Christian Eriksen var torsdag en tur i Moldova, hvor Manchester United mødte FC Sheriff i Europa League, og den tur slap den danske landsholdsstjerne ganske glimrende fra.
I kølvandet på Manchester Uniteds 2-0-sejr, hvor Christian Eriksen assisterede Jadon Sanchos 1-0-scoring, har den danske midtbanespiller således fået topkarakterer i flere medier.
Hos ESPN har Christian Eriksen eksempelvis fået et otte-tal, den bedste karakterer af alle Manchester United-spillere.
– Den danske landsholdsspiller var i stand til at sende bolden frem i nogle lovende områder med sit blik for at finde medspillere i de åbne rum. Han noterede sig for en assist ved Sanchos scoring med en aflevering, der nemt skar sig igennem Sheriffs midtbane, og den aktion var meget sigende om hans kamp generelt, idet han fra sin position på midten af banen fortsatte med at diktere spillet, skriver ESPN således.
Lokalavisen Manchester Evening News har udpeget Christian Eriksen og Jacon Sancho som gæsternes to bedste spillere i opgøret, idet begge spillere har fået karakteren otte.
– Han kommer til at stå overfor sværere udfordringer, men hans aflevering til Sancho ved det første mål åbnede kampen, og endnu engang var han bare klasse, skriver Manchester Evening News således.
Også The Sun har udpeget Christian Eriksen som Manchester Uniteds bedste spiller i kampen, idet avisen også har givet danskeren karakteren otte.
– Forrygende aflevering til Sancho ved det første mål. Eriksen får det her United-hold til at klikke ved at fungere som bindeleddet mellem McTominay og de forreste fire. Fremstår som den spiller med mest klasse på Ten Hags hold. I øjeblikket en talisman, der er umulig at vrage, for han er med i det hele for United, skriver The Sun således.
Manchester United skulle have spillet imod Leeds på søndag, men kampen er udsat på grund af dronning Elizabeths død, så Christian Eriksens næste kamp bliver på torsdag, når Danmark møder Kroatien på udebane i Nations League.
LIVE
LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske