FC Midtjylland har fostret mange store talenter i løbet af klubbens forholdsvis korte levetid, og der er flere ulve på vej til at blive udklækket. Midtjydernes præstationer i dette års UEFA Youth League er med til at understrege den store talentmasse på Heden.
En af de spillere, der er godt på vej i FC Midtjylland, er midtbanespilleren Mikael Anderson, der i denne sæson har fået debut for ulvene med to korte indhop i Superligaen. Han håber, at der venter mange flere minutter i denne sæson.
– Jeg er meget begejstret for at være i førsteholdstruppen. Jeg er ung, men jeg håber at få nogle minutter, og jeg føler, jeg har de kvaliteter, holdet mangler. Jeg er glad for at være en del af holdet, men nu vil jeg spille mere og mere, siger 18-årige Mikael Anderson til Fotbollti.net.
FC Midtjylland-spilleren har repræsenteret Danmark på U-landsholdene, men han har islandske rødder og nåede også at spille U17-landskampe for Island, inden han blev overtalt til at spille i rødt og hvidt. Anderson værner dog om sine rødder fra vulkanøen og vil ikke afvise, at han vælger Island over Danmark.
– Selvfølgelig er det en mulighed. Jeg er stadig islænding og besøger tit min familie på Island. Vi må se, hvad der sker i fremtiden, siger Anderson.
Fremtiden på klubniveau har FCM-talentet ligeledes svært ved at spå om, men han lægger ikke skjul på, at han tillader sig at drømme stort.
– Jeg vil nå så langt som muligt. Jeg er ung, men jeg er meget ambitiøs, og det har jeg altid været. Nu skal jeg vise alle, hvad jeg kan, og så må vi se. Selvfølgelig vil jeg gerne til udlandet og spille. Premier League er interessant, og jeg er en stor fyr, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold, slutter Mikael Anderson, der allerede som 14-årige var til prøvetræning til Aston Villa.
Mikael Anderson forlængede tidligere på året sin kontrakt med FC Midtjylland efter nogle langstrakte forhandlinger, og ved den lejlighed fastslog sportsdirektør Claus Steinlein, at det er en spiller, man har store forventninger til i fremtiden – af samme årsag blev de to parter også enige om en fem-årig aftale.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
Stopper karrieren
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
