Efter opsigelse: Kendt kommentator scorer nyt job

Zak Egholm fortæller til Tipsbladet, at han er blevet ansat som kommentator på Disney+, der har rettighederne til Europa- og Conference League. Derudover bliver Christian Poulsen, Michael Gravgaard, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen også en del af holdet.



– Det er en vildt spændende udfordring. 

Begejstringen ståler ud af den tidligere Discovery-vært Zak Egholm. 

Han har nemlig scoret sig et nyt job hos Disney+, der i denne sæson har rettighederne til Europa- og Conference League. 

Det fortæller den erfarne journalist i et interview med Tipsbladet. 

– Det er et utroligt frisk og dynamisk hold. Derudover er det i pioner-projekt. Der kommer en ny aktør på det danske fodboldmarked, og de mener det rigtig seriøst. Det er en rigtig spændende mulighed, som jeg ikke havde betænkeligheder ved at sige ja til. Jeg var sikker, da de rakte ud. Det var for spændende til at afvise.

Udover Zak Egholm har streamingtjenesten også præstenteret Jonas Schwartz, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Der er dog også et par kaniner, der er blevet trukket op ad hatten. 

Egholm jubler over hele teamet.

– Der er nogle, som jeg ved, hvad står for (Flemming Povlsen og Mikkel Bischoff, red.). Det er nogle af de mennesker i branchen, som jeg er allermest tryg ved, og så er der nye aktører, der er kastet ind. Jeg er spændt på, hvordan de klarer sig, og jeg er ret sikker på, at det nok skal gå godt.

– Vi kommer til at have Thomas Skov Gaardsvig som vært. Han er jo ny i fodboldmiljøet, men han er et meget stort talent i sit felt. Så er der Christian Poulsen, og hans fodboldmeritter taler for sig selv. Han har ikke kommenteret en fodboldkamp før, så det bliver spændende. Sikke nogle kompetencer, som vi skal have frem i de folk.

Udover Christian Poulsen og Thomas Skov bliver de tidligere Superliga-spillere Emil Berggeen og Michael Gravgaard også en del af dækningen. 

Artiklen fortsætter under billedet

Bliver anderledes
Når der kommer fodbold på Disney+, bliver det en fodboldoplevelse, end man ikke er vant til, siger Zak Egholm.

– Der bliver nogle greb. Der kommer til at være noget, der hedder Match Center på selve aftenen, hvor der vil sidde nogle nye tv-ansigter og formidle fodbold, og det har man ikke set før. Det glæder jeg mig meget til.

– Jeg bliver ikke så meget en del af det. Jeg skal mere ud i gængs forstand og kommentere på stadion. Der bliver nogle forskellige greb som fan-kommentatorer, som kan være, at vi kan kaste noget nyt ind i dækning af fodbold.

For Zak Egholm er det en stor drøm at fortsætte med det, som han elsker – at kommentere fodbold.

– Det tiltaler mig, at det er et pioneer-projekt. Nu har jeg været med i flere forskellige pioneer-projekter igennem min tid på tv med to gange på TV 2 Sport i begge deres opstartsfaser.

– Jeg var også med, da Discovery købte Superligaen og skulle starte det op. Nu får jeg lov til at være med hos en helt ny spiller på markedet, og Disney kommer med alt, hvad de står for, men også i et nyt univers, der hedder live-fodbold på dansk grund, siger Zak Egholm til Tipsbladet og tilføjer.

– Det er et fag, som jeg har været en del af i mere end 20 år. Jeg har kommenteret mange forskellige kampe på dansk og international grund. Jeg føler mig hjemme i det. Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg skal være en del af deres hold. Jeg håber, at jeg kunne køre videre i det spor, der har bragt mig hertil.

Disney+har sikret sig rettighederne til de to turneringer de næste tre sæsoner.





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Jakub Trefil skifter til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Han er på vej væk fra AGF

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Klart svar om Tonni Adamsen

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Viborg præsenterer ny spiller

Per Frimann hylder Brøndby

Afviser kæmpebud

Forlader AGF – lægetjek booket

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Brøndby afviser to danske klubber

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Sender transferbøn til Brøndby-emne

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Superliga-klub tæt på ny angriber

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub

Topscorer kritiserer Silkeborg

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder