HERNING (Tipsbladet): Hvad har Manchester United, Paris Saint-Germain, FC Barcelona og Tottenham Hotspur til fælles?
Ud over at være gode bud på klubber, der skal med i en global lukket Super League, hvis sådan en turnering nogensinde bliver til noget, skal de til fodbold torsdag aften i Herning.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er disse klubber og en række andre gode navne som eksempelvis Leicester, Borussia Mönchengladbach, Villarreal og FC Köln på plads, når der i den fugtige aftenkulde en sen torsdag her i november spilles Europa League-fodbold mellem FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt.
Der er tidligere i 2024 blevet spottet klubber af samme kaliber og med samme tyngde i transferbudgetterne i Herning, da Darío Osorio, Franculino og Oliver Sørensen er tre gode bud på spillere, der kan ryge afsted fra FC Midtjylland i 2025 for store millionbeløb til de største ligaer i Europa.
Men ud over Oliver Sørensen, der trænede fuldt med onsdag, kommer de besøgende scouts og klubfolk kun til at kunne hilse på Franculino og Darío Osorio såvel som deres holdkammerater Aral Simsir og langtidsskadede Cho Gue-sung, da disse offensive profiler er ude af torsdagens opgør.
Til gengæld er Frankfurts forward Omar Marmoush glohed efter 11 mål i 11 ligakampe og forrygende spil for storklubben, og Manchester United er én af de klubber, der er sat i forbindelse med den egyptiske angriber, der naturligvis også bonger ud på listerne hos adskillige andre af Europas rigeste klubber.
Manchester United har for nylig fået Ruben Amorim som ny cheftræner efter enorm succes hos Sporting Lissabon, og efter Amorims skifte er United sat i forbindelse med en lang række spillere, blandt andet til forreste kæde, hvor Rasmus Højlund i sin halvanden sæson i klubben ikke har fået tilstrækkelig hjælp og service af holdkammeraterne.
Frankfurt kommer også med den tidligere Vejle-spiller Hugo Ekitiké, der har gang i en fin sæson som Marmoush' meget hurtige sidemand i angrebet. Han skiftede permanent til den tyske topklub i sommer efter et lejemål i sidste sæson fra Paris Saint-Germain.
FCM-cheftræner Thomas Thomasberg tror meget på Adam Buksa og hans chancer for at blive en vigtig målscorer for FCM – læs om det her.

TransferLIVE: Det rykker tættere på nu

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nedtur for Christian Nørgaard

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

Vilde Roony matchvinder med panenka

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København – OB

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

FC København udtager German Onugkha

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

FC Fredericia – Randers FC

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

Får landsholdskarantæne

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Voldsom magtdemonstration

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Drama – chokfyring i Premier League?

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

I chok over dansk bomber: ‘Fuldstændigt utroligt’

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Jagter ny stjerne – koster 410 millioner

Solid Milan-defensiv holder stand

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby

Afsløring: Stort scoop – Olti Hyseni forlænger

Chapeau! Brøndby-stjerne med magtdemonstration

‘Får du mig ikke til at sige’