Som pokalvinder har Silkeborg IF mulighed for at nå den næstbedste europæiske klubturnering, Europa League. Men det ser svært ud.
Torsdag var midtjyderne på besøg hos de norske pokalmestre fra Molde i kvalifikationsturneringen, og det endte som lidt af en skuffelse.
Nordmændene, der ligesom Silkeborg har kunstgræs som underlag på sin hjemmebane, var et par nøk bedre end Kent Nielsens tropper, som måtte tage hjem med et nederlag på 1-3 i kvalifikationens anden runde.
Dermed skal Silkeborg vinde med tre mål på hjemmebane i returopgøret i næste uge for at avancere til næste runde i Europa League-kvalifikationen. Lykkes det ikke, dumper Silkeborg ned i Conference League-kvalifikationen.
Torsdag gik det galt for Silkeborg allerede i andet minut, efter at Molde-spillerne havde sværmet omkring Silkeborgs felt. Til sidst fik Markus Kaasa bolden i feltet og sparkede den ind bag Nicolai Larsen.
Det så imidlertid ikke ud til at ryste Silkeborg, som spillede frisk til og var ganske nærgående flere gange. Efter 35 minutter kom der også en scoring til 1-1, da Alexander Lind hamrede bolden i nettet fra stor afstand.
Men det var en stakket frist.
Silkeborgs defensiv havnede flere gange i ubalance, og det var Molde dygtige til at omsætte til store chancer. Et minut inde i første halvlegs overtid kom der sågar mål ud af det.
Nordmændene kombinerede blændende, og til sidst gled anfører Magnus Wolff Eikrem ind i bolden og sparkede den ind til 2-1.
En ordentlig spand vand i hovedet på Silkeborg-spillerne, som efter pausen havde svært ved at få greb om kampen. Og allerede inden der var gået fem minutter, var Molde på spil igen.
Mathias Lovik lagde bolden ind i feltet, hvor Magnus Wolff Eikrem på kanten af offside fandt plads og scorede nemt.
Nicolai Larsen slog ud med armene og sendte forbandelser gennem luften, men lige lidt hjalp det. Molde havde flere fine chancer, og Silkeborg var ikke tæt på comeback.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER