FCM-talent overvejer at spille for Island

Mikael Anderson står på tærsklen til et gennembrud i FC Midtjylland, og han kan meget vel være en landsholdsspiller in spe – han er imidlertid i tvivl om, hvorvidt han skal vælge Danmark eller Island.



FC Midtjylland har fostret mange store talenter i løbet af klubbens forholdsvis korte levetid, og der er flere ulve på vej til at blive udklækket. Midtjydernes præstationer i dette års UEFA Youth League er med til at understrege den store talentmasse på Heden.

En af de spillere, der er godt på vej i FC Midtjylland, er midtbanespilleren Mikael Anderson, der i denne sæson har fået debut for ulvene med to korte indhop i Superligaen. Han håber, at der venter mange flere minutter i denne sæson.

– Jeg er meget begejstret for at være i førsteholdstruppen. Jeg er ung, men jeg håber at få nogle minutter, og jeg føler, jeg har de kvaliteter, holdet mangler. Jeg er glad for at være en del af holdet, men nu vil jeg spille mere og mere, siger 18-årige Mikael Anderson til Fotbollti.net.

FC Midtjylland-spilleren har repræsenteret Danmark på U-landsholdene, men han har islandske rødder og nåede også at spille U17-landskampe for Island, inden han blev overtalt til at spille i rødt og hvidt. Anderson værner dog om sine rødder fra vulkanøen og vil ikke afvise, at han vælger Island over Danmark.

– Selvfølgelig er det en mulighed. Jeg er stadig islænding og besøger tit min familie på Island. Vi må se, hvad der sker i fremtiden, siger Anderson.

Fremtiden på klubniveau har FCM-talentet ligeledes svært ved at spå om, men han lægger ikke skjul på, at han tillader sig at drømme stort.

– Jeg vil nå så langt som muligt. Jeg er ung, men jeg er meget ambitiøs, og det har jeg altid været. Nu skal jeg vise alle, hvad jeg kan, og så må vi se. Selvfølgelig vil jeg gerne til udlandet og spille. Premier League er interessant, og jeg er en stor fyr, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold, slutter Mikael Anderson, der allerede som 14-årige var til prøvetræning til Aston Villa.

Mikael Anderson forlængede tidligere på året sin kontrakt med FC Midtjylland efter nogle langstrakte forhandlinger, og ved den lejlighed fastslog sportsdirektør Claus Steinlein, at det er en spiller, man har store forventninger til i fremtiden – af samme årsag blev de to parter også enige om en fem-årig aftale.





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC København-fans raser

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Henter kæmpe Superliga-flop

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

‘Jeg er fucking irriteret’

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Voldsomt skænderi i FC København

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Superliga-træner enormt stolt

Ikke det kønneste – men drama fik vi

– Jeg skammer mig ind i helvede

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Boro deprimerer Blues

Arsenal vinder London-derby

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge