Thorup: Fokuserede på at hæve vores niveau

FCK-træner Jess Thorup var en tilfreds mand efter klubbens 5-0 sejr over Torpedo.



FCK er sikkert videre i Conference League-kvalifikationen efter en samlet 9-1 sejr over Torpedo fra Belarus. I en kamp hvor der aldrig var tvivl om, hvem der skulle vinde, formåede klubben at give debut til Hakon Arnar Haraldsson og få flere af de unge spillere på måltavlen. 

Det glæder cheftræner Jess Thorup.

– Det var også en kamp, vi skulle vinde, men arbejdet skal jo stadig gøres færdigt, og det kan man gøre på mange måder. Jeg synes, vi gjorde det virkelig overbevisende, og jeg husker slet ikke, at de havde nogen chancer eller at Grabara havde nogen redninger, siger Thorup til FCK’s hjemmeside. 

Det kører ikke for FCK i den Superligaen, hvor det kun er blevet til to point i to kampe. Derfor lå FCK’s fokus på at få løftet spillet, ligesom at Thorup også fik brugt alle fem udskiftninger, så alle kan være klar til kampen mod OB. 

– Vi var på forhånd meget fokuserede på at hæve vores niveau, og vi havde selvfølgelig også et godt udgangspunkt fra den første kamp i Parken. 

– Vi gennemfører kampen i et godt tempo, vi skaber mange chancer, og vi nogle scorer flotte mål. Flere af de unge får uvurderlig spilletid og Bøving og Højlund scorer jo fire mål tilsammen, og Hakón kommer ind og får debut, siger Jess Thorup.

William Bøving startede inde i kampen ligesom han gjorde det i søndagens 0-0 kamp mod Silkeborg. Han har i de sidste kampe dermed ikke bare henvist Viktor Fischer til bænken, men har efterladt Fischer helt fra at blive udtaget til truppen. 

Fischer var således heller ikke med i aftenens kamp, men det er der en god grund til. Spilleren blev nemlig tidligere torsdag aften spottet i en belgisk lufthavn. Læs mere om det her.





I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brøndby fyrer Steve Cooper

Liverpool – Brentford

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til