Ung englænder redder Arsenal

Arsenal kom bagud, men gav hurtigt svar på tiltale mod Benfica og fik uafgjort i Europa League.



Alt er åbent i Europa Leagues 16.-delsfinale mellem Benfica og Arsenal inden returmødet.

Det første opgør, som på grund af coronarestriktioner blev spillet på neutral grund i Rom, sluttede nemlig 1-1.

De to mandskaber holdt længe hinanden i skak, men en benficascoring kort inde i anden halvleg satte lidt fut i løjerne.

19-årige Bukayo Saka udlignede lynhurtigt, og derefter havde begge hold et par fine muligheder for at snuppe sejren.

Det lykkedes dog ikke for nogen af dem, og derfor har både Benfica og Arsenal fortsat alle muligheder for at snuppe en billet til ottendedelsfinalen. Det hele afgøres i returopgøret 25. februar.

Arsenal satte sig på kampen fra begyndelsen, mens Benfica stillede mange folk langt tilbage på banen. Ikke desto mindre kom Arsenal frem til en kæmpe chance efter små 20 minutter.

Pierre-Emerick Aubameyang fik bolden i helt fri position foran mål, men angriberen formåede på besynderlig vis at sende bolden forbi.

Foruden en fin mulighed til den unge arsenalspiller Emile Smith Rowe var første halvleg derefter ikke nogen sindsoprivende affære. Anden halvleg blev derimod ganske underholdende.

Efter 55 minutter havde samme Emile Smith Rowe nemlig arm på bolden i eget felt, og det betød, at Benfica fik muligheden på straffespark. Det omsatte Pizzi, som i dagens anledning bar anførerbindet, til scoring.

Og det var, som om det vækkede Arsenal. Bare to minutter derefter kombinerede englænderne flot i Benficas felt, og til sidst sparkede Bukayo Saka bolden i nettet fra en fri position tæt på mål.

Pludselig var opgøret markant mere livligt, og både benficaspillerne Rafa Silva og Everton samt Arsenals Pierre-Emerick Aubameyang havde nærgående forsøg, men flere scoringer blev det ikke til.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF – Brøndby IF

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Randers FC – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Paulinho tager hjem til Brasilien

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slipper for stjerne

På blokken til stort landstrænerjob

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

I dag er det sidste chance for FC København

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Sønderjyske – FC Midtjylland

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige