Tjekkerne roser BIF-fans men slagter Sparta Prag

De tjekkiske medier er alt andet end begejstret for Sparta Prag efter torsdagens nulløsning på Brøndby Stadion. Til gengæld får Brøndbys fans mange rosende ord med på vejen.



Brøndby holdt torsdag aften Sparta Prag fra fadet og hentede Europa League-gruppespillets første point i en nulløsning på Brøndby Stadion. 

Det var småt med chancer, som det danske hold skabte, og det var da også udeholdet, som pressede på til sidst for et vindende mål, men det lykkedes aldrig.

Skuffelsen over ikke at kunne slå gruppens på papiret svageste hold er også stor i Tjekkiet, hvor flere af de nationale medier revser Sparta Prag efter det uafgjorte resultat. 

– I den intense atmosfære på Brøndby Stadion lignede Prag slet ikke det dominerende hold, der efter seks runder lå i spidsen i den hjemlige liga. Der var næsten intet tilbage af deres dominerende offensiv. 

– Udeholdets offensiv var næsten ikke-eksisterende. De så vildredte ud og mistede mange bolde, skriver journalist Jakub Dvorak for det tjekkiske medie ISport

Den gængse holdning i Tjekkiet er, at Sparta Prag tabte to point ved at spille uafgjort. 

– Hjemmeholdet skabte ikke noget, men Sparta straffede det ikke og formåede ikke at udnytte de to lovende muligheder. En målløs uafgjort er et tab, skriver iDNEZ, der beskriver atmosfæren på Brøndby Stadion som “stormfuld”. 

Mediet Aktualne er heller ikke begejstret for Sparta Prag, som kalder det uafgjorte resultat for unødvendigt. 

– Bortset fra et par antydninger til chancer viste Sparta Prag meget lidt, medmindre vi taler om antallet af tabte bolde eller unøjagtigheder i slutfasen. Fordi hjemmeholdet ikke viste meget ud over en stor arbejdsmoral, så blødte øjnene til tider, skriver journalist Jiri Skuba, som samtidig revser holdets træner Pavel Vrba for at have en for defensiv tilgang til opgøret. 

Fælles for alle tre medier er, at de kun har rosende ord til overs for Brøndbys fans, der skabte en flot og intens atmosfære på Brøndby Stadion. 







LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Medie: FC København jagter Michael Parker

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

LIVE: DR Congo – Danmark

De 10 største stjerner, der misser VM

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?