Tipsbladet-redaktør: Voldsomt uheldigt for FCM

FC Midtjylland havde ikke heldet med sig ved fredagens Europa League-lodtrækning, fastslår Tipsbladets chefredaktør.



Tipsbladet i Istanbul

En italiensk storklub, sidste års nummer to i Conference League og et fremadstormende mandskab fra Østrig.

Det er, hvad der venter FC Midtjylland i Europa League-gruppespillet, hvor de danske vicemestre blev trukket ud sammen med Lazio, Feyenoord og Sturm Graz.

Hvis FC Midtjylland havde håbet på en heldig hånd, fik de den så afgjort ikke. Sådan lyder vurderingen fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der er på plads ved lodtrækningen i Istanbul.

H- vis jeg var FCM, ville jeg spille en lottokupon i aften eller stryge en tur på datingmarkedet, hvis man var single, for Frøken Fortuna skylder efter den lodtrækning, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Europa League er jo blevet en stærk turnering, nu der kun er 32 hold med, men jeg synes altså ikke, det her var specielt heldigt, Lazio er et europæisk topmandskab, Feyenoord var i en finale i maj, og Sturm Graz er på papiret mindst på FCM’s niveau.

– Det her er voldsomt sammenlignet med lodtrækningen sidste år. FC Midtjylland trak nitten eller tæt på i forhold til avancement, det ligner et forsøg på at nå tredjepladsen og så håbe på det bedste og et fordelagtigt kampprogram.

Man skal som bekendt aldrig give op på forhånd, men Tipsbladets chefredaktør har meget svært ved at tro på, at FC Midtjylland kan stille noget op mod Lazio.

– Det er tæt på Mission Impossible, det her. FC Midtjylland kommer på meget hårdt arbejde. Det er et klassemandskab, man her støder ind i med stjerner som Ciro Immobile og Sergej Milinkovic-Savic. FCM havde det svært med Napoli og Atalanta i tidligere gruppespil i Europa, og det her en modstander, der nærmer sig samme niveau,

– Det handler nok om at ramme en Lazio-kamp i sidste runde, hvor de kan være videre til knockoutkampene, siger han.

Svært bliver det også mod Feyenoord og Sturm Graz.

– Det siger jo det hele, at Feyenoord var i en europæisk finale i Conference League for kun tre måneder siden. Klubben er ved at sælge ud af de bedste spillere, men det kan ikke rokke ved, at hollænderne er klare favoritter mod FCM, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer om Sturm Graz fra Østrig:

– De er jo ikke Red Bull Salzburg, men det er stadig et stærkt europæisk hold, Graz kan sende på banen. Det er selvfølgelig især Graz, FCM skal hænge hatten på, men det kommer til at kræve en del marginaler at havne foran østrigerne.

FC Midtjylland indleder Europa League-gruppespillet den 8. september. 





FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Dybt skuffet og trist

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Brøndby er chanceløse

Frank reddet i døende sekunder

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Storklub meldes interesseret

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Endelig godt nyt

Afvist

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Freiburg nupper pokalsejr

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer