UEFA åbner sag mod FCK: Fyrværkeri og ulovligt banner i Malmø

FC København-fans tændte romerlys og fremviste et ulovligt banner, da de gæstede Malmø i torsdags. Det kan koste en bøde hos UEFA, der har åbnet en sag. Også hjemmeholdet står til en bøde.



Der var ikke spillet mange minutter af FC Københavns Europa League-kamp i Malmø torsdag aften, da dommeren måtte afbryde spillet. Sigtbarheden var simpelthen for dårlig, efter fans i begge ender havde affyret en række romerlys, hvis røg nu dækkede stadion.

Det kan dog ende med at koste FCK og Malmö FF mere end en kort forsinkelse. UEFA har åbnet en disciplinærsag mod hver klub for affyring af fyrværkeri. Derudover bliver FCK også tiltalt for, at fansene fremviste et ulovligt banner. UEFA uddyber dog ikke, hvad det præcist var, men henviser til en specifik paragraf i sit eget regelværk.

Den handler om “brugen af gestikulation, ord, objekter eller andre midler til at fremføre en provokerende besked, som ikke egner sig til et sportsarrangement; særligt provokerende beskeder, som er af politisk, ideologisk, religiøs eller fornærmende karakter.”

FCK-fansene fremviste to bannere. Ét med påskriften “Malmø-paradokset: Fra 1910 men for altid lillebror” og et med påskriften “Malmøs skrig vil lyde – fra Københavns sorte gryde” ledsaget af en smølf, der bliver kogt i en, ja, sort gryde.

Malmö FF er foruden anklangen mod romerlysene tiltalt for to yderligere forhold. Det drejer sig om kasteskyts, formentlig mod banen, og en blokeret trappe på tribunerne.

UEFA’s kontrol-, etik- og disciplinærudvalg afholder møde den 21. november, hvor det vil behandle sagerne mod begge klubber.

Kampen endte 1-1, og du kan se højdepunkter fra den i videoen i toppen af denne artikel.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Bo Svensson med hård kritik

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker