Skampletten fra 0-7-nederlaget til Liverpool blev hvert fald delvist vasket væk for Manchester United torsdag.
Her var Real Betis på besøg på Old Trafford i ottendedelsfinalen i Europa League. United fik vist, at blamagen mod ærkerivalen søndag måske blot var et momentant kollaps. Det endte nemlig med en forløsende sejr på 4-1 over de spanske gæster.
Allerede efter fem minutter fik United bolden i mål. Med brystkassen fik Wout Weghorst vinklet kuglen i kassen, men linjedommeren havde rejst flaget. Der var offside.
Det var dog ikke, da Marcus Rashford cirka 30 sekunder senere scorede. 1-0 til United, og missionen om at redde noget af æren efter søndagens afklapsning var kommet godt i gang.
Men den gik hvert fald for en stund lidt galt. Det så ellers ud til at kunne blive til 2-0, men Betis fik kæmpet sig ind i kampen, og cirka et kvarter før pausen blev der udlignet.
Ayoze Perez tog i hjørnet af feltet bolden ned med brystet og bankede den i mål. Kort før pausen brændte det igen på i Uniteds felt, og Ayoze Perez fik sendt bolden på stolpen, men første halvleg endte 1-1.
Anden halvleg var kun seks minutter gammel, da Antony fik sendt United tilbage på ret kurs.
Brasilianeren modtog bolden i højre side lidt uden for feltet, trak ind i banen og sendte den over i det lange hjørne. Så var den gode stemning tilbage på Old Trafford.
Cirka en håndfuld minutter senere blev den endnu bedre, da Bruno Fernandes headede bolden ind til 3-1.
I slutningen af kampen kunne United-fansene – og nok også spillerne og trænerne – så for alvor ånde lettet op. Wout Weghorst scorede til 4-1, og så var sejren og genoprejsningen sikret.
Der er returkamp i Spanien næste torsdag.
Juventus var også i aktion torsdag aften i Europa League. Hjemme mod Freiburg blev det til en 1-0-sejr på et mål af Angel Di Maria. Sevilla vandt 2-0 over Fenerbahce, mens Shakhtar og Feyenoord spillede 1-1.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT