‘Vi var langt bedre end dem’

Aral Simsir var imponeret over FC Midtjyllands spil torsdag aften, men skuffet over kampens udfald.



HERNING (Tipsbladet): Skuffelsen var til at tage og føle på.

Aral Simsir spillede en fin kamp mod Real Sociedad, hvor FC Midtjylland måtte nøjes med et nederlag til baskerne på 2-1. Men selvom måltavlen aldrig lyver, mener den driblestærke tekniker, at FC Midtjylland spillede rigtig godt.

– Der står kun 2-1, og der er rigtig gode muligheder for at vinde i Spanien. Vi skal bare gøre, som vi gjorde i dag, og så have lidt mere kvalitet og kynisme foran målet, så er jeg rimelig sikker på, at vi har rigtig store muligheder for at komme videre. Vi var langt bedre end dem fysisk og på bolden i de første 45 minutter. Vi møder dem om en uge, hvor vi bare skal fortsætte med at gøre de ting og bygge på, fortæller han til den fremmødte presse efter kampen.

FC Midtjylland havde i første halvleg flere gode muligheder for at komme foran, men i Europa er det kynismen, der sejrer, hvilket også fik kanten til at reflektere over, hvad der gik galt, samtidig med at de spillede godt fremme på banen.

– Godt spørgsmål, vi spiller 45 rigtig gode minutter, hvor vi kommer frem til en masse chancer, men vi manglede kvaliteten og kynismen foran målet, inklusive mig selv. Vi er skuffede, men på den lyse side skal vi også se på, at vi spillede en god kamp mod så stort et hold.

– Jeg synes, det kørte rigtig godt. Vi havde gode relationer, vi kommer frem til en masse chancer, hvor vi bare skal putte den ind, men vi havde desværre ikke heldet med os i dag. Det skal så lykkes på søndag og næste torsdag, siger han.

Aral Simsir havde selv nogle fine muligheder for at komme på tavlen, men blandt andet en glimrende redning af modstanderens keeper holdt ham på afstand af netmaskerne.

– Jeg er bare virkelig skuffet. Det vigtigste er for mig, at jeg kan hjælpe holdet med mål og assists, at udfordre og motivere dem. Det lykkedes mig ikke i dag at putte den ind, og det er jeg virkelig træt af.

Men selvom det ikke gik, som FC Midtjylland havde håbet på, er det en af de kampe, der holder gejsten oppe i truppen, forklarer den unge kantspiller.

– Selvfølgelig er det det. Vi drømmer om det her hver eneste dag – at spille europæisk fodbold mod så stor en modstander – så holdet og jeg selv er glade for, at vi fik muligheden for at gøre det i dag, men det eneste, der tæller, er sejren, afslutter han.

Der er returopgør om en uge, hvor FC Midtjylland skal en tur til San Sebastián.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Hylder Mads Hermansen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Brøndby IF – Sønderjyske



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

AGF – Viborg FF

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Silkeborg IF – FC Midtjylland

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Neestrup: ‘Fuck det!’

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Tottenham Hotspur – Arsenal

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

Randers FC – FC Fredericia

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp