Villarreal vinder Europa League: De Gea blev skurk

Efter en hektisk kamp og en lang straffesparkskonkurrence løb Villarreal med Europa League-trofæet.



Villarreal sikrede sig onsdag en historisk Europa League-triumf, da klubben besejrede Manchester United i en vild og dramatisk straffesparkskonkurrence.

Det stod 1-1 efter 120 minutters spil, og herefter scorede samtlige markspillere i straffesparkskonkurrencen, inden David de Gea blev skurken, da keeperkollega Geronimo Rulli først scorede og siden reddede United-keeperens forsøg.

Europa League-titlen er Villarreals første større trofæ i klubbens historie, men til gengæld er det cheftræner Unai Emerys fjerde triumf alene i Europa League.

Han har tre gange tidligere vundet turneringen med Sevilla.

Ud over et trofæ til skabet sikrer Villarreal sig også adgang til næste sæsons gruppespil i Champions League.

Det var klubben som nummer syv i La Liga ellers ikke kvalificeret til, og dermed stiller Spanien med fem hold i den fineste klubturnering efter sommerferien.

De små 10.000 tilskuere på Stadion Miejski i polske Gdansk var vidner til et meget intenst opgør, men kun i glimt en sprudlende affære.

Manchester United var klart mest på bolden i første halvleg, men offensiven med profiler som Bruno Fernandes, Marcus Rashford og Mason Greenwood døjede med kreativiteten over for en disciplineret spansk modstander.

Og efter en halv time lynede Villarreal i stedet efter en dødbold.

Midtbanespilleren Dani Parejo slog et frispark i feltet, hvor den 29-årige målræv Gerard Moreno havde timet sit løb perfekt og sparkede spanierne på 1-0.

Manchester United stillede op med sin forsvarsgeneral Harry Maguire på bænken, og kort inde i anden halvleg måtte forsvarskollegerne på banen kaste sig ned i flere Villarreal-afslutninger for at forhindre 2-0 i en klumpspilssituation.

Englænderne appellerede kort efter forgæves for et straffespark, og det var, som om det for alvor tændte op under holdet.

I hvert fald fulgte en stærk periode, hvor angrebsveteranen Edinson Cavani efter 55 minutter var vågen tæt under mål og udlignede til 1-1, efter Villarreal ikke fik clearet bolden efter et hjørnespark.

Derudover havde United flere andre mindre og mellemstore muligheder, og den solide spanske defensiv fra de første 45 minutter slog flere sprækker – dog uden at krakelere yderligere.

Villarreal brugte alle sine fem udskiftninger i den ordinære spilletid og klubbens spillere så mest friske ud i den forlængede spilletid, inden United-manager Ole Gunnar Solskjær efter 100 minutter skiftede ud for første gang.

Udover et VAR-gennemsyn for et potentielt Villarreal-straffespark var det dog småt med højdepunkter i den forlængede spilletid.

Derfor blev det afgjort fra straffesparkspletten, hvor der for det meste blev scoret sikkert, inden det endte med et stort drama med keepere i hovedrollerne.

/ritzau/



Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Viborg FF – FC Midtjylland

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Stjerner sender besked til Froholdt

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

FC København – Sønderjyske

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

De er klar til at købe Mohamed Salah

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano