FC Midtjylland har fostret mange store talenter i løbet af klubbens forholdsvis korte levetid, og der er flere ulve på vej til at blive udklækket. Midtjydernes præstationer i dette års UEFA Youth League er med til at understrege den store talentmasse på Heden.
En af de spillere, der er godt på vej i FC Midtjylland, er midtbanespilleren Mikael Anderson, der i denne sæson har fået debut for ulvene med to korte indhop i Superligaen. Han håber, at der venter mange flere minutter i denne sæson.
– Jeg er meget begejstret for at være i førsteholdstruppen. Jeg er ung, men jeg håber at få nogle minutter, og jeg føler, jeg har de kvaliteter, holdet mangler. Jeg er glad for at være en del af holdet, men nu vil jeg spille mere og mere, siger 18-årige Mikael Anderson til Fotbollti.net.
FC Midtjylland-spilleren har repræsenteret Danmark på U-landsholdene, men han har islandske rødder og nåede også at spille U17-landskampe for Island, inden han blev overtalt til at spille i rødt og hvidt. Anderson værner dog om sine rødder fra vulkanøen og vil ikke afvise, at han vælger Island over Danmark.
– Selvfølgelig er det en mulighed. Jeg er stadig islænding og besøger tit min familie på Island. Vi må se, hvad der sker i fremtiden, siger Anderson.
Fremtiden på klubniveau har FCM-talentet ligeledes svært ved at spå om, men han lægger ikke skjul på, at han tillader sig at drømme stort.
– Jeg vil nå så langt som muligt. Jeg er ung, men jeg er meget ambitiøs, og det har jeg altid været. Nu skal jeg vise alle, hvad jeg kan, og så må vi se. Selvfølgelig vil jeg gerne til udlandet og spille. Premier League er interessant, og jeg er en stor fyr, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold, slutter Mikael Anderson, der allerede som 14-årige var til prøvetræning til Aston Villa.
Mikael Anderson forlængede tidligere på året sin kontrakt med FC Midtjylland efter nogle langstrakte forhandlinger, og ved den lejlighed fastslog sportsdirektør Claus Steinlein, at det er en spiller, man har store forventninger til i fremtiden – af samme årsag blev de to parter også enige om en fem-årig aftale.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
DAGENS SPILFORSLAG
BIF kan overraske mod ærkerival
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
NYHEDER
