Trods pointtab: FCM-anfører vild med indsatsen

Erik Sviatchenko var meget tilfreds med, hvordan FC Midtjylland spillede i opgøret mod Ludogorets, der endte 1-1.



FC Midtjylland var godt kørende i den første halve time mod Ludogorets, hvor de kom tidligt foran. Men så kom udligningen efter et afrettet skud, og det fik stor betydning, da det hele derfor endte 1-1.

Erik Sviatchenko så dog meget positivt på midtjydernes indsats til trods for resultatet efter slutfløjt, da han blev interviewet af TV 2 Sport X.

– Vi spiller en rigtig, rigtig flot kamp. Vi dominerer Ludogorets, de bulgarske mestre i 90 minutter. Det er den følelse, jeg har derinde. De bliver overhovedet ikke farlige. Vi styrer det hele totalt. Det er forhåbentlig også en fornemmelse, I har, siger han og fortsætter:

– Vi klør på, og til sidst er det jo envejs-march mod deres mål, og han (målmanden red.) hiver nogle fine redninger til sidst. Vi har mange standard-situationer, og det viser også hvor langt, vi er på banen. Men vi mangler lige den sidste skarphed og lige få den lagt, så vi kunne høvle den ind, lyder det fra Erik Sviatchenko.

Endvidere peger FCM-anføreren på, at det var godkendt at begynde med en uafgjort i gruppen, som også tæller Røde Stjerne og Braga.

– Det er herhjemme, så vi skal have tre point. Det næstbedste er ét point. Vi må ikke tabe nogen kampe på hjemmebane i den her gruppe, og det skal vi formå at gøre. Men den er stadig svær, gruppen. Det er nogle gode modstandere. Men jeg synes, at i dag var en god, europæisk præstation, fastslår forsvarsgeneralen.

Sviatchenko er da også en af de spillere, som godt kan se sig selv i spejlet efter kampen. Sådan er det dog ikke for hele holdet. Læs karaktererne til FCM-spillerne her.





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Offentliggøres i dag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk