FCM-talent overvejer at spille for Island

Mikael Anderson står på tærsklen til et gennembrud i FC Midtjylland, og han kan meget vel være en landsholdsspiller in spe – han er imidlertid i tvivl om, hvorvidt han skal vælge Danmark eller Island.



FC Midtjylland har fostret mange store talenter i løbet af klubbens forholdsvis korte levetid, og der er flere ulve på vej til at blive udklækket. Midtjydernes præstationer i dette års UEFA Youth League er med til at understrege den store talentmasse på Heden.

En af de spillere, der er godt på vej i FC Midtjylland, er midtbanespilleren Mikael Anderson, der i denne sæson har fået debut for ulvene med to korte indhop i Superligaen. Han håber, at der venter mange flere minutter i denne sæson.

– Jeg er meget begejstret for at være i førsteholdstruppen. Jeg er ung, men jeg håber at få nogle minutter, og jeg føler, jeg har de kvaliteter, holdet mangler. Jeg er glad for at være en del af holdet, men nu vil jeg spille mere og mere, siger 18-årige Mikael Anderson til Fotbollti.net.

FC Midtjylland-spilleren har repræsenteret Danmark på U-landsholdene, men han har islandske rødder og nåede også at spille U17-landskampe for Island, inden han blev overtalt til at spille i rødt og hvidt. Anderson værner dog om sine rødder fra vulkanøen og vil ikke afvise, at han vælger Island over Danmark.

– Selvfølgelig er det en mulighed. Jeg er stadig islænding og besøger tit min familie på Island. Vi må se, hvad der sker i fremtiden, siger Anderson.

Fremtiden på klubniveau har FCM-talentet ligeledes svært ved at spå om, men han lægger ikke skjul på, at han tillader sig at drømme stort.

– Jeg vil nå så langt som muligt. Jeg er ung, men jeg er meget ambitiøs, og det har jeg altid været. Nu skal jeg vise alle, hvad jeg kan, og så må vi se. Selvfølgelig vil jeg gerne til udlandet og spille. Premier League er interessant, og jeg er en stor fyr, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold, slutter Mikael Anderson, der allerede som 14-årige var til prøvetræning til Aston Villa.

Mikael Anderson forlængede tidligere på året sin kontrakt med FC Midtjylland efter nogle langstrakte forhandlinger, og ved den lejlighed fastslog sportsdirektør Claus Steinlein, at det er en spiller, man har store forventninger til i fremtiden – af samme årsag blev de to parter også enige om en fem-årig aftale.







LIVE

TransferLIVE: Har AGF-spiller højt på listen

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

– Vi er pressede

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Topscorer færdig

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Dansker på vej – de har røven fuld af penge



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Medie med dyster Dorgu-melding

– De lignede lort!

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Stort medie fremhæver FCM-flop

Legende med chokmelding

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

‘Sur over Brøndby-transfer’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Dansker lyner i Italien

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Døsig danskerdyst i Deutschland

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open