SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det er nogle specielle dage for FC Midtjyllands 18-årige kanttalent Mikel Gogorza.
I sidste uge kunne han i Tipsbladet læse, at FC Porto havde budt på ham, og FCM-teenageren har på grund af sin baskiske far et ganske særligt forhold til Europa-modstanderen Real Sociedad ob Baskerlandet, hvor FC Midtjylland er på besøg lige nu forud for aftenens returkamp.
Real Sociedad-lejren blev spurgt ind til Mikel Gogorza og en mulig fremtid i Baskerlandet på det spanske pressemøde ved 16-tiden onsdag.
Og Gogorza var efter den store interesse også med på FC Midtjyllands efterfølgende pressemøde på Real Sociedads indbydende stadion i den sydlige del af bymidten i San Sebastián, og det er en ganske speciel oplevelse at være det sted, faren Aritz har fortalt så meget om hjemme i Danmark.
– Det er sjovt. Det er cirka fem-ti minutter fra, hvor min far er opvokset, så det er sjovt at se hele byen, og det er fedt at være hernede, ligesom jeg har snakket med min far og hørt hans gamle historier fra området, siger Mikel Gogorza.
Interessen har Mikel Gogorza og familien også mærket med adskillige interviews og forespørgsler fra medier især i Baskerlandet men også de store, nationale sportsmedier, både op til dagens kamp og før sidste torsdags opgør i Herning, hvor baskiske medier havde bidt mærke i FCM-teenageren med det baskiske efternavn.
– Min far, mor og søster rejser ned i morgen [i dag torsdag], og så har vi en masse familie, der allerede er hernede, siger Mikel Gogorza, før cheftræner Thomas Thomasberg ved siden af Gogorza på podiet melder ind.
– Mikel har også kun hørt på 100 billetter, siger Thomas Thomasberg med et smil.
– Ja, det er lige deromkring, siger Mikel Gogorza.
Interesse fra FC Porto
Det er mere reglen end undtagelsen, at der sidder en lang række scouts, klubrepræsentanter og sportschefer fra udenlandske klubber til FC Midtjyllands kampe og holder øje med FCM-spillere.
Det er næppe anderledes i aften i San Sebastián, og Gogorza har også selv været i fokus, da FC Porto, som Tipsbladet kunne fortælle om, bød sig til i vintertransfervinduet og tjekkede med FC Midtjylland, om det var muligt at lave en transfer.

Den slags er del af jobbet som ung profil i FC Midtjylland, men det var en særlig oplevelse for Mikel Gogorza for første gang for alvor at være i kikkerten hos en langt større klub, som Gogorza startede inde mod i december.
– Ja, det gjorde det, siger Mikel Gogorza på spørgsmålet om, hvorvidt interessen var også noget, der nåede frem til ham.
– Men det er ikke noget, jeg har brugt særlig meget tid på.
– Det selvfølgelig sjovt, der bliver skrevet på så mange ting, men jeg prøver at fokusere på mig selv og lægge det [andet] til side, siger Mikel Gogorza.
Mikel Gogorza kom til FC Midtjylland fra FC Københavns ungdomsafdeling og fik sin første professionelle kontrakt i FCM i 2021.
Den 18-årige kantspiller er primært gardering for Aral Simsir på venstre kant og har spillet i 11 kampe i Superligaen og pokalen og otte i Europa i denne sæson samt i Youth League for FCM’s ungdomshold i tidligere sæsoner.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
OB – Randers FC
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Her spiller Lasse Schöne i dag
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER