Villarreal vinder Europa League: De Gea blev skurk

Efter en hektisk kamp og en lang straffesparkskonkurrence løb Villarreal med Europa League-trofæet.



Villarreal sikrede sig onsdag en historisk Europa League-triumf, da klubben besejrede Manchester United i en vild og dramatisk straffesparkskonkurrence.

Det stod 1-1 efter 120 minutters spil, og herefter scorede samtlige markspillere i straffesparkskonkurrencen, inden David de Gea blev skurken, da keeperkollega Geronimo Rulli først scorede og siden reddede United-keeperens forsøg.

Europa League-titlen er Villarreals første større trofæ i klubbens historie, men til gengæld er det cheftræner Unai Emerys fjerde triumf alene i Europa League.

Han har tre gange tidligere vundet turneringen med Sevilla.

Ud over et trofæ til skabet sikrer Villarreal sig også adgang til næste sæsons gruppespil i Champions League.

Det var klubben som nummer syv i La Liga ellers ikke kvalificeret til, og dermed stiller Spanien med fem hold i den fineste klubturnering efter sommerferien.

De små 10.000 tilskuere på Stadion Miejski i polske Gdansk var vidner til et meget intenst opgør, men kun i glimt en sprudlende affære.

Manchester United var klart mest på bolden i første halvleg, men offensiven med profiler som Bruno Fernandes, Marcus Rashford og Mason Greenwood døjede med kreativiteten over for en disciplineret spansk modstander.

Og efter en halv time lynede Villarreal i stedet efter en dødbold.

Midtbanespilleren Dani Parejo slog et frispark i feltet, hvor den 29-årige målræv Gerard Moreno havde timet sit løb perfekt og sparkede spanierne på 1-0.

Manchester United stillede op med sin forsvarsgeneral Harry Maguire på bænken, og kort inde i anden halvleg måtte forsvarskollegerne på banen kaste sig ned i flere Villarreal-afslutninger for at forhindre 2-0 i en klumpspilssituation.

Englænderne appellerede kort efter forgæves for et straffespark, og det var, som om det for alvor tændte op under holdet.

I hvert fald fulgte en stærk periode, hvor angrebsveteranen Edinson Cavani efter 55 minutter var vågen tæt under mål og udlignede til 1-1, efter Villarreal ikke fik clearet bolden efter et hjørnespark.

Derudover havde United flere andre mindre og mellemstore muligheder, og den solide spanske defensiv fra de første 45 minutter slog flere sprækker – dog uden at krakelere yderligere.

Villarreal brugte alle sine fem udskiftninger i den ordinære spilletid og klubbens spillere så mest friske ud i den forlængede spilletid, inden United-manager Ole Gunnar Solskjær efter 100 minutter skiftede ud for første gang.

Udover et VAR-gennemsyn for et potentielt Villarreal-straffespark var det dog småt med højdepunkter i den forlængede spilletid.

Derfor blev det afgjort fra straffesparkspletten, hvor der for det meste blev scoret sikkert, inden det endte med et stort drama med keepere i hovedrollerne.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Vildt comeback til Premier League?

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Kontant transfermelding fra FCK

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Ingen kontakt med AGF

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Han kan erstatte Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Premier League-stjerne knuser transferrekord

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

– Et kanon sted for ham

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Nørgaard kommenterer exitrygte

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

LIVE: FCK taber i Barcelona

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Her kan du se FC Barcelona mod FC København