Efter opsigelse: Kendt kommentator scorer nyt job

Zak Egholm fortæller til Tipsbladet, at han er blevet ansat som kommentator på Disney+, der har rettighederne til Europa- og Conference League. Derudover bliver Christian Poulsen, Michael Gravgaard, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen også en del af holdet.



– Det er en vildt spændende udfordring. 

Begejstringen ståler ud af den tidligere Discovery-vært Zak Egholm. 

Han har nemlig scoret sig et nyt job hos Disney+, der i denne sæson har rettighederne til Europa- og Conference League. 

Det fortæller den erfarne journalist i et interview med Tipsbladet. 

– Det er et utroligt frisk og dynamisk hold. Derudover er det i pioner-projekt. Der kommer en ny aktør på det danske fodboldmarked, og de mener det rigtig seriøst. Det er en rigtig spændende mulighed, som jeg ikke havde betænkeligheder ved at sige ja til. Jeg var sikker, da de rakte ud. Det var for spændende til at afvise.

Udover Zak Egholm har streamingtjenesten også præstenteret Jonas Schwartz, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Der er dog også et par kaniner, der er blevet trukket op ad hatten. 

Egholm jubler over hele teamet.

– Der er nogle, som jeg ved, hvad står for (Flemming Povlsen og Mikkel Bischoff, red.). Det er nogle af de mennesker i branchen, som jeg er allermest tryg ved, og så er der nye aktører, der er kastet ind. Jeg er spændt på, hvordan de klarer sig, og jeg er ret sikker på, at det nok skal gå godt.

– Vi kommer til at have Thomas Skov Gaardsvig som vært. Han er jo ny i fodboldmiljøet, men han er et meget stort talent i sit felt. Så er der Christian Poulsen, og hans fodboldmeritter taler for sig selv. Han har ikke kommenteret en fodboldkamp før, så det bliver spændende. Sikke nogle kompetencer, som vi skal have frem i de folk.

Udover Christian Poulsen og Thomas Skov bliver de tidligere Superliga-spillere Emil Berggeen og Michael Gravgaard også en del af dækningen. 

Artiklen fortsætter under billedet

Bliver anderledes
Når der kommer fodbold på Disney+, bliver det en fodboldoplevelse, end man ikke er vant til, siger Zak Egholm.

– Der bliver nogle greb. Der kommer til at være noget, der hedder Match Center på selve aftenen, hvor der vil sidde nogle nye tv-ansigter og formidle fodbold, og det har man ikke set før. Det glæder jeg mig meget til.

– Jeg bliver ikke så meget en del af det. Jeg skal mere ud i gængs forstand og kommentere på stadion. Der bliver nogle forskellige greb som fan-kommentatorer, som kan være, at vi kan kaste noget nyt ind i dækning af fodbold.

For Zak Egholm er det en stor drøm at fortsætte med det, som han elsker – at kommentere fodbold.

– Det tiltaler mig, at det er et pioneer-projekt. Nu har jeg været med i flere forskellige pioneer-projekter igennem min tid på tv med to gange på TV 2 Sport i begge deres opstartsfaser.

– Jeg var også med, da Discovery købte Superligaen og skulle starte det op. Nu får jeg lov til at være med hos en helt ny spiller på markedet, og Disney kommer med alt, hvad de står for, men også i et nyt univers, der hedder live-fodbold på dansk grund, siger Zak Egholm til Tipsbladet og tilføjer.

– Det er et fag, som jeg har været en del af i mere end 20 år. Jeg har kommenteret mange forskellige kampe på dansk og international grund. Jeg føler mig hjemme i det. Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg skal være en del af deres hold. Jeg håber, at jeg kunne køre videre i det spor, der har bragt mig hertil.

Disney+har sikret sig rettighederne til de to turneringer de næste tre sæsoner.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Superligaen er knækket

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

– Det vil være VM’s største overraskelse!



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Scorer heftig lønstigning

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Arbejder på Brøndby-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Marokko

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding