Når 2011 bliver til 2012, bliver Lyngbys Jasin Khayat samtidig dansk statsborger, men inden det sker, har Marokkos U/20-landstræner fået øjnene op for den 18-årige kantspiller. Han har inviteret Khayat ned til en træningssamling, der starter 28. november og slutter 2. december.
Jasin Khayats forældre er begge marokkanske, men har aldrig fået søgt om dansk statsborgerskab, selv om den unge kantspiller er født og opvokset i Danmark.
– Jeg er rigtig glad og stolt over indkaldelsen og glæder mig til at komme ned og vise, hvad jeg kan. Jeg er glad for, at der bliver lagt mærke til mig i Marokko på trods af, at jeg befinder mig i Danmark. Jeg arbejder hver dag på at forbedre mit spil og ser udtagelsen som et klap på skulderen og et tegn på, at tingene går den rigtige vej. Jeg skal bare blive ved med at arbejde stenhårdt, siger Khayat til tipsbladet.dk.
Hvorvidt han skal repræsentere Danmark eller Marokko på A-landsholds-niveau, er han imidlertid fortsat i tvivl om. Hans opvækst i Danmark gør, at han føler sig dansk, men rødderne i Marokko trækker også i ham.
– Danmark har den fordel, at jeg er født og opvokset landet, hvor jeg også har fået min fodboldmæssige opdragelse. I forhold til spørgsmålet om hvorvidt jeg vil repræsentere Danmark eller Marokko, så er det ikke noget jeg er 100 procent afklaret med endnu, men det er klart, at hvis jeg får muligheden for at spille for de danske ungdomslandshold, så er der stor chance for, at jeg siger ja tak, siger Khayat.
Det internationale fodboldforbund FIFA har den regel, at man først kan spille for et landshold fem år, efter man har fået statsborgerskab. Skal Jasin Khayat optræde for den danske ungdomslandshold, kræver det altså en dispensation fra FIFA. En dispensation som kvindelandsholdets Nadia Nadim fik i 2009, og som Mustafa Hassan modtog i 2010, selv om han efterfølgende ikke blev fundet god nok til at blive udtaget.
Til daglig optræder Jasin Khayat på Lyngbybs U/19-hold og klubbens hold i Reserveholdsligaen. Kontrakten med Lyngby løber til sommeren 2012. Khayat var på træningsophold i AC Milan i 2008.
LIVE
LIVE: Medie: Storklub jagter Philip Billing
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter: ‘Sender signal’
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
NYHEDER
Forlader AGF af familiære årsager
Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
INTERVIEW
FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur
MEDIE
Manchester United i problemer? Han får et nyt pas
EKSPERT
‘Det dårligste hold nogensinde’
EKSKLUSIVT
Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’
EKSKLUSIVT
‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
NYHEDER
Nævner Felix Beijmo: ‘Stak ud’
INTERVIEW
Dansker kan skifte landshold: Jeg har muligheden
TOPNYHED
Kæmpe drama på Friis’ finske landshold
HELT VILDT
Her er Diant Ramaj den næstbedste i verden
TOPNYHED
Forlod FC København – fik en højere løn i FCM
BIZART
FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’
TOPNYHED
Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe
EKSPERT
‘Det har jeg oplevet for meget med landsholdet’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansker talte med Damsgaard inden transfer
INTERVIEW
Fremhæver brandvarm dansker: ‘En stor betydning’
TIPSBLADETS DOM
Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg
INTERVIEW
30 år og stor succes: Vil på det danske landshold
MEDIE
Polsk træner var på vej til OB
Finale venter U21-landsholdet: ‘Kæmpestort’
NYHEDER
Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark
INTERVIEW
OB-profil melder klart ud: ‘Jeg er soldat’
MEDIE
Elias Achouri smidt på porten efter skænderi
EKSKLUSIVT
Hoff Thorup har stor succes – kan udløse klausul
NYHEDER