Alt er åbent i Europa Leagues 16.-delsfinale mellem Benfica og Arsenal inden returmødet.
Det første opgør, som på grund af coronarestriktioner blev spillet på neutral grund i Rom, sluttede nemlig 1-1.
De to mandskaber holdt længe hinanden i skak, men en benficascoring kort inde i anden halvleg satte lidt fut i løjerne.
19-årige Bukayo Saka udlignede lynhurtigt, og derefter havde begge hold et par fine muligheder for at snuppe sejren.
Det lykkedes dog ikke for nogen af dem, og derfor har både Benfica og Arsenal fortsat alle muligheder for at snuppe en billet til ottendedelsfinalen. Det hele afgøres i returopgøret 25. februar.
Arsenal satte sig på kampen fra begyndelsen, mens Benfica stillede mange folk langt tilbage på banen. Ikke desto mindre kom Arsenal frem til en kæmpe chance efter små 20 minutter.
Pierre-Emerick Aubameyang fik bolden i helt fri position foran mål, men angriberen formåede på besynderlig vis at sende bolden forbi.
Foruden en fin mulighed til den unge arsenalspiller Emile Smith Rowe var første halvleg derefter ikke nogen sindsoprivende affære. Anden halvleg blev derimod ganske underholdende.
Efter 55 minutter havde samme Emile Smith Rowe nemlig arm på bolden i eget felt, og det betød, at Benfica fik muligheden på straffespark. Det omsatte Pizzi, som i dagens anledning bar anførerbindet, til scoring.
Og det var, som om det vækkede Arsenal. Bare to minutter derefter kombinerede englænderne flot i Benficas felt, og til sidst sparkede Bukayo Saka bolden i nettet fra en fri position tæt på mål.
Pludselig var opgøret markant mere livligt, og både benficaspillerne Rafa Silva og Everton samt Arsenals Pierre-Emerick Aubameyang havde nærgående forsøg, men flere scoringer blev det ikke til.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Smadrer transferrekord
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
– Han har en “grim” side
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
