Som pokalvinder har Silkeborg IF mulighed for at nå den næstbedste europæiske klubturnering, Europa League. Men det ser svært ud.
Torsdag var midtjyderne på besøg hos de norske pokalmestre fra Molde i kvalifikationsturneringen, og det endte som lidt af en skuffelse.
Nordmændene, der ligesom Silkeborg har kunstgræs som underlag på sin hjemmebane, var et par nøk bedre end Kent Nielsens tropper, som måtte tage hjem med et nederlag på 1-3 i kvalifikationens anden runde.
Dermed skal Silkeborg vinde med tre mål på hjemmebane i returopgøret i næste uge for at avancere til næste runde i Europa League-kvalifikationen. Lykkes det ikke, dumper Silkeborg ned i Conference League-kvalifikationen.
Torsdag gik det galt for Silkeborg allerede i andet minut, efter at Molde-spillerne havde sværmet omkring Silkeborgs felt. Til sidst fik Markus Kaasa bolden i feltet og sparkede den ind bag Nicolai Larsen.
Det så imidlertid ikke ud til at ryste Silkeborg, som spillede frisk til og var ganske nærgående flere gange. Efter 35 minutter kom der også en scoring til 1-1, da Alexander Lind hamrede bolden i nettet fra stor afstand.
Men det var en stakket frist.
Silkeborgs defensiv havnede flere gange i ubalance, og det var Molde dygtige til at omsætte til store chancer. Et minut inde i første halvlegs overtid kom der sågar mål ud af det.
Nordmændene kombinerede blændende, og til sidst gled anfører Magnus Wolff Eikrem ind i bolden og sparkede den ind til 2-1.
En ordentlig spand vand i hovedet på Silkeborg-spillerne, som efter pausen havde svært ved at få greb om kampen. Og allerede inden der var gået fem minutter, var Molde på spil igen.
Mathias Lovik lagde bolden ind i feltet, hvor Magnus Wolff Eikrem på kanten af offside fandt plads og scorede nemt.
Nicolai Larsen slog ud med armene og sendte forbandelser gennem luften, men lige lidt hjalp det. Molde havde flere fine chancer, og Silkeborg var ikke tæt på comeback.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED