Thomasberg om Simsir-sag: Ude af vores hænder

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg er fortsat overbevist om, at Aral Simsir slipper for straf, efter UEFA har meddelt, man åbner en sag mod Aral Simsir.



HERNING (Tipsbladet): Aral Simsir lagde op til kampens enlige mål, da FC Midtjylland torsdag aften tog et stort skridt mod at gå videre i Europa Leagues ligaspil på hjemmebane mod Union Saint-Gilloise.

Kantspilleren blev klappet fra banen, da han blev udskiftet i 2. halvleg, og var han påvirket af begivenhederne i de seneste døgn og uger, lod han sig ikke mærke af det i spillet.

Mindre end en time før kickoff meddelte UEFA til blandt andre Tipsbladet, at man åbner en sag mod Simsir (læs mere her), men for FC Midtjylland og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg ændrer torsdagens UEFA-melding intet for deres syn på sagen, ligesom Thomasberg ikke tror, Simsir nåede at høre meldingen umiddelbart før kampen.

– Den er lidt ude af vores hænder. Den må gå sin gang, og vi må se, når der en gang er lavet de undersøgelser. Jeg blev også spurgt til det i går, og jeg har stadig en forventning om, at der ikke kommer til at ske alverden. Men vi må se, hvad de kommer frem til. Det er jo ligesom andre end os, der undersøger det, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen vil ikke ind i, hvordan han og truppen har håndteret den megen opmærksomhed, der er omkring Simsir i disse dage.

– Internt har vi snakket om de ting, der skal snakkes om, og det er noget, vi holder internt i klubben, og det er noget, vi holder internt blandt spillerne, hvad der er af samtaler nede i omklædningsrummet. Vi er et godt sted som trup, siger Mads Bech Sørensen.

Efter dagens UEFA-melding er det et godt bud, at der er en afgørelse i sagen forud for, at FC Midtjylland om to uger spiller mod FCSB, det genopstandne Steaua Bukarest, på udebane i den rumænske hovedstad.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Leverkusen – Bayern



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den største genistreg i Superligaen?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs