Steinlein har Isaksen-aftale: Her skal han sælges

FC Midtjyllands direktør frygter, at det bliver umuligt at holde på Gustav Isaksen, når transfervinduet åbner.



Gustav Isaksen var igen her, der og alle vegne, da FC Midtjylland torsdag bookede billet til playoffrunden i Europa League ved at slå østrigske Sturm Graz med 2-0.

For en uge siden fortalte FCM's direktør, Claus Steinlein, at planen var at holde den offensive profil i klubben indtil sommer.

Nu fortæller han dog, at det kan blive nødvendigt at sælge allerede til januar, når transfervinduet åbner.

– Vi har lavet en aftale med Gustav, hans familie og agent om, at han skal blive til sommer, og så skal vi sælge. Tilbuddet kan dog blive for stort, og det frygter jeg, at det bliver.

– Jeg blev gjort opmærksom på for en uge siden, at det største salg i Superligaens historie er 20 millioner euro, og hvis han skal væk, skal vi slå det, siger Claus Steinlein med henvisning til FC Nordsjællands salg af Kamaldeen Sulemana til den franske klub Rennes.

FCM-direktøren tror, at der kommer et bud på mere end 20 millioner euro, hvilket svarer til knap 150 millioner danske kroner.

– Det er realistisk, når man kigger på, hvad der er sket den sidste uge, og man ved hvilke klubber, der kigger på ham. Det kan godt blive rigtig spændende, og ellers må han blive i FC Midtjylland et halvt år mere.

– Det er alt fra klubber i England og Italien, der har interesse i ham, og der var også mange scouts på stadion til kampen, der snakkede andre sprog end dansk og bornholmsk.

– Der er ikke nogen konkrete bud, men der er rigtig meget snak om ham. Vi kommer helt sikkert til at forholde os til, om han skal sælges eller ej, siger Claus Steinlein.

Gustav Isaksen har ud over sine to flotte assister mod Sturm Graz torsdag også scoret tre mål i midtjydernes europæiske kampagne.

Han har derfor en tro på, at han kan levere, hvis et skifte til udlandet bliver aktuelt.

– Jeg har en tro på, at jeg godt kan klare den på den internationale scene. Jeg vil have den samme tro på mig selv, lige meget hvor jeg ender henne, siger Gustav Isaksen.

Torsdag gik videre FCM videre som nummer to i Europa League, men hvis midtjyderne havde scoret et mål mere, var holdet gået videre som nummer et med en bedre målscore end hollandske Feyenoord. Det havde sendt FCM direkte videre til ottendedelsfinalerne.

FCM-anfører Erik Sviatchenko ærgrede sig dog ikke over, at der ikke blev jagtet endnu en scoring i de døende minutter.

– Det kan godt være, at vi skulle have gået efter det. Vi var så glade for, at vi leverede resultatet, og så må det være, som det er, i forhold til førstepladsen eller andenpladsen.

– Vi var godt klar over det, men det var svært at få fat i hinanden inde på banen, og sådan er det, når man har pulsen på 150, siger FCM-anføreren.

Det fyldte dog meget for anføreren, at holdet er gået videre til playoffrunden, hvor der spilles om en plads i ottendedelsfinalerne.

– Det er kæmpestort. Det fylder enormt meget, og jeg kan mærke helt inde i kroppen, hvor stolt jeg er. Vi fik en god start, og selv om Sturm Graz er et godt hold, gjorde vi det sublimt, siger Erik Sviatchenko.

Der er lodtrækning på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus kan trækkes.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Sådan starter AGF og FC Nordsjælland

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

AGF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Hård kritik af FCM-profil

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Liverpool – Fulham

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Barcelona klager til UEFA

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

– Det er en katastrofe for Brøndby

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Nu er han tilbage for Brøndby

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Superliga-klub bedst i hele verden

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Glem det, Leicester!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!