Villarreal vinder Europa League: De Gea blev skurk

Efter en hektisk kamp og en lang straffesparkskonkurrence løb Villarreal med Europa League-trofæet.



Villarreal sikrede sig onsdag en historisk Europa League-triumf, da klubben besejrede Manchester United i en vild og dramatisk straffesparkskonkurrence.

Det stod 1-1 efter 120 minutters spil, og herefter scorede samtlige markspillere i straffesparkskonkurrencen, inden David de Gea blev skurken, da keeperkollega Geronimo Rulli først scorede og siden reddede United-keeperens forsøg.

Europa League-titlen er Villarreals første større trofæ i klubbens historie, men til gengæld er det cheftræner Unai Emerys fjerde triumf alene i Europa League.

Han har tre gange tidligere vundet turneringen med Sevilla.

Ud over et trofæ til skabet sikrer Villarreal sig også adgang til næste sæsons gruppespil i Champions League.

Det var klubben som nummer syv i La Liga ellers ikke kvalificeret til, og dermed stiller Spanien med fem hold i den fineste klubturnering efter sommerferien.

De små 10.000 tilskuere på Stadion Miejski i polske Gdansk var vidner til et meget intenst opgør, men kun i glimt en sprudlende affære.

Manchester United var klart mest på bolden i første halvleg, men offensiven med profiler som Bruno Fernandes, Marcus Rashford og Mason Greenwood døjede med kreativiteten over for en disciplineret spansk modstander.

Og efter en halv time lynede Villarreal i stedet efter en dødbold.

Midtbanespilleren Dani Parejo slog et frispark i feltet, hvor den 29-årige målræv Gerard Moreno havde timet sit løb perfekt og sparkede spanierne på 1-0.

Manchester United stillede op med sin forsvarsgeneral Harry Maguire på bænken, og kort inde i anden halvleg måtte forsvarskollegerne på banen kaste sig ned i flere Villarreal-afslutninger for at forhindre 2-0 i en klumpspilssituation.

Englænderne appellerede kort efter forgæves for et straffespark, og det var, som om det for alvor tændte op under holdet.

I hvert fald fulgte en stærk periode, hvor angrebsveteranen Edinson Cavani efter 55 minutter var vågen tæt under mål og udlignede til 1-1, efter Villarreal ikke fik clearet bolden efter et hjørnespark.

Derudover havde United flere andre mindre og mellemstore muligheder, og den solide spanske defensiv fra de første 45 minutter slog flere sprækker – dog uden at krakelere yderligere.

Villarreal brugte alle sine fem udskiftninger i den ordinære spilletid og klubbens spillere så mest friske ud i den forlængede spilletid, inden United-manager Ole Gunnar Solskjær efter 100 minutter skiftede ud for første gang.

Udover et VAR-gennemsyn for et potentielt Villarreal-straffespark var det dog småt med højdepunkter i den forlængede spilletid.

Derfor blev det afgjort fra straffesparkspletten, hvor der for det meste blev scoret sikkert, inden det endte med et stort drama med keepere i hovedrollerne.

/ritzau/




Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Landstræner uenig med Ronaldo

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Chok i OB – siger op efter seks dage

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Superliga-profil får trænerlicens

Kæmpe ændring i MLS

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Danske stortalenter vil skrive historie

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Brøndby-stjerne skadet

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Neuers ord ramte Højbjerg

Vil bygge statue af Messi

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Jens Stage med overraskende transfer-melding

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Nordirsk nederlag i Kosice

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Kæmpestjerne angrer

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri