Villarreal er finaleklar – bryder engelsk dominans

Aubameyang havde to forsøg på stolpen, men Villarreal holdt stand og sendte Arsenal ud af Europa League.



Arsenal skulle bruge et enkelt mål for at ekspedere Villarreal ud af Europa League, men det kom aldrig trods to stolpeforsøg fra Pierre-Emerick Aubameyang.

I stedet holdt spanierne med tidligere Arsenal-træner Unai Emery i spidsen stand og tog finalepladsen mod Manchester United.

Det blev 0-0 i London og samlet 2-1 til Villarreal efter sidste uges sejr.

Villarreal er dermed det eneste hold uden for England, der har fundet vej til en finale i de europæiske klubturneringer i år.

Med Manchester City og Chelseas Champions League-triumfer og Manchester Uniteds store forspring mod AS Roma i den anden Europa League-semifinale in mente var spørgsmålet forinden, om Arsenal skulle fuldende engelsk fodbolds finalekabale i de europæiske turneringer.

Det krævede en scoring hjemme mod Villarreal, men dem har London-holdet ikke for vane at lave mange af på Emirates Stadium for tiden.

For sjette hjemmekamp i træk lykkedes det ikke Arsenal at score i første halvleg, selv om det var tæt på midtvejs i halvlegen.

Aubameyang, der for nylig vendte tilbage efter malariasygdom, flugtede på stolpen med halvlegens mest nærgående forsøg.

Faktisk var gaboneseren tæt på igen med syv minutter til pause, men det skyldtes mest sløjt målmandsspil af Villarreals Geronimo Rulli, der tabte bolden tæt på eget mål.

Kampen åbnede mere op efter pausen med store chancer til begge mandskaber.

Arsenal kunne snildt have været foran fem minutter inde i anden halvleg, men Emile Smith Rowe løftede bolden forbi målet, selv om Rulli var rykket væk fra stregen.

Men Villarreal kunne også have taget føringen med lidt mere skarphed, og Emery kunne knapt tro, at Gerard Moreno sendte et slattent skud afsted efter 53 minutter på en stor mulighed.

Det begyndte at dufte af spansk avancement, men 12 minutter før tid steg Aubameyang til vejrs og ramte stolpen for anden gang.

Arsenal kom ikke tættere på, og i stedet får Emery nu chancen for at vinde Europa League for fjerde gang som træner.

Finalen spilles 26. maj i polske Gdansk.

/ritzau/





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



Kæmpekøb retur til FC København?

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Det var vanvittigt brutalt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Inter skuffer stort mod Torino

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Smider Salah-bombe

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Opfordrer til stor Superliga-ændring