United på kurs mod ren engelsk finale

Manchester United scorede tre mål i første halvleg og vandt 3-0 i Bilbao. Tottenham slog Bodø/Glimt sikkert.



Det trækker gevaldigt op til en ren engelsk finale i denne sæsons Europa League.

Både Manchester United og Tottenham tog gode udgangspunkter med fra torsdagens første semifinaleopgør mod henholdsvis spanske Athletic Bilbao og norske Bodø/Glimt.

Mens Tottenhams sejr på 3-1 hjemme over Bodø/glimt ikke var så overraskende, var Uniteds 3-0-sejr ude over Athletic Bilbao det. Ikke mindst når man så på kampens indledning.

Hjemmeholdet var klart bedst fra kampens start, og United lignede ganske enkelt et hold, som var et niveau under modstanderen.

Det virkede som et spørgsmål om tid, før hjemmeholdet fik indstillet sigtekornet og passeret Andre Onana. Men på få minutter omkring den halve time blev alt vendt på hovedet.

Først headede Casemiro i fri position føringsmålet ind, og få minutter senere var Rasmus Højlund hovedperson, i en situation som endte med at få enorm betydning for kampen.

Tæt under mål forsøgte han at komme frem til en tværbold tæt under mål, men han blev revet ned i skulderen af Athletics landsholdsstopper Daniel Vivian.

Efter et langt VAR-tjek pegede den norske dommer på pletten og præsenterede samtidig Vivian for et rødt kort.

Bruno Fernandes eksekverede sikkert, og kampen var nu vendt 180 grader. Hjemmeholdets spillere og fans var frustrerede, mens United dygtigt bevarede roen og stak endnu en kniv ind lige før pause.

Anfører Fernandes blev spillet alene igennem, og med 3-0 var kursen mod en retur til San Mames i Bilbao 21. maj sat. Årets finale spilles nemlig på netop Athletics hjemmebane San Mames.

Med en mand i undertal havde Athletic ikke mulighed for at lægge et pres i anden halvleg, hvor United ganske kontrolleret jagtede endnu en scoring.

Det undgik Bilbao, som imidlertid stadig skal levere et mirakel på Old Trafford om en uge, hvis man vil spille finale på hjemmebane.

I London tog Tottenham allerede føringen mod Bodø/Glimt i første minut. Brennan Johnson stod for målet, mens James Maddison efter 34 minutter udbyggede.

Dominic Solanke scorede på straffe efter pausen, mens en assist fra danske Jeppe Kjær satte Ulrik Saltnes op til en vigtig reducering inden returmødet i Norge om en uge.

Også i Conference League ser det ud til, at et engelsk hold skal i finalen. I hvert fald har Chelsea et godt udgangspunkt efter en sejr på 4-1 ude over Djurgården i første kamp.

Real Betis slog Fiorentina 2-1 i den anden semifinale.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Nu er han præsenteret i Brøndby!

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Han er på vej væk fra AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Klart svar om Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby afviser to danske klubber

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Per Frimann hylder Brøndby

Afviser kæmpebud

Forlader AGF – lægetjek booket

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Topscorer kritiserer Silkeborg

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Det kan ske mandag i FC København

Superliga-klub tæt på ny angriber

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Til lægetjek i Superliga-klub

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby