Manchester United spillede sig tidligere på ugen i semifinalerne i Europa League, da de besejrede FC København, og det er yderst vigtigt for englænderne at vinde turneringen. Sådan lyder det fra stjernespilleren Bruno Fernandes.
Den engelske storklub har således været igennem nogle år, hvor der ikke er kommet mange trofæer til samlingen. Blot tre trofæer – to pokaltitler og en Europa League-titel – er det blevet til siden 2013, hvor Sir Alex Ferguson forlod klubben.
Læs også:Fredagens rygtebørs: Andrea Pirlo vil af med Juve-duo
Og en sejr i dette års Europa League vil hjælpe med at skabe en ny vindermentalitet i United, mener Bruno Fernandes.
– Jeg synes, det er meget vigtigt at vinde, fordi alle spillere skal forstå, hvordan det er at vinde et trofæ med Manchester United. For træneren vil det være vigtigt og også for spillerne, fordi jeg synes, vi har gjort det rigtig godt indtil nu, siger Bruno Fernandes ifølge Sky Sports og fortsætter:
– Hvis vi slutter med et trofæ, vil det ikke være perfekt år, men det vil være et godt år for os, fordi Manchester United er nødt til at vende tilbage igen og vinde nogle trofæer og kæmpe med i de europæiske turneringer og ligatitlen.
– Naturligvis er Premier League en af de turneringer, vi ønsker at vinde, og jeg tror, at en sejr i Europa League vil være godt for en mentalitet, hvor vi skal vinde titler og kæmpe med andre topklubber. Hvis vi kan vinde dette, vil det være vigtigt for næste sæson.
Manchester Uniteds næste opgave i Europa League er spanske Sevilla, som de møder søndag aften i semifinalen. Går englænderne videre til finalen, venter enten Inter eller Shakhtar Donetsk.
Læs også:FCK’er ville ikke slippe sin trøje efter United-kamp: Den skal op på væggen
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
