AaB indrømmer: Etiske overvejelser før storsalg

I NordicBet Liga-klubben AaB diskuterede man de etiske aspekter ved at handle med en saudiarabisk klub, men spillerens ønske spillede naturligvis også en stor rolle.



Den saudiarabiske klub Al-Ula FC kunne forleden offentliggøre købet af brasilianske Allan Sousa, som skifter fra NordicBet Liga-klubben AaB.

Al-Ula FC, som spiller i den fjerdebedste række, blev i juni overtaget af den kongelige kommission i byen.

Tipsbladet har talt med AaB-sportschef Jan Ole Kappmeier og spurgt, om klubben gjorde sig etiske overvejelser før salget.

– Ja, selvfølgelig gjorde vi det. Vi kender til den politiske situation i landet (Saudi-Arabien, red.), og som klub ønsker vi som udgangspunkt at handle med klubber, som accepterer menneskerettigheder.

– Men andre faktorer spiller ind, når transfervinduet er åbent. Spilleren har også et ønske, som vi naturligvis ønsker at opfylde. Vi ved, at fodbolden i Saudi-Arabien er i udvikling.

Er det ikke uambitiøst at sælge sin bedste offensivspiller, når man gerne vil rykke hurtigt op i Superligaen igen?

– Vi vil gerne have spillere, som vil kæmpe for klubben, og det har vi også lige nu. Det er vores prioritet, at alle, som spiller i AaB-trøjen, er klar til at kæmpe for den. Det er sådan, vi ser på det.

– Så er der en anden del af det. Vi modtog et fint bud, vurderede det, og det var passende for alle parter.

Ifølge Tipsbladets kilder blev Sousa solgt for cirka 15 millioner kroner, og han har skrevet under på en kongekontrakt.





VM-LIVE: Profil i tårer – færdig ved VM




Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Argentina – Algeriet

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Irak – Norge

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Her er Tunesiens nye VM-træner

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Frankrig – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub