United smed føring mod Real Sociedad

Manchester United førte 1-0, men efter et unødvendigt straffespark fik Real Sociedad 1-1 i hjemmekampen.



Spændingen er fortsat intakt i Europa League-ottendedelsfinalen mellem Real Sociedad og Manchester United.

Den engelske storklub tog ellers føringen efter pausen og pressede på for mere, men måltavlen sagde 1-1 efter de 90 minutter i San Sebastián. I slutfasen var hjemmeholdet tættest på at løbe med sejren.

Både Rasmus Højlund og Patrick Dorgu startede inde i opgøret mod FC Midtjyllands overmænd i turneringen, men ingen af de to startende danskere satte noget stort aftryk. Christian Eriksen blev skiftet ind efter 77 minutters spil.

Den 17-årige danske angriberkomet Chido Obi-Martin er ikke spilleberettiget i Europa League.

Første halvleg var afvekslende med tilløb til muligheder i begge ender. Det blev dog ved en enkelt stor chance. Den tilfaldt United-stjernen Bruno Fernandes lidt før pausen, men han brændte den oplagte målchance.

Kort inde i anden halvleg gjorde Rasmus Højlund lidt væsen af sig. Han havde nær slidt sig frem til en friløber, men blev i stedet bremset ulovligt et par meter uden for feltet og måtte nøjes med at have trukket et gult kort.

Få øjeblikke senere var Patrick Dorgu tæt på at blive noteret for en assist, da han spillede Alejandro Garnacho frem til en stor mulighed.

12 minutter efter pausen blev de engelske gæster belønnet for at have sat sig på kampen fra anden halvlegs start.

Efter et direkte angreb blev Joshua Zirkzee spillet fri på kanten af feltet, og selv om hans flade afslutning sad midt i målet, fangede den keeper Alex Remiro på det forkerte ben, så han kom for langsomt ned til bolden.

Dermed havde United et gunstigt udgangspunkt, men holdets offensive talisman Bruno Fernandes inviterede hjemmeholdet tilbage i opgøret, da han midt i anden halvleg begik et helt unødvendigt straffespark. Fernandes havde hånden over hovedet, da den ramte bolden.

Fra pletten var anfører Mikel Oyarzabal sikker og udlignede til 1-1.

Målet gav hjemmeholdet momentum, og i slutfasen var Sociedad flere gange tæt på at sikre et noget bedre udgangspunkt før næste uges returopgør på Old Trafford.

Den tidligere FCK-spids Orri Oskarsson noterede sig først for en fæl afbrænder, og i tillægstiden var han kun en pragtredning fra at blive matchvinder.

Også i Holland havde en engelsk klub det svært. Tottenham tabte således 0-1 ude til AZ Alkmaar.

Englænderne kom bagud tidligt i opgøret, da det svenske stortalent Lucas Bergvall ramte bolden helt skævt og snød sin egen målmand med et spøjst selvmål.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Klapper i om stor Superliga-transfer

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde