Manchester United på plads i Midtjylland

En række af verdens største klubber kommer forbi MCH Arena til aftenens Europa League-kamp, og denne gang er det nok ikke for at se hjemmeholdets spillere.



HERNING (Tipsbladet): Hvad har Manchester United, Paris Saint-Germain, FC Barcelona og Tottenham Hotspur til fælles?

Ud over at være gode bud på klubber, der skal med i en global lukket Super League, hvis sådan en turnering nogensinde bliver til noget, skal de til fodbold torsdag aften i Herning.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er disse klubber og en række andre gode navne som eksempelvis Leicester, Borussia Mönchengladbach, Villarreal og FC Köln på plads, når der i den fugtige aftenkulde en sen torsdag her i november spilles Europa League-fodbold mellem FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt.

Der er tidligere i 2024 blevet spottet klubber af samme kaliber og med samme tyngde i transferbudgetterne i Herning, da Darío Osorio, Franculino og Oliver Sørensen er tre gode bud på spillere, der kan ryge afsted fra FC Midtjylland i 2025 for store millionbeløb til de største ligaer i Europa.

Men ud over Oliver Sørensen, der trænede fuldt med onsdag, kommer de besøgende scouts og klubfolk kun til at kunne hilse på Franculino og Darío Osorio såvel som deres holdkammerater Aral Simsir og langtidsskadede Cho Gue-sung, da disse offensive profiler er ude af torsdagens opgør.

286134

Foto: Alamy

Til gengæld er Frankfurts forward Omar Marmoush glohed efter 11 mål i 11 ligakampe og forrygende spil for storklubben, og Manchester United er én af de klubber, der er sat i forbindelse med den egyptiske angriber, der naturligvis også bonger ud på listerne hos adskillige andre af Europas rigeste klubber.

Manchester United har for nylig fået Ruben Amorim som ny cheftræner efter enorm succes hos Sporting Lissabon, og efter Amorims skifte er United sat i forbindelse med en lang række spillere, blandt andet til forreste kæde, hvor Rasmus Højlund i sin halvanden sæson i klubben ikke har fået tilstrækkelig hjælp og service af holdkammeraterne.

Frankfurt kommer også med den tidligere Vejle-spiller Hugo Ekitiké, der har gang i en fin sæson som Marmoush' meget hurtige sidemand i angrebet. Han skiftede permanent til den tyske topklub i sommer efter et lejemål i sidste sæson fra Paris Saint-Germain.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg tror meget på Adam Buksa og hans chancer for at blive en vigtig målscorer for FCM – læs om det her.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Randers FC – OB

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

De bliver monstersalg til sommer

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’