Villarreal sikrede sig onsdag en historisk Europa League-triumf, da klubben besejrede Manchester United i en vild og dramatisk straffesparkskonkurrence.
Det stod 1-1 efter 120 minutters spil, og herefter scorede samtlige markspillere i straffesparkskonkurrencen, inden David de Gea blev skurken, da keeperkollega Geronimo Rulli først scorede og siden reddede United-keeperens forsøg.
Europa League-titlen er Villarreals første større trofæ i klubbens historie, men til gengæld er det cheftræner Unai Emerys fjerde triumf alene i Europa League.
Han har tre gange tidligere vundet turneringen med Sevilla.
Ud over et trofæ til skabet sikrer Villarreal sig også adgang til næste sæsons gruppespil i Champions League.
Det var klubben som nummer syv i La Liga ellers ikke kvalificeret til, og dermed stiller Spanien med fem hold i den fineste klubturnering efter sommerferien.
De små 10.000 tilskuere på Stadion Miejski i polske Gdansk var vidner til et meget intenst opgør, men kun i glimt en sprudlende affære.
Manchester United var klart mest på bolden i første halvleg, men offensiven med profiler som Bruno Fernandes, Marcus Rashford og Mason Greenwood døjede med kreativiteten over for en disciplineret spansk modstander.
Og efter en halv time lynede Villarreal i stedet efter en dødbold.
Midtbanespilleren Dani Parejo slog et frispark i feltet, hvor den 29-årige målræv Gerard Moreno havde timet sit løb perfekt og sparkede spanierne på 1-0.
Manchester United stillede op med sin forsvarsgeneral Harry Maguire på bænken, og kort inde i anden halvleg måtte forsvarskollegerne på banen kaste sig ned i flere Villarreal-afslutninger for at forhindre 2-0 i en klumpspilssituation.
Englænderne appellerede kort efter forgæves for et straffespark, og det var, som om det for alvor tændte op under holdet.
I hvert fald fulgte en stærk periode, hvor angrebsveteranen Edinson Cavani efter 55 minutter var vågen tæt under mål og udlignede til 1-1, efter Villarreal ikke fik clearet bolden efter et hjørnespark.
Derudover havde United flere andre mindre og mellemstore muligheder, og den solide spanske defensiv fra de første 45 minutter slog flere sprækker – dog uden at krakelere yderligere.
Villarreal brugte alle sine fem udskiftninger i den ordinære spilletid og klubbens spillere så mest friske ud i den forlængede spilletid, inden United-manager Ole Gunnar Solskjær efter 100 minutter skiftede ud for første gang.
Udover et VAR-gennemsyn for et potentielt Villarreal-straffespark var det dog småt med højdepunkter i den forlængede spilletid.
Derfor blev det afgjort fra straffesparkspletten, hvor der for det meste blev scoret sikkert, inden det endte med et stort drama med keepere i hovedrollerne.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
UEFA med ny stor FC København-straf
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Medie peger på FC København
Vild udtalelse om Nathan Trott
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
MEDIE
Choktransfer?
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
CHEFENS DOM
