Christian Eriksen var torsdag en tur i Moldova, hvor Manchester United mødte FC Sheriff i Europa League, og den tur slap den danske landsholdsstjerne ganske glimrende fra.
I kølvandet på Manchester Uniteds 2-0-sejr, hvor Christian Eriksen assisterede Jadon Sanchos 1-0-scoring, har den danske midtbanespiller således fået topkarakterer i flere medier.
Hos ESPN har Christian Eriksen eksempelvis fået et otte-tal, den bedste karakterer af alle Manchester United-spillere.
– Den danske landsholdsspiller var i stand til at sende bolden frem i nogle lovende områder med sit blik for at finde medspillere i de åbne rum. Han noterede sig for en assist ved Sanchos scoring med en aflevering, der nemt skar sig igennem Sheriffs midtbane, og den aktion var meget sigende om hans kamp generelt, idet han fra sin position på midten af banen fortsatte med at diktere spillet, skriver ESPN således.
Lokalavisen Manchester Evening News har udpeget Christian Eriksen og Jacon Sancho som gæsternes to bedste spillere i opgøret, idet begge spillere har fået karakteren otte.
– Han kommer til at stå overfor sværere udfordringer, men hans aflevering til Sancho ved det første mål åbnede kampen, og endnu engang var han bare klasse, skriver Manchester Evening News således.
Også The Sun har udpeget Christian Eriksen som Manchester Uniteds bedste spiller i kampen, idet avisen også har givet danskeren karakteren otte.
– Forrygende aflevering til Sancho ved det første mål. Eriksen får det her United-hold til at klikke ved at fungere som bindeleddet mellem McTominay og de forreste fire. Fremstår som den spiller med mest klasse på Ten Hags hold. I øjeblikket en talisman, der er umulig at vrage, for han er med i det hele for United, skriver The Sun således.
Manchester United skulle have spillet imod Leeds på søndag, men kampen er udsat på grund af dronning Elizabeths død, så Christian Eriksens næste kamp bliver på torsdag, når Danmark møder Kroatien på udebane i Nations League.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER