25.000 mødte op: Fenerbahce har stemt om fremtiden

Der har ligeledes planer om, hvordan de vil deltage i både Super Cup og pokalturnering - hvis overhovedet.



Efter Fenerbahces 3-2-sejr over Trabzonspor 17. marts blev førstnævntes spillere angrebet på banen af sidstnævntes fans, og det betød, at Fenerbahce indkaldte til en ekstraordinær generalforsamling.

Her skulle medlemmerne stemme om, hvorvidt de skulle trække sig fra den tyrkiske liga. Det endte med, at over 25.000 fremmødte stemte imod forslaget om at melde sig ud af den tyrkiske liga.

Det fortæller klubben på dens hjemmeside, hvor der dog bliver peget på en række andre områder, som de nu protesterer mod. 

Den ene ting handler om den kommende Super Cup-finale, som blev udsat efter kampen, der oprindeligt skulle være spillet i Saudi-Arabien ikke blev afviklet, da arrangørerne nægtede at spille den tyrkiske nationalsang før kampen.

I Tyrkiet har man i stedet fundet frem til, at man skal spille kampen 7. april, som Fenerbahce er utilfreds med, da den kommer for tæt på deres Conference League-kvartfinale nogle dage senere.

Derfor var der flertal for, at man kræver, at man skal finde en ny og bedre dato med en udenlandsk dommer. Ellers vil man enten ikke spille kampen eller man sender U19-holdet.

Endvidere vil man i de to kommende sæsoner ikke deltage i den tyrkiske pokalturnering – men her er der også åbnet op for, at man bare vil sende U19-holdet i stedet.

Super Cup-finalen er mod deres ærkerivaler fra Galatasaray.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Chokskifte på vej?

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

FC Barcelona køber VM-angriber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Til lægetjek i Superliga-klub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Åbner op for sommertransfer

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Curaçao – Elfenbenskysten

Paraguay – Australien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skotland – Brasilien