UEFA åbner sag mod FCK: Fyrværkeri og ulovligt banner i Malmø

FC København-fans tændte romerlys og fremviste et ulovligt banner, da de gæstede Malmø i torsdags. Det kan koste en bøde hos UEFA, der har åbnet en sag. Også hjemmeholdet står til en bøde.



Der var ikke spillet mange minutter af FC Københavns Europa League-kamp i Malmø torsdag aften, da dommeren måtte afbryde spillet. Sigtbarheden var simpelthen for dårlig, efter fans i begge ender havde affyret en række romerlys, hvis røg nu dækkede stadion.

Det kan dog ende med at koste FCK og Malmö FF mere end en kort forsinkelse. UEFA har åbnet en disciplinærsag mod hver klub for affyring af fyrværkeri. Derudover bliver FCK også tiltalt for, at fansene fremviste et ulovligt banner. UEFA uddyber dog ikke, hvad det præcist var, men henviser til en specifik paragraf i sit eget regelværk.

Den handler om “brugen af gestikulation, ord, objekter eller andre midler til at fremføre en provokerende besked, som ikke egner sig til et sportsarrangement; særligt provokerende beskeder, som er af politisk, ideologisk, religiøs eller fornærmende karakter.”

FCK-fansene fremviste to bannere. Ét med påskriften “Malmø-paradokset: Fra 1910 men for altid lillebror” og et med påskriften “Malmøs skrig vil lyde – fra Københavns sorte gryde” ledsaget af en smølf, der bliver kogt i en, ja, sort gryde.

Malmö FF er foruden anklangen mod romerlysene tiltalt for to yderligere forhold. Det drejer sig om kasteskyts, formentlig mod banen, og en blokeret trappe på tribunerne.

UEFA’s kontrol-, etik- og disciplinærudvalg afholder møde den 21. november, hvor det vil behandle sagerne mod begge klubber.

Kampen endte 1-1, og du kan se højdepunkter fra den i videoen i toppen af denne artikel.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Oliver Sonne vender tilbage

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Klar til at gå shopamok

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Højlund slutter sæsonen med bravour

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson