Sørloth slår tilbage mod norsk landstræner: Det har jeg aldrig sagt

Den tidligere FCM-angriber føler sig røvrendt, men siger, han vil gøre alt for det norske landshold.



Der er drama mellem Alexander Sørloth og Norges landstræner, Lars Lagerbäck, i disse dage, hvor beskyldningerne mellem dem flyver i rundt i de norske og skandinaviske medier.

Lagerbäck og det norske fodboldforbund gik torsdag ud og gav deres version af den såkaldte Sørloth-sag i en pressemeddelelse på forbundets hjemmeside.

Her forklares det, at det Lagerbäck og Sørloth endte i et verbalt slagsmål, efter Norge tabte den afgørende EM-kvalifikationskamp mod Serbien for nylig. Det skete under et evalueringsmøde, som skulle have taget sin tid.

– Jeg kan godt tåle, at der er uenighed om fodboldfaglige spørgsmål, men Alexander kom imidlertid med flere anklager, som ikke omhandler, hvordan vi spiller fodbold, men som gik på, at Per Joar Hansen (landstrænerassistent, red.) og jeg var inkompetente som trænere, leder og fodboldmæssigt, er Lars Lagerbäck citeret for at sige.

Den kommentar har fået Sørloth til at sende sin agent, Morten Wivestad, på banen. Igennem sin agent forklarer Sørloth, at han aldrig har kaldt trænerteamet for inkompetent.

– Jeg har aldrig sagt, at nogen i trænerteamet er inkompetente. Aldrig. Jeg har efter, at vi spillere blev bedt om at komme med tilbagemeldinger, sagt, at jeg var meget kritisk over, hvordan vi forberedte os til kampen mod Serbien. Også de taktiske vurderinger som blev gjort undervejs, siger Sørloth.

– Alt, jeg sagde til møderne med trænerne, gik på de fodboldfaglige aspekter med ønske om, at holdet skulle være endnu bedre forberedt til kampene. Og særligt denne (kampen mod Serbien, red.).

Sørloth understreger, at han er tilhænger af, at man er ærlig, direkte og tydelig.

– Denne gang blev det lidt for tydeligt. Så tydeligt, at de bryder deres egne principper om ikke at tage interne uenigheder til pressen. Pludselig var det okay at skrive pressemeddelelser om, hvad enkeltpersoner siger og gør på lukkede møder. Så føler man sig alene, når man egentlig skal være på samme hold.

– Jeg var egentlig færdig med denne sag. Vi havde ‘shaket hands’ og set hinanden i øjnene. Og det er sådan, jeg synes, det skal være. Der skal være plads til kritik og skuffelse på et hold. På samme måde som der skal være plads til jubel og skrig. Vi går i store sko, og så må vi tåle, at vi af og til går hinanden på klingerne. 

I pressemeddelelsen fra det norske fodboldforbund står der, at Sørloth ikke har yderligere kommentarer, men:

– Det stemmer ikke. Jeg ville tage det direkte med dem, det handler om. Da jeg fik af vide, at der ville komme en pressemeddelelse fra det norske fodboldforbund, om hvad der skete på et internt spillermøde, udtrykte jeg ønske om at se den, før den blev publiceret. Så jeg eventuelt kunne uddybe min holdning. Den blev aldrig sendt til mig.

Sørloth afslutter med at sige, at han ikke vil have, at folk skal have ondt af ham.

– Jeg har verdens bedste job. Nu lægger jeg denne sag fra mig. Jeg kommer sikkert til at brænde foran et tomt mål igen, men jeg kan love en ting. Jeg kommer til at give alt for Norge.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nu reagerer Morten Krogh

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Legende stopper som cheftræner for Messi

Heldige danske damer slår Sverige

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Blæst fuldstændig omkuld

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Afviser mesterskabssnak



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den bedste handel i Superligaen!

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

I transfermøde med Superliga-klub

22 millioner kroner!

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Voldsom straf til Clement Bischoff

Storklub lurer på Superliga-profil

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’