UEFA åbner sag mod FCK: Fyrværkeri og ulovligt banner i Malmø

FC København-fans tændte romerlys og fremviste et ulovligt banner, da de gæstede Malmø i torsdags. Det kan koste en bøde hos UEFA, der har åbnet en sag. Også hjemmeholdet står til en bøde.



Der var ikke spillet mange minutter af FC Københavns Europa League-kamp i Malmø torsdag aften, da dommeren måtte afbryde spillet. Sigtbarheden var simpelthen for dårlig, efter fans i begge ender havde affyret en række romerlys, hvis røg nu dækkede stadion.

Det kan dog ende med at koste FCK og Malmö FF mere end en kort forsinkelse. UEFA har åbnet en disciplinærsag mod hver klub for affyring af fyrværkeri. Derudover bliver FCK også tiltalt for, at fansene fremviste et ulovligt banner. UEFA uddyber dog ikke, hvad det præcist var, men henviser til en specifik paragraf i sit eget regelværk.

Den handler om “brugen af gestikulation, ord, objekter eller andre midler til at fremføre en provokerende besked, som ikke egner sig til et sportsarrangement; særligt provokerende beskeder, som er af politisk, ideologisk, religiøs eller fornærmende karakter.”

FCK-fansene fremviste to bannere. Ét med påskriften “Malmø-paradokset: Fra 1910 men for altid lillebror” og et med påskriften “Malmøs skrig vil lyde – fra Københavns sorte gryde” ledsaget af en smølf, der bliver kogt i en, ja, sort gryde.

Malmö FF er foruden anklangen mod romerlysene tiltalt for to yderligere forhold. Det drejer sig om kasteskyts, formentlig mod banen, og en blokeret trappe på tribunerne.

UEFA’s kontrol-, etik- og disciplinærudvalg afholder møde den 21. november, hvor det vil behandle sagerne mod begge klubber.

Kampen endte 1-1, og du kan se højdepunkter fra den i videoen i toppen af denne artikel.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen