FCK er sikkert videre i Conference League-kvalifikationen efter en samlet 9-1 sejr over Torpedo fra Belarus. I en kamp hvor der aldrig var tvivl om, hvem der skulle vinde, formåede klubben at give debut til Hakon Arnar Haraldsson og få flere af de unge spillere på måltavlen.
Det glæder cheftræner Jess Thorup.
– Det var også en kamp, vi skulle vinde, men arbejdet skal jo stadig gøres færdigt, og det kan man gøre på mange måder. Jeg synes, vi gjorde det virkelig overbevisende, og jeg husker slet ikke, at de havde nogen chancer eller at Grabara havde nogen redninger, siger Thorup til FCK’s hjemmeside.
Det kører ikke for FCK i den Superligaen, hvor det kun er blevet til to point i to kampe. Derfor lå FCK’s fokus på at få løftet spillet, ligesom at Thorup også fik brugt alle fem udskiftninger, så alle kan være klar til kampen mod OB.
– Vi var på forhånd meget fokuserede på at hæve vores niveau, og vi havde selvfølgelig også et godt udgangspunkt fra den første kamp i Parken.
– Vi gennemfører kampen i et godt tempo, vi skaber mange chancer, og vi nogle scorer flotte mål. Flere af de unge får uvurderlig spilletid og Bøving og Højlund scorer jo fire mål tilsammen, og Hakón kommer ind og får debut, siger Jess Thorup.
William Bøving startede inde i kampen ligesom han gjorde det i søndagens 0-0 kamp mod Silkeborg. Han har i de sidste kampe dermed ikke bare henvist Viktor Fischer til bænken, men har efterladt Fischer helt fra at blive udtaget til truppen.
Fischer var således heller ikke med i aftenens kamp, men det er der en god grund til. Spilleren blev nemlig tidligere torsdag aften spottet i en belgisk lufthavn. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM
