– Det er en vildt spændende udfordring.
Begejstringen ståler ud af den tidligere Discovery-vært Zak Egholm.
Han har nemlig scoret sig et nyt job hos Disney+, der i denne sæson har rettighederne til Europa- og Conference League.
Det fortæller den erfarne journalist i et interview med Tipsbladet.
– Det er et utroligt frisk og dynamisk hold. Derudover er det i pioner-projekt. Der kommer en ny aktør på det danske fodboldmarked, og de mener det rigtig seriøst. Det er en rigtig spændende mulighed, som jeg ikke havde betænkeligheder ved at sige ja til. Jeg var sikker, da de rakte ud. Det var for spændende til at afvise.
Udover Zak Egholm har streamingtjenesten også præstenteret Jonas Schwartz, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Der er dog også et par kaniner, der er blevet trukket op ad hatten.
Egholm jubler over hele teamet.
– Der er nogle, som jeg ved, hvad står for (Flemming Povlsen og Mikkel Bischoff, red.). Det er nogle af de mennesker i branchen, som jeg er allermest tryg ved, og så er der nye aktører, der er kastet ind. Jeg er spændt på, hvordan de klarer sig, og jeg er ret sikker på, at det nok skal gå godt.
– Vi kommer til at have Thomas Skov Gaardsvig som vært. Han er jo ny i fodboldmiljøet, men han er et meget stort talent i sit felt. Så er der Christian Poulsen, og hans fodboldmeritter taler for sig selv. Han har ikke kommenteret en fodboldkamp før, så det bliver spændende. Sikke nogle kompetencer, som vi skal have frem i de folk.
Udover Christian Poulsen og Thomas Skov bliver de tidligere Superliga-spillere Emil Berggeen og Michael Gravgaard også en del af dækningen.
Artiklen fortsætter under billedet
Bliver anderledes
Når der kommer fodbold på Disney+, bliver det en fodboldoplevelse, end man ikke er vant til, siger Zak Egholm.
– Der bliver nogle greb. Der kommer til at være noget, der hedder Match Center på selve aftenen, hvor der vil sidde nogle nye tv-ansigter og formidle fodbold, og det har man ikke set før. Det glæder jeg mig meget til.
– Jeg bliver ikke så meget en del af det. Jeg skal mere ud i gængs forstand og kommentere på stadion. Der bliver nogle forskellige greb som fan-kommentatorer, som kan være, at vi kan kaste noget nyt ind i dækning af fodbold.
For Zak Egholm er det en stor drøm at fortsætte med det, som han elsker – at kommentere fodbold.
– Det tiltaler mig, at det er et pioneer-projekt. Nu har jeg været med i flere forskellige pioneer-projekter igennem min tid på tv med to gange på TV 2 Sport i begge deres opstartsfaser.
– Jeg var også med, da Discovery købte Superligaen og skulle starte det op. Nu får jeg lov til at være med hos en helt ny spiller på markedet, og Disney kommer med alt, hvad de står for, men også i et nyt univers, der hedder live-fodbold på dansk grund, siger Zak Egholm til Tipsbladet og tilføjer.
– Det er et fag, som jeg har været en del af i mere end 20 år. Jeg har kommenteret mange forskellige kampe på dansk og international grund. Jeg føler mig hjemme i det. Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg skal være en del af deres hold. Jeg håber, at jeg kunne køre videre i det spor, der har bragt mig hertil.
Disney+har sikret sig rettighederne til de to turneringer de næste tre sæsoner.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Brasiliansk boost før Norge
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE