Tjekkerne roser BIF-fans men slagter Sparta Prag

De tjekkiske medier er alt andet end begejstret for Sparta Prag efter torsdagens nulløsning på Brøndby Stadion. Til gengæld får Brøndbys fans mange rosende ord med på vejen.



Brøndby holdt torsdag aften Sparta Prag fra fadet og hentede Europa League-gruppespillets første point i en nulløsning på Brøndby Stadion. 

Det var småt med chancer, som det danske hold skabte, og det var da også udeholdet, som pressede på til sidst for et vindende mål, men det lykkedes aldrig.

Skuffelsen over ikke at kunne slå gruppens på papiret svageste hold er også stor i Tjekkiet, hvor flere af de nationale medier revser Sparta Prag efter det uafgjorte resultat. 

– I den intense atmosfære på Brøndby Stadion lignede Prag slet ikke det dominerende hold, der efter seks runder lå i spidsen i den hjemlige liga. Der var næsten intet tilbage af deres dominerende offensiv. 

– Udeholdets offensiv var næsten ikke-eksisterende. De så vildredte ud og mistede mange bolde, skriver journalist Jakub Dvorak for det tjekkiske medie ISport

Den gængse holdning i Tjekkiet er, at Sparta Prag tabte to point ved at spille uafgjort. 

– Hjemmeholdet skabte ikke noget, men Sparta straffede det ikke og formåede ikke at udnytte de to lovende muligheder. En målløs uafgjort er et tab, skriver iDNEZ, der beskriver atmosfæren på Brøndby Stadion som “stormfuld”. 

Mediet Aktualne er heller ikke begejstret for Sparta Prag, som kalder det uafgjorte resultat for unødvendigt. 

– Bortset fra et par antydninger til chancer viste Sparta Prag meget lidt, medmindre vi taler om antallet af tabte bolde eller unøjagtigheder i slutfasen. Fordi hjemmeholdet ikke viste meget ud over en stor arbejdsmoral, så blødte øjnene til tider, skriver journalist Jiri Skuba, som samtidig revser holdets træner Pavel Vrba for at have en for defensiv tilgang til opgøret. 

Fælles for alle tre medier er, at de kun har rosende ord til overs for Brøndbys fans, der skabte en flot og intens atmosfære på Brøndby Stadion. 





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Supercomputer: De vinder Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører Brøndbys transferplaner

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte