Dan Eggen er sporløs

Brøndby, Celta Vigo og Le Mans.



Året er 1995…
og Dan Eggen scorer et historisk mål mod mægtige Liverpool, da han i det 79. minut header Brøndby foran 1-0. Det bliver også kampens resultat, og de mange englændere må gå skuffede hjem fra Anfield Road – de danske underdogs har sensationelt ekspederet ”The Reds” ud af UEFA-Cuppen i 3. runde.

I 4. runde trækker klubben fra vestegnen italienske Roma, og der bliver Dan Eggen skadet i 2-1 sejren i Parken. Derfor kan han ikke være med i returopgøret, hvor han må se sine holdkammerater ryge ud i overtiden i Rom.
Man kan vel godt sige, at Dan Eggen har haft en meget usædvanlig karriere. Den langhårede midterforsvarer starter i den norske 4. divisions klub Ready og flytter derefter til København- sandsynligvis uden forventninger om at blive professionel fodboldspiller. Men kort efter kommer han på kontrakt hos arbejderne i Frem, og her spiller han så godt, at han bliver købt af Brøndby IF. Her bliver han blandt andet kendt som midterforsvaren med ”mikrofonhåret”. Efter flere stærke sæsoner bliver han solgt til spanske Celta Vigo, hvor han spiller i sæsonerne 1997/98 og 1998/99, inden han ryger videre til en anden spansk klub, Alaves. Her kommer han igen i rampelyset. Alaves kommer i 2001 i finalen i UEFA-Cuppen med spillere som Jordi Cruyff og Javi Moreno på holdet, men denne gang har Eggens hold ikke samme held mod Liverpool, som han havde haft med Brøndby fem år tidligere.
Dan Eggen er en af de få spillere, der aldrig har spillet i den norske Tippeliga, men som alligevel har optrådt på det norske landshold. Her blev det til 25 landskampe og to mål fra den høje forsvarer, der var med i to VM-slutrunder og et enkelt EM. I sæsonen 2002/03 er han udlejet til skotske Rangers, dog uden at komme i aktion. Le Mans i Frankrig bliver hans sidste stoppested som professionel fodboldspiller, hvor han stoppede i 2005. Han bor i dag i Oslo, hvor han efter at have lagt støvlerne på hylden studerer samfundøkonomi på universitetet. Han har altid haft en glødende interesse for musik, og han er i dag manager for et norsk metal-band, El Caco. Og hvem kan ikke forstille sig Dan Eggen med sit store ”mikrofonhår” headbange og gi’ den gas til en god gang norsk metal.














Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Erik ten Hag jagter dansker

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen