FC Midtjylland har fostret mange store talenter i løbet af klubbens forholdsvis korte levetid, og der er flere ulve på vej til at blive udklækket. Midtjydernes præstationer i dette års UEFA Youth League er med til at understrege den store talentmasse på Heden.
En af de spillere, der er godt på vej i FC Midtjylland, er midtbanespilleren Mikael Anderson, der i denne sæson har fået debut for ulvene med to korte indhop i Superligaen. Han håber, at der venter mange flere minutter i denne sæson.
– Jeg er meget begejstret for at være i førsteholdstruppen. Jeg er ung, men jeg håber at få nogle minutter, og jeg føler, jeg har de kvaliteter, holdet mangler. Jeg er glad for at være en del af holdet, men nu vil jeg spille mere og mere, siger 18-årige Mikael Anderson til Fotbollti.net.
FC Midtjylland-spilleren har repræsenteret Danmark på U-landsholdene, men han har islandske rødder og nåede også at spille U17-landskampe for Island, inden han blev overtalt til at spille i rødt og hvidt. Anderson værner dog om sine rødder fra vulkanøen og vil ikke afvise, at han vælger Island over Danmark.
– Selvfølgelig er det en mulighed. Jeg er stadig islænding og besøger tit min familie på Island. Vi må se, hvad der sker i fremtiden, siger Anderson.
Fremtiden på klubniveau har FCM-talentet ligeledes svært ved at spå om, men han lægger ikke skjul på, at han tillader sig at drømme stort.
– Jeg vil nå så langt som muligt. Jeg er ung, men jeg er meget ambitiøs, og det har jeg altid været. Nu skal jeg vise alle, hvad jeg kan, og så må vi se. Selvfølgelig vil jeg gerne til udlandet og spille. Premier League er interessant, og jeg er en stor fyr, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold, slutter Mikael Anderson, der allerede som 14-årige var til prøvetræning til Aston Villa.
Mikael Anderson forlængede tidligere på året sin kontrakt med FC Midtjylland efter nogle langstrakte forhandlinger, og ved den lejlighed fastslog sportsdirektør Claus Steinlein, at det er en spiller, man har store forventninger til i fremtiden – af samme årsag blev de to parter også enige om en fem-årig aftale.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Afslører: FCK ringede aldrig
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Tyrkiet – USA
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT
