SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det er nogle specielle dage for FC Midtjyllands 18-årige kanttalent Mikel Gogorza.
I sidste uge kunne han i Tipsbladet læse, at FC Porto havde budt på ham, og FCM-teenageren har på grund af sin baskiske far et ganske særligt forhold til Europa-modstanderen Real Sociedad ob Baskerlandet, hvor FC Midtjylland er på besøg lige nu forud for aftenens returkamp.
Real Sociedad-lejren blev spurgt ind til Mikel Gogorza og en mulig fremtid i Baskerlandet på det spanske pressemøde ved 16-tiden onsdag.
Og Gogorza var efter den store interesse også med på FC Midtjyllands efterfølgende pressemøde på Real Sociedads indbydende stadion i den sydlige del af bymidten i San Sebastián, og det er en ganske speciel oplevelse at være det sted, faren Aritz har fortalt så meget om hjemme i Danmark.
– Det er sjovt. Det er cirka fem-ti minutter fra, hvor min far er opvokset, så det er sjovt at se hele byen, og det er fedt at være hernede, ligesom jeg har snakket med min far og hørt hans gamle historier fra området, siger Mikel Gogorza.
Interessen har Mikel Gogorza og familien også mærket med adskillige interviews og forespørgsler fra medier især i Baskerlandet men også de store, nationale sportsmedier, både op til dagens kamp og før sidste torsdags opgør i Herning, hvor baskiske medier havde bidt mærke i FCM-teenageren med det baskiske efternavn.
– Min far, mor og søster rejser ned i morgen [i dag torsdag], og så har vi en masse familie, der allerede er hernede, siger Mikel Gogorza, før cheftræner Thomas Thomasberg ved siden af Gogorza på podiet melder ind.
– Mikel har også kun hørt på 100 billetter, siger Thomas Thomasberg med et smil.
– Ja, det er lige deromkring, siger Mikel Gogorza.
Interesse fra FC Porto
Det er mere reglen end undtagelsen, at der sidder en lang række scouts, klubrepræsentanter og sportschefer fra udenlandske klubber til FC Midtjyllands kampe og holder øje med FCM-spillere.
Det er næppe anderledes i aften i San Sebastián, og Gogorza har også selv været i fokus, da FC Porto, som Tipsbladet kunne fortælle om, bød sig til i vintertransfervinduet og tjekkede med FC Midtjylland, om det var muligt at lave en transfer.

Den slags er del af jobbet som ung profil i FC Midtjylland, men det var en særlig oplevelse for Mikel Gogorza for første gang for alvor at være i kikkerten hos en langt større klub, som Gogorza startede inde mod i december.
– Ja, det gjorde det, siger Mikel Gogorza på spørgsmålet om, hvorvidt interessen var også noget, der nåede frem til ham.
– Men det er ikke noget, jeg har brugt særlig meget tid på.
– Det selvfølgelig sjovt, der bliver skrevet på så mange ting, men jeg prøver at fokusere på mig selv og lægge det [andet] til side, siger Mikel Gogorza.
Mikel Gogorza kom til FC Midtjylland fra FC Københavns ungdomsafdeling og fik sin første professionelle kontrakt i FCM i 2021.
Den 18-årige kantspiller er primært gardering for Aral Simsir på venstre kant og har spillet i 11 kampe i Superligaen og pokalen og otte i Europa i denne sæson samt i Youth League for FCM’s ungdomshold i tidligere sæsoner.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Retssag om Maradonas død begynder forfra
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE