FCM-talent overvejer at spille for Island

Mikael Anderson står på tærsklen til et gennembrud i FC Midtjylland, og han kan meget vel være en landsholdsspiller in spe – han er imidlertid i tvivl om, hvorvidt han skal vælge Danmark eller Island.



FC Midtjylland har fostret mange store talenter i løbet af klubbens forholdsvis korte levetid, og der er flere ulve på vej til at blive udklækket. Midtjydernes præstationer i dette års UEFA Youth League er med til at understrege den store talentmasse på Heden.

En af de spillere, der er godt på vej i FC Midtjylland, er midtbanespilleren Mikael Anderson, der i denne sæson har fået debut for ulvene med to korte indhop i Superligaen. Han håber, at der venter mange flere minutter i denne sæson.

– Jeg er meget begejstret for at være i førsteholdstruppen. Jeg er ung, men jeg håber at få nogle minutter, og jeg føler, jeg har de kvaliteter, holdet mangler. Jeg er glad for at være en del af holdet, men nu vil jeg spille mere og mere, siger 18-årige Mikael Anderson til Fotbollti.net.

FC Midtjylland-spilleren har repræsenteret Danmark på U-landsholdene, men han har islandske rødder og nåede også at spille U17-landskampe for Island, inden han blev overtalt til at spille i rødt og hvidt. Anderson værner dog om sine rødder fra vulkanøen og vil ikke afvise, at han vælger Island over Danmark.

– Selvfølgelig er det en mulighed. Jeg er stadig islænding og besøger tit min familie på Island. Vi må se, hvad der sker i fremtiden, siger Anderson.

Fremtiden på klubniveau har FCM-talentet ligeledes svært ved at spå om, men han lægger ikke skjul på, at han tillader sig at drømme stort.

– Jeg vil nå så langt som muligt. Jeg er ung, men jeg er meget ambitiøs, og det har jeg altid været. Nu skal jeg vise alle, hvad jeg kan, og så må vi se. Selvfølgelig vil jeg gerne til udlandet og spille. Premier League er interessant, og jeg er en stor fyr, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold, slutter Mikael Anderson, der allerede som 14-årige var til prøvetræning til Aston Villa.

Mikael Anderson forlængede tidligere på året sin kontrakt med FC Midtjylland efter nogle langstrakte forhandlinger, og ved den lejlighed fastslog sportsdirektør Claus Steinlein, at det er en spiller, man har store forventninger til i fremtiden – af samme årsag blev de to parter også enige om en fem-årig aftale.







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sænker prisen mod Midtjylland

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Fem bud på David Nielsens afløser

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

David Nielsen har sagt op

10 spillere nægtet indrejse til USA

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Brian Riemer giver klar besked



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FC København skriver kontrakt med juvel

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mileta Rajovic i stor optur

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Paris Saint-Germain – Chelsea

I forhandlinger med Nartey

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Alpha retter hård kritik

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

AGF tager pis på FC Midtjylland