Stjerne redder Arsenal i Europa League

Arsenal-stjernen Pierre-Emerick Aubameyang lavede to mål, da holdet torsdag avancerede i Europa League.



Pierre-Emerick Aubameyang indtog torsdag en velkendt rolle for Arsenal.

Stjerneangriberen endte som den helt store helt, da han med to mål – hvoraf det ene var til slutresultatet – havde en afgørende finger med i London-klubbens avancement i Europa League.

Det skete med en 3-2-sejr over Benfica, som dermed blev sendt ud med et samlet nederlag på 3-4 i 16.-delsfinalerne.

Aubameyangs sidste scoring til 3-2 faldt med få minutter tilbage af den ordinære spilletid og blev altså vital for Arsenal. 2-2 havde sendt det engelske ud på reglen om udebanemål.

Med den vigtige scoring sørgede Aubameyang formentlig også for, at hans holdkammerat Dani Ceballos kan sove lidt mere roligt de næste par dage.

En kæmpe bommert af spanieren resulterede således i, at Benfica kom foran 2-1. Ceballos gik et kvarter inde i anden halvleg helt skævt af et langt udspark af Benficas målmand og kom til at sende bolden mod sit eget mål.

Benficas Rafa Silva opsnappede bolden, driblede forbi Arsenal-keeper Bernd Leno og sparkede den i et helt tomt mål.

Inden da havde Pierre-Emerick Aubameyang først sendt Arsenal på 1-0, hvorefter Diogo Goncalves udlignede til 1-1.

Kieran Tierney fik udlignet til 2-2 kort efter Rafa Silvas mål, men Arsenal manglede altså endnu et mål. Først efter et længerevarende pres i slutfasen kom det så via Aubameyangs pande.

Hoffenheim, der var uden en skadet Robert Skov, er noget overraskende færdig i Europa League. Det tyske hold var oppe mod Molde. Den første kamp mellem de to hold endte 3-3, men nordmændene var skarpest torsdag og gik videre med en 2-0-sejr i Tyskland.

Rasmus Nissen Kristensen og Red Bull Salzburg røg også ud efter et samlet nederlag til Villarreal på 1-4. Torsdag opgør mellem de to hold endte med en 2-1-sejr på hjemmebane til spanierne.

/ritzau/



– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Her er alle VM-puljerne

Saver United-stjerne over

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er Danmarks VM-gruppe

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Rigmand vild med FC København-aftale

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Her er alle VM-grupperne

Griner af AaB-rygte

Dybt skuffet og trist

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Her kan du se VM-lodtrækningen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme