United på kurs mod ren engelsk finale

Manchester United scorede tre mål i første halvleg og vandt 3-0 i Bilbao. Tottenham slog Bodø/Glimt sikkert.



Det trækker gevaldigt op til en ren engelsk finale i denne sæsons Europa League.

Både Manchester United og Tottenham tog gode udgangspunkter med fra torsdagens første semifinaleopgør mod henholdsvis spanske Athletic Bilbao og norske Bodø/Glimt.

Mens Tottenhams sejr på 3-1 hjemme over Bodø/glimt ikke var så overraskende, var Uniteds 3-0-sejr ude over Athletic Bilbao det. Ikke mindst når man så på kampens indledning.

Hjemmeholdet var klart bedst fra kampens start, og United lignede ganske enkelt et hold, som var et niveau under modstanderen.

Det virkede som et spørgsmål om tid, før hjemmeholdet fik indstillet sigtekornet og passeret Andre Onana. Men på få minutter omkring den halve time blev alt vendt på hovedet.

Først headede Casemiro i fri position føringsmålet ind, og få minutter senere var Rasmus Højlund hovedperson, i en situation som endte med at få enorm betydning for kampen.

Tæt under mål forsøgte han at komme frem til en tværbold tæt under mål, men han blev revet ned i skulderen af Athletics landsholdsstopper Daniel Vivian.

Efter et langt VAR-tjek pegede den norske dommer på pletten og præsenterede samtidig Vivian for et rødt kort.

Bruno Fernandes eksekverede sikkert, og kampen var nu vendt 180 grader. Hjemmeholdets spillere og fans var frustrerede, mens United dygtigt bevarede roen og stak endnu en kniv ind lige før pause.

Anfører Fernandes blev spillet alene igennem, og med 3-0 var kursen mod en retur til San Mames i Bilbao 21. maj sat. Årets finale spilles nemlig på netop Athletics hjemmebane San Mames.

Med en mand i undertal havde Athletic ikke mulighed for at lægge et pres i anden halvleg, hvor United ganske kontrolleret jagtede endnu en scoring.

Det undgik Bilbao, som imidlertid stadig skal levere et mirakel på Old Trafford om en uge, hvis man vil spille finale på hjemmebane.

I London tog Tottenham allerede føringen mod Bodø/Glimt i første minut. Brennan Johnson stod for målet, mens James Maddison efter 34 minutter udbyggede.

Dominic Solanke scorede på straffe efter pausen, mens en assist fra danske Jeppe Kjær satte Ulrik Saltnes op til en vigtig reducering inden returmødet i Norge om en uge.

Også i Conference League ser det ud til, at et engelsk hold skal i finalen. I hvert fald har Chelsea et godt udgangspunkt efter en sejr på 4-1 ude over Djurgården i første kamp.

Real Betis slog Fiorentina 2-1 i den anden semifinale.

/ritzau/



Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er alle VM-puljerne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er Danmarks VM-gruppe

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er alle VM-grupperne

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se VM-lodtrækningen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek