Tipsbladet-redaktør: Voldsomt uheldigt for FCM

FC Midtjylland havde ikke heldet med sig ved fredagens Europa League-lodtrækning, fastslår Tipsbladets chefredaktør.



Tipsbladet i Istanbul

En italiensk storklub, sidste års nummer to i Conference League og et fremadstormende mandskab fra Østrig.

Det er, hvad der venter FC Midtjylland i Europa League-gruppespillet, hvor de danske vicemestre blev trukket ud sammen med Lazio, Feyenoord og Sturm Graz.

Hvis FC Midtjylland havde håbet på en heldig hånd, fik de den så afgjort ikke. Sådan lyder vurderingen fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der er på plads ved lodtrækningen i Istanbul.

H- vis jeg var FCM, ville jeg spille en lottokupon i aften eller stryge en tur på datingmarkedet, hvis man var single, for Frøken Fortuna skylder efter den lodtrækning, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Europa League er jo blevet en stærk turnering, nu der kun er 32 hold med, men jeg synes altså ikke, det her var specielt heldigt, Lazio er et europæisk topmandskab, Feyenoord var i en finale i maj, og Sturm Graz er på papiret mindst på FCM’s niveau.

– Det her er voldsomt sammenlignet med lodtrækningen sidste år. FC Midtjylland trak nitten eller tæt på i forhold til avancement, det ligner et forsøg på at nå tredjepladsen og så håbe på det bedste og et fordelagtigt kampprogram.

Man skal som bekendt aldrig give op på forhånd, men Tipsbladets chefredaktør har meget svært ved at tro på, at FC Midtjylland kan stille noget op mod Lazio.

– Det er tæt på Mission Impossible, det her. FC Midtjylland kommer på meget hårdt arbejde. Det er et klassemandskab, man her støder ind i med stjerner som Ciro Immobile og Sergej Milinkovic-Savic. FCM havde det svært med Napoli og Atalanta i tidligere gruppespil i Europa, og det her en modstander, der nærmer sig samme niveau,

– Det handler nok om at ramme en Lazio-kamp i sidste runde, hvor de kan være videre til knockoutkampene, siger han.

Svært bliver det også mod Feyenoord og Sturm Graz.

– Det siger jo det hele, at Feyenoord var i en europæisk finale i Conference League for kun tre måneder siden. Klubben er ved at sælge ud af de bedste spillere, men det kan ikke rokke ved, at hollænderne er klare favoritter mod FCM, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer om Sturm Graz fra Østrig:

– De er jo ikke Red Bull Salzburg, men det er stadig et stærkt europæisk hold, Graz kan sende på banen. Det er selvfølgelig især Graz, FCM skal hænge hatten på, men det kommer til at kræve en del marginaler at havne foran østrigerne.

FC Midtjylland indleder Europa League-gruppespillet den 8. september. 





Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’




LIVE

LIVE: Chok i dansk klub

Simeone fatter det ikke

Kasper Dolberg i choktransfer?

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Højlund stjæler overskrifter

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

FC København – Silkeborg IF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

OB – FC Fredericia



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

– Han fik et lortetilbud fra OB

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Hvad f….. sker der Tullberg?

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Vejle Boldklub – Randers FC

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Spotpris – så billig er Højbjerg

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

AaB i vildt comeback

‘Der er ingen undskyldninger’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’