Han er til daglig en profil i Bournemouth og spiller også på det walisiske landshold, men i den kommende tid må David Brooks følge sine holdkammerater fra sidelinjen.
Den 24-årige offensivspiller har således fået konstateret kræft i lymfeknuderne. Det oplyser Bournemouth selv på sine platforme onsdag eftermiddag.
I næste uge vil David Brooks påbegynde en behandling, efter at de første prognoser heldigvis har været positive. Det vides ikke, hvornår han vil vende tilbage, lyder det fra direktør Neil Blake over for klubbens hjemmeside:
– Alle i AFC Bournemouth vil gøre alt for at hjælpe David og hans familie under hans restitution. Vi lægger ingen tidsplaner for hans tilbagekomst. Vi vil give David al den tid, han har brug for for at blive rask, og vi vil gøre alt, hvad vi kan for at hjælpe med det.
– Jeg ved, at alle vil være ivrige efter at vise deres kærlighed og støtte til David, hvilket vil hjælpe ham enormt, når han kommer sig, men vi opfordrer også alle til at respektere hans og hans families privatliv i denne periode, siger direktøren.
David Brooks var udtaget til Wales’ seneste landskampe, men måtte forlade landsholdslejren på grund af sygdom, og det viste sig altså at være kræft i lymfeknuderne.
Til Bournemouths hjemmeside kalder offensivspilleren nyheden for et “chok”, mens han takker det walisiske landsholds lægestab, Bournemouth samt alle fans for deres støtte i denne tid.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
