Efter tre års fravær trasker midtbanedynamoen Jens Stage igen rundt iført fodboldlandsholdets træningsdragt, og han håber, at han lørdag fordobler antallet af landskampe fra en til to, når Danmark møder Spanien i Nations League.
I november 2021 Stage fik sin landsholdsdebut i en ubetydelig VM-kvalifikationskamp mod Skotland, men siden dengang er han blevet en markant bedre spiller, påpeger han.
I lidt over to år har han spillet for bundesligaklubben Werder Bremen, og det har føjet endnu et gear til det aarhusianske energibundt.
– Min motor har fået nogle flere hestekræfter, den er kommet ud på den tyske autobahn, hvor den virkelig får lov til at give den gas. Jeg er involveret i mange situationer med og uden bold, og tysk fodbold passer mig rigtig godt. Jeg håber at kunne tage den energi med ind på landsholdet.
– Jeg er blevet vant til at spille i et højere tempo end tidligere. Da jeg spillede for FCK, var vi et dominerende hold i Danmark, men nu spiller jeg for et midterhold, der virkelig kæmper for det i Bundesligaen, men som spiller i et meget højt tempo, og vi møder nogle af de bedste hold og de bedste spillere, siger Jens Stage.
Han er rejst til fodboldlandsholdets træningslejr i Spanien uden de samme nerver, som han havde, da ekslandstræner Kasper Hjulmand indkaldte ham med kort varsel for tre år siden.
– Jeg føler, at jeg er blevet ældre og mere moden, og jeg er mere rolig omkring at være med den her gang end min første gang. Dengang kunne jeg nærmest ikke koncentrere mig op til, mens jeg er mere afbalanceret den her gang, selv om jeg selvfølgelig stadig er stolt af at være her, siger han.
Den 27-årige centrale midtbanespiller har ikke skænket sine egne landsholdsmuligheder mange tanker, imens han ikke har været udtaget.
I baghovedet har den utrættelige østjyde dog været klar over, at han ville blive aktuel igen, hvis han kunne markere sig og præstere stabilt i en af Europas bedste ligaer.
– Jeg har haft fokus på at spille god fodbold i Tyskland, fordi jeg hele tiden har vidst, at hvis jeg gør det godt i Bundesligaen, så har jeg også muligheden for at få en chance mere på landsholdet.
– Det har kun været op til mig selv at spille mig ind i varmen på en plads, hvor konkurrencen er enorm, siger Jens Stage.
Ved den aktuelle samling ligner Pierre-Emile Højbjerg og Morten Hjulmand de to førstevalg på den centrale midtbane foran Jens Stage og Mads Bidstrup. Mathias Jensen, Christian Nørgaard og Matt O’Riley, der dækker samme position, er alle skadede.
Stage håber at få spilletid i kampene mod Spanien og Schweiz, men selv hvis han kun er tiltænkt en reserverolle, vil han sikre sig, at han sætter et aftryk i landsholdslejren. Det gør vejen til den næste udtagelse kortere.
– Jeg håber på at blive en fast del af landsholdet, det er et af mine karrieremål. Nu har jeg fået en lille fod indenfor, og så skal jeg bare give den gas og presse mig på. Så må vi se, om det rækker til at komme på banen, siger han.
Dagen inden sin udtagelse scorede han seniorkarrierens første hattrick, da Werder Bremen vendte 0-3 til 4-3 ude mod Hoffenheim. Det bliver måske også karrierens sidste hattrick, påpeger han grinende.
– Jeg kender mig selv godt nok til at vide, at jeg ikke kommer til at score tre mål hver weekend, så den er jeg glad for at få under bæltet, men jeg kan heller ikke dvæle ved det, selv om det var fantastisk, siger Jens Stage.
/ritzau/
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
Mareridt for FC Augsburg
Peter Schmeichel taget på sengen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
