25.000 mødte op: Fenerbahce har stemt om fremtiden

Der har ligeledes planer om, hvordan de vil deltage i både Super Cup og pokalturnering - hvis overhovedet.



Efter Fenerbahces 3-2-sejr over Trabzonspor 17. marts blev førstnævntes spillere angrebet på banen af sidstnævntes fans, og det betød, at Fenerbahce indkaldte til en ekstraordinær generalforsamling.

Her skulle medlemmerne stemme om, hvorvidt de skulle trække sig fra den tyrkiske liga. Det endte med, at over 25.000 fremmødte stemte imod forslaget om at melde sig ud af den tyrkiske liga.

Det fortæller klubben på dens hjemmeside, hvor der dog bliver peget på en række andre områder, som de nu protesterer mod. 

Den ene ting handler om den kommende Super Cup-finale, som blev udsat efter kampen, der oprindeligt skulle være spillet i Saudi-Arabien ikke blev afviklet, da arrangørerne nægtede at spille den tyrkiske nationalsang før kampen.

I Tyrkiet har man i stedet fundet frem til, at man skal spille kampen 7. april, som Fenerbahce er utilfreds med, da den kommer for tæt på deres Conference League-kvartfinale nogle dage senere.

Derfor var der flertal for, at man kræver, at man skal finde en ny og bedre dato med en udenlandsk dommer. Ellers vil man enten ikke spille kampen eller man sender U19-holdet.

Endvidere vil man i de to kommende sæsoner ikke deltage i den tyrkiske pokalturnering – men her er der også åbnet op for, at man bare vil sende U19-holdet i stedet.

Super Cup-finalen er mod deres ærkerivaler fra Galatasaray.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Underholdning i New Jersey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Usikker på Chido Obi-transfer

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Stort drama: Brasilien er videre!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’