United-stjerne: Europa League-triumf vil skabe vindermentalitet

En sejr i Europa League vil hjælpe Manchester United fremadrettet, lyder det fra portugiseren.



Manchester United spillede sig tidligere på ugen i semifinalerne i Europa League, da de besejrede FC København, og det er yderst vigtigt for englænderne at vinde turneringen. Sådan lyder det fra stjernespilleren Bruno Fernandes.

Den engelske storklub har således været igennem nogle år, hvor der ikke er kommet mange trofæer til samlingen. Blot tre trofæer – to pokaltitler og en Europa League-titel – er det blevet til siden 2013, hvor Sir Alex Ferguson forlod klubben.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Andrea Pirlo vil af med Juve-duo

Og en sejr i dette års Europa League vil hjælpe med at skabe en ny vindermentalitet i United, mener Bruno Fernandes.

– Jeg synes, det er meget vigtigt at vinde, fordi alle spillere skal forstå, hvordan det er at vinde et trofæ med Manchester United. For træneren vil det være vigtigt og også for spillerne, fordi jeg synes, vi har gjort det rigtig godt indtil nu, siger Bruno Fernandes ifølge Sky Sports og fortsætter:

– Hvis vi slutter med et trofæ, vil det ikke være perfekt år, men det vil være et godt år for os, fordi Manchester United er nødt til at vende tilbage igen og vinde nogle trofæer og kæmpe med i de europæiske turneringer og ligatitlen.

– Naturligvis er Premier League en af de turneringer, vi ønsker at vinde, og jeg tror, at en sejr i Europa League vil være godt for en mentalitet, hvor vi skal vinde titler og kæmpe med andre topklubber.  Hvis vi kan vinde dette, vil det være vigtigt for næste sæson.

Manchester Uniteds næste opgave i Europa League er spanske Sevilla, som de møder søndag aften i semifinalen. Går englænderne videre til finalen, venter enten Inter eller Shakhtar Donetsk.

Læs også:FCK’er ville ikke slippe sin trøje efter United-kamp: Den skal op på væggen




Skandaløse scener: Han er en skændsel!




LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC København kan miste endnu en stjerne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afsløring: FC København sælger Achouri

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber