Andreas Christensen har været tavs i lang tid omkring sin fremtid og sin afsked med Chelsea FC.
Det ligner en offentlig hemmelighed, at han skifter til FC Barcelona, mens Chelsea har bekræftet danskerens exit. Nu bryder Andreas Christensen imidlertid tavsheden, og sætter ord på sin afsked med Chelsea FC.
– Jeg har tilbragt ti fantastiske år i klubben, men jeg føler, at det er tid til en ny begyndelse for mig og min familie. Det har været mentalt hårdt de seneste måneder, da det har været en svær beslutning at skulle forlade klubben og fansene, siger danskeren ifølge Evening Standard.
– Jeg er ikke den mest udadvendte person, så nogen gange ved folk ikke, hvor meget klubben og fansene betyder for mig. Jeg vil savne spillerne, staben og alle folk omkring klubben. Jeg ønsker klubben og fansene det bedste fremover.
Andreas Christensen kom til Chelsea fra Brøndby IF som 16-årig, og han har siden været udlejet til Borussia Mönchengladbach fra 2015 til 2017. Under Thomas Tuchel udviklede han sig til en af stamspillerne.
Alligevel sluttede opholdet i Chelsea på en bitter note, da hans tyske træner beskyldte ham for at trække sig fra nogle af holdets kampe. Andre meldinger lød også på, at Chelsea var sure på ham, da de troede, at de havde indgået en ny femårig aftale ifølge Evening Standard.
Det endte i en kovending, da forsvarsspilleren med al sandsynlighed skifter til FC Barcelona. Offentliggørelsen har i flere måneder lignet et spørgsmål om tid, selvom præsentationen endnu ikke har fundet sted.
Adskillige spanske medier har i flere måneder beskrevet handlen som afsluttet. Det samme gælder for Franck Kessie, der heller ikke er blevet præsenteret.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Her kan du se Norge mod Senegal
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Frederiksen renser ud
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
FC Københavns talenter gør rent bord
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
OPTAKT
Panama – Kroatien
Conrad Harder får argentinsk chef
OPTAKT
Norge – Senegal
Rekord-Messi sparker Argentina videre
NYHEDER
Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM
OPTAKT
England – Ghana
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Lyngby Boldklub sælger profil