Thomasberg om Simsir-sag: Ude af vores hænder

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg er fortsat overbevist om, at Aral Simsir slipper for straf, efter UEFA har meddelt, man åbner en sag mod Aral Simsir.



HERNING (Tipsbladet): Aral Simsir lagde op til kampens enlige mål, da FC Midtjylland torsdag aften tog et stort skridt mod at gå videre i Europa Leagues ligaspil på hjemmebane mod Union Saint-Gilloise.

Kantspilleren blev klappet fra banen, da han blev udskiftet i 2. halvleg, og var han påvirket af begivenhederne i de seneste døgn og uger, lod han sig ikke mærke af det i spillet.

Mindre end en time før kickoff meddelte UEFA til blandt andre Tipsbladet, at man åbner en sag mod Simsir (læs mere her), men for FC Midtjylland og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg ændrer torsdagens UEFA-melding intet for deres syn på sagen, ligesom Thomasberg ikke tror, Simsir nåede at høre meldingen umiddelbart før kampen.

– Den er lidt ude af vores hænder. Den må gå sin gang, og vi må se, når der en gang er lavet de undersøgelser. Jeg blev også spurgt til det i går, og jeg har stadig en forventning om, at der ikke kommer til at ske alverden. Men vi må se, hvad de kommer frem til. Det er jo ligesom andre end os, der undersøger det, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen vil ikke ind i, hvordan han og truppen har håndteret den megen opmærksomhed, der er omkring Simsir i disse dage.

– Internt har vi snakket om de ting, der skal snakkes om, og det er noget, vi holder internt i klubben, og det er noget, vi holder internt blandt spillerne, hvad der er af samtaler nede i omklædningsrummet. Vi er et godt sted som trup, siger Mads Bech Sørensen.

Efter dagens UEFA-melding er det et godt bud, at der er en afgørelse i sagen forud for, at FC Midtjylland om to uger spiller mod FCSB, det genopstandne Steaua Bukarest, på udebane i den rumænske hovedstad.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Uventet skifte?

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Riemer lover: De får debut

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Vender tilbage til skærmen

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Fatter intet af Brøndby-bombe

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Trist: Marios Oikonomou er død