,

Storklub bød på FCM-teenager: Sjovt at læse om

Mikel Gogorza nyder fodboldtilværelsen, hvor der er bud fra udlandet og massiv interesse for teenageren, der er vendt tilbage til rødderne i Baskerlandet til torsdagens Europa League-kamp.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det er nogle specielle dage for FC Midtjyllands 18-årige kanttalent Mikel Gogorza.

I sidste uge kunne han i Tipsbladet læse, at FC Porto havde budt på ham, og FCM-teenageren har på grund af sin baskiske far et ganske særligt forhold til Europa-modstanderen Real Sociedad ob Baskerlandet, hvor FC Midtjylland er på besøg lige nu forud for aftenens returkamp.

Real Sociedad-lejren blev spurgt ind til Mikel Gogorza og en mulig fremtid i Baskerlandet på det spanske pressemøde ved 16-tiden onsdag.

Og Gogorza var efter den store interesse også med på FC Midtjyllands efterfølgende pressemøde på Real Sociedads indbydende stadion i den sydlige del af bymidten i San Sebastián, og det er en ganske speciel oplevelse at være det sted, faren Aritz har fortalt så meget om hjemme i Danmark.

– Det er sjovt. Det er cirka fem-ti minutter fra, hvor min far er opvokset, så det er sjovt at se hele byen, og det er fedt at være hernede, ligesom jeg har snakket med min far og hørt hans gamle historier fra området, siger Mikel Gogorza.

Interessen har Mikel Gogorza og familien også mærket med adskillige interviews og forespørgsler fra medier især i Baskerlandet men også de store, nationale sportsmedier, både op til dagens kamp og før sidste torsdags opgør i Herning, hvor baskiske medier havde bidt mærke i FCM-teenageren med det baskiske efternavn.

– Min far, mor og søster rejser ned i morgen [i dag torsdag], og så har vi en masse familie, der allerede er hernede, siger Mikel Gogorza, før cheftræner Thomas Thomasberg ved siden af Gogorza på podiet melder ind.

– Mikel har også kun hørt på 100 billetter, siger Thomas Thomasberg med et smil.

– Ja, det er lige deromkring, siger Mikel Gogorza.

Interesse fra FC Porto
Det er mere reglen end undtagelsen, at der sidder en lang række scouts, klubrepræsentanter og sportschefer fra udenlandske klubber til FC Midtjyllands kampe og holder øje med FCM-spillere.

Det er næppe anderledes i aften i San Sebastián, og Gogorza har også selv været i fokus, da FC Porto, som Tipsbladet kunne fortælle om, bød sig til i vintertransfervinduet og tjekkede med FC Midtjylland, om det var muligt at lave en transfer.

Den slags er del af jobbet som ung profil i FC Midtjylland, men det var en særlig oplevelse for Mikel Gogorza for første gang for alvor at være i kikkerten hos en langt større klub, som Gogorza startede inde mod i december.

– Ja, det gjorde det, siger Mikel Gogorza på spørgsmålet om, hvorvidt interessen var også noget, der nåede frem til ham.

– Men det er ikke noget, jeg har brugt særlig meget tid på.

– Det selvfølgelig sjovt, der bliver skrevet på så mange ting, men jeg prøver at fokusere på mig selv og lægge det [andet] til side, siger Mikel Gogorza.

Mikel Gogorza kom til FC Midtjylland fra FC Københavns ungdomsafdeling og fik sin første professionelle kontrakt i FCM i 2021.

Den 18-årige kantspiller er primært gardering for Aral Simsir på venstre kant og har spillet i 11 kampe i Superligaen og pokalen og otte i Europa i denne sæson samt i Youth League for FCM’s ungdomshold i tidligere sæsoner.






Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på




LIVE

LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Hård kritik af FCM-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Afslører dialog med Niels Frederiksen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

AGF – FC Nordsjælland

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona klager til UEFA

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Robert trækker overskrifter i udlandet

Nu er han tilbage for Brøndby

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester City

– Går det galt, går det rigtig galt!

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Liverpool – Fulham

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker