HERNING (Tipsbladet): Aral Simsir lagde op til kampens enlige mål, da FC Midtjylland torsdag aften tog et stort skridt mod at gå videre i Europa Leagues ligaspil på hjemmebane mod Union Saint-Gilloise.
Kantspilleren blev klappet fra banen, da han blev udskiftet i 2. halvleg, og var han påvirket af begivenhederne i de seneste døgn og uger, lod han sig ikke mærke af det i spillet.
Mindre end en time før kickoff meddelte UEFA til blandt andre Tipsbladet, at man åbner en sag mod Simsir (læs mere her), men for FC Midtjylland og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg ændrer torsdagens UEFA-melding intet for deres syn på sagen, ligesom Thomasberg ikke tror, Simsir nåede at høre meldingen umiddelbart før kampen.
– Den er lidt ude af vores hænder. Den må gå sin gang, og vi må se, når der en gang er lavet de undersøgelser. Jeg blev også spurgt til det i går, og jeg har stadig en forventning om, at der ikke kommer til at ske alverden. Men vi må se, hvad de kommer frem til. Det er jo ligesom andre end os, der undersøger det, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen vil ikke ind i, hvordan han og truppen har håndteret den megen opmærksomhed, der er omkring Simsir i disse dage.
– Internt har vi snakket om de ting, der skal snakkes om, og det er noget, vi holder internt i klubben, og det er noget, vi holder internt blandt spillerne, hvad der er af samtaler nede i omklædningsrummet. Vi er et godt sted som trup, siger Mads Bech Sørensen.
Efter dagens UEFA-melding er det et godt bud, at der er en afgørelse i sagen forud for, at FC Midtjylland om to uger spiller mod FCSB, det genopstandne Steaua Bukarest, på udebane i den rumænske hovedstad.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Portugal – Kroatien
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER