Tipsbladet-redaktør: Voldsomt uheldigt for FCM

FC Midtjylland havde ikke heldet med sig ved fredagens Europa League-lodtrækning, fastslår Tipsbladets chefredaktør.



Tipsbladet i Istanbul

En italiensk storklub, sidste års nummer to i Conference League og et fremadstormende mandskab fra Østrig.

Det er, hvad der venter FC Midtjylland i Europa League-gruppespillet, hvor de danske vicemestre blev trukket ud sammen med Lazio, Feyenoord og Sturm Graz.

Hvis FC Midtjylland havde håbet på en heldig hånd, fik de den så afgjort ikke. Sådan lyder vurderingen fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der er på plads ved lodtrækningen i Istanbul.

H- vis jeg var FCM, ville jeg spille en lottokupon i aften eller stryge en tur på datingmarkedet, hvis man var single, for Frøken Fortuna skylder efter den lodtrækning, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Europa League er jo blevet en stærk turnering, nu der kun er 32 hold med, men jeg synes altså ikke, det her var specielt heldigt, Lazio er et europæisk topmandskab, Feyenoord var i en finale i maj, og Sturm Graz er på papiret mindst på FCM’s niveau.

– Det her er voldsomt sammenlignet med lodtrækningen sidste år. FC Midtjylland trak nitten eller tæt på i forhold til avancement, det ligner et forsøg på at nå tredjepladsen og så håbe på det bedste og et fordelagtigt kampprogram.

Man skal som bekendt aldrig give op på forhånd, men Tipsbladets chefredaktør har meget svært ved at tro på, at FC Midtjylland kan stille noget op mod Lazio.

– Det er tæt på Mission Impossible, det her. FC Midtjylland kommer på meget hårdt arbejde. Det er et klassemandskab, man her støder ind i med stjerner som Ciro Immobile og Sergej Milinkovic-Savic. FCM havde det svært med Napoli og Atalanta i tidligere gruppespil i Europa, og det her en modstander, der nærmer sig samme niveau,

– Det handler nok om at ramme en Lazio-kamp i sidste runde, hvor de kan være videre til knockoutkampene, siger han.

Svært bliver det også mod Feyenoord og Sturm Graz.

– Det siger jo det hele, at Feyenoord var i en europæisk finale i Conference League for kun tre måneder siden. Klubben er ved at sælge ud af de bedste spillere, men det kan ikke rokke ved, at hollænderne er klare favoritter mod FCM, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer om Sturm Graz fra Østrig:

– De er jo ikke Red Bull Salzburg, men det er stadig et stærkt europæisk hold, Graz kan sende på banen. Det er selvfølgelig især Graz, FCM skal hænge hatten på, men det kommer til at kræve en del marginaler at havne foran østrigerne.

FC Midtjylland indleder Europa League-gruppespillet den 8. september. 





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Manchester United overvejer denne stjernetræner

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Optur før FC København-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Michael Carrick storhylder

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller imponerer

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Nyt tilbageslag for Hjulmand

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Nærmer sig aftale

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format