddet kan dog blive for stort, og det frygter jeg, at det bliver.
– Jeg blev gjort opmærksom på for en uge siden, at det største salg i Superligaens historie er 20 millioner euro, og hvis han skal væk, skal vi slå det, siger Claus Steinlein med henvisning til FC Nordsjællands salg af Kamaldeen Sulemana til den franske klub Rennes.
FCM-direktøren tror, at der kommer et bud på mere end 20 millioner euro, hvilket svarer til knap 150 millioner danske kroner.
– Det er realistisk, når man kigger på, hvad der er sket den sidste uge, og man ved hvilke klubber, der kigger på ham. Det kan godt blive rigtig spændende, og ellers må han blive i FC Midtjylland et halvt år mere.
– Det er alt fra klubber i England og Italien, der har interesse i ham, og der var også mange scouts på stadion til kampen, der snakkede andre sprog end dansk og bornholmsk.
– Der er ikke nogen konkrete bud, men der er rigtig meget snak om ham. Vi kommer helt sikkert til at forholde os til, om han skal sælges eller ej, siger Claus Steinlein.
Gustav Isaksen har ud over sine to flotte assister mod Sturm Graz torsdag også scoret tre mål i midtjydernes europæiske kampagne.
Han har derfor en tro på, at han kan levere, hvis et skifte til udlandet bliver aktuelt.
– Jeg har en tro på, at jeg godt kan klare den på den internationale scene. Jeg vil have den samme tro på mig selv, lige meget hvor jeg ender henne, siger Gustav Isaksen.
Torsdag gik videre FCM videre som nummer to i Europa League, men hvis midtjyderne havde scoret et mål mere, var holdet gået videre som nummer et med en bedre målscore end hollandske Feyenoord. Det havde sendt FCM direkte videre til ottendedelsfinalerne.
FCM-anfører Erik Sviatchenko ærgrede sig dog ikke over, at der ikke blev jagtet endnu en scoring i de døende minutter.
– Det kan godt være, at vi skulle have gået efter det. Vi var så glade for, at vi leverede resultatet, og så må det være, som det er, i forhold til førstepladsen eller andenpladsen.
– Vi var godt klar over det, men det var svært at få fat i hinanden inde på banen, og sådan er det, når man har pulsen på 150, siger FCM-anføreren.
Det fyldte dog meget for anføreren, at holdet er gået videre til playoffrunden, hvor der spilles om en plads i ottendedelsfinalerne.
– Det er kæmpestort. Det fylder enormt meget, og jeg kan mærke helt inde i kroppen, hvor stolt jeg er. Vi fik en god start, og selv om Sturm Graz er et godt hold, gjorde vi det sublimt, siger Erik Sviatchenko.
Der er lodtrækning på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus kan trækkes.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Her kan du se FC København mod Napoli
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
LIVE: FC København – SSC Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL