Newroz Dogan er Sporløs

FCK, Køge og B.93



ÅRET ER…1998… OG…
Newroz Dogan kommer på banen for FC København i en Europa Cup-kamp ude mod Karabakh Agdam. Dogan bliver skiftet ind efter 65 minutter, og derefter scorer FCK fire gange og vinder 4-0. Københavnerne har allerede vundet det første opgør 6-0 på hjemmebane og avancerer til første runde af den sidste udgave af Europa Cuppen for pokalvindere med de knusende cifre 10-0.

18-årige Newroz Dogans FCK-debut er dog forbeholdt de få, for kampen bliver spillet en dag i august i Aserbajdsjan. Og siden bliver der ikke flere officielle optrædender på FCK-holdet for teenageren, der i 1997 som 2. års yngling blev rykket op i førsteholdstruppen. I foråret 1999 blev han lejet ud til Køge i en kort periode, og samme sommer valgte han at rykke et niveau ned for at spille hos naboerne B.93.
”Det var svært at komme på holdet, for der var mange store stjerner. Nogle af de erfarne spillere som Michael ”Mio” Nielsen og Peter Nielsen rådede mig til at komme hen, hvor jeg kunne få spilletid. Jeg havde valget mellem Køge og B.93, og jeg valgte det sidste, blandt andet fordi køreafstanden var kortere,” fortæller midtbanespilleren.
Han indledte sin fodboldkarriere som femårig hos Boldklubben Vestia, inden han som 10-årig rykkede til Brønshøj. Senere nød KB’s ungdomshold godt af hans evner.
Newroz Dogan tilbragte tre år hos B.93, men opholdet begyndte bedre, end det sluttede.
”Det startede rigtig godt i B.93, men så fik jeg problemer med min akillessene, og der var spillerflugt i klubben,” husker den i dag 26-årige spiller.
I sommeren 2002 valgte han derfor at skifte klub, men adressen forblev den samme, da han trak i Skjolds rød-hvide trøje. Efter yderligere tre år kunne han imidlertid ikke blive enig med Skjold om en forlængelse, selvom han var glad for at være i klubben. En gammel skade gjorde, at han ikke var på toppen i dette efterår, da han vendte tilbage til sin barndomsklub, Brønshøj. Derfor spillede han kun 90 minutter en enkelt gang for hvepsene i denne halvsæson, hvor han havde kontrakt med klubben.
”Jeg kan godt lide at være i Brønshøj. De er meget ærlige, og selvom de har begrænsede midler, forsøger de at køre klubben så professionelt som muligt,” siger Newroz Dogan.
Han er i øjeblikket i syv sind om sin fremtid, for han har indledt kandidatuddannelsen cand.merc.aud. på Handelshøjskolen i Købehavn. Skal han satse på studier eller fodbold?
”Når jeg gør noget, så gør jeg det 100 procent. Jeg har overvejet at drosle ned med studiet og satse på fodbolden, og der er også interesserede klubber i 1. division. Men jeg er meget i tvivl om, hvad jeg vælger,” siger Newroz Dogan.







Rundens hold i Superligaen – 1. runde




LIVE

TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



LIVE

Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Han kan blive det næste store Superliga-salg!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Gaveregn over FC Midtjylland

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil lokke superstjerne med monsterløn