25.000 mødte op: Fenerbahce har stemt om fremtiden

Der har ligeledes planer om, hvordan de vil deltage i både Super Cup og pokalturnering - hvis overhovedet.



Efter Fenerbahces 3-2-sejr over Trabzonspor 17. marts blev førstnævntes spillere angrebet på banen af sidstnævntes fans, og det betød, at Fenerbahce indkaldte til en ekstraordinær generalforsamling.

Her skulle medlemmerne stemme om, hvorvidt de skulle trække sig fra den tyrkiske liga. Det endte med, at over 25.000 fremmødte stemte imod forslaget om at melde sig ud af den tyrkiske liga.

Det fortæller klubben på dens hjemmeside, hvor der dog bliver peget på en række andre områder, som de nu protesterer mod. 

Den ene ting handler om den kommende Super Cup-finale, som blev udsat efter kampen, der oprindeligt skulle være spillet i Saudi-Arabien ikke blev afviklet, da arrangørerne nægtede at spille den tyrkiske nationalsang før kampen.

I Tyrkiet har man i stedet fundet frem til, at man skal spille kampen 7. april, som Fenerbahce er utilfreds med, da den kommer for tæt på deres Conference League-kvartfinale nogle dage senere.

Derfor var der flertal for, at man kræver, at man skal finde en ny og bedre dato med en udenlandsk dommer. Ellers vil man enten ikke spille kampen eller man sender U19-holdet.

Endvidere vil man i de to kommende sæsoner ikke deltage i den tyrkiske pokalturnering – men her er der også åbnet op for, at man bare vil sende U19-holdet i stedet.

Super Cup-finalen er mod deres ærkerivaler fra Galatasaray.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

PSG er i Champions League-finalen efter drama



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dansk træner vinder stor pris

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Millionregn over ‘PC’

Premier League-klub går all-in

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Bayern – PSG

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Aston Villa – Nottingham Forest

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?