Spændingen er fortsat intakt i Europa League-ottendedelsfinalen mellem Real Sociedad og Manchester United.
Den engelske storklub tog ellers føringen efter pausen og pressede på for mere, men måltavlen sagde 1-1 efter de 90 minutter i San Sebastián. I slutfasen var hjemmeholdet tættest på at løbe med sejren.
Både Rasmus Højlund og Patrick Dorgu startede inde i opgøret mod FC Midtjyllands overmænd i turneringen, men ingen af de to startende danskere satte noget stort aftryk. Christian Eriksen blev skiftet ind efter 77 minutters spil.
Den 17-årige danske angriberkomet Chido Obi-Martin er ikke spilleberettiget i Europa League.
Første halvleg var afvekslende med tilløb til muligheder i begge ender. Det blev dog ved en enkelt stor chance. Den tilfaldt United-stjernen Bruno Fernandes lidt før pausen, men han brændte den oplagte målchance.
Kort inde i anden halvleg gjorde Rasmus Højlund lidt væsen af sig. Han havde nær slidt sig frem til en friløber, men blev i stedet bremset ulovligt et par meter uden for feltet og måtte nøjes med at have trukket et gult kort.
Få øjeblikke senere var Patrick Dorgu tæt på at blive noteret for en assist, da han spillede Alejandro Garnacho frem til en stor mulighed.
12 minutter efter pausen blev de engelske gæster belønnet for at have sat sig på kampen fra anden halvlegs start.
Efter et direkte angreb blev Joshua Zirkzee spillet fri på kanten af feltet, og selv om hans flade afslutning sad midt i målet, fangede den keeper Alex Remiro på det forkerte ben, så han kom for langsomt ned til bolden.
Dermed havde United et gunstigt udgangspunkt, men holdets offensive talisman Bruno Fernandes inviterede hjemmeholdet tilbage i opgøret, da han midt i anden halvleg begik et helt unødvendigt straffespark. Fernandes havde hånden over hovedet, da den ramte bolden.
Fra pletten var anfører Mikel Oyarzabal sikker og udlignede til 1-1.
Målet gav hjemmeholdet momentum, og i slutfasen var Sociedad flere gange tæt på at sikre et noget bedre udgangspunkt før næste uges returopgør på Old Trafford.
Den tidligere FCK-spids Orri Oskarsson noterede sig først for en fæl afbrænder, og i tillægstiden var han kun en pragtredning fra at blive matchvinder.
Også i Holland havde en engelsk klub det svært. Tottenham tabte således 0-1 ude til AZ Alkmaar.
Englænderne kom bagud tidligt i opgøret, da det svenske stortalent Lucas Bergvall ramte bolden helt skævt og snød sin egen målmand med et spøjst selvmål.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER