– Det er en vildt spændende udfordring.
Begejstringen ståler ud af den tidligere Discovery-vært Zak Egholm.
Han har nemlig scoret sig et nyt job hos Disney+, der i denne sæson har rettighederne til Europa- og Conference League.
Det fortæller den erfarne journalist i et interview med Tipsbladet.
– Det er et utroligt frisk og dynamisk hold. Derudover er det i pioner-projekt. Der kommer en ny aktør på det danske fodboldmarked, og de mener det rigtig seriøst. Det er en rigtig spændende mulighed, som jeg ikke havde betænkeligheder ved at sige ja til. Jeg var sikker, da de rakte ud. Det var for spændende til at afvise.
Udover Zak Egholm har streamingtjenesten også præstenteret Jonas Schwartz, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Der er dog også et par kaniner, der er blevet trukket op ad hatten.
Egholm jubler over hele teamet.
– Der er nogle, som jeg ved, hvad står for (Flemming Povlsen og Mikkel Bischoff, red.). Det er nogle af de mennesker i branchen, som jeg er allermest tryg ved, og så er der nye aktører, der er kastet ind. Jeg er spændt på, hvordan de klarer sig, og jeg er ret sikker på, at det nok skal gå godt.
– Vi kommer til at have Thomas Skov Gaardsvig som vært. Han er jo ny i fodboldmiljøet, men han er et meget stort talent i sit felt. Så er der Christian Poulsen, og hans fodboldmeritter taler for sig selv. Han har ikke kommenteret en fodboldkamp før, så det bliver spændende. Sikke nogle kompetencer, som vi skal have frem i de folk.
Udover Christian Poulsen og Thomas Skov bliver de tidligere Superliga-spillere Emil Berggeen og Michael Gravgaard også en del af dækningen.
Artiklen fortsætter under billedet
Bliver anderledes
Når der kommer fodbold på Disney+, bliver det en fodboldoplevelse, end man ikke er vant til, siger Zak Egholm.
– Der bliver nogle greb. Der kommer til at være noget, der hedder Match Center på selve aftenen, hvor der vil sidde nogle nye tv-ansigter og formidle fodbold, og det har man ikke set før. Det glæder jeg mig meget til.
– Jeg bliver ikke så meget en del af det. Jeg skal mere ud i gængs forstand og kommentere på stadion. Der bliver nogle forskellige greb som fan-kommentatorer, som kan være, at vi kan kaste noget nyt ind i dækning af fodbold.
For Zak Egholm er det en stor drøm at fortsætte med det, som han elsker – at kommentere fodbold.
– Det tiltaler mig, at det er et pioneer-projekt. Nu har jeg været med i flere forskellige pioneer-projekter igennem min tid på tv med to gange på TV 2 Sport i begge deres opstartsfaser.
– Jeg var også med, da Discovery købte Superligaen og skulle starte det op. Nu får jeg lov til at være med hos en helt ny spiller på markedet, og Disney kommer med alt, hvad de står for, men også i et nyt univers, der hedder live-fodbold på dansk grund, siger Zak Egholm til Tipsbladet og tilføjer.
– Det er et fag, som jeg har været en del af i mere end 20 år. Jeg har kommenteret mange forskellige kampe på dansk og international grund. Jeg føler mig hjemme i det. Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg skal være en del af deres hold. Jeg håber, at jeg kunne køre videre i det spor, der har bragt mig hertil.
Disney+har sikret sig rettighederne til de to turneringer de næste tre sæsoner.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Riemer melder stjerne klar
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Senegal har appelleret vild dom
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Av, FCK! Her er de værst af alle
Klar besked til danske debutanter
Sigter 32 personer for matchfixing
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE