Topkarakterer til Eriksen: Den med mest klasse

Der er igen masser af ros til Christian Eriksen efter 2-0-sejren over FC Sheriff, hvor danskeren af flere medier fremhæves som Manchester Uniteds bedste spiller.



Christian Eriksen var torsdag en tur i Moldova, hvor Manchester United mødte FC Sheriff i Europa League, og den tur slap den danske landsholdsstjerne ganske glimrende fra. 

I kølvandet på Manchester Uniteds 2-0-sejr, hvor Christian Eriksen assisterede Jadon Sanchos 1-0-scoring, har den danske midtbanespiller således fået topkarakterer i flere medier. 

Hos ESPN har Christian Eriksen eksempelvis fået et otte-tal, den bedste karakterer af alle Manchester United-spillere. 

– Den danske landsholdsspiller var i stand til at sende bolden frem i nogle lovende områder med sit blik for at finde medspillere i de åbne rum. Han noterede sig for en assist ved Sanchos scoring med en aflevering, der nemt skar sig igennem Sheriffs midtbane, og den aktion var meget sigende om hans kamp generelt, idet han fra sin position på midten af banen fortsatte med at diktere spillet, skriver ESPN således. 

Lokalavisen Manchester Evening News har udpeget Christian Eriksen og Jacon Sancho som gæsternes to bedste spillere i opgøret, idet begge spillere har fået karakteren otte.

– Han kommer til at stå overfor sværere udfordringer, men hans aflevering til Sancho ved det første mål åbnede kampen, og endnu engang var han bare klasse, skriver Manchester Evening News således. 

Også The Sun har udpeget Christian Eriksen som Manchester Uniteds bedste spiller i kampen, idet avisen også har givet danskeren karakteren otte.

– Forrygende aflevering til Sancho ved det første mål. Eriksen får det her United-hold til at klikke ved at fungere som bindeleddet mellem McTominay og de forreste fire. Fremstår som den spiller med mest klasse på Ten Hags hold. I øjeblikket en talisman, der er umulig at vrage, for han er med i det hele for United, skriver The Sun således. 

Manchester United skulle have spillet imod Leeds på søndag, men kampen er udsat på grund af dronning Elizabeths død, så Christian Eriksens næste kamp bliver på torsdag, når Danmark møder Kroatien på udebane i Nations League. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Smider Salah-bombe

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Patrick Dorgu er med

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud