United på kurs mod ren engelsk finale

Manchester United scorede tre mål i første halvleg og vandt 3-0 i Bilbao. Tottenham slog Bodø/Glimt sikkert.



Det trækker gevaldigt op til en ren engelsk finale i denne sæsons Europa League.

Både Manchester United og Tottenham tog gode udgangspunkter med fra torsdagens første semifinaleopgør mod henholdsvis spanske Athletic Bilbao og norske Bodø/Glimt.

Mens Tottenhams sejr på 3-1 hjemme over Bodø/glimt ikke var så overraskende, var Uniteds 3-0-sejr ude over Athletic Bilbao det. Ikke mindst når man så på kampens indledning.

Hjemmeholdet var klart bedst fra kampens start, og United lignede ganske enkelt et hold, som var et niveau under modstanderen.

Det virkede som et spørgsmål om tid, før hjemmeholdet fik indstillet sigtekornet og passeret Andre Onana. Men på få minutter omkring den halve time blev alt vendt på hovedet.

Først headede Casemiro i fri position føringsmålet ind, og få minutter senere var Rasmus Højlund hovedperson, i en situation som endte med at få enorm betydning for kampen.

Tæt under mål forsøgte han at komme frem til en tværbold tæt under mål, men han blev revet ned i skulderen af Athletics landsholdsstopper Daniel Vivian.

Efter et langt VAR-tjek pegede den norske dommer på pletten og præsenterede samtidig Vivian for et rødt kort.

Bruno Fernandes eksekverede sikkert, og kampen var nu vendt 180 grader. Hjemmeholdets spillere og fans var frustrerede, mens United dygtigt bevarede roen og stak endnu en kniv ind lige før pause.

Anfører Fernandes blev spillet alene igennem, og med 3-0 var kursen mod en retur til San Mames i Bilbao 21. maj sat. Årets finale spilles nemlig på netop Athletics hjemmebane San Mames.

Med en mand i undertal havde Athletic ikke mulighed for at lægge et pres i anden halvleg, hvor United ganske kontrolleret jagtede endnu en scoring.

Det undgik Bilbao, som imidlertid stadig skal levere et mirakel på Old Trafford om en uge, hvis man vil spille finale på hjemmebane.

I London tog Tottenham allerede føringen mod Bodø/Glimt i første minut. Brennan Johnson stod for målet, mens James Maddison efter 34 minutter udbyggede.

Dominic Solanke scorede på straffe efter pausen, mens en assist fra danske Jeppe Kjær satte Ulrik Saltnes op til en vigtig reducering inden returmødet i Norge om en uge.

Også i Conference League ser det ud til, at et engelsk hold skal i finalen. I hvert fald har Chelsea et godt udgangspunkt efter en sejr på 4-1 ude over Djurgården i første kamp.

Real Betis slog Fiorentina 2-1 i den anden semifinale.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Endnu en dansker færdig i Wolfsburg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Supercomputer spår FCM-nedtur

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Tæt på at sende millioner til FC København

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fem bud på David Nielsens afløser

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning