Gustav Isaksen var igen her, der og alle vegne, da FC Midtjylland torsdag bookede billet til playoffrunden i Europa League ved at slå østrigske Sturm Graz med 2-0.
For en uge siden fortalte FCM's direktør, Claus Steinlein, at planen var at holde den offensive profil i klubben indtil sommer.
Nu fortæller han dog, at det kan blive nødvendigt at sælge allerede til januar, når transfervinduet åbner.
– Vi har lavet en aftale med Gustav, hans familie og agent om, at han skal blive til sommer, og så skal vi sælge. Tilbuddet kan dog blive for stort, og det frygter jeg, at det bliver.
– Jeg blev gjort opmærksom på for en uge siden, at det største salg i Superligaens historie er 20 millioner euro, og hvis han skal væk, skal vi slå det, siger Claus Steinlein med henvisning til FC Nordsjællands salg af Kamaldeen Sulemana til den franske klub Rennes.
FCM-direktøren tror, at der kommer et bud på mere end 20 millioner euro, hvilket svarer til knap 150 millioner danske kroner.
– Det er realistisk, når man kigger på, hvad der er sket den sidste uge, og man ved hvilke klubber, der kigger på ham. Det kan godt blive rigtig spændende, og ellers må han blive i FC Midtjylland et halvt år mere.
– Det er alt fra klubber i England og Italien, der har interesse i ham, og der var også mange scouts på stadion til kampen, der snakkede andre sprog end dansk og bornholmsk.
– Der er ikke nogen konkrete bud, men der er rigtig meget snak om ham. Vi kommer helt sikkert til at forholde os til, om han skal sælges eller ej, siger Claus Steinlein.
Gustav Isaksen har ud over sine to flotte assister mod Sturm Graz torsdag også scoret tre mål i midtjydernes europæiske kampagne.
Han har derfor en tro på, at han kan levere, hvis et skifte til udlandet bliver aktuelt.
– Jeg har en tro på, at jeg godt kan klare den på den internationale scene. Jeg vil have den samme tro på mig selv, lige meget hvor jeg ender henne, siger Gustav Isaksen.
Torsdag gik videre FCM videre som nummer to i Europa League, men hvis midtjyderne havde scoret et mål mere, var holdet gået videre som nummer et med en bedre målscore end hollandske Feyenoord. Det havde sendt FCM direkte videre til ottendedelsfinalerne.
FCM-anfører Erik Sviatchenko ærgrede sig dog ikke over, at der ikke blev jagtet endnu en scoring i de døende minutter.
– Det kan godt være, at vi skulle have gået efter det. Vi var så glade for, at vi leverede resultatet, og så må det være, som det er, i forhold til førstepladsen eller andenpladsen.
– Vi var godt klar over det, men det var svært at få fat i hinanden inde på banen, og sådan er det, når man har pulsen på 150, siger FCM-anføreren.
Det fyldte dog meget for anføreren, at holdet er gået videre til playoffrunden, hvor der spilles om en plads i ottendedelsfinalerne.
– Det er kæmpestort. Det fylder enormt meget, og jeg kan mærke helt inde i kroppen, hvor stolt jeg er. Vi fik en god start, og selv om Sturm Graz er et godt hold, gjorde vi det sublimt, siger Erik Sviatchenko.
Der er lodtrækning på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus kan trækkes.
/ritzau/

TransferLIVE: Håber på kæmpeskifte

Brasilianere mumificerer egyptere

Tak for kaffe – Brentford kræver 420 millioner

Afsløring: I dialog med Brøndby

Foreslår FCK-angriber til Brøndby og AGF

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk

Afslører: Jagter milliondyr profil

Stjernesalg på vej

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Dansker på affyringsrampen: Koster 150 mio. kroner

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Vil kuppe FC København

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Nu går de all-in på Højlund

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.

’95-5 i Brøndbys favør’

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Jagter dansk målræv

Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Harder bombede forgæves for Danmark

Thomas Frank var et emne i storklub

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Nu bekræfter FCK

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

Holger Rune vinder

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Går de på rov i Danmark?

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Rekordkøb kigger efter ny klub

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

70-30 i FC Midtjyllands favør

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

’95-5 i FC Københavns favør’

Her er FCK’s mulige CL-modstandere