,

Storklub bød på FCM-teenager: Sjovt at læse om

Mikel Gogorza nyder fodboldtilværelsen, hvor der er bud fra udlandet og massiv interesse for teenageren, der er vendt tilbage til rødderne i Baskerlandet til torsdagens Europa League-kamp.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det er nogle specielle dage for FC Midtjyllands 18-årige kanttalent Mikel Gogorza.

I sidste uge kunne han i Tipsbladet læse, at FC Porto havde budt på ham, og FCM-teenageren har på grund af sin baskiske far et ganske særligt forhold til Europa-modstanderen Real Sociedad ob Baskerlandet, hvor FC Midtjylland er på besøg lige nu forud for aftenens returkamp.

Real Sociedad-lejren blev spurgt ind til Mikel Gogorza og en mulig fremtid i Baskerlandet på det spanske pressemøde ved 16-tiden onsdag.

Og Gogorza var efter den store interesse også med på FC Midtjyllands efterfølgende pressemøde på Real Sociedads indbydende stadion i den sydlige del af bymidten i San Sebastián, og det er en ganske speciel oplevelse at være det sted, faren Aritz har fortalt så meget om hjemme i Danmark.

– Det er sjovt. Det er cirka fem-ti minutter fra, hvor min far er opvokset, så det er sjovt at se hele byen, og det er fedt at være hernede, ligesom jeg har snakket med min far og hørt hans gamle historier fra området, siger Mikel Gogorza.

Interessen har Mikel Gogorza og familien også mærket med adskillige interviews og forespørgsler fra medier især i Baskerlandet men også de store, nationale sportsmedier, både op til dagens kamp og før sidste torsdags opgør i Herning, hvor baskiske medier havde bidt mærke i FCM-teenageren med det baskiske efternavn.

– Min far, mor og søster rejser ned i morgen [i dag torsdag], og så har vi en masse familie, der allerede er hernede, siger Mikel Gogorza, før cheftræner Thomas Thomasberg ved siden af Gogorza på podiet melder ind.

– Mikel har også kun hørt på 100 billetter, siger Thomas Thomasberg med et smil.

– Ja, det er lige deromkring, siger Mikel Gogorza.

Interesse fra FC Porto
Det er mere reglen end undtagelsen, at der sidder en lang række scouts, klubrepræsentanter og sportschefer fra udenlandske klubber til FC Midtjyllands kampe og holder øje med FCM-spillere.

Det er næppe anderledes i aften i San Sebastián, og Gogorza har også selv været i fokus, da FC Porto, som Tipsbladet kunne fortælle om, bød sig til i vintertransfervinduet og tjekkede med FC Midtjylland, om det var muligt at lave en transfer.

Den slags er del af jobbet som ung profil i FC Midtjylland, men det var en særlig oplevelse for Mikel Gogorza for første gang for alvor at være i kikkerten hos en langt større klub, som Gogorza startede inde mod i december.

– Ja, det gjorde det, siger Mikel Gogorza på spørgsmålet om, hvorvidt interessen var også noget, der nåede frem til ham.

– Men det er ikke noget, jeg har brugt særlig meget tid på.

– Det selvfølgelig sjovt, der bliver skrevet på så mange ting, men jeg prøver at fokusere på mig selv og lægge det [andet] til side, siger Mikel Gogorza.

Mikel Gogorza kom til FC Midtjylland fra FC Københavns ungdomsafdeling og fik sin første professionelle kontrakt i FCM i 2021.

Den 18-årige kantspiller er primært gardering for Aral Simsir på venstre kant og har spillet i 11 kampe i Superligaen og pokalen og otte i Europa i denne sæson samt i Youth League for FCM’s ungdomshold i tidligere sæsoner.





Ronaldo mast af Danmark. Foto: Alamy
" Det mener Tipsbladet

Wauw: Nøj, hvor har vi savnet det landshold!


Dansk stjerne tog fat i Isaksens far: ‘Sateme god’

Her er beviset: Danmark aldrig set farligere!



Vinicius-drøn sender Brasilien tæt på VM

Går verden rundt: Højlund stjæler overskrifter

Voldsom dansk præstation: Ikke sket i 86 kampe

Kæmpe succes: Dansk træner slår Pochettino og co. 

Revser Ronaldo-beslutning: Skandaløst!



EKSKLUSIVT

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud


Hylder dansker: Skulle ikke være startet inde

Brian Riemer utilfreds med lækage på landsholdet

Fanboy-Højlund: Jeg så Ronaldo i undertøj og så…

Faraoner tæmmer etiopiske stenbukke



" Det mener Tipsbladet

Dansk fodbolds fremtid på spil i København


Martinez: ‘Vi var heldige – Danmark var overlegne’

‘Mine frustrationer var tæt på ulovlige’

Kæk Lindstrøm: Dårlig omtale er bedre end ingen

– Jeg tænkte, at han lige havde givet mig en gave

Magisk aften – ikke set bedre i årevis!


LIGE NU

‘Priske ødelagde det hele’


AGF-reserve stod 90 minutter: – Han får chancen

Vild dansk sejr: Sådan slog Danmark Portugal

– Det er ikke normalt, når man kommer fra AGF

Sådan starter Danmark: Stjerne ude med sygdom



Norsk topklub jagter FC Midtjylland-spiller

Miraklet i Lissabon: ‘Det var pænt heldigt’

Rüdiger hylder Bisseck: ‘Et geni’

Julian Nagelsmann vil sætte Italien på plads

Rørt AGF-profil: – Det var meget emotionelt

Tager Schweiz med storm: SvampeBob, DJ Ötzi og ost

Suzuki til VM? Japan har kvalificeret sig

Neglebider: De rykker ud af Superligaen


MEDIE

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum


Tragedie: 18-årig fodboldspiller er død

Sier to store navne fra til Danmark-kamp

Afsløring: Han starter på toppen mod Portugal

Brandvarm Biereth: Brug ham så, Brian!

FCK-boss: Troede han blev landsholdsspiller

Lindstrøm: Ikke det rigtige skifte i bakspejlet

Danmark – Portugal

Vilde planer – vil hente Lionel Messi

Helt vildt: Scorer 105 mio. – men spiller knap nok

Portugal-træner fremhæver tre danskere

Kæmpehandel: Chelsea betaler 558 millioner

Rød slår Orange i Rotterdam

I svime over Riemer: ‘Fascinerende’

Christian Eriksen øjner historisk mulighed

Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Gravesen til Riemer: Det er et gigantisk problem!

Her er Frederik Sørensens nye klub

Supercomputer: Brøndby laver kæmpe comeback

Biereth sætter Portugals stjerner til vægs

Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Officielt: AaB-kant skifter til norsk fodbold

‘Det er da ikke normalt, hvad han præsterer’