Trods pointtab: FCM-anfører vild med indsatsen

Erik Sviatchenko var meget tilfreds med, hvordan FC Midtjylland spillede i opgøret mod Ludogorets, der endte 1-1.



FC Midtjylland var godt kørende i den første halve time mod Ludogorets, hvor de kom tidligt foran. Men så kom udligningen efter et afrettet skud, og det fik stor betydning, da det hele derfor endte 1-1.

Erik Sviatchenko så dog meget positivt på midtjydernes indsats til trods for resultatet efter slutfløjt, da han blev interviewet af TV 2 Sport X.

– Vi spiller en rigtig, rigtig flot kamp. Vi dominerer Ludogorets, de bulgarske mestre i 90 minutter. Det er den følelse, jeg har derinde. De bliver overhovedet ikke farlige. Vi styrer det hele totalt. Det er forhåbentlig også en fornemmelse, I har, siger han og fortsætter:

– Vi klør på, og til sidst er det jo envejs-march mod deres mål, og han (målmanden red.) hiver nogle fine redninger til sidst. Vi har mange standard-situationer, og det viser også hvor langt, vi er på banen. Men vi mangler lige den sidste skarphed og lige få den lagt, så vi kunne høvle den ind, lyder det fra Erik Sviatchenko.

Endvidere peger FCM-anføreren på, at det var godkendt at begynde med en uafgjort i gruppen, som også tæller Røde Stjerne og Braga.

– Det er herhjemme, så vi skal have tre point. Det næstbedste er ét point. Vi må ikke tabe nogen kampe på hjemmebane i den her gruppe, og det skal vi formå at gøre. Men den er stadig svær, gruppen. Det er nogle gode modstandere. Men jeg synes, at i dag var en god, europæisk præstation, fastslår forsvarsgeneralen.

Sviatchenko er da også en af de spillere, som godt kan se sig selv i spejlet efter kampen. Sådan er det dog ikke for hele holdet. Læs karaktererne til FCM-spillerne her.





På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Viborg FF – Sønderjyske

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Køber snart Brøndby-angriber

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Manchester City – Brentford

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild finale-fejring: Prins var med



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Wolfsburg – Bayern

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag