HERNING (Tipsbladet): Skuffelsen var til at tage og føle på.
Aral Simsir spillede en fin kamp mod Real Sociedad, hvor FC Midtjylland måtte nøjes med et nederlag til baskerne på 2-1. Men selvom måltavlen aldrig lyver, mener den driblestærke tekniker, at FC Midtjylland spillede rigtig godt.
– Der står kun 2-1, og der er rigtig gode muligheder for at vinde i Spanien. Vi skal bare gøre, som vi gjorde i dag, og så have lidt mere kvalitet og kynisme foran målet, så er jeg rimelig sikker på, at vi har rigtig store muligheder for at komme videre. Vi var langt bedre end dem fysisk og på bolden i de første 45 minutter. Vi møder dem om en uge, hvor vi bare skal fortsætte med at gøre de ting og bygge på, fortæller han til den fremmødte presse efter kampen.
FC Midtjylland havde i første halvleg flere gode muligheder for at komme foran, men i Europa er det kynismen, der sejrer, hvilket også fik kanten til at reflektere over, hvad der gik galt, samtidig med at de spillede godt fremme på banen.
– Godt spørgsmål, vi spiller 45 rigtig gode minutter, hvor vi kommer frem til en masse chancer, men vi manglede kvaliteten og kynismen foran målet, inklusive mig selv. Vi er skuffede, men på den lyse side skal vi også se på, at vi spillede en god kamp mod så stort et hold.
– Jeg synes, det kørte rigtig godt. Vi havde gode relationer, vi kommer frem til en masse chancer, hvor vi bare skal putte den ind, men vi havde desværre ikke heldet med os i dag. Det skal så lykkes på søndag og næste torsdag, siger han.
Aral Simsir havde selv nogle fine muligheder for at komme på tavlen, men blandt andet en glimrende redning af modstanderens keeper holdt ham på afstand af netmaskerne.
– Jeg er bare virkelig skuffet. Det vigtigste er for mig, at jeg kan hjælpe holdet med mål og assists, at udfordre og motivere dem. Det lykkedes mig ikke i dag at putte den ind, og det er jeg virkelig træt af.
Men selvom det ikke gik, som FC Midtjylland havde håbet på, er det en af de kampe, der holder gejsten oppe i truppen, forklarer den unge kantspiller.
– Selvfølgelig er det det. Vi drømmer om det her hver eneste dag – at spille europæisk fodbold mod så stor en modstander – så holdet og jeg selv er glade for, at vi fik muligheden for at gøre det i dag, men det eneste, der tæller, er sejren, afslutter han.
Der er returopgør om en uge, hvor FC Midtjylland skal en tur til San Sebastián.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
UEFA med ny stor FC København-straf
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
I svime over Højlund
Arsenal skuffer mod bundprop
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER