FCK er sikkert videre i Conference League-kvalifikationen efter en samlet 9-1 sejr over Torpedo fra Belarus. I en kamp hvor der aldrig var tvivl om, hvem der skulle vinde, formåede klubben at give debut til Hakon Arnar Haraldsson og få flere af de unge spillere på måltavlen.
Det glæder cheftræner Jess Thorup.
– Det var også en kamp, vi skulle vinde, men arbejdet skal jo stadig gøres færdigt, og det kan man gøre på mange måder. Jeg synes, vi gjorde det virkelig overbevisende, og jeg husker slet ikke, at de havde nogen chancer eller at Grabara havde nogen redninger, siger Thorup til FCK’s hjemmeside.
Det kører ikke for FCK i den Superligaen, hvor det kun er blevet til to point i to kampe. Derfor lå FCK’s fokus på at få løftet spillet, ligesom at Thorup også fik brugt alle fem udskiftninger, så alle kan være klar til kampen mod OB.
– Vi var på forhånd meget fokuserede på at hæve vores niveau, og vi havde selvfølgelig også et godt udgangspunkt fra den første kamp i Parken.
– Vi gennemfører kampen i et godt tempo, vi skaber mange chancer, og vi nogle scorer flotte mål. Flere af de unge får uvurderlig spilletid og Bøving og Højlund scorer jo fire mål tilsammen, og Hakón kommer ind og får debut, siger Jess Thorup.
William Bøving startede inde i kampen ligesom han gjorde det i søndagens 0-0 kamp mod Silkeborg. Han har i de sidste kampe dermed ikke bare henvist Viktor Fischer til bænken, men har efterladt Fischer helt fra at blive udtaget til truppen.
Fischer var således heller ikke med i aftenens kamp, men det er der en god grund til. Spilleren blev nemlig tidligere torsdag aften spottet i en belgisk lufthavn. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
‘Spanien var det bedste hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TRANSFER
