Skampletten fra 0-7-nederlaget til Liverpool blev hvert fald delvist vasket væk for Manchester United torsdag.
Her var Real Betis på besøg på Old Trafford i ottendedelsfinalen i Europa League. United fik vist, at blamagen mod ærkerivalen søndag måske blot var et momentant kollaps. Det endte nemlig med en forløsende sejr på 4-1 over de spanske gæster.
Allerede efter fem minutter fik United bolden i mål. Med brystkassen fik Wout Weghorst vinklet kuglen i kassen, men linjedommeren havde rejst flaget. Der var offside.
Det var dog ikke, da Marcus Rashford cirka 30 sekunder senere scorede. 1-0 til United, og missionen om at redde noget af æren efter søndagens afklapsning var kommet godt i gang.
Men den gik hvert fald for en stund lidt galt. Det så ellers ud til at kunne blive til 2-0, men Betis fik kæmpet sig ind i kampen, og cirka et kvarter før pausen blev der udlignet.
Ayoze Perez tog i hjørnet af feltet bolden ned med brystet og bankede den i mål. Kort før pausen brændte det igen på i Uniteds felt, og Ayoze Perez fik sendt bolden på stolpen, men første halvleg endte 1-1.
Anden halvleg var kun seks minutter gammel, da Antony fik sendt United tilbage på ret kurs.
Brasilianeren modtog bolden i højre side lidt uden for feltet, trak ind i banen og sendte den over i det lange hjørne. Så var den gode stemning tilbage på Old Trafford.
Cirka en håndfuld minutter senere blev den endnu bedre, da Bruno Fernandes headede bolden ind til 3-1.
I slutningen af kampen kunne United-fansene – og nok også spillerne og trænerne – så for alvor ånde lettet op. Wout Weghorst scorede til 4-1, og så var sejren og genoprejsningen sikret.
Der er returkamp i Spanien næste torsdag.
Juventus var også i aktion torsdag aften i Europa League. Hjemme mod Freiburg blev det til en 1-0-sejr på et mål af Angel Di Maria. Sevilla vandt 2-0 over Fenerbahce, mens Shakhtar og Feyenoord spillede 1-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Skifter til Rangers
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED