HERNING (Tipsbladet): Hvad har Manchester United, Paris Saint-Germain, FC Barcelona og Tottenham Hotspur til fælles?
Ud over at være gode bud på klubber, der skal med i en global lukket Super League, hvis sådan en turnering nogensinde bliver til noget, skal de til fodbold torsdag aften i Herning.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er disse klubber og en række andre gode navne som eksempelvis Leicester, Borussia Mönchengladbach, Villarreal og FC Köln på plads, når der i den fugtige aftenkulde en sen torsdag her i november spilles Europa League-fodbold mellem FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt.
Der er tidligere i 2024 blevet spottet klubber af samme kaliber og med samme tyngde i transferbudgetterne i Herning, da Darío Osorio, Franculino og Oliver Sørensen er tre gode bud på spillere, der kan ryge afsted fra FC Midtjylland i 2025 for store millionbeløb til de største ligaer i Europa.
Men ud over Oliver Sørensen, der trænede fuldt med onsdag, kommer de besøgende scouts og klubfolk kun til at kunne hilse på Franculino og Darío Osorio såvel som deres holdkammerater Aral Simsir og langtidsskadede Cho Gue-sung, da disse offensive profiler er ude af torsdagens opgør.

Til gengæld er Frankfurts forward Omar Marmoush glohed efter 11 mål i 11 ligakampe og forrygende spil for storklubben, og Manchester United er én af de klubber, der er sat i forbindelse med den egyptiske angriber, der naturligvis også bonger ud på listerne hos adskillige andre af Europas rigeste klubber.
Manchester United har for nylig fået Ruben Amorim som ny cheftræner efter enorm succes hos Sporting Lissabon, og efter Amorims skifte er United sat i forbindelse med en lang række spillere, blandt andet til forreste kæde, hvor Rasmus Højlund i sin halvanden sæson i klubben ikke har fået tilstrækkelig hjælp og service af holdkammeraterne.
Frankfurt kommer også med den tidligere Vejle-spiller Hugo Ekitiké, der har gang i en fin sæson som Marmoush' meget hurtige sidemand i angrebet. Han skiftede permanent til den tyske topklub i sommer efter et lejemål i sidste sæson fra Paris Saint-Germain.
FCM-cheftræner Thomas Thomasberg tror meget på Adam Buksa og hans chancer for at blive en vigtig målscorer for FCM – læs om det her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
LIVE
VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE