Velspillende Molde sætter kniven på SIF’s strube

Molde vandt fortjent over Silkeborg, som nu skal lave et stort comeback for at gå videre.



Som pokalvinder har Silkeborg IF mulighed for at nå den næstbedste europæiske klubturnering, Europa League. Men det ser svært ud.

Torsdag var midtjyderne på besøg hos de norske pokalmestre fra Molde i kvalifikationsturneringen, og det endte som lidt af en skuffelse.

Nordmændene, der ligesom Silkeborg har kunstgræs som underlag på sin hjemmebane, var et par nøk bedre end Kent Nielsens tropper, som måtte tage hjem med et nederlag på 1-3 i kvalifikationens anden runde.

Dermed skal Silkeborg vinde med tre mål på hjemmebane i returopgøret i næste uge for at avancere til næste runde i Europa League-kvalifikationen. Lykkes det ikke, dumper Silkeborg ned i Conference League-kvalifikationen.

Torsdag gik det galt for Silkeborg allerede i andet minut, efter at Molde-spillerne havde sværmet omkring Silkeborgs felt. Til sidst fik Markus Kaasa bolden i feltet og sparkede den ind bag Nicolai Larsen.

Det så imidlertid ikke ud til at ryste Silkeborg, som spillede frisk til og var ganske nærgående flere gange. Efter 35 minutter kom der også en scoring til 1-1, da Alexander Lind hamrede bolden i nettet fra stor afstand.

Men det var en stakket frist.

Silkeborgs defensiv havnede flere gange i ubalance, og det var Molde dygtige til at omsætte til store chancer. Et minut inde i første halvlegs overtid kom der sågar mål ud af det.

Nordmændene kombinerede blændende, og til sidst gled anfører Magnus Wolff Eikrem ind i bolden og sparkede den ind til 2-1.

En ordentlig spand vand i hovedet på Silkeborg-spillerne, som efter pausen havde svært ved at få greb om kampen. Og allerede inden der var gået fem minutter, var Molde på spil igen.

Mathias Lovik lagde bolden ind i feltet, hvor Magnus Wolff Eikrem på kanten af offside fandt plads og scorede nemt.

Nicolai Larsen slog ud med armene og sendte forbandelser gennem luften, men lige lidt hjalp det. Molde havde flere fine chancer, og Silkeborg var ikke tæt på comeback.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Jagter tidligere AGF’er



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Trist: Marios Oikonomou er død

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?