Han er et af de mest lovende angrebstalenter i engelsk fodbold, og på det seneste har han fået vigtige indhop for Manchester United.
Desværre ser det ikke ud til, at trænerne har lige så store forhåbninger for den danske angriber, der har bombet mål ind på samlebånd for diverse ungdomshold.
Danskeren er nemlig ikke blevet registreret til Manchester Uniteds trup i Europa League og kan derfor ikke spille kampe i turneringen. Selvom det kan virke, som om der er et gennembrud på vej for den 17-årige angriber, der i de seneste tre kampe for De Røde Djævle har erstattet Rasmus Højlund fra bænken.
I weekenden modtog Chido Obi-Martin ellers ros fra en af de største angrebslegender i Manchester United, da Wayne Rooney sendte flotte ord i hans retning i BBC-programmet Match of the Day.
– Det, jeg virkelig godt kan lide ved ham, er at han bringer sig selv i nogle virkeligt gode situationer. Han er en smule naiv i nogle af hans chancer, men jeg synes, at det er virkeligt opløftende for Manchester United. De har selvfølgelig Zirkzee og Højlund, som ikke scorer.
– Nu kan det (Obi, red.) måske være en anden løsning fremadrettet i sæsonen. Jeg har været virkeligt imponeret af ham.
Der er dog lidt godt nyt set med danske briller, da Patrick Dorgu er blevet registreret, så han kan tage del i klubbens videre færd i turneringen, hvor de torsdag møder FC Midtjyllands bøddel, Real Sociedad, i den første af to ottendedelsfinaler.
LIVE
LIVE: Pep Guardiola-erstatning på plads
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
‘Er den største Bournemouth-fan’
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Færdig: Nu er han rejst til København
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Neymar er tilbage
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer