Alt er åbent i Europa Leagues 16.-delsfinale mellem Benfica og Arsenal inden returmødet.
Det første opgør, som på grund af coronarestriktioner blev spillet på neutral grund i Rom, sluttede nemlig 1-1.
De to mandskaber holdt længe hinanden i skak, men en benficascoring kort inde i anden halvleg satte lidt fut i løjerne.
19-årige Bukayo Saka udlignede lynhurtigt, og derefter havde begge hold et par fine muligheder for at snuppe sejren.
Det lykkedes dog ikke for nogen af dem, og derfor har både Benfica og Arsenal fortsat alle muligheder for at snuppe en billet til ottendedelsfinalen. Det hele afgøres i returopgøret 25. februar.
Arsenal satte sig på kampen fra begyndelsen, mens Benfica stillede mange folk langt tilbage på banen. Ikke desto mindre kom Arsenal frem til en kæmpe chance efter små 20 minutter.
Pierre-Emerick Aubameyang fik bolden i helt fri position foran mål, men angriberen formåede på besynderlig vis at sende bolden forbi.
Foruden en fin mulighed til den unge arsenalspiller Emile Smith Rowe var første halvleg derefter ikke nogen sindsoprivende affære. Anden halvleg blev derimod ganske underholdende.
Efter 55 minutter havde samme Emile Smith Rowe nemlig arm på bolden i eget felt, og det betød, at Benfica fik muligheden på straffespark. Det omsatte Pizzi, som i dagens anledning bar anførerbindet, til scoring.
Og det var, som om det vækkede Arsenal. Bare to minutter derefter kombinerede englænderne flot i Benficas felt, og til sidst sparkede Bukayo Saka bolden i nettet fra en fri position tæt på mål.
Pludselig var opgøret markant mere livligt, og både benficaspillerne Rafa Silva og Everton samt Arsenals Pierre-Emerick Aubameyang havde nærgående forsøg, men flere scoringer blev det ikke til.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brighton – Manchester United
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TOPNYHED
