Spændingen er fortsat intakt i Europa League-ottendedelsfinalen mellem Real Sociedad og Manchester United.
Den engelske storklub tog ellers føringen efter pausen og pressede på for mere, men måltavlen sagde 1-1 efter de 90 minutter i San Sebastián. I slutfasen var hjemmeholdet tættest på at løbe med sejren.
Både Rasmus Højlund og Patrick Dorgu startede inde i opgøret mod FC Midtjyllands overmænd i turneringen, men ingen af de to startende danskere satte noget stort aftryk. Christian Eriksen blev skiftet ind efter 77 minutters spil.
Den 17-årige danske angriberkomet Chido Obi-Martin er ikke spilleberettiget i Europa League.
Første halvleg var afvekslende med tilløb til muligheder i begge ender. Det blev dog ved en enkelt stor chance. Den tilfaldt United-stjernen Bruno Fernandes lidt før pausen, men han brændte den oplagte målchance.
Kort inde i anden halvleg gjorde Rasmus Højlund lidt væsen af sig. Han havde nær slidt sig frem til en friløber, men blev i stedet bremset ulovligt et par meter uden for feltet og måtte nøjes med at have trukket et gult kort.
Få øjeblikke senere var Patrick Dorgu tæt på at blive noteret for en assist, da han spillede Alejandro Garnacho frem til en stor mulighed.
12 minutter efter pausen blev de engelske gæster belønnet for at have sat sig på kampen fra anden halvlegs start.
Efter et direkte angreb blev Joshua Zirkzee spillet fri på kanten af feltet, og selv om hans flade afslutning sad midt i målet, fangede den keeper Alex Remiro på det forkerte ben, så han kom for langsomt ned til bolden.
Dermed havde United et gunstigt udgangspunkt, men holdets offensive talisman Bruno Fernandes inviterede hjemmeholdet tilbage i opgøret, da han midt i anden halvleg begik et helt unødvendigt straffespark. Fernandes havde hånden over hovedet, da den ramte bolden.
Fra pletten var anfører Mikel Oyarzabal sikker og udlignede til 1-1.
Målet gav hjemmeholdet momentum, og i slutfasen var Sociedad flere gange tæt på at sikre et noget bedre udgangspunkt før næste uges returopgør på Old Trafford.
Den tidligere FCK-spids Orri Oskarsson noterede sig først for en fæl afbrænder, og i tillægstiden var han kun en pragtredning fra at blive matchvinder.
Også i Holland havde en engelsk klub det svært. Tottenham tabte således 0-1 ude til AZ Alkmaar.
Englænderne kom bagud tidligt i opgøret, da det svenske stortalent Lucas Bergvall ramte bolden helt skævt og snød sin egen målmand med et spøjst selvmål.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Sønderjyske køber ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
OPTAKT
Ecuador – Curacao
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Brøler sender Mexico videre
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vil klage over VM-forhold
EKSKLUSIVT