Bournemouth-spiller ramt af kræft

Kantspiller fra Bournemouth begynder behandling i næste uge.



Han er til daglig en profil i Bournemouth og spiller også på det walisiske landshold, men i den kommende tid må David Brooks følge sine holdkammerater fra sidelinjen.

Den 24-årige offensivspiller har således fået konstateret kræft i lymfeknuderne. Det oplyser Bournemouth selv på sine platforme onsdag eftermiddag.

I næste uge vil David Brooks påbegynde en behandling, efter at de første prognoser heldigvis har været positive. Det vides ikke, hvornår han vil vende tilbage, lyder det fra direktør Neil Blake over for klubbens hjemmeside:

– Alle i AFC Bournemouth vil gøre alt for at hjælpe David og hans familie under hans restitution. Vi lægger ingen tidsplaner for hans tilbagekomst. Vi vil give David al den tid, han har brug for for at blive rask, og vi vil gøre alt, hvad vi kan for at hjælpe med det.

– Jeg ved, at alle vil være ivrige efter at vise deres kærlighed og støtte til David, hvilket vil hjælpe ham enormt, når han kommer sig, men vi opfordrer også alle til at respektere hans og hans families privatliv i denne periode, siger direktøren.

David Brooks var udtaget til Wales’ seneste landskampe, men måtte forlade landsholdslejren på grund af sygdom, og det viste sig altså at være kræft i lymfeknuderne.

Til Bournemouths hjemmeside kalder offensivspilleren nyheden for et “chok”, mens han takker det walisiske landsholds lægestab, Bournemouth samt alle fans for deres støtte i denne tid. 





LIVE

VM-LIVE: Første mål sat ind!

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Rundens hold – VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Jonas Lössl stopper karrieren

FCK-boss roser varm bomber

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Tjekkiet – Sydafrika

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Superliga-spiller åben for transfer