HERNING (Tipsbladet): Skuffelsen var til at tage og føle på.
Aral Simsir spillede en fin kamp mod Real Sociedad, hvor FC Midtjylland måtte nøjes med et nederlag til baskerne på 2-1. Men selvom måltavlen aldrig lyver, mener den driblestærke tekniker, at FC Midtjylland spillede rigtig godt.
– Der står kun 2-1, og der er rigtig gode muligheder for at vinde i Spanien. Vi skal bare gøre, som vi gjorde i dag, og så have lidt mere kvalitet og kynisme foran målet, så er jeg rimelig sikker på, at vi har rigtig store muligheder for at komme videre. Vi var langt bedre end dem fysisk og på bolden i de første 45 minutter. Vi møder dem om en uge, hvor vi bare skal fortsætte med at gøre de ting og bygge på, fortæller han til den fremmødte presse efter kampen.
FC Midtjylland havde i første halvleg flere gode muligheder for at komme foran, men i Europa er det kynismen, der sejrer, hvilket også fik kanten til at reflektere over, hvad der gik galt, samtidig med at de spillede godt fremme på banen.
– Godt spørgsmål, vi spiller 45 rigtig gode minutter, hvor vi kommer frem til en masse chancer, men vi manglede kvaliteten og kynismen foran målet, inklusive mig selv. Vi er skuffede, men på den lyse side skal vi også se på, at vi spillede en god kamp mod så stort et hold.
– Jeg synes, det kørte rigtig godt. Vi havde gode relationer, vi kommer frem til en masse chancer, hvor vi bare skal putte den ind, men vi havde desværre ikke heldet med os i dag. Det skal så lykkes på søndag og næste torsdag, siger han.
Aral Simsir havde selv nogle fine muligheder for at komme på tavlen, men blandt andet en glimrende redning af modstanderens keeper holdt ham på afstand af netmaskerne.
– Jeg er bare virkelig skuffet. Det vigtigste er for mig, at jeg kan hjælpe holdet med mål og assists, at udfordre og motivere dem. Det lykkedes mig ikke i dag at putte den ind, og det er jeg virkelig træt af.
Men selvom det ikke gik, som FC Midtjylland havde håbet på, er det en af de kampe, der holder gejsten oppe i truppen, forklarer den unge kantspiller.
– Selvfølgelig er det det. Vi drømmer om det her hver eneste dag – at spille europæisk fodbold mod så stor en modstander – så holdet og jeg selv er glade for, at vi fik muligheden for at gøre det i dag, men det eneste, der tæller, er sejren, afslutter han.
Der er returopgør om en uge, hvor FC Midtjylland skal en tur til San Sebastián.
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
Her trækkes der lod til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
MEDIE
Storklub meldes interesseret
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej