SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det er nogle specielle dage for FC Midtjyllands 18-årige kanttalent Mikel Gogorza.
I sidste uge kunne han i Tipsbladet læse, at FC Porto havde budt på ham, og FCM-teenageren har på grund af sin baskiske far et ganske særligt forhold til Europa-modstanderen Real Sociedad ob Baskerlandet, hvor FC Midtjylland er på besøg lige nu forud for aftenens returkamp.
Real Sociedad-lejren blev spurgt ind til Mikel Gogorza og en mulig fremtid i Baskerlandet på det spanske pressemøde ved 16-tiden onsdag.
Og Gogorza var efter den store interesse også med på FC Midtjyllands efterfølgende pressemøde på Real Sociedads indbydende stadion i den sydlige del af bymidten i San Sebastián, og det er en ganske speciel oplevelse at være det sted, faren Aritz har fortalt så meget om hjemme i Danmark.
– Det er sjovt. Det er cirka fem-ti minutter fra, hvor min far er opvokset, så det er sjovt at se hele byen, og det er fedt at være hernede, ligesom jeg har snakket med min far og hørt hans gamle historier fra området, siger Mikel Gogorza.
Interessen har Mikel Gogorza og familien også mærket med adskillige interviews og forespørgsler fra medier især i Baskerlandet men også de store, nationale sportsmedier, både op til dagens kamp og før sidste torsdags opgør i Herning, hvor baskiske medier havde bidt mærke i FCM-teenageren med det baskiske efternavn.
– Min far, mor og søster rejser ned i morgen [i dag torsdag], og så har vi en masse familie, der allerede er hernede, siger Mikel Gogorza, før cheftræner Thomas Thomasberg ved siden af Gogorza på podiet melder ind.
– Mikel har også kun hørt på 100 billetter, siger Thomas Thomasberg med et smil.
– Ja, det er lige deromkring, siger Mikel Gogorza.
Interesse fra FC Porto
Det er mere reglen end undtagelsen, at der sidder en lang række scouts, klubrepræsentanter og sportschefer fra udenlandske klubber til FC Midtjyllands kampe og holder øje med FCM-spillere.
Det er næppe anderledes i aften i San Sebastián, og Gogorza har også selv været i fokus, da FC Porto, som Tipsbladet kunne fortælle om, bød sig til i vintertransfervinduet og tjekkede med FC Midtjylland, om det var muligt at lave en transfer.

Den slags er del af jobbet som ung profil i FC Midtjylland, men det var en særlig oplevelse for Mikel Gogorza for første gang for alvor at være i kikkerten hos en langt større klub, som Gogorza startede inde mod i december.
– Ja, det gjorde det, siger Mikel Gogorza på spørgsmålet om, hvorvidt interessen var også noget, der nåede frem til ham.
– Men det er ikke noget, jeg har brugt særlig meget tid på.
– Det selvfølgelig sjovt, der bliver skrevet på så mange ting, men jeg prøver at fokusere på mig selv og lægge det [andet] til side, siger Mikel Gogorza.
Mikel Gogorza kom til FC Midtjylland fra FC Københavns ungdomsafdeling og fik sin første professionelle kontrakt i FCM i 2021.
Den 18-årige kantspiller er primært gardering for Aral Simsir på venstre kant og har spillet i 11 kampe i Superligaen og pokalen og otte i Europa i denne sæson samt i Youth League for FCM’s ungdomshold i tidligere sæsoner.

TransferLIVE: Roony Bardghji skal IKKE til FCK

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Blæst bagover af Thomas Frank

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

På vej til FCK? Han var altdominerende

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC København har taget kontakt

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Højbjerg reagerer på skandale

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Vilde Roony matchvinder med panenka

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Brøndbys milliontransfer slår rekord

AGF – Vejle Boldklub

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Afslører millionløn og særlig aftale

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Sønderjyske – Brøndby IF

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

FC Fredericia – Randers FC

Får landsholdskarantæne

Voldsom magtdemonstration

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

‘En fantastisk situation’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

Nedtur for Christian Nørgaard

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Kongeklubben viser klassen

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

FC Nordsjælland – Viborg FF

Giver status på Daramy – her er planen

0,1 procent

Kaos truer: Politiet advarer