Ung englænder redder Arsenal

Arsenal kom bagud, men gav hurtigt svar på tiltale mod Benfica og fik uafgjort i Europa League.



Alt er åbent i Europa Leagues 16.-delsfinale mellem Benfica og Arsenal inden returmødet.

Det første opgør, som på grund af coronarestriktioner blev spillet på neutral grund i Rom, sluttede nemlig 1-1.

De to mandskaber holdt længe hinanden i skak, men en benficascoring kort inde i anden halvleg satte lidt fut i løjerne.

19-årige Bukayo Saka udlignede lynhurtigt, og derefter havde begge hold et par fine muligheder for at snuppe sejren.

Det lykkedes dog ikke for nogen af dem, og derfor har både Benfica og Arsenal fortsat alle muligheder for at snuppe en billet til ottendedelsfinalen. Det hele afgøres i returopgøret 25. februar.

Arsenal satte sig på kampen fra begyndelsen, mens Benfica stillede mange folk langt tilbage på banen. Ikke desto mindre kom Arsenal frem til en kæmpe chance efter små 20 minutter.

Pierre-Emerick Aubameyang fik bolden i helt fri position foran mål, men angriberen formåede på besynderlig vis at sende bolden forbi.

Foruden en fin mulighed til den unge arsenalspiller Emile Smith Rowe var første halvleg derefter ikke nogen sindsoprivende affære. Anden halvleg blev derimod ganske underholdende.

Efter 55 minutter havde samme Emile Smith Rowe nemlig arm på bolden i eget felt, og det betød, at Benfica fik muligheden på straffespark. Det omsatte Pizzi, som i dagens anledning bar anførerbindet, til scoring.

Og det var, som om det vækkede Arsenal. Bare to minutter derefter kombinerede englænderne flot i Benficas felt, og til sidst sparkede Bukayo Saka bolden i nettet fra en fri position tæt på mål.

Pludselig var opgøret markant mere livligt, og både benficaspillerne Rafa Silva og Everton samt Arsenals Pierre-Emerick Aubameyang havde nærgående forsøg, men flere scoringer blev det ikke til.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Tuchel forsvarer sin taktik

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

Spændende transfermelding om Maxsø

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Er han løsningen i AGF?

‘Det var verdens undergang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Begejstret for Jacob Neestrup

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Derfor trækker FC København-transfer ud

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’