Manchester United spillede sig tidligere på ugen i semifinalerne i Europa League, da de besejrede FC København, og det er yderst vigtigt for englænderne at vinde turneringen. Sådan lyder det fra stjernespilleren Bruno Fernandes.
Den engelske storklub har således været igennem nogle år, hvor der ikke er kommet mange trofæer til samlingen. Blot tre trofæer – to pokaltitler og en Europa League-titel – er det blevet til siden 2013, hvor Sir Alex Ferguson forlod klubben.
Læs også:Fredagens rygtebørs: Andrea Pirlo vil af med Juve-duo
Og en sejr i dette års Europa League vil hjælpe med at skabe en ny vindermentalitet i United, mener Bruno Fernandes.
– Jeg synes, det er meget vigtigt at vinde, fordi alle spillere skal forstå, hvordan det er at vinde et trofæ med Manchester United. For træneren vil det være vigtigt og også for spillerne, fordi jeg synes, vi har gjort det rigtig godt indtil nu, siger Bruno Fernandes ifølge Sky Sports og fortsætter:
– Hvis vi slutter med et trofæ, vil det ikke være perfekt år, men det vil være et godt år for os, fordi Manchester United er nødt til at vende tilbage igen og vinde nogle trofæer og kæmpe med i de europæiske turneringer og ligatitlen.
– Naturligvis er Premier League en af de turneringer, vi ønsker at vinde, og jeg tror, at en sejr i Europa League vil være godt for en mentalitet, hvor vi skal vinde titler og kæmpe med andre topklubber. Hvis vi kan vinde dette, vil det være vigtigt for næste sæson.
Manchester Uniteds næste opgave i Europa League er spanske Sevilla, som de møder søndag aften i semifinalen. Går englænderne videre til finalen, venter enten Inter eller Shakhtar Donetsk.
Læs også:FCK’er ville ikke slippe sin trøje efter United-kamp: Den skal op på væggen
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
Her kan du se de danske hold i Europa
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
EKSKLUSIVT
