HERNING (Tipsbladet): Hvad har Manchester United, Paris Saint-Germain, FC Barcelona og Tottenham Hotspur til fælles?
Ud over at være gode bud på klubber, der skal med i en global lukket Super League, hvis sådan en turnering nogensinde bliver til noget, skal de til fodbold torsdag aften i Herning.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er disse klubber og en række andre gode navne som eksempelvis Leicester, Borussia Mönchengladbach, Villarreal og FC Köln på plads, når der i den fugtige aftenkulde en sen torsdag her i november spilles Europa League-fodbold mellem FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt.
Der er tidligere i 2024 blevet spottet klubber af samme kaliber og med samme tyngde i transferbudgetterne i Herning, da Darío Osorio, Franculino og Oliver Sørensen er tre gode bud på spillere, der kan ryge afsted fra FC Midtjylland i 2025 for store millionbeløb til de største ligaer i Europa.
Men ud over Oliver Sørensen, der trænede fuldt med onsdag, kommer de besøgende scouts og klubfolk kun til at kunne hilse på Franculino og Darío Osorio såvel som deres holdkammerater Aral Simsir og langtidsskadede Cho Gue-sung, da disse offensive profiler er ude af torsdagens opgør.

Til gengæld er Frankfurts forward Omar Marmoush glohed efter 11 mål i 11 ligakampe og forrygende spil for storklubben, og Manchester United er én af de klubber, der er sat i forbindelse med den egyptiske angriber, der naturligvis også bonger ud på listerne hos adskillige andre af Europas rigeste klubber.
Manchester United har for nylig fået Ruben Amorim som ny cheftræner efter enorm succes hos Sporting Lissabon, og efter Amorims skifte er United sat i forbindelse med en lang række spillere, blandt andet til forreste kæde, hvor Rasmus Højlund i sin halvanden sæson i klubben ikke har fået tilstrækkelig hjælp og service af holdkammeraterne.
Frankfurt kommer også med den tidligere Vejle-spiller Hugo Ekitiké, der har gang i en fin sæson som Marmoush' meget hurtige sidemand i angrebet. Han skiftede permanent til den tyske topklub i sommer efter et lejemål i sidste sæson fra Paris Saint-Germain.
FCM-cheftræner Thomas Thomasberg tror meget på Adam Buksa og hans chancer for at blive en vigtig målscorer for FCM – læs om det her.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT