Skampletten fra 0-7-nederlaget til Liverpool blev hvert fald delvist vasket væk for Manchester United torsdag.
Her var Real Betis på besøg på Old Trafford i ottendedelsfinalen i Europa League. United fik vist, at blamagen mod ærkerivalen søndag måske blot var et momentant kollaps. Det endte nemlig med en forløsende sejr på 4-1 over de spanske gæster.
Allerede efter fem minutter fik United bolden i mål. Med brystkassen fik Wout Weghorst vinklet kuglen i kassen, men linjedommeren havde rejst flaget. Der var offside.
Det var dog ikke, da Marcus Rashford cirka 30 sekunder senere scorede. 1-0 til United, og missionen om at redde noget af æren efter søndagens afklapsning var kommet godt i gang.
Men den gik hvert fald for en stund lidt galt. Det så ellers ud til at kunne blive til 2-0, men Betis fik kæmpet sig ind i kampen, og cirka et kvarter før pausen blev der udlignet.
Ayoze Perez tog i hjørnet af feltet bolden ned med brystet og bankede den i mål. Kort før pausen brændte det igen på i Uniteds felt, og Ayoze Perez fik sendt bolden på stolpen, men første halvleg endte 1-1.
Anden halvleg var kun seks minutter gammel, da Antony fik sendt United tilbage på ret kurs.
Brasilianeren modtog bolden i højre side lidt uden for feltet, trak ind i banen og sendte den over i det lange hjørne. Så var den gode stemning tilbage på Old Trafford.
Cirka en håndfuld minutter senere blev den endnu bedre, da Bruno Fernandes headede bolden ind til 3-1.
I slutningen af kampen kunne United-fansene – og nok også spillerne og trænerne – så for alvor ånde lettet op. Wout Weghorst scorede til 4-1, og så var sejren og genoprejsningen sikret.
Der er returkamp i Spanien næste torsdag.
Juventus var også i aktion torsdag aften i Europa League. Hjemme mod Freiburg blev det til en 1-0-sejr på et mål af Angel Di Maria. Sevilla vandt 2-0 over Fenerbahce, mens Shakhtar og Feyenoord spillede 1-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
DAGENS SPILFORSLAG
Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED