Allan Nielsen er Sporløs

Brøndby, Tottenham og landsholdet.



Året er 1999…

…og Allan Nielsen render jublende lykkelig rundt på den engelske nationalareana, Wembley. Her har Allan Nielsen netop scoret sejrsmålet for sin engelske klub Tottenham Hotspurs, som vinder 1-0 over Leicester City i League Cup-finalen. Dermed er danskeren med til at skaffe endnu et tiltrængt trofæ til klubben fra Nordlondon, som ikke har vundet noget siden FA Cup-triumfen over Nottingham Forest i 1991.

Målet er det, som Allan Nielsen først og fremmest bliver husket for i sin tid i London-klubben, som ellers ikke var uproblematisk. Allan Nielsen blev solgt til Tottenham i 1996 efter en meget succesfuld sæson med Brøndby, hvor han var med til at vinde det danske mesterskab, og i øvrigt blev kåret til årets danske fodboldspiller samme år. Allan Nielsen er en af de spillere, som har spillet for både Brøndby og FCK, klubben han kom fra til Brøndby.

I Tottenham var konkurrencen om pladserne selvsagt større, og selvom Allan Nielsen i størstedelen af tiden var inde omkring holdet, så blev han aldrig den store profil, klubben havde troet. Den målfarlige midtbanespiller nåede dog at score 12 mål i 97 kampe, inden en kontrovers med manager George Graham gjorde, at han måtte forlade klubben. Graham hævdede på et tidspunkt, at Allan Nielsen simulerede en skade, hvilket gjorde danskeren rasende og skuffet, og han blev først udlejet til Wolverhampton i 2000 og siden solgt til en anden London-klub, Watford.

Hos Watford indtog Allan Nielsen igen en mere central rolle og scorede 19 mål i 100 kampe, inden han vendte snuden hjem til Danmark for at blive spillende træner i Herfølge sammen med Michael Schjønberg.

Også på det danske landshold gjorde Allan Nielsen sig bemærket. Han var med landsholdet både til EM 1996 og VM 1998, ligesom han deltog i kvalifikationskampene til EM 2000.
Hjemme i Herfølge lykkedes det ikke ham og Schjønberg at redde Herfølge fra nedrykning fra SAS ligaen, og han fik fyreseddelen af Hærfuglene og opgav sin trænerkarriere.

Det gav til gengæld Allan Nielsen mere tid til andre projekter som hans Sushi-bar Hatoba på Islands Brygge og stævnerne i Street Football, som han arrangerer for at give mere spilleglæde til kommende talenter.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Bekræfter FC København-historie

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Peter Schmeichel taget på sengen

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United