FC Midtjylland var godt kørende i den første halve time mod Ludogorets, hvor de kom tidligt foran. Men så kom udligningen efter et afrettet skud, og det fik stor betydning, da det hele derfor endte 1-1.
Erik Sviatchenko så dog meget positivt på midtjydernes indsats til trods for resultatet efter slutfløjt, da han blev interviewet af TV 2 Sport X.
– Vi spiller en rigtig, rigtig flot kamp. Vi dominerer Ludogorets, de bulgarske mestre i 90 minutter. Det er den følelse, jeg har derinde. De bliver overhovedet ikke farlige. Vi styrer det hele totalt. Det er forhåbentlig også en fornemmelse, I har, siger han og fortsætter:
– Vi klør på, og til sidst er det jo envejs-march mod deres mål, og han (målmanden red.) hiver nogle fine redninger til sidst. Vi har mange standard-situationer, og det viser også hvor langt, vi er på banen. Men vi mangler lige den sidste skarphed og lige få den lagt, så vi kunne høvle den ind, lyder det fra Erik Sviatchenko.
Endvidere peger FCM-anføreren på, at det var godkendt at begynde med en uafgjort i gruppen, som også tæller Røde Stjerne og Braga.
– Det er herhjemme, så vi skal have tre point. Det næstbedste er ét point. Vi må ikke tabe nogen kampe på hjemmebane i den her gruppe, og det skal vi formå at gøre. Men den er stadig svær, gruppen. Det er nogle gode modstandere. Men jeg synes, at i dag var en god, europæisk præstation, fastslår forsvarsgeneralen.
Sviatchenko er da også en af de spillere, som godt kan se sig selv i spejlet efter kampen. Sådan er det dog ikke for hele holdet. Læs karaktererne til FCM-spillerne her.
LIVE
LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
