Christian Eriksen var torsdag en tur i Moldova, hvor Manchester United mødte FC Sheriff i Europa League, og den tur slap den danske landsholdsstjerne ganske glimrende fra.
I kølvandet på Manchester Uniteds 2-0-sejr, hvor Christian Eriksen assisterede Jadon Sanchos 1-0-scoring, har den danske midtbanespiller således fået topkarakterer i flere medier.
Hos ESPN har Christian Eriksen eksempelvis fået et otte-tal, den bedste karakterer af alle Manchester United-spillere.
– Den danske landsholdsspiller var i stand til at sende bolden frem i nogle lovende områder med sit blik for at finde medspillere i de åbne rum. Han noterede sig for en assist ved Sanchos scoring med en aflevering, der nemt skar sig igennem Sheriffs midtbane, og den aktion var meget sigende om hans kamp generelt, idet han fra sin position på midten af banen fortsatte med at diktere spillet, skriver ESPN således.
Lokalavisen Manchester Evening News har udpeget Christian Eriksen og Jacon Sancho som gæsternes to bedste spillere i opgøret, idet begge spillere har fået karakteren otte.
– Han kommer til at stå overfor sværere udfordringer, men hans aflevering til Sancho ved det første mål åbnede kampen, og endnu engang var han bare klasse, skriver Manchester Evening News således.
Også The Sun har udpeget Christian Eriksen som Manchester Uniteds bedste spiller i kampen, idet avisen også har givet danskeren karakteren otte.
– Forrygende aflevering til Sancho ved det første mål. Eriksen får det her United-hold til at klikke ved at fungere som bindeleddet mellem McTominay og de forreste fire. Fremstår som den spiller med mest klasse på Ten Hags hold. I øjeblikket en talisman, der er umulig at vrage, for han er med i det hele for United, skriver The Sun således.
Manchester United skulle have spillet imod Leeds på søndag, men kampen er udsat på grund af dronning Elizabeths død, så Christian Eriksens næste kamp bliver på torsdag, når Danmark møder Kroatien på udebane i Nations League.
LIVE
LIVE: FC København-talent målamok
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
AVIS