Thorup: Fokuserede på at hæve vores niveau

FCK-træner Jess Thorup var en tilfreds mand efter klubbens 5-0 sejr over Torpedo.



FCK er sikkert videre i Conference League-kvalifikationen efter en samlet 9-1 sejr over Torpedo fra Belarus. I en kamp hvor der aldrig var tvivl om, hvem der skulle vinde, formåede klubben at give debut til Hakon Arnar Haraldsson og få flere af de unge spillere på måltavlen. 

Det glæder cheftræner Jess Thorup.

– Det var også en kamp, vi skulle vinde, men arbejdet skal jo stadig gøres færdigt, og det kan man gøre på mange måder. Jeg synes, vi gjorde det virkelig overbevisende, og jeg husker slet ikke, at de havde nogen chancer eller at Grabara havde nogen redninger, siger Thorup til FCK’s hjemmeside. 

Det kører ikke for FCK i den Superligaen, hvor det kun er blevet til to point i to kampe. Derfor lå FCK’s fokus på at få løftet spillet, ligesom at Thorup også fik brugt alle fem udskiftninger, så alle kan være klar til kampen mod OB. 

– Vi var på forhånd meget fokuserede på at hæve vores niveau, og vi havde selvfølgelig også et godt udgangspunkt fra den første kamp i Parken. 

– Vi gennemfører kampen i et godt tempo, vi skaber mange chancer, og vi nogle scorer flotte mål. Flere af de unge får uvurderlig spilletid og Bøving og Højlund scorer jo fire mål tilsammen, og Hakón kommer ind og får debut, siger Jess Thorup.

William Bøving startede inde i kampen ligesom han gjorde det i søndagens 0-0 kamp mod Silkeborg. Han har i de sidste kampe dermed ikke bare henvist Viktor Fischer til bænken, men har efterladt Fischer helt fra at blive udtaget til truppen. 

Fischer var således heller ikke med i aftenens kamp, men det er der en god grund til. Spilleren blev nemlig tidligere torsdag aften spottet i en belgisk lufthavn. Læs mere om det her.





‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer