Efter tre års fravær trasker midtbanedynamoen Jens Stage igen rundt iført fodboldlandsholdets træningsdragt, og han håber, at han lørdag fordobler antallet af landskampe fra en til to, når Danmark møder Spanien i Nations League.
I november 2021 Stage fik sin landsholdsdebut i en ubetydelig VM-kvalifikationskamp mod Skotland, men siden dengang er han blevet en markant bedre spiller, påpeger han.
I lidt over to år har han spillet for bundesligaklubben Werder Bremen, og det har føjet endnu et gear til det aarhusianske energibundt.
– Min motor har fået nogle flere hestekræfter, den er kommet ud på den tyske autobahn, hvor den virkelig får lov til at give den gas. Jeg er involveret i mange situationer med og uden bold, og tysk fodbold passer mig rigtig godt. Jeg håber at kunne tage den energi med ind på landsholdet.
– Jeg er blevet vant til at spille i et højere tempo end tidligere. Da jeg spillede for FCK, var vi et dominerende hold i Danmark, men nu spiller jeg for et midterhold, der virkelig kæmper for det i Bundesligaen, men som spiller i et meget højt tempo, og vi møder nogle af de bedste hold og de bedste spillere, siger Jens Stage.
Han er rejst til fodboldlandsholdets træningslejr i Spanien uden de samme nerver, som han havde, da ekslandstræner Kasper Hjulmand indkaldte ham med kort varsel for tre år siden.
– Jeg føler, at jeg er blevet ældre og mere moden, og jeg er mere rolig omkring at være med den her gang end min første gang. Dengang kunne jeg nærmest ikke koncentrere mig op til, mens jeg er mere afbalanceret den her gang, selv om jeg selvfølgelig stadig er stolt af at være her, siger han.
Den 27-årige centrale midtbanespiller har ikke skænket sine egne landsholdsmuligheder mange tanker, imens han ikke har været udtaget.
I baghovedet har den utrættelige østjyde dog været klar over, at han ville blive aktuel igen, hvis han kunne markere sig og præstere stabilt i en af Europas bedste ligaer.
– Jeg har haft fokus på at spille god fodbold i Tyskland, fordi jeg hele tiden har vidst, at hvis jeg gør det godt i Bundesligaen, så har jeg også muligheden for at få en chance mere på landsholdet.
– Det har kun været op til mig selv at spille mig ind i varmen på en plads, hvor konkurrencen er enorm, siger Jens Stage.
Ved den aktuelle samling ligner Pierre-Emile Højbjerg og Morten Hjulmand de to førstevalg på den centrale midtbane foran Jens Stage og Mads Bidstrup. Mathias Jensen, Christian Nørgaard og Matt O’Riley, der dækker samme position, er alle skadede.
Stage håber at få spilletid i kampene mod Spanien og Schweiz, men selv hvis han kun er tiltænkt en reserverolle, vil han sikre sig, at han sætter et aftryk i landsholdslejren. Det gør vejen til den næste udtagelse kortere.
– Jeg håber på at blive en fast del af landsholdet, det er et af mine karrieremål. Nu har jeg fået en lille fod indenfor, og så skal jeg bare give den gas og presse mig på. Så må vi se, om det rækker til at komme på banen, siger han.
Dagen inden sin udtagelse scorede han seniorkarrierens første hattrick, da Werder Bremen vendte 0-3 til 4-3 ude mod Hoffenheim. Det bliver måske også karrierens sidste hattrick, påpeger han grinende.
– Jeg kender mig selv godt nok til at vide, at jeg ikke kommer til at score tre mål hver weekend, så den er jeg glad for at få under bæltet, men jeg kan heller ikke dvæle ved det, selv om det var fantastisk, siger Jens Stage.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
Brøndby henter Emmanuel Dennis
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
NYHEDER
