Manchester United spillede sig tidligere på ugen i semifinalerne i Europa League, da de besejrede FC København, og det er yderst vigtigt for englænderne at vinde turneringen. Sådan lyder det fra stjernespilleren Bruno Fernandes.
Den engelske storklub har således været igennem nogle år, hvor der ikke er kommet mange trofæer til samlingen. Blot tre trofæer – to pokaltitler og en Europa League-titel – er det blevet til siden 2013, hvor Sir Alex Ferguson forlod klubben.
Læs også:Fredagens rygtebørs: Andrea Pirlo vil af med Juve-duo
Og en sejr i dette års Europa League vil hjælpe med at skabe en ny vindermentalitet i United, mener Bruno Fernandes.
– Jeg synes, det er meget vigtigt at vinde, fordi alle spillere skal forstå, hvordan det er at vinde et trofæ med Manchester United. For træneren vil det være vigtigt og også for spillerne, fordi jeg synes, vi har gjort det rigtig godt indtil nu, siger Bruno Fernandes ifølge Sky Sports og fortsætter:
– Hvis vi slutter med et trofæ, vil det ikke være perfekt år, men det vil være et godt år for os, fordi Manchester United er nødt til at vende tilbage igen og vinde nogle trofæer og kæmpe med i de europæiske turneringer og ligatitlen.
– Naturligvis er Premier League en af de turneringer, vi ønsker at vinde, og jeg tror, at en sejr i Europa League vil være godt for en mentalitet, hvor vi skal vinde titler og kæmpe med andre topklubber. Hvis vi kan vinde dette, vil det være vigtigt for næste sæson.
Manchester Uniteds næste opgave i Europa League er spanske Sevilla, som de møder søndag aften i semifinalen. Går englænderne videre til finalen, venter enten Inter eller Shakhtar Donetsk.
Læs også:FCK’er ville ikke slippe sin trøje efter United-kamp: Den skal op på væggen
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Her kan man se La Liga fremover
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
OPTAKT
Spanien – Østrig
OPTAKT
Portugal – Kroatien
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
