25.000 mødte op: Fenerbahce har stemt om fremtiden

Der har ligeledes planer om, hvordan de vil deltage i både Super Cup og pokalturnering - hvis overhovedet.



Efter Fenerbahces 3-2-sejr over Trabzonspor 17. marts blev førstnævntes spillere angrebet på banen af sidstnævntes fans, og det betød, at Fenerbahce indkaldte til en ekstraordinær generalforsamling.

Her skulle medlemmerne stemme om, hvorvidt de skulle trække sig fra den tyrkiske liga. Det endte med, at over 25.000 fremmødte stemte imod forslaget om at melde sig ud af den tyrkiske liga.

Det fortæller klubben på dens hjemmeside, hvor der dog bliver peget på en række andre områder, som de nu protesterer mod. 

Den ene ting handler om den kommende Super Cup-finale, som blev udsat efter kampen, der oprindeligt skulle være spillet i Saudi-Arabien ikke blev afviklet, da arrangørerne nægtede at spille den tyrkiske nationalsang før kampen.

I Tyrkiet har man i stedet fundet frem til, at man skal spille kampen 7. april, som Fenerbahce er utilfreds med, da den kommer for tæt på deres Conference League-kvartfinale nogle dage senere.

Derfor var der flertal for, at man kræver, at man skal finde en ny og bedre dato med en udenlandsk dommer. Ellers vil man enten ikke spille kampen eller man sender U19-holdet.

Endvidere vil man i de to kommende sæsoner ikke deltage i den tyrkiske pokalturnering – men her er der også åbnet op for, at man bare vil sende U19-holdet i stedet.

Super Cup-finalen er mod deres ærkerivaler fra Galatasaray.





LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Transferbombe i Manchester United

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Er han løsningen i AGF?

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Tuchel forsvarer sin taktik

‘Det var verdens undergang’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Messi sætter ord på vildt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Voldsom kritik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Begejstret for Jacob Neestrup