Det trækker gevaldigt op til en ren engelsk finale i denne sæsons Europa League.
Både Manchester United og Tottenham tog gode udgangspunkter med fra torsdagens første semifinaleopgør mod henholdsvis spanske Athletic Bilbao og norske Bodø/Glimt.
Mens Tottenhams sejr på 3-1 hjemme over Bodø/glimt ikke var så overraskende, var Uniteds 3-0-sejr ude over Athletic Bilbao det. Ikke mindst når man så på kampens indledning.
Hjemmeholdet var klart bedst fra kampens start, og United lignede ganske enkelt et hold, som var et niveau under modstanderen.
Det virkede som et spørgsmål om tid, før hjemmeholdet fik indstillet sigtekornet og passeret Andre Onana. Men på få minutter omkring den halve time blev alt vendt på hovedet.
Først headede Casemiro i fri position føringsmålet ind, og få minutter senere var Rasmus Højlund hovedperson, i en situation som endte med at få enorm betydning for kampen.
Tæt under mål forsøgte han at komme frem til en tværbold tæt under mål, men han blev revet ned i skulderen af Athletics landsholdsstopper Daniel Vivian.
Efter et langt VAR-tjek pegede den norske dommer på pletten og præsenterede samtidig Vivian for et rødt kort.
Bruno Fernandes eksekverede sikkert, og kampen var nu vendt 180 grader. Hjemmeholdets spillere og fans var frustrerede, mens United dygtigt bevarede roen og stak endnu en kniv ind lige før pause.
Anfører Fernandes blev spillet alene igennem, og med 3-0 var kursen mod en retur til San Mames i Bilbao 21. maj sat. Årets finale spilles nemlig på netop Athletics hjemmebane San Mames.
Med en mand i undertal havde Athletic ikke mulighed for at lægge et pres i anden halvleg, hvor United ganske kontrolleret jagtede endnu en scoring.
Det undgik Bilbao, som imidlertid stadig skal levere et mirakel på Old Trafford om en uge, hvis man vil spille finale på hjemmebane.
I London tog Tottenham allerede føringen mod Bodø/Glimt i første minut. Brennan Johnson stod for målet, mens James Maddison efter 34 minutter udbyggede.
Dominic Solanke scorede på straffe efter pausen, mens en assist fra danske Jeppe Kjær satte Ulrik Saltnes op til en vigtig reducering inden returmødet i Norge om en uge.
Også i Conference League ser det ud til, at et engelsk hold skal i finalen. I hvert fald har Chelsea et godt udgangspunkt efter en sejr på 4-1 ude over Djurgården i første kamp.
Real Betis slog Fiorentina 2-1 i den anden semifinale.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge