‘Vi var langt bedre end dem’

Aral Simsir var imponeret over FC Midtjyllands spil torsdag aften, men skuffet over kampens udfald.



HERNING (Tipsbladet): Skuffelsen var til at tage og føle på.

Aral Simsir spillede en fin kamp mod Real Sociedad, hvor FC Midtjylland måtte nøjes med et nederlag til baskerne på 2-1. Men selvom måltavlen aldrig lyver, mener den driblestærke tekniker, at FC Midtjylland spillede rigtig godt.

– Der står kun 2-1, og der er rigtig gode muligheder for at vinde i Spanien. Vi skal bare gøre, som vi gjorde i dag, og så have lidt mere kvalitet og kynisme foran målet, så er jeg rimelig sikker på, at vi har rigtig store muligheder for at komme videre. Vi var langt bedre end dem fysisk og på bolden i de første 45 minutter. Vi møder dem om en uge, hvor vi bare skal fortsætte med at gøre de ting og bygge på, fortæller han til den fremmødte presse efter kampen.

FC Midtjylland havde i første halvleg flere gode muligheder for at komme foran, men i Europa er det kynismen, der sejrer, hvilket også fik kanten til at reflektere over, hvad der gik galt, samtidig med at de spillede godt fremme på banen.

– Godt spørgsmål, vi spiller 45 rigtig gode minutter, hvor vi kommer frem til en masse chancer, men vi manglede kvaliteten og kynismen foran målet, inklusive mig selv. Vi er skuffede, men på den lyse side skal vi også se på, at vi spillede en god kamp mod så stort et hold.

– Jeg synes, det kørte rigtig godt. Vi havde gode relationer, vi kommer frem til en masse chancer, hvor vi bare skal putte den ind, men vi havde desværre ikke heldet med os i dag. Det skal så lykkes på søndag og næste torsdag, siger han.

Aral Simsir havde selv nogle fine muligheder for at komme på tavlen, men blandt andet en glimrende redning af modstanderens keeper holdt ham på afstand af netmaskerne.

– Jeg er bare virkelig skuffet. Det vigtigste er for mig, at jeg kan hjælpe holdet med mål og assists, at udfordre og motivere dem. Det lykkedes mig ikke i dag at putte den ind, og det er jeg virkelig træt af.

Men selvom det ikke gik, som FC Midtjylland havde håbet på, er det en af de kampe, der holder gejsten oppe i truppen, forklarer den unge kantspiller.

– Selvfølgelig er det det. Vi drømmer om det her hver eneste dag – at spille europæisk fodbold mod så stor en modstander – så holdet og jeg selv er glade for, at vi fik muligheden for at gøre det i dag, men det eneste, der tæller, er sejren, afslutter han.

Der er returopgør om en uge, hvor FC Midtjylland skal en tur til San Sebastián.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Iran flytter VM-base fra USA til Mexico

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Stor klub bekræfter interesse for dansker