Dan Eggen er sporløs

Brøndby, Celta Vigo og Le Mans.



Året er 1995…
og Dan Eggen scorer et historisk mål mod mægtige Liverpool, da han i det 79. minut header Brøndby foran 1-0. Det bliver også kampens resultat, og de mange englændere må gå skuffede hjem fra Anfield Road – de danske underdogs har sensationelt ekspederet ”The Reds” ud af UEFA-Cuppen i 3. runde.

I 4. runde trækker klubben fra vestegnen italienske Roma, og der bliver Dan Eggen skadet i 2-1 sejren i Parken. Derfor kan han ikke være med i returopgøret, hvor han må se sine holdkammerater ryge ud i overtiden i Rom.
Man kan vel godt sige, at Dan Eggen har haft en meget usædvanlig karriere. Den langhårede midterforsvarer starter i den norske 4. divisions klub Ready og flytter derefter til København- sandsynligvis uden forventninger om at blive professionel fodboldspiller. Men kort efter kommer han på kontrakt hos arbejderne i Frem, og her spiller han så godt, at han bliver købt af Brøndby IF. Her bliver han blandt andet kendt som midterforsvaren med ”mikrofonhåret”. Efter flere stærke sæsoner bliver han solgt til spanske Celta Vigo, hvor han spiller i sæsonerne 1997/98 og 1998/99, inden han ryger videre til en anden spansk klub, Alaves. Her kommer han igen i rampelyset. Alaves kommer i 2001 i finalen i UEFA-Cuppen med spillere som Jordi Cruyff og Javi Moreno på holdet, men denne gang har Eggens hold ikke samme held mod Liverpool, som han havde haft med Brøndby fem år tidligere.
Dan Eggen er en af de få spillere, der aldrig har spillet i den norske Tippeliga, men som alligevel har optrådt på det norske landshold. Her blev det til 25 landskampe og to mål fra den høje forsvarer, der var med i to VM-slutrunder og et enkelt EM. I sæsonen 2002/03 er han udlejet til skotske Rangers, dog uden at komme i aktion. Le Mans i Frankrig bliver hans sidste stoppested som professionel fodboldspiller, hvor han stoppede i 2005. Han bor i dag i Oslo, hvor han efter at have lagt støvlerne på hylden studerer samfundøkonomi på universitetet. Han har altid haft en glødende interesse for musik, og han er i dag manager for et norsk metal-band, El Caco. Og hvem kan ikke forstille sig Dan Eggen med sit store ”mikrofonhår” headbange og gi’ den gas til en god gang norsk metal.















LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA – Belgien

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Voldsom europæisk kritik af FIFA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Schweiz – Colombia

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas