AaB tilbage til nul

Bestyrelsesformand Per Søndergaard slår koldt vand i blodet, selvom AaB-koncernen rammes på pengepungen af finanskrisen.



AaB mærker nu den økonomiske krise på egen pengepung. Således faldt det forventede salg af Sportmaster-butikkerne, som AaB er medejer af, tirsdag til jorden og nu erkender bestyrelsesformand, Per Søndergaard, at det ligeledes kan blive svært at sælge de bygninger på Hadsundvej, man længe har budgetteret med.

– Vi har stadig et salg indregnet i regnskabet for 2008, men samtidig ville man også være naiv, hvis man ikke troede, at det var blevet sværere at gennemføre, siger han til Nordjyske.

Han understreger, at AaB lige nu ikke mangler indtægter som følge af deltagelsen i Champions League og pointerer videre, at ejendommenes værdi fortsat ligger i AaB-baghånden.

Til gengæld genstartes samarbejdet med Sportsmann Gruppen om kæden af sportsbutikker landet over efter, det varslede salg tirsdag faldt til jorden.

– I princippet er vi nu tilbage i den situation, vi var i, da vi i sin tid gik ind i samarbejdet. Nemlig en situation, hvor vi ser nogle udviklingsmuligheder i butikkerne. Salget kom jo kun på tale, fordi hele kæden skulle sælges. Og der er vi jo så lille en del, at det kunne vi ikke modsætte os, forklarer bestyrelsesformanden.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Frankrig – Irak

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sender opfordring til Superliga-træner

Jens Stage-skifte i fare

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Uruguay – Kap Verde

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Norge – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Belgien – Iran