Stjerne redder Arsenal i Europa League

Arsenal-stjernen Pierre-Emerick Aubameyang lavede to mål, da holdet torsdag avancerede i Europa League.



Pierre-Emerick Aubameyang indtog torsdag en velkendt rolle for Arsenal.

Stjerneangriberen endte som den helt store helt, da han med to mål – hvoraf det ene var til slutresultatet – havde en afgørende finger med i London-klubbens avancement i Europa League.

Det skete med en 3-2-sejr over Benfica, som dermed blev sendt ud med et samlet nederlag på 3-4 i 16.-delsfinalerne.

Aubameyangs sidste scoring til 3-2 faldt med få minutter tilbage af den ordinære spilletid og blev altså vital for Arsenal. 2-2 havde sendt det engelske ud på reglen om udebanemål.

Med den vigtige scoring sørgede Aubameyang formentlig også for, at hans holdkammerat Dani Ceballos kan sove lidt mere roligt de næste par dage.

En kæmpe bommert af spanieren resulterede således i, at Benfica kom foran 2-1. Ceballos gik et kvarter inde i anden halvleg helt skævt af et langt udspark af Benficas målmand og kom til at sende bolden mod sit eget mål.

Benficas Rafa Silva opsnappede bolden, driblede forbi Arsenal-keeper Bernd Leno og sparkede den i et helt tomt mål.

Inden da havde Pierre-Emerick Aubameyang først sendt Arsenal på 1-0, hvorefter Diogo Goncalves udlignede til 1-1.

Kieran Tierney fik udlignet til 2-2 kort efter Rafa Silvas mål, men Arsenal manglede altså endnu et mål. Først efter et længerevarende pres i slutfasen kom det så via Aubameyangs pande.

Hoffenheim, der var uden en skadet Robert Skov, er noget overraskende færdig i Europa League. Det tyske hold var oppe mod Molde. Den første kamp mellem de to hold endte 3-3, men nordmændene var skarpest torsdag og gik videre med en 2-0-sejr i Tyskland.

Rasmus Nissen Kristensen og Red Bull Salzburg røg også ud efter et samlet nederlag til Villarreal på 1-4. Torsdag opgør mellem de to hold endte med en 2-1-sejr på hjemmebane til spanierne.

/ritzau/







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

Crystal Palace vinder Conference League

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Derfor kommer han IKKE til FC København

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Messi-statue fjernes

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano