– Det er en vildt spændende udfordring.
Begejstringen ståler ud af den tidligere Discovery-vært Zak Egholm.
Han har nemlig scoret sig et nyt job hos Disney+, der i denne sæson har rettighederne til Europa- og Conference League.
Det fortæller den erfarne journalist i et interview med Tipsbladet.
– Det er et utroligt frisk og dynamisk hold. Derudover er det i pioner-projekt. Der kommer en ny aktør på det danske fodboldmarked, og de mener det rigtig seriøst. Det er en rigtig spændende mulighed, som jeg ikke havde betænkeligheder ved at sige ja til. Jeg var sikker, da de rakte ud. Det var for spændende til at afvise.
Udover Zak Egholm har streamingtjenesten også præstenteret Jonas Schwartz, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Der er dog også et par kaniner, der er blevet trukket op ad hatten.
Egholm jubler over hele teamet.
– Der er nogle, som jeg ved, hvad står for (Flemming Povlsen og Mikkel Bischoff, red.). Det er nogle af de mennesker i branchen, som jeg er allermest tryg ved, og så er der nye aktører, der er kastet ind. Jeg er spændt på, hvordan de klarer sig, og jeg er ret sikker på, at det nok skal gå godt.
– Vi kommer til at have Thomas Skov Gaardsvig som vært. Han er jo ny i fodboldmiljøet, men han er et meget stort talent i sit felt. Så er der Christian Poulsen, og hans fodboldmeritter taler for sig selv. Han har ikke kommenteret en fodboldkamp før, så det bliver spændende. Sikke nogle kompetencer, som vi skal have frem i de folk.
Udover Christian Poulsen og Thomas Skov bliver de tidligere Superliga-spillere Emil Berggeen og Michael Gravgaard også en del af dækningen.
Artiklen fortsætter under billedet.
Bliver anderledes
Når der kommer fodbold på Disney+, bliver det en fodboldoplevelse, end man ikke er vant til, siger Zak Egholm.
– Der bliver nogle greb. Der kommer til at være noget, der hedder Match Center på selve aftenen, hvor der vil sidde nogle nye tv-ansigter og formidle fodbold, og det har man ikke set før. Det glæder jeg mig meget til.
– Jeg bliver ikke så meget en del af det. Jeg skal mere ud i gængs forstand og kommentere på stadion. Der bliver nogle forskellige greb som fan-kommentatorer, som kan være, at vi kan kaste noget nyt ind i dækning af fodbold.
For Zak Egholm er det en stor drøm at fortsætte med det, som han elsker – at kommentere fodbold.
– Det tiltaler mig, at det er et pioneer-projekt. Nu har jeg været med i flere forskellige pioneer-projekter igennem min tid på tv med to gange på TV 2 Sport i begge deres opstartsfaser.
– Jeg var også med, da Discovery købte Superligaen og skulle starte det op. Nu får jeg lov til at være med hos en helt ny spiller på markedet, og Disney kommer med alt, hvad de står for, men også i et nyt univers, der hedder live-fodbold på dansk grund, siger Zak Egholm til Tipsbladet og tilføjer.
– Det er et fag, som jeg har været en del af i mere end 20 år. Jeg har kommenteret mange forskellige kampe på dansk og international grund. Jeg føler mig hjemme i det. Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg skal være en del af deres hold. Jeg håber, at jeg kunne køre videre i det spor, der har bragt mig hertil.
Disney+har sikret sig rettighederne til de to turneringer de næste tre sæsoner.

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Flot gestus af Tadej Pogacar

Legende færdig i Wrexham?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Thomas Frank deler godt nyt

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

– Det er en fantastisk kombination

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Som Bambi på glatis!

Fuldstændigt vanvittige tal – han scorer på alt!

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Forudser Dolberg-problemer: Jeg er bekymret

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

– Jeg kan ikke lide Højlund

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche
