United smed føring mod Real Sociedad

Manchester United førte 1-0, men efter et unødvendigt straffespark fik Real Sociedad 1-1 i hjemmekampen.



Spændingen er fortsat intakt i Europa League-ottendedelsfinalen mellem Real Sociedad og Manchester United.

Den engelske storklub tog ellers føringen efter pausen og pressede på for mere, men måltavlen sagde 1-1 efter de 90 minutter i San Sebastián. I slutfasen var hjemmeholdet tættest på at løbe med sejren.

Både Rasmus Højlund og Patrick Dorgu startede inde i opgøret mod FC Midtjyllands overmænd i turneringen, men ingen af de to startende danskere satte noget stort aftryk. Christian Eriksen blev skiftet ind efter 77 minutters spil.

Den 17-årige danske angriberkomet Chido Obi-Martin er ikke spilleberettiget i Europa League.

Første halvleg var afvekslende med tilløb til muligheder i begge ender. Det blev dog ved en enkelt stor chance. Den tilfaldt United-stjernen Bruno Fernandes lidt før pausen, men han brændte den oplagte målchance.

Kort inde i anden halvleg gjorde Rasmus Højlund lidt væsen af sig. Han havde nær slidt sig frem til en friløber, men blev i stedet bremset ulovligt et par meter uden for feltet og måtte nøjes med at have trukket et gult kort.

Få øjeblikke senere var Patrick Dorgu tæt på at blive noteret for en assist, da han spillede Alejandro Garnacho frem til en stor mulighed.

12 minutter efter pausen blev de engelske gæster belønnet for at have sat sig på kampen fra anden halvlegs start.

Efter et direkte angreb blev Joshua Zirkzee spillet fri på kanten af feltet, og selv om hans flade afslutning sad midt i målet, fangede den keeper Alex Remiro på det forkerte ben, så han kom for langsomt ned til bolden.

Dermed havde United et gunstigt udgangspunkt, men holdets offensive talisman Bruno Fernandes inviterede hjemmeholdet tilbage i opgøret, da han midt i anden halvleg begik et helt unødvendigt straffespark. Fernandes havde hånden over hovedet, da den ramte bolden.

Fra pletten var anfører Mikel Oyarzabal sikker og udlignede til 1-1.

Målet gav hjemmeholdet momentum, og i slutfasen var Sociedad flere gange tæt på at sikre et noget bedre udgangspunkt før næste uges returopgør på Old Trafford.

Den tidligere FCK-spids Orri Oskarsson noterede sig først for en fæl afbrænder, og i tillægstiden var han kun en pragtredning fra at blive matchvinder.

Også i Holland havde en engelsk klub det svært. Tottenham tabte således 0-1 ude til AZ Alkmaar.

Englænderne kom bagud tidligt i opgøret, da det svenske stortalent Lucas Bergvall ramte bolden helt skævt og snød sin egen målmand med et spøjst selvmål.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Forhandler med storklub

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Serie A-klubber jagter Randers-profil

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Jacob Neestrup er enig med ny klub