Stjerne redder Arsenal i Europa League

Arsenal-stjernen Pierre-Emerick Aubameyang lavede to mål, da holdet torsdag avancerede i Europa League.



Pierre-Emerick Aubameyang indtog torsdag en velkendt rolle for Arsenal.

Stjerneangriberen endte som den helt store helt, da han med to mål – hvoraf det ene var til slutresultatet – havde en afgørende finger med i London-klubbens avancement i Europa League.

Det skete med en 3-2-sejr over Benfica, som dermed blev sendt ud med et samlet nederlag på 3-4 i 16.-delsfinalerne.

Aubameyangs sidste scoring til 3-2 faldt med få minutter tilbage af den ordinære spilletid og blev altså vital for Arsenal. 2-2 havde sendt det engelske ud på reglen om udebanemål.

Med den vigtige scoring sørgede Aubameyang formentlig også for, at hans holdkammerat Dani Ceballos kan sove lidt mere roligt de næste par dage.

En kæmpe bommert af spanieren resulterede således i, at Benfica kom foran 2-1. Ceballos gik et kvarter inde i anden halvleg helt skævt af et langt udspark af Benficas målmand og kom til at sende bolden mod sit eget mål.

Benficas Rafa Silva opsnappede bolden, driblede forbi Arsenal-keeper Bernd Leno og sparkede den i et helt tomt mål.

Inden da havde Pierre-Emerick Aubameyang først sendt Arsenal på 1-0, hvorefter Diogo Goncalves udlignede til 1-1.

Kieran Tierney fik udlignet til 2-2 kort efter Rafa Silvas mål, men Arsenal manglede altså endnu et mål. Først efter et længerevarende pres i slutfasen kom det så via Aubameyangs pande.

Hoffenheim, der var uden en skadet Robert Skov, er noget overraskende færdig i Europa League. Det tyske hold var oppe mod Molde. Den første kamp mellem de to hold endte 3-3, men nordmændene var skarpest torsdag og gik videre med en 2-0-sejr i Tyskland.

Rasmus Nissen Kristensen og Red Bull Salzburg røg også ud efter et samlet nederlag til Villarreal på 1-4. Torsdag opgør mellem de to hold endte med en 2-1-sejr på hjemmebane til spanierne.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Liverpool – Chelsea

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Frygter Christian Eriksen-problem

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF køber dansk profil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!