Villarreal sikrede sig onsdag en historisk Europa League-triumf, da klubben besejrede Manchester United i en vild og dramatisk straffesparkskonkurrence.
Det stod 1-1 efter 120 minutters spil, og herefter scorede samtlige markspillere i straffesparkskonkurrencen, inden David de Gea blev skurken, da keeperkollega Geronimo Rulli først scorede og siden reddede United-keeperens forsøg.
Europa League-titlen er Villarreals første større trofæ i klubbens historie, men til gengæld er det cheftræner Unai Emerys fjerde triumf alene i Europa League.
Han har tre gange tidligere vundet turneringen med Sevilla.
Ud over et trofæ til skabet sikrer Villarreal sig også adgang til næste sæsons gruppespil i Champions League.
Det var klubben som nummer syv i La Liga ellers ikke kvalificeret til, og dermed stiller Spanien med fem hold i den fineste klubturnering efter sommerferien.
De små 10.000 tilskuere på Stadion Miejski i polske Gdansk var vidner til et meget intenst opgør, men kun i glimt en sprudlende affære.
Manchester United var klart mest på bolden i første halvleg, men offensiven med profiler som Bruno Fernandes, Marcus Rashford og Mason Greenwood døjede med kreativiteten over for en disciplineret spansk modstander.
Og efter en halv time lynede Villarreal i stedet efter en dødbold.
Midtbanespilleren Dani Parejo slog et frispark i feltet, hvor den 29-årige målræv Gerard Moreno havde timet sit løb perfekt og sparkede spanierne på 1-0.
Manchester United stillede op med sin forsvarsgeneral Harry Maguire på bænken, og kort inde i anden halvleg måtte forsvarskollegerne på banen kaste sig ned i flere Villarreal-afslutninger for at forhindre 2-0 i en klumpspilssituation.
Englænderne appellerede kort efter forgæves for et straffespark, og det var, som om det for alvor tændte op under holdet.
I hvert fald fulgte en stærk periode, hvor angrebsveteranen Edinson Cavani efter 55 minutter var vågen tæt under mål og udlignede til 1-1, efter Villarreal ikke fik clearet bolden efter et hjørnespark.
Derudover havde United flere andre mindre og mellemstore muligheder, og den solide spanske defensiv fra de første 45 minutter slog flere sprækker – dog uden at krakelere yderligere.
Villarreal brugte alle sine fem udskiftninger i den ordinære spilletid og klubbens spillere så mest friske ud i den forlængede spilletid, inden United-manager Ole Gunnar Solskjær efter 100 minutter skiftede ud for første gang.
Udover et VAR-gennemsyn for et potentielt Villarreal-straffespark var det dog småt med højdepunkter i den forlængede spilletid.
Derfor blev det afgjort fra straffesparkspletten, hvor der for det meste blev scoret sikkert, inden det endte med et stort drama med keepere i hovedrollerne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
Viborg FF – AGF
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Jakob Poulsen med dyster melding
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
OPTAKT
OB – FC Fredericia
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
EKSKLUSIVT
