– Det er en vildt spændende udfordring.
Begejstringen ståler ud af den tidligere Discovery-vært Zak Egholm.
Han har nemlig scoret sig et nyt job hos Disney+, der i denne sæson har rettighederne til Europa- og Conference League.
Det fortæller den erfarne journalist i et interview med Tipsbladet.
– Det er et utroligt frisk og dynamisk hold. Derudover er det i pioner-projekt. Der kommer en ny aktør på det danske fodboldmarked, og de mener det rigtig seriøst. Det er en rigtig spændende mulighed, som jeg ikke havde betænkeligheder ved at sige ja til. Jeg var sikker, da de rakte ud. Det var for spændende til at afvise.
Udover Zak Egholm har streamingtjenesten også præstenteret Jonas Schwartz, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Der er dog også et par kaniner, der er blevet trukket op ad hatten.
Egholm jubler over hele teamet.
– Der er nogle, som jeg ved, hvad står for (Flemming Povlsen og Mikkel Bischoff, red.). Det er nogle af de mennesker i branchen, som jeg er allermest tryg ved, og så er der nye aktører, der er kastet ind. Jeg er spændt på, hvordan de klarer sig, og jeg er ret sikker på, at det nok skal gå godt.
– Vi kommer til at have Thomas Skov Gaardsvig som vært. Han er jo ny i fodboldmiljøet, men han er et meget stort talent i sit felt. Så er der Christian Poulsen, og hans fodboldmeritter taler for sig selv. Han har ikke kommenteret en fodboldkamp før, så det bliver spændende. Sikke nogle kompetencer, som vi skal have frem i de folk.
Udover Christian Poulsen og Thomas Skov bliver de tidligere Superliga-spillere Emil Berggeen og Michael Gravgaard også en del af dækningen.
Artiklen fortsætter under billedet
Bliver anderledes
Når der kommer fodbold på Disney+, bliver det en fodboldoplevelse, end man ikke er vant til, siger Zak Egholm.
– Der bliver nogle greb. Der kommer til at være noget, der hedder Match Center på selve aftenen, hvor der vil sidde nogle nye tv-ansigter og formidle fodbold, og det har man ikke set før. Det glæder jeg mig meget til.
– Jeg bliver ikke så meget en del af det. Jeg skal mere ud i gængs forstand og kommentere på stadion. Der bliver nogle forskellige greb som fan-kommentatorer, som kan være, at vi kan kaste noget nyt ind i dækning af fodbold.
For Zak Egholm er det en stor drøm at fortsætte med det, som han elsker – at kommentere fodbold.
– Det tiltaler mig, at det er et pioneer-projekt. Nu har jeg været med i flere forskellige pioneer-projekter igennem min tid på tv med to gange på TV 2 Sport i begge deres opstartsfaser.
– Jeg var også med, da Discovery købte Superligaen og skulle starte det op. Nu får jeg lov til at være med hos en helt ny spiller på markedet, og Disney kommer med alt, hvad de står for, men også i et nyt univers, der hedder live-fodbold på dansk grund, siger Zak Egholm til Tipsbladet og tilføjer.
– Det er et fag, som jeg har været en del af i mere end 20 år. Jeg har kommenteret mange forskellige kampe på dansk og international grund. Jeg føler mig hjemme i det. Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg skal være en del af deres hold. Jeg håber, at jeg kunne køre videre i det spor, der har bragt mig hertil.
Disney+har sikret sig rettighederne til de to turneringer de næste tre sæsoner.
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
Han er IKKE i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
Manchester United rasende
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
Åge Hareide er død
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT