AaB indrømmer: Etiske overvejelser før storsalg

I NordicBet Liga-klubben AaB diskuterede man de etiske aspekter ved at handle med en saudiarabisk klub, men spillerens ønske spillede naturligvis også en stor rolle.



Den saudiarabiske klub Al-Ula FC kunne forleden offentliggøre købet af brasilianske Allan Sousa, som skifter fra NordicBet Liga-klubben AaB.

Al-Ula FC, som spiller i den fjerdebedste række, blev i juni overtaget af den kongelige kommission i byen.

Tipsbladet har talt med AaB-sportschef Jan Ole Kappmeier og spurgt, om klubben gjorde sig etiske overvejelser før salget.

– Ja, selvfølgelig gjorde vi det. Vi kender til den politiske situation i landet (Saudi-Arabien, red.), og som klub ønsker vi som udgangspunkt at handle med klubber, som accepterer menneskerettigheder.

– Men andre faktorer spiller ind, når transfervinduet er åbent. Spilleren har også et ønske, som vi naturligvis ønsker at opfylde. Vi ved, at fodbolden i Saudi-Arabien er i udvikling.

Er det ikke uambitiøst at sælge sin bedste offensivspiller, når man gerne vil rykke hurtigt op i Superligaen igen?

– Vi vil gerne have spillere, som vil kæmpe for klubben, og det har vi også lige nu. Det er vores prioritet, at alle, som spiller i AaB-trøjen, er klar til at kæmpe for den. Det er sådan, vi ser på det.

– Så er der en anden del af det. Vi modtog et fint bud, vurderede det, og det var passende for alle parter.

Ifølge Tipsbladets kilder blev Sousa solgt for cirka 15 millioner kroner, og han har skrevet under på en kongekontrakt.





TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Frankrig – Sverige

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Tyskland – Paraguay

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afviste Premier League-klubber

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Hård dom over Kvistgaarden

Holland – Marokko

Stort drama: Brasilien er videre!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller