Utur for Chido Obi

Det store danske talent oplever lidt modgang i Manchester United.



Han er et af de mest lovende angrebstalenter i engelsk fodbold, og på det seneste har han fået vigtige indhop for Manchester United.

Desværre ser det ikke ud til, at trænerne har lige så store forhåbninger for den danske angriber, der har bombet mål ind på samlebånd for diverse ungdomshold.

Danskeren er nemlig ikke blevet registreret til Manchester Uniteds trup i Europa League og kan derfor ikke spille kampe i turneringen. Selvom det kan virke, som om der er et gennembrud på vej for den 17-årige angriber, der i de seneste tre kampe for De Røde Djævle har erstattet Rasmus Højlund fra bænken.

I weekenden modtog Chido Obi-Martin ellers ros fra en af de største angrebslegender i Manchester United, da Wayne Rooney sendte flotte ord i hans retning i BBC-programmet Match of the Day.

– Det, jeg virkelig godt kan lide ved ham, er at han bringer sig selv i nogle virkeligt gode situationer. Han er en smule naiv i nogle af hans chancer, men jeg synes, at det er virkeligt opløftende for Manchester United. De har selvfølgelig Zirkzee og Højlund, som ikke scorer.

– Nu kan det (Obi, red.) måske være en anden løsning fremadrettet i sæsonen. Jeg har været virkeligt imponeret af ham.

Der er dog lidt godt nyt set med danske briller, da Patrick Dorgu er blevet registreret, så han kan tage del i klubbens videre færd i turneringen, hvor de torsdag møder FC Midtjyllands bøddel, Real Sociedad, i den første af to ottendedelsfinaler.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Flot farvel til Middelfart på Fyn

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Fulham – Newcastle

Brighton – Manchester United

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Cristiano Ronaldo i optur

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

José Mourinho vil have dansk stjerne