Tipsbladet-redaktør: Voldsomt uheldigt for FCM

FC Midtjylland havde ikke heldet med sig ved fredagens Europa League-lodtrækning, fastslår Tipsbladets chefredaktør.



Tipsbladet i Istanbul

En italiensk storklub, sidste års nummer to i Conference League og et fremadstormende mandskab fra Østrig.

Det er, hvad der venter FC Midtjylland i Europa League-gruppespillet, hvor de danske vicemestre blev trukket ud sammen med Lazio, Feyenoord og Sturm Graz.

Hvis FC Midtjylland havde håbet på en heldig hånd, fik de den så afgjort ikke. Sådan lyder vurderingen fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der er på plads ved lodtrækningen i Istanbul.

H- vis jeg var FCM, ville jeg spille en lottokupon i aften eller stryge en tur på datingmarkedet, hvis man var single, for Frøken Fortuna skylder efter den lodtrækning, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Europa League er jo blevet en stærk turnering, nu der kun er 32 hold med, men jeg synes altså ikke, det her var specielt heldigt, Lazio er et europæisk topmandskab, Feyenoord var i en finale i maj, og Sturm Graz er på papiret mindst på FCM’s niveau.

– Det her er voldsomt sammenlignet med lodtrækningen sidste år. FC Midtjylland trak nitten eller tæt på i forhold til avancement, det ligner et forsøg på at nå tredjepladsen og så håbe på det bedste og et fordelagtigt kampprogram.

Man skal som bekendt aldrig give op på forhånd, men Tipsbladets chefredaktør har meget svært ved at tro på, at FC Midtjylland kan stille noget op mod Lazio.

– Det er tæt på Mission Impossible, det her. FC Midtjylland kommer på meget hårdt arbejde. Det er et klassemandskab, man her støder ind i med stjerner som Ciro Immobile og Sergej Milinkovic-Savic. FCM havde det svært med Napoli og Atalanta i tidligere gruppespil i Europa, og det her en modstander, der nærmer sig samme niveau,

– Det handler nok om at ramme en Lazio-kamp i sidste runde, hvor de kan være videre til knockoutkampene, siger han.

Svært bliver det også mod Feyenoord og Sturm Graz.

– Det siger jo det hele, at Feyenoord var i en europæisk finale i Conference League for kun tre måneder siden. Klubben er ved at sælge ud af de bedste spillere, men det kan ikke rokke ved, at hollænderne er klare favoritter mod FCM, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer om Sturm Graz fra Østrig:

– De er jo ikke Red Bull Salzburg, men det er stadig et stærkt europæisk hold, Graz kan sende på banen. Det er selvfølgelig især Graz, FCM skal hænge hatten på, men det kommer til at kræve en del marginaler at havne foran østrigerne.

FC Midtjylland indleder Europa League-gruppespillet den 8. september. 





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Paolo Maldini lander stort job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort medie: Blev Norge snydt?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte