Skampletten fra 0-7-nederlaget til Liverpool blev hvert fald delvist vasket væk for Manchester United torsdag.
Her var Real Betis på besøg på Old Trafford i ottendedelsfinalen i Europa League. United fik vist, at blamagen mod ærkerivalen søndag måske blot var et momentant kollaps. Det endte nemlig med en forløsende sejr på 4-1 over de spanske gæster.
Allerede efter fem minutter fik United bolden i mål. Med brystkassen fik Wout Weghorst vinklet kuglen i kassen, men linjedommeren havde rejst flaget. Der var offside.
Det var dog ikke, da Marcus Rashford cirka 30 sekunder senere scorede. 1-0 til United, og missionen om at redde noget af æren efter søndagens afklapsning var kommet godt i gang.
Men den gik hvert fald for en stund lidt galt. Det så ellers ud til at kunne blive til 2-0, men Betis fik kæmpet sig ind i kampen, og cirka et kvarter før pausen blev der udlignet.
Ayoze Perez tog i hjørnet af feltet bolden ned med brystet og bankede den i mål. Kort før pausen brændte det igen på i Uniteds felt, og Ayoze Perez fik sendt bolden på stolpen, men første halvleg endte 1-1.
Anden halvleg var kun seks minutter gammel, da Antony fik sendt United tilbage på ret kurs.
Brasilianeren modtog bolden i højre side lidt uden for feltet, trak ind i banen og sendte den over i det lange hjørne. Så var den gode stemning tilbage på Old Trafford.
Cirka en håndfuld minutter senere blev den endnu bedre, da Bruno Fernandes headede bolden ind til 3-1.
I slutningen af kampen kunne United-fansene – og nok også spillerne og trænerne – så for alvor ånde lettet op. Wout Weghorst scorede til 4-1, og så var sejren og genoprejsningen sikret.
Der er returkamp i Spanien næste torsdag.
Juventus var også i aktion torsdag aften i Europa League. Hjemme mod Freiburg blev det til en 1-0-sejr på et mål af Angel Di Maria. Sevilla vandt 2-0 over Fenerbahce, mens Shakhtar og Feyenoord spillede 1-1.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
TOPNYHED
Spottet i København
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Holland – Japan
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TOPNYHED