United smed føring mod Real Sociedad

Manchester United førte 1-0, men efter et unødvendigt straffespark fik Real Sociedad 1-1 i hjemmekampen.



Spændingen er fortsat intakt i Europa League-ottendedelsfinalen mellem Real Sociedad og Manchester United.

Den engelske storklub tog ellers føringen efter pausen og pressede på for mere, men måltavlen sagde 1-1 efter de 90 minutter i San Sebastián. I slutfasen var hjemmeholdet tættest på at løbe med sejren.

Både Rasmus Højlund og Patrick Dorgu startede inde i opgøret mod FC Midtjyllands overmænd i turneringen, men ingen af de to startende danskere satte noget stort aftryk. Christian Eriksen blev skiftet ind efter 77 minutters spil.

Den 17-årige danske angriberkomet Chido Obi-Martin er ikke spilleberettiget i Europa League.

Første halvleg var afvekslende med tilløb til muligheder i begge ender. Det blev dog ved en enkelt stor chance. Den tilfaldt United-stjernen Bruno Fernandes lidt før pausen, men han brændte den oplagte målchance.

Kort inde i anden halvleg gjorde Rasmus Højlund lidt væsen af sig. Han havde nær slidt sig frem til en friløber, men blev i stedet bremset ulovligt et par meter uden for feltet og måtte nøjes med at have trukket et gult kort.

Få øjeblikke senere var Patrick Dorgu tæt på at blive noteret for en assist, da han spillede Alejandro Garnacho frem til en stor mulighed.

12 minutter efter pausen blev de engelske gæster belønnet for at have sat sig på kampen fra anden halvlegs start.

Efter et direkte angreb blev Joshua Zirkzee spillet fri på kanten af feltet, og selv om hans flade afslutning sad midt i målet, fangede den keeper Alex Remiro på det forkerte ben, så han kom for langsomt ned til bolden.

Dermed havde United et gunstigt udgangspunkt, men holdets offensive talisman Bruno Fernandes inviterede hjemmeholdet tilbage i opgøret, da han midt i anden halvleg begik et helt unødvendigt straffespark. Fernandes havde hånden over hovedet, da den ramte bolden.

Fra pletten var anfører Mikel Oyarzabal sikker og udlignede til 1-1.

Målet gav hjemmeholdet momentum, og i slutfasen var Sociedad flere gange tæt på at sikre et noget bedre udgangspunkt før næste uges returopgør på Old Trafford.

Den tidligere FCK-spids Orri Oskarsson noterede sig først for en fæl afbrænder, og i tillægstiden var han kun en pragtredning fra at blive matchvinder.

Også i Holland havde en engelsk klub det svært. Tottenham tabte således 0-1 ude til AZ Alkmaar.

Englænderne kom bagud tidligt i opgøret, da det svenske stortalent Lucas Bergvall ramte bolden helt skævt og snød sin egen målmand med et spøjst selvmål.

/ritzau/



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Jacob Neestrup spøger i denne klub

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Brøndby afvist

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

OB-boss med spændende transferbesked

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Neestrup erkender FCM-misundelse

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Storhylder Christian Nørgaard

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Conrad Harder assisterer i nederlag

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet