Tjekkerne roser BIF-fans men slagter Sparta Prag

De tjekkiske medier er alt andet end begejstret for Sparta Prag efter torsdagens nulløsning på Brøndby Stadion. Til gengæld får Brøndbys fans mange rosende ord med på vejen.



Brøndby holdt torsdag aften Sparta Prag fra fadet og hentede Europa League-gruppespillets første point i en nulløsning på Brøndby Stadion. 

Det var småt med chancer, som det danske hold skabte, og det var da også udeholdet, som pressede på til sidst for et vindende mål, men det lykkedes aldrig.

Skuffelsen over ikke at kunne slå gruppens på papiret svageste hold er også stor i Tjekkiet, hvor flere af de nationale medier revser Sparta Prag efter det uafgjorte resultat. 

– I den intense atmosfære på Brøndby Stadion lignede Prag slet ikke det dominerende hold, der efter seks runder lå i spidsen i den hjemlige liga. Der var næsten intet tilbage af deres dominerende offensiv. 

– Udeholdets offensiv var næsten ikke-eksisterende. De så vildredte ud og mistede mange bolde, skriver journalist Jakub Dvorak for det tjekkiske medie ISport

Den gængse holdning i Tjekkiet er, at Sparta Prag tabte to point ved at spille uafgjort. 

– Hjemmeholdet skabte ikke noget, men Sparta straffede det ikke og formåede ikke at udnytte de to lovende muligheder. En målløs uafgjort er et tab, skriver iDNEZ, der beskriver atmosfæren på Brøndby Stadion som “stormfuld”. 

Mediet Aktualne er heller ikke begejstret for Sparta Prag, som kalder det uafgjorte resultat for unødvendigt. 

– Bortset fra et par antydninger til chancer viste Sparta Prag meget lidt, medmindre vi taler om antallet af tabte bolde eller unøjagtigheder i slutfasen. Fordi hjemmeholdet ikke viste meget ud over en stor arbejdsmoral, så blødte øjnene til tider, skriver journalist Jiri Skuba, som samtidig revser holdets træner Pavel Vrba for at have en for defensiv tilgang til opgøret. 

Fælles for alle tre medier er, at de kun har rosende ord til overs for Brøndbys fans, der skabte en flot og intens atmosfære på Brøndby Stadion. 



Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Bo Henriksen fyret

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Fyringstruet: – Han har to kampe

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Storklub meldes interesseret

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

– Brøndby er chanceløse

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

FC København-profil ude med sygdom

Frank reddet i døende sekunder

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist