Kim Christofte er Sporløs

Brøndby og landsholdet.



ÅRET ER 1991…

Og med et straffespark så køligt som den russiske martsaften sender Kim Christofte Brøndby i UEFA Cup-semifinalen.

Knap halvandet år efter triumfen mod Torpedo Moskva gentager den elegante forsvarsspiller kunststykket, da han i EM-semifinalen nok engang bliver manden med det sidste spark i en straffesparkskonkurrence.

Det legendariske flade skud forbi Hans van Breukelen i det hollandske mål og finalesejren fire dage senere bliver højdepunkterne i Kim Christoftes karriere.

Straffespark var om noget et synonym med landsholdskæmpen. Kim Christofte spillede 19 landskampe og scorede et enkelt mål, der faldt i kvalifikationskampen i 1991 mod Færøerne. Selvfølgelig på et straffespark. Kim Christofte var dog ikke altid sikkerheden selv fra de elleve meter. Karrieren i den rød-hvide dragt bød således også på et misbrugt straffespark, da Danmark kort efter EM-triumfen skuffende måtte nøjes med 0-0 i Litauen.

I 1981 blev han den første Brøndby-spiller, der blev solgt til udlandet. Han drog til belgiske Lokeren, hvor Preben Elkjær også slog sine folder. Tre år senere returnede han til Brøndby, inden han efter to korte og mislykkede ophold i Malaga og schweiziske Wettingen endte i OB. Herfra gik turen på ny til Brøndby, hvorfra han som flere af de øvrige europamestre blev afhændet til udenlandske klubber.

Kim Christofte kom først til 1. FC Köln og siden til Lierse i Belgien, hvor han dog aldrig nåede at spille en betydende kamp og kort efter vendte hjem. Han sluttede karrieren i barndomsklubben Ølstykke.

Efter fodboldstoppet blev IT-branchen det primære fokus, men Kim Christofte valgte også at sparke en politisk karriere i gang. Den intelligente boldspiller stillede således op ved seneste kommunalvalg, hvor han dog ikke blev valgt til den kommende Egedal Kommune.

Kim Christofte var for nyligt tilbage i landsholdsregi. Denne gang var det dog ikke på grønsværen, men ved pokerbordet, han kæmpede. Han var i juli den ene danske tredjedel ved PartyPokers Football & Poker Legends Cup, hvor en fodboldspiller og to professionelle pokerspillere dystede i en international holdturnering. Kim Christofte forsvarede sammen med Gus Hansen og Theo Jørgensen de danske farver, og trioen strøg såmænd helt til tops. Modstanderen i finalen var nok engang Tyskland.





LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Millionregn over ‘PC’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Tv-vært stopper på Viaplay

Arsenal er i Champions League-finalen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!