UEFA åbner sag mod FCK: Fyrværkeri og ulovligt banner i Malmø

FC København-fans tændte romerlys og fremviste et ulovligt banner, da de gæstede Malmø i torsdags. Det kan koste en bøde hos UEFA, der har åbnet en sag. Også hjemmeholdet står til en bøde.



Der var ikke spillet mange minutter af FC Københavns Europa League-kamp i Malmø torsdag aften, da dommeren måtte afbryde spillet. Sigtbarheden var simpelthen for dårlig, efter fans i begge ender havde affyret en række romerlys, hvis røg nu dækkede stadion.

Det kan dog ende med at koste FCK og Malmö FF mere end en kort forsinkelse. UEFA har åbnet en disciplinærsag mod hver klub for affyring af fyrværkeri. Derudover bliver FCK også tiltalt for, at fansene fremviste et ulovligt banner. UEFA uddyber dog ikke, hvad det præcist var, men henviser til en specifik paragraf i sit eget regelværk.

Den handler om “brugen af gestikulation, ord, objekter eller andre midler til at fremføre en provokerende besked, som ikke egner sig til et sportsarrangement; særligt provokerende beskeder, som er af politisk, ideologisk, religiøs eller fornærmende karakter.”

FCK-fansene fremviste to bannere. Ét med påskriften “Malmø-paradokset: Fra 1910 men for altid lillebror” og et med påskriften “Malmøs skrig vil lyde – fra Københavns sorte gryde” ledsaget af en smølf, der bliver kogt i en, ja, sort gryde.

Malmö FF er foruden anklangen mod romerlysene tiltalt for to yderligere forhold. Det drejer sig om kasteskyts, formentlig mod banen, og en blokeret trappe på tribunerne.

UEFA’s kontrol-, etik- og disciplinærudvalg afholder møde den 21. november, hvor det vil behandle sagerne mod begge klubber.

Kampen endte 1-1, og du kan se højdepunkter fra den i videoen i toppen af denne artikel.





‘Det var verdens undergang’




LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Thomas Frank: De vinder VM

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Transferbombe i Manchester United

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg