Der var ikke spillet mange minutter af FC Københavns Europa League-kamp i Malmø torsdag aften, da dommeren måtte afbryde spillet. Sigtbarheden var simpelthen for dårlig, efter fans i begge ender havde affyret en række romerlys, hvis røg nu dækkede stadion.
Det kan dog ende med at koste FCK og Malmö FF mere end en kort forsinkelse. UEFA har åbnet en disciplinærsag mod hver klub for affyring af fyrværkeri. Derudover bliver FCK også tiltalt for, at fansene fremviste et ulovligt banner. UEFA uddyber dog ikke, hvad det præcist var, men henviser til en specifik paragraf i sit eget regelværk.
Den handler om “brugen af gestikulation, ord, objekter eller andre midler til at fremføre en provokerende besked, som ikke egner sig til et sportsarrangement; særligt provokerende beskeder, som er af politisk, ideologisk, religiøs eller fornærmende karakter.”
FCK-fansene fremviste to bannere. Ét med påskriften “Malmø-paradokset: Fra 1910 men for altid lillebror” og et med påskriften “Malmøs skrig vil lyde – fra Københavns sorte gryde” ledsaget af en smølf, der bliver kogt i en, ja, sort gryde.
Malmö FF er foruden anklangen mod romerlysene tiltalt for to yderligere forhold. Det drejer sig om kasteskyts, formentlig mod banen, og en blokeret trappe på tribunerne.
UEFA’s kontrol-, etik- og disciplinærudvalg afholder møde den 21. november, hvor det vil behandle sagerne mod begge klubber.
Kampen endte 1-1, og du kan se højdepunkter fra den i videoen i toppen af denne artikel.
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIVE: Vild afgørelse – de bliver udspillet
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Så er det officielt
OPTAKT
AGF – Viborg FF
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Knuser Silkeborg i afskedskamp
OB slutter sæsonen med et nederlag
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
