‘Vi var langt bedre end dem’

Aral Simsir var imponeret over FC Midtjyllands spil torsdag aften, men skuffet over kampens udfald.



HERNING (Tipsbladet): Skuffelsen var til at tage og føle på.

Aral Simsir spillede en fin kamp mod Real Sociedad, hvor FC Midtjylland måtte nøjes med et nederlag til baskerne på 2-1. Men selvom måltavlen aldrig lyver, mener den driblestærke tekniker, at FC Midtjylland spillede rigtig godt.

– Der står kun 2-1, og der er rigtig gode muligheder for at vinde i Spanien. Vi skal bare gøre, som vi gjorde i dag, og så have lidt mere kvalitet og kynisme foran målet, så er jeg rimelig sikker på, at vi har rigtig store muligheder for at komme videre. Vi var langt bedre end dem fysisk og på bolden i de første 45 minutter. Vi møder dem om en uge, hvor vi bare skal fortsætte med at gøre de ting og bygge på, fortæller han til den fremmødte presse efter kampen.

FC Midtjylland havde i første halvleg flere gode muligheder for at komme foran, men i Europa er det kynismen, der sejrer, hvilket også fik kanten til at reflektere over, hvad der gik galt, samtidig med at de spillede godt fremme på banen.

– Godt spørgsmål, vi spiller 45 rigtig gode minutter, hvor vi kommer frem til en masse chancer, men vi manglede kvaliteten og kynismen foran målet, inklusive mig selv. Vi er skuffede, men på den lyse side skal vi også se på, at vi spillede en god kamp mod så stort et hold.

– Jeg synes, det kørte rigtig godt. Vi havde gode relationer, vi kommer frem til en masse chancer, hvor vi bare skal putte den ind, men vi havde desværre ikke heldet med os i dag. Det skal så lykkes på søndag og næste torsdag, siger han.

Aral Simsir havde selv nogle fine muligheder for at komme på tavlen, men blandt andet en glimrende redning af modstanderens keeper holdt ham på afstand af netmaskerne.

– Jeg er bare virkelig skuffet. Det vigtigste er for mig, at jeg kan hjælpe holdet med mål og assists, at udfordre og motivere dem. Det lykkedes mig ikke i dag at putte den ind, og det er jeg virkelig træt af.

Men selvom det ikke gik, som FC Midtjylland havde håbet på, er det en af de kampe, der holder gejsten oppe i truppen, forklarer den unge kantspiller.

– Selvfølgelig er det det. Vi drømmer om det her hver eneste dag – at spille europæisk fodbold mod så stor en modstander – så holdet og jeg selv er glade for, at vi fik muligheden for at gøre det i dag, men det eneste, der tæller, er sejren, afslutter han.

Der er returopgør om en uge, hvor FC Midtjylland skal en tur til San Sebastián.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Går langt ned i løn

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk bomber med vildt mål i England

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Mareridt for FC Augsburg

Mohamed Daramy vender tilbage

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Gigantisk nedslagtning

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’