Nigerianske Ademola Lookman var den helt store oplevelse, da Atalanta onsdag aften triumferede i Europa League-finalen med hele 3-0 over tyske Bayer Leverkusen.
Dermed satte italienerne en stopper for Leverkusens vilde stime af fodboldkampe uden nederlag. 51 kampe i træk nåede tyskerne op på, inden det altså blev til et finalenederlag til Lookman og Atalanta.
Med sejren løfter Atalanta samtidig et trofæ for første gang i 61 år.
Triumfen er kronen på værket for italienernes 66-årige træner Gian Piero Gasperini, der satte sig i klubbens trænersæde i 2016.
Gasperini kom fra Genoa og overtog et Atalanta-hold, der oftest havde størst fokus på at undgå nedrykning, og gjorde det til en faktor i toppen af italiensk fodbold og nu også europæisk.
Atalanta åbnede finalen onsdag aften i det velkendte høje pres, som Gasperini siden sin ankomst har stået for, hvilket rystede Leverkusen-holdet.
Italienerne sad på alt i kampens begyndelse, og efter 12 minutter kom Atalanta også foran.
Backen Davide Zappacosta sendte et fladt indlæg gennem feltet, som passerede til den bagerste stolpe.
Her stod Leverkusens Exequiel Palacios og tog sig en ordentlig blunder, hvilket lynhurtige Ademola Lookman udnyttede til at komme først på bolden og gøre det til 1-0.
Scoringen vækkede Xabi Alonsos tropper, der indtil da slet ikke havde været med i opgøret.
Tyskerne havde dog svært ved at håndtere Lookman, der var aftenens helt store oplevelse.
Efter 26 minutter var den rapfodede kant på spil igen, da han satte en Leverkusen-spiller lige uden for det tyske felt, inden han sikkert sparkede bolden ind bag Lukas Hradecky i Leverkusen-målet.
De to Atalanta-mål lagde naturligt en dæmper på det intense italienske pres, mens Leverkusen i højere grad overtog boldbesiddelsen.
Italienerne var dog bundsolide defensivt, og Leverkusen havde svært ved at lirke den stærke italienske organisation op.
Det var ikke mange chancer, tyskerne kom frem til, og halvvejs i anden halvleg tog Xabi Alonso konsekvensen på trænerbænken med en dobbelt indskiftning og et formationsskifte.
Leverkusen gik over til at spille med to spidsangribere, men lige lidt hjalp det.
I stedet var det Ademola Lookman, der et kvarter før tid kronede en flot aften med endnu en scoring og dermed fuldendte sit hattrick.
Nigerianeren modtog på en omstilling bolden lige uden for Leverkusen-feltet, og hvor han i første halvleg tog bolden over til sit højre ben og afsluttede, gjorde han denne gang det omvendte.
Med en kvik dribling trak Lookman bolden mod baglinjen, hvorefter han med venstrebenet tordnede den op i det fjerne målhjørne.
Leverkusen har utallige gange i sæson kommet tilbage fra et truende nederlag i kampens døende minutter, men sådan gik det ikke onsdag aften. Det var Gasperinis tropper for stærke til.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED