– Det er en vildt spændende udfordring.
Begejstringen ståler ud af den tidligere Discovery-vært Zak Egholm.
Han har nemlig scoret sig et nyt job hos Disney+, der i denne sæson har rettighederne til Europa- og Conference League.
Det fortæller den erfarne journalist i et interview med Tipsbladet.
– Det er et utroligt frisk og dynamisk hold. Derudover er det i pioner-projekt. Der kommer en ny aktør på det danske fodboldmarked, og de mener det rigtig seriøst. Det er en rigtig spændende mulighed, som jeg ikke havde betænkeligheder ved at sige ja til. Jeg var sikker, da de rakte ud. Det var for spændende til at afvise.
Udover Zak Egholm har streamingtjenesten også præstenteret Jonas Schwartz, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Der er dog også et par kaniner, der er blevet trukket op ad hatten.
Egholm jubler over hele teamet.
– Der er nogle, som jeg ved, hvad står for (Flemming Povlsen og Mikkel Bischoff, red.). Det er nogle af de mennesker i branchen, som jeg er allermest tryg ved, og så er der nye aktører, der er kastet ind. Jeg er spændt på, hvordan de klarer sig, og jeg er ret sikker på, at det nok skal gå godt.
– Vi kommer til at have Thomas Skov Gaardsvig som vært. Han er jo ny i fodboldmiljøet, men han er et meget stort talent i sit felt. Så er der Christian Poulsen, og hans fodboldmeritter taler for sig selv. Han har ikke kommenteret en fodboldkamp før, så det bliver spændende. Sikke nogle kompetencer, som vi skal have frem i de folk.
Udover Christian Poulsen og Thomas Skov bliver de tidligere Superliga-spillere Emil Berggeen og Michael Gravgaard også en del af dækningen.
Artiklen fortsætter under billedet
Bliver anderledes
Når der kommer fodbold på Disney+, bliver det en fodboldoplevelse, end man ikke er vant til, siger Zak Egholm.
– Der bliver nogle greb. Der kommer til at være noget, der hedder Match Center på selve aftenen, hvor der vil sidde nogle nye tv-ansigter og formidle fodbold, og det har man ikke set før. Det glæder jeg mig meget til.
– Jeg bliver ikke så meget en del af det. Jeg skal mere ud i gængs forstand og kommentere på stadion. Der bliver nogle forskellige greb som fan-kommentatorer, som kan være, at vi kan kaste noget nyt ind i dækning af fodbold.
For Zak Egholm er det en stor drøm at fortsætte med det, som han elsker – at kommentere fodbold.
– Det tiltaler mig, at det er et pioneer-projekt. Nu har jeg været med i flere forskellige pioneer-projekter igennem min tid på tv med to gange på TV 2 Sport i begge deres opstartsfaser.
– Jeg var også med, da Discovery købte Superligaen og skulle starte det op. Nu får jeg lov til at være med hos en helt ny spiller på markedet, og Disney kommer med alt, hvad de står for, men også i et nyt univers, der hedder live-fodbold på dansk grund, siger Zak Egholm til Tipsbladet og tilføjer.
– Det er et fag, som jeg har været en del af i mere end 20 år. Jeg har kommenteret mange forskellige kampe på dansk og international grund. Jeg føler mig hjemme i det. Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg skal være en del af deres hold. Jeg håber, at jeg kunne køre videre i det spor, der har bragt mig hertil.
Disney+har sikret sig rettighederne til de to turneringer de næste tre sæsoner.
LIVE
TransferLIVE: Nu er han solgt
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
MEDIE
Afviser kæmpebud
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT