Newroz Dogan er Sporløs

FCK, Køge og B.93



ÅRET ER…1998… OG…
Newroz Dogan kommer på banen for FC København i en Europa Cup-kamp ude mod Karabakh Agdam. Dogan bliver skiftet ind efter 65 minutter, og derefter scorer FCK fire gange og vinder 4-0. Københavnerne har allerede vundet det første opgør 6-0 på hjemmebane og avancerer til første runde af den sidste udgave af Europa Cuppen for pokalvindere med de knusende cifre 10-0.

18-årige Newroz Dogans FCK-debut er dog forbeholdt de få, for kampen bliver spillet en dag i august i Aserbajdsjan. Og siden bliver der ikke flere officielle optrædender på FCK-holdet for teenageren, der i 1997 som 2. års yngling blev rykket op i førsteholdstruppen. I foråret 1999 blev han lejet ud til Køge i en kort periode, og samme sommer valgte han at rykke et niveau ned for at spille hos naboerne B.93.
”Det var svært at komme på holdet, for der var mange store stjerner. Nogle af de erfarne spillere som Michael ”Mio” Nielsen og Peter Nielsen rådede mig til at komme hen, hvor jeg kunne få spilletid. Jeg havde valget mellem Køge og B.93, og jeg valgte det sidste, blandt andet fordi køreafstanden var kortere,” fortæller midtbanespilleren.
Han indledte sin fodboldkarriere som femårig hos Boldklubben Vestia, inden han som 10-årig rykkede til Brønshøj. Senere nød KB’s ungdomshold godt af hans evner.
Newroz Dogan tilbragte tre år hos B.93, men opholdet begyndte bedre, end det sluttede.
”Det startede rigtig godt i B.93, men så fik jeg problemer med min akillessene, og der var spillerflugt i klubben,” husker den i dag 26-årige spiller.
I sommeren 2002 valgte han derfor at skifte klub, men adressen forblev den samme, da han trak i Skjolds rød-hvide trøje. Efter yderligere tre år kunne han imidlertid ikke blive enig med Skjold om en forlængelse, selvom han var glad for at være i klubben. En gammel skade gjorde, at han ikke var på toppen i dette efterår, da han vendte tilbage til sin barndomsklub, Brønshøj. Derfor spillede han kun 90 minutter en enkelt gang for hvepsene i denne halvsæson, hvor han havde kontrakt med klubben.
”Jeg kan godt lide at være i Brønshøj. De er meget ærlige, og selvom de har begrænsede midler, forsøger de at køre klubben så professionelt som muligt,” siger Newroz Dogan.
Han er i øjeblikket i syv sind om sin fremtid, for han har indledt kandidatuddannelsen cand.merc.aud. på Handelshøjskolen i Købehavn. Skal han satse på studier eller fodbold?
”Når jeg gør noget, så gør jeg det 100 procent. Jeg har overvejet at drosle ned med studiet og satse på fodbolden, og der er også interesserede klubber i 1. division. Men jeg er meget i tvivl om, hvad jeg vælger,” siger Newroz Dogan.







Superliga-profil tæt på skifte til Dubai




LIVE

TransferLIVE: Enig med Hermansen

Ny mand med i stærk Brøndby-trup

Randers FC – Silkeborg IF

Barça med drastisk ‘AC’-beslutning

‘Frank er et varmt menneske med et godt hjerte’

Afsløring: Stjerne ankommer her – FCM slår rekord

Store problemer: ‘Han virker som en gåde’

Spekulationerne kører: Kovending omkring Dolberg?



TRANSFER

Ryster på hovedet af kæmpe FCK-transfer

Kevin Magnussen køber sig ind i fodboldklub

AGF – FC Midtjylland

Choktransfer af Wrexham?

Yann Bisseck tager modig beslutning



Rasmus Falk TOPNYHED

Rasmus Falk prøvede at lokke ham til OB

Tv-ekspert: Brøndby-truppen er tynd

Dansker i “umuligt job”: Jeg misunder ham ikke

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmper benhårdt for drømmekamp mod FCK

Vild udvikling: Han har afvist Manchester United



HELT VILDT

Chok: Bringer Christian Eriksen-skifte på banen

I svime over Superliga-talent: En lille åbenbaring

Uha, Vingegaard: Det var kedeligt for Pogacar

Transferkvaler for stjernen Stage

Thomas Frank jubler: Han har virkelig imponeret!

Dansker i vanvidskamp: Det sygeste jeg har prøvet

Lyngby brager ind på førstepladsen

Vild Mainz-eufori: ‘Det er ekstraordinært’

– Han kan gøre en forskel for Juventus

Accepterer kæmpe bud fra FCM

Delaney om Stryger: ‘Det må han selv om’

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Klar besked: Glem det, Morten Hjulmand



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

I ekstase over Brøndby-møde

Hentede Morten Hjulmand: Jeg husker det tydeligt

Kæmpe bifald – Thomas Frank overrasker

Dansk træner fanget i et kæmpe kaos

Afsløring: FCN sælger Milan Iloski i flot handel

Medie: Dansker har en Rambo-krop

OB ydmyget – ny Superliga-stjerne på vej? 

Lurer på tidligere Superliga-profil

Tog pludselig ordet: ‘Kan vi ikke være tjent med!’

Forhandlinger med Midtjylland skrider frem

Diant Ramaj-transfer skaber stor ballade

Sløv søndagskamp i Bruxelles

Storklub tæt på Hradecky – her er prisen

Stopper karrieren – her skal han være hjælpetræner

‘Vis det på banen – ikke med agent-snak’

Spurs-stjerne skifter: Frank kalder ham en legende

Målrigt i Motherwell

Neestrup: Du jubler jo nærmest, før han rammer den

Veloplagte Vejle tromler over OB

Neestrup giver status på Moukoko

Tæt på FC Nordsjælland-exit

FCK tager pligtsejr over oprykkeren Fredericia