Nigerianske Ademola Lookman var den helt store oplevelse, da Atalanta onsdag aften triumferede i Europa League-finalen med hele 3-0 over tyske Bayer Leverkusen.
Dermed satte italienerne en stopper for Leverkusens vilde stime af fodboldkampe uden nederlag. 51 kampe i træk nåede tyskerne op på, inden det altså blev til et finalenederlag til Lookman og Atalanta.
Med sejren løfter Atalanta samtidig et trofæ for første gang i 61 år.
Triumfen er kronen på værket for italienernes 66-årige træner Gian Piero Gasperini, der satte sig i klubbens trænersæde i 2016.
Gasperini kom fra Genoa og overtog et Atalanta-hold, der oftest havde størst fokus på at undgå nedrykning, og gjorde det til en faktor i toppen af italiensk fodbold og nu også europæisk.
Atalanta åbnede finalen onsdag aften i det velkendte høje pres, som Gasperini siden sin ankomst har stået for, hvilket rystede Leverkusen-holdet.
Italienerne sad på alt i kampens begyndelse, og efter 12 minutter kom Atalanta også foran.
Backen Davide Zappacosta sendte et fladt indlæg gennem feltet, som passerede til den bagerste stolpe.
Her stod Leverkusens Exequiel Palacios og tog sig en ordentlig blunder, hvilket lynhurtige Ademola Lookman udnyttede til at komme først på bolden og gøre det til 1-0.
Scoringen vækkede Xabi Alonsos tropper, der indtil da slet ikke havde været med i opgøret.
Tyskerne havde dog svært ved at håndtere Lookman, der var aftenens helt store oplevelse.
Efter 26 minutter var den rapfodede kant på spil igen, da han satte en Leverkusen-spiller lige uden for det tyske felt, inden han sikkert sparkede bolden ind bag Lukas Hradecky i Leverkusen-målet.
De to Atalanta-mål lagde naturligt en dæmper på det intense italienske pres, mens Leverkusen i højere grad overtog boldbesiddelsen.
Italienerne var dog bundsolide defensivt, og Leverkusen havde svært ved at lirke den stærke italienske organisation op.
Det var ikke mange chancer, tyskerne kom frem til, og halvvejs i anden halvleg tog Xabi Alonso konsekvensen på trænerbænken med en dobbelt indskiftning og et formationsskifte.
Leverkusen gik over til at spille med to spidsangribere, men lige lidt hjalp det.
I stedet var det Ademola Lookman, der et kvarter før tid kronede en flot aften med endnu en scoring og dermed fuldendte sit hattrick.
Nigerianeren modtog på en omstilling bolden lige uden for Leverkusen-feltet, og hvor han i første halvleg tog bolden over til sit højre ben og afsluttede, gjorde han denne gang det omvendte.
Med en kvik dribling trak Lookman bolden mod baglinjen, hvorefter han med venstrebenet tordnede den op i det fjerne målhjørne.
Leverkusen har utallige gange i sæson kommet tilbage fra et truende nederlag i kampens døende minutter, men sådan gik det ikke onsdag aften. Det var Gasperinis tropper for stærke til.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER