Pierre-Emerick Aubameyang indtog torsdag en velkendt rolle for Arsenal.
Stjerneangriberen endte som den helt store helt, da han med to mål – hvoraf det ene var til slutresultatet – havde en afgørende finger med i London-klubbens avancement i Europa League.
Det skete med en 3-2-sejr over Benfica, som dermed blev sendt ud med et samlet nederlag på 3-4 i 16.-delsfinalerne.
Aubameyangs sidste scoring til 3-2 faldt med få minutter tilbage af den ordinære spilletid og blev altså vital for Arsenal. 2-2 havde sendt det engelske ud på reglen om udebanemål.
Med den vigtige scoring sørgede Aubameyang formentlig også for, at hans holdkammerat Dani Ceballos kan sove lidt mere roligt de næste par dage.
En kæmpe bommert af spanieren resulterede således i, at Benfica kom foran 2-1. Ceballos gik et kvarter inde i anden halvleg helt skævt af et langt udspark af Benficas målmand og kom til at sende bolden mod sit eget mål.
Benficas Rafa Silva opsnappede bolden, driblede forbi Arsenal-keeper Bernd Leno og sparkede den i et helt tomt mål.
Inden da havde Pierre-Emerick Aubameyang først sendt Arsenal på 1-0, hvorefter Diogo Goncalves udlignede til 1-1.
Kieran Tierney fik udlignet til 2-2 kort efter Rafa Silvas mål, men Arsenal manglede altså endnu et mål. Først efter et længerevarende pres i slutfasen kom det så via Aubameyangs pande.
Hoffenheim, der var uden en skadet Robert Skov, er noget overraskende færdig i Europa League. Det tyske hold var oppe mod Molde. Den første kamp mellem de to hold endte 3-3, men nordmændene var skarpest torsdag og gik videre med en 2-0-sejr i Tyskland.
Rasmus Nissen Kristensen og Red Bull Salzburg røg også ud efter et samlet nederlag til Villarreal på 1-4. Torsdag opgør mellem de to hold endte med en 2-1-sejr på hjemmebane til spanierne.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
