Villarreal er finaleklar – bryder engelsk dominans

Aubameyang havde to forsøg på stolpen, men Villarreal holdt stand og sendte Arsenal ud af Europa League.



Arsenal skulle bruge et enkelt mål for at ekspedere Villarreal ud af Europa League, men det kom aldrig trods to stolpeforsøg fra Pierre-Emerick Aubameyang.

I stedet holdt spanierne med tidligere Arsenal-træner Unai Emery i spidsen stand og tog finalepladsen mod Manchester United.

Det blev 0-0 i London og samlet 2-1 til Villarreal efter sidste uges sejr.

Villarreal er dermed det eneste hold uden for England, der har fundet vej til en finale i de europæiske klubturneringer i år.

Med Manchester City og Chelseas Champions League-triumfer og Manchester Uniteds store forspring mod AS Roma i den anden Europa League-semifinale in mente var spørgsmålet forinden, om Arsenal skulle fuldende engelsk fodbolds finalekabale i de europæiske turneringer.

Det krævede en scoring hjemme mod Villarreal, men dem har London-holdet ikke for vane at lave mange af på Emirates Stadium for tiden.

For sjette hjemmekamp i træk lykkedes det ikke Arsenal at score i første halvleg, selv om det var tæt på midtvejs i halvlegen.

Aubameyang, der for nylig vendte tilbage efter malariasygdom, flugtede på stolpen med halvlegens mest nærgående forsøg.

Faktisk var gaboneseren tæt på igen med syv minutter til pause, men det skyldtes mest sløjt målmandsspil af Villarreals Geronimo Rulli, der tabte bolden tæt på eget mål.

Kampen åbnede mere op efter pausen med store chancer til begge mandskaber.

Arsenal kunne snildt have været foran fem minutter inde i anden halvleg, men Emile Smith Rowe løftede bolden forbi målet, selv om Rulli var rykket væk fra stregen.

Men Villarreal kunne også have taget føringen med lidt mere skarphed, og Emery kunne knapt tro, at Gerard Moreno sendte et slattent skud afsted efter 53 minutter på en stor mulighed.

Det begyndte at dufte af spansk avancement, men 12 minutter før tid steg Aubameyang til vejrs og ramte stolpen for anden gang.

Arsenal kom ikke tættere på, og i stedet får Emery nu chancen for at vinde Europa League for fjerde gang som træner.

Finalen spilles 26. maj i polske Gdansk.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På blokken til stort landstrænerjob

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Randers FC – Silkeborg IF

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Dansk stjerne i milliontransfer

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’