HERNING (Tipsbladet): Aral Simsir lagde op til kampens enlige mål, da FC Midtjylland torsdag aften tog et stort skridt mod at gå videre i Europa Leagues ligaspil på hjemmebane mod Union Saint-Gilloise.
Kantspilleren blev klappet fra banen, da han blev udskiftet i 2. halvleg, og var han påvirket af begivenhederne i de seneste døgn og uger, lod han sig ikke mærke af det i spillet.
Mindre end en time før kickoff meddelte UEFA til blandt andre Tipsbladet, at man åbner en sag mod Simsir (læs mere her), men for FC Midtjylland og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg ændrer torsdagens UEFA-melding intet for deres syn på sagen, ligesom Thomasberg ikke tror, Simsir nåede at høre meldingen umiddelbart før kampen.
– Den er lidt ude af vores hænder. Den må gå sin gang, og vi må se, når der en gang er lavet de undersøgelser. Jeg blev også spurgt til det i går, og jeg har stadig en forventning om, at der ikke kommer til at ske alverden. Men vi må se, hvad de kommer frem til. Det er jo ligesom andre end os, der undersøger det, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen vil ikke ind i, hvordan han og truppen har håndteret den megen opmærksomhed, der er omkring Simsir i disse dage.
– Internt har vi snakket om de ting, der skal snakkes om, og det er noget, vi holder internt i klubben, og det er noget, vi holder internt blandt spillerne, hvad der er af samtaler nede i omklædningsrummet. Vi er et godt sted som trup, siger Mads Bech Sørensen.
Efter dagens UEFA-melding er det et godt bud, at der er en afgørelse i sagen forud for, at FC Midtjylland om to uger spiller mod FCSB, det genopstandne Steaua Bukarest, på udebane i den rumænske hovedstad.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Qatar – Schweiz
EKSKLUSIVT