Dansk klub forklarer opsigtsvækkende transfer

2. division er blevet en Arsenal-keeper rigere. Få alle detaljer fra den opsigtsvækkende transfer i dette Tipsbladet-interview.



FC København slog Superligaens interne transferrekord med købet af Mads Emil Madsen i AGF.

Alexander Lind blev præsenteret i FC Nordsjælland og endnu en Solbakken-æra kan være på vej i dansk fodbold med tilgangen af Ståle Solbakkens søn Markus i AGF.

Ja, der var mange store handler på transfervinduets sidste dag, men få var mere kuriøse end den, 2. divisionsklubben Brabrand IF kunne præsentere.

De hentede nemlig målmandstalentet Lucas Martin Nygaard i Arsenal på en sæsonlang lejeaftale.

Et brændende spørgsmål trænger sig på – hvordan starter og forløber forhandlingerne mellem Brabrand IF med det klart mindste budget i 2. division og Arsenal i Premier League?

Brabrands sportschef, Andreas Rasch-Christensen, indleder med et grin, da han får spørgsmålet af Tipsbladet.

– Det er jo ikke hverdagskost, men en fed fortælling.

Dialogen foregik med Sam Hayball, der er ansvarlig for Arsenals spillere på udlån.

– Vi skrev sammen på WhatsApp, og så aftalte vi en samtale over telefon, hvor jeg troede, jeg skulle overbevise ham om tingenes tilstand i den danske 2. division. Da vi talte sammen, havde han styr på 2. division og vores målmandsteam.

19-årige Lucas Martin Nygaard skrev i 2024 kontrakt med Arsenal og noterede sig for 13 kampe i seneste sæson. Foto: Alamy.

Arsenal fik fløjet Brabrand til London

Efter den første kontakt blev etableret forsøgte Brabrand IF at få Lucas Martin Nygaard til en prøvetræning, men det ønske ville Arsenal ikke opfylde.

Til gengæld inviterede de Brabrand til Nordlondon.

– Da vores målmandstræner og assistent tog derover, var der flere dialoger i gang omkring Lucas, og de skulle vide sig sikre på, at Lucas ville få noget kamptræning hos os. Jeg ved også, at der har været nogle bud fra en højere hylde mod at sidde på bænken, men hans ønske var at få minutter.

Arsenal betalte i øvrigt Brabrands tur til London, ligesom de også betaler for, at Lucas Martin Nygaard og målmandstræner Brian Gade kan have to ekstra morgentræninger om ugen.

Aarhus-klubben træner om eftermiddagen, da langt størstedelen af deres spillere er på amatørkontrakter.

Lucas Martin Nygaard er i øvrigt søn af TV2-vært og tidligere professionel badmintonspiller Camilla Martin. Foto: Alamy.

Et match med mening

Andreas Rasch-Christensen understreger, at han godt kan se det kuriøse i, at Brabrand og Arsenal har indgået en aftale, men derudover giver handlen mening for alle parter, siger sportschefen.

– En Arsenal-spiller til Brabrand er jo to forskellige verdener. Men under den del giver det også mening, at der er et match mellem en dansk ungdomslandsholdsspiller og 2. division. Det er ikke helt ved siden af.

Lucas Martin vil under sit lejemål indgå i en konkurrencesituation med Brabrands øvrige keepere.

– I det breddere perspektiv skal det være vores narrativ, at vi ikke bare kan hjælpe Arsenal, men også andre klubber fra en højere hylde, hvor vi er i stand til at tage spillere ind, som kan komme videre igen.

– Det er måden hvorpå, vi kan rekruttere, når vi ikke har alverden med penge at gøre brug af. Nu kender vi Arsenal og har haft god dialog, så jeg vil da håbe, at noget lignende kan opstå igen.

Kontrakten lå til underskrift fredag og blev forseglet på deadlinedag mandag.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Orient kan vinde i Vest

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Kæk Wass: Han filmede!

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tottenham præsenterer ny træner

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Rasmus Højlund har ikke set det før

Chelsea med historiens største PL-underskud

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Varme rygter: Han har været i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Joakim Mæhle åbner op

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

En historisk katastrofe for Danmark

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag