Året er 1995…
og Dan Eggen scorer et historisk mål mod mægtige Liverpool, da han i det 79. minut header Brøndby foran 1-0. Det bliver også kampens resultat, og de mange englændere må gå skuffede hjem fra Anfield Road – de danske underdogs har sensationelt ekspederet ”The Reds” ud af UEFA-Cuppen i 3. runde.
I 4. runde trækker klubben fra vestegnen italienske Roma, og der bliver Dan Eggen skadet i 2-1 sejren i Parken. Derfor kan han ikke være med i returopgøret, hvor han må se sine holdkammerater ryge ud i overtiden i Rom.
Man kan vel godt sige, at Dan Eggen har haft en meget usædvanlig karriere. Den langhårede midterforsvarer starter i den norske 4. divisions klub Ready og flytter derefter til København- sandsynligvis uden forventninger om at blive professionel fodboldspiller. Men kort efter kommer han på kontrakt hos arbejderne i Frem, og her spiller han så godt, at han bliver købt af Brøndby IF. Her bliver han blandt andet kendt som midterforsvaren med ”mikrofonhåret”. Efter flere stærke sæsoner bliver han solgt til spanske Celta Vigo, hvor han spiller i sæsonerne 1997/98 og 1998/99, inden han ryger videre til en anden spansk klub, Alaves. Her kommer han igen i rampelyset. Alaves kommer i 2001 i finalen i UEFA-Cuppen med spillere som Jordi Cruyff og Javi Moreno på holdet, men denne gang har Eggens hold ikke samme held mod Liverpool, som han havde haft med Brøndby fem år tidligere.
Dan Eggen er en af de få spillere, der aldrig har spillet i den norske Tippeliga, men som alligevel har optrådt på det norske landshold. Her blev det til 25 landskampe og to mål fra den høje forsvarer, der var med i to VM-slutrunder og et enkelt EM. I sæsonen 2002/03 er han udlejet til skotske Rangers, dog uden at komme i aktion. Le Mans i Frankrig bliver hans sidste stoppested som professionel fodboldspiller, hvor han stoppede i 2005. Han bor i dag i Oslo, hvor han efter at have lagt støvlerne på hylden studerer samfundøkonomi på universitetet. Han har altid haft en glødende interesse for musik, og han er i dag manager for et norsk metal-band, El Caco. Og hvem kan ikke forstille sig Dan Eggen med sit store ”mikrofonhår” headbange og gi’ den gas til en god gang norsk metal.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Supercomputer: De vinder VM
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud